Author Topic: Colectare mancare/materiale pentru doi catei abandonati  (Read 3825 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Intr-o curte abandonata traiesc doi caini (unul foarte batran, peste 20de ani) si fiica lui mai tanara. Momentan doar eu ii ingrijesc, le pun mancare/apa zilnic, cotetele sunt refacute in mare parte.

Ce as avea nevoie: mancare mai buna in general fiindca cel batran e cu digestia la pamant, meniul meu cred ca le-a cam ajuns.  Dac-aveti lemn solid din care sa le pot construi alte cotete la nevoie, rumegus de pus in ele pe timpul iernii, castroane mancare/apa. Medicamente in principal pentru cel batran fiindca abia mai merge, in general pentru durere. Ar trebui sa-i tund din nou vara asta, cineva cu o masina de tuns caini care sa stie sa-i tunda ar fi minunat. Curent pot lua de la un salon de langa.


Ii puteti vedea impreuna cu mine dupa ora 18:30.


ps. Astia pot spune ca's "ai mei", dar mai sunt sase caini abandonati intr-o curte alaturata de care mai am grija. Era o fata care ma ajuta, dar s-a mutat din Bucuresti si din pacate cu toti nu ma voi putea descurca singur.



Si acum poze:
« Last Edit: 04 August 2020, 14:27 by cmay »
 

Offline AlexU

Colectare mancare/materiale pentru doi catei abandonati
« Reply #1 on: 26 May 2018, 17:26 »
Am creat o rubrica noua "Ajutor umanitar", ma gandesc ca ne vom mai lovi de situatii asemanatoare.

Felicitari pentru initiativa, voi incerca si eu sa ajut. Ai cumva idee cam ce mancare ar fi necesara? Stiu ca pentru cei sensibili pe partea de digestie era nevoie de Hill's DD.
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Colectare mancare/materiale pentru doi catei abandonati
« Reply #2 on: 26 May 2018, 18:53 »
Multumesc pentru oferta, dar mancarea aia este prea scumpa. Cainii astia n-au pus botul p-asa ceva vreodata si cred c-am scris gresit postul initial. As vrea sa le pot da asa ceva, dar nu-mi permit si prefer sa le dau ceva de mancare decat sa n-o fac deloc avand in vedere ca pana sa-i gasesc, stateau zile-ntregi nemancati (iar cand gaseau ceva de mancare, de obicei era paine cu apa).

Obisnuiam sa le cumpar un organ numit "bojoc" din Obor(m-a invatat o femeie), dar magazinul ala nu mai este acolo. Plus c-a venit vara si trebuie fiert, miroase ingrozitor! Le-am tot cumparat Pedigree, dar nu mananca si stiu ca oricum mancarea aia nu e cu mult mai buna decat ce le dau eu, anume:

Le dau mai mult mancare umeda cumparata din Auchan (2.5 lei cutia la 400grame). Stiu, n-are deloc carne, dar aia e. Pe langa asta, zilnic le mai cumpar parizer din Carrefour (2.4 lei 500grame, 5 lei 1kg) pe care la fel il mananca direct. Mai cumpar pate din porc(stiu, porcul lipseste) tot din Carrefour la 1.06 lei cutia de 200grame.

Din cand in cand, le mai cumpar Pedigree mancare umeda pe care o mananca si biscuiti Pedigree Biscrok dupa care sunt innebuniti amandoi.

Stiu c-am zis mancare de digestie, dar e scumpa-n draci si oricum nu cred c-ar ajuta cineva cu asa ceva, asa ca prefer orice tip de mancare.



D-asemenea, daca are cineva sau macar stie unde gasesc mai ieftine manusi de unica folosinta, ar fi ideal fiindca am o problema de dermatologie care aparent ia amploare de fiecare data cand ma duc la caini. Multumesc!
 

Offline Intermediarul

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 36
    • View Profile
Colectare mancare/materiale pentru doi catei abandonati
« Reply #3 on: 26 May 2018, 20:18 »
Este de admirat ca ai grija de acei catei fara adapost

Te referi la genul asta de manusi? https://www.emag.ro/manusi-latex-sano-sushi-s-100-buc-7290012117565/pd/DS6R03BBM/

Cred ca se gasesc si prin carrefour, auchan etc. Mai sunt si astea care costa 3 lei, se gasesc prin carrefour  cred ca si auchan - https://www.emag.ro/manusi-folie-ana-venit-garantat-size-l-hdpe-100-buc-az2-r-1606/pd/DM27J3BBM/ . Din carrefour 100%, ca de acolo am luat si eu ceva de genul.
« Last Edit: 26 May 2018, 20:20 by Intermediarul »
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Colectare mancare/materiale pentru doi catei abandonati
« Reply #4 on: 26 May 2018, 20:33 »
Da, alea din primul link sunt ok, mersi!
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Colectare mancare/materiale pentru doi catei abandonati
« Reply #5 on: 24 June 2018, 17:59 »
Up macar o luna, cine poate ajuta cu mancare sa ma contacteze pls!


Dupa o luna trebuie sa le gasesc un loc unde sa stea, vor fi dati afara din curtea respectiva. Daca aveti vreo idee despre vreun loc chiar si cu plata, ascult. Cat de curand voi deveni disperat, deci va rog, postati despre orice daca stiti ceva.

Prioritatea e cel batran care abia mai merge.
 

Offline AlexU

Colectare mancare/materiale pentru doi catei abandonati
« Reply #6 on: 24 June 2018, 18:58 »
Nu vreau sa fiu negativist, dar nu e foarte wow situatia indiferent ce ai face. La un moment dat aveam vreo 2 catei in apropierea blocului, au stat bine mersi acolo mult si bine pana a aparut cazul acela cu un copil care a fost muscat, iar in saptamanile ce au urmat au aparut hingherii peste tot.

I-au luat, m-am plimbat mai bine de 3-4 zile pe la toate adaposturile pana i-am gasit. Am platit vaccin si ce le-au mai facut, i-am sedat pana la bloc si intre timp am cautat sa aflu unde ii pot duce. Am gasit prin cativa prieteni o firma din Chiajna care avea o curte mare, iar peste noapte aveau nevoie de paza.
Urmatoarea zi iar am adus un veterinat care i-a sedat, i-am transportat acolo si atunci cand i-am lasat am discutat ca voi trece lunar sa le mai las mancare, vin cu veterinar la nevoie, si sa ma anunte in caz ca intervine orice altceva.
Cel care ingrijea curtea ajunsese sa fie extrem de nesimtit, mai adusesera multi caini si ii hraneau din aceeasi mancare. Ma suna la cam 2-3 saptamani, aduceam cam 40kg de mancare / vizita, mai cerea bani de bere (pentru el) si paine (pentru catei). Cred ca am tot tinut-o asa cam 2 ani, si in urma unei discutii nu au mai avut curaj sa sune. Sincer sa fiu, nu stiu cum mai sunt cateii, nu am mai reusit sa dau de respectivu' si tot zic ca fac vizita pe acolo, dar n-am avut timp pana acum.

De ajutat cu partea de mancare sau partea financiara o pot face si eu in ~ 2 saptamani. Ai putea incerca sa iei legatura cu o asociatie sau ceva grupuri pe Facebook de iubitori de caini.
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Colectare mancare/materiale pentru doi catei abandonati
« Reply #7 on: 25 June 2018, 20:35 »
Nu se pune problema s-ajunga la nenorociti. Port discutii cu un baiat pe care-l cunoaste o prietena, are are un adapost pe langa Bucuresti. Vreau sa m-asigur ca ma pot duce oricand la ei, c-o sa aiba tot ce au nevoie etc. O sa vad fiindca momentan nu mai au nici un loc in adapost, vedem peste vreo luna. Mai caut intre timp alte locuri si astept alte opinii daca mai stie cineva ceva.

Legat de mancare, nici nu mai stiu ce sa le iau. Mi-a dat un tip o idee, daca aveti cumva prieteni care au restaurante sau afaceri cu mancare, le puteti spune sa tina mancarea care ramane si ma duc eu si o iau seara cand am timp. 

Vad ca mananca Pedigree d-aia umeda, dar ma usuca la bani si o sa am foarte multe cheltuieli cu ei (tuns, spalat, transport, vaccin si ce-o mai fi), plus ca mai sunt si ceilalti patru carora trebuie sa le dau cate ceva de mancare, nu le da absolut nimeni. Nici macar o sticla de apa de 2L nu le-ar turna, ma duc cu cate 8L dupa mine in fiecare seara.
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Colectare mancare/materiale pentru doi catei abandonati
« Reply #8 on: 08 August 2018, 23:22 »
UP.
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Colectare mancare/materiale pentru doi catei abandonati
« Reply #9 on: 21 August 2018, 16:33 »
UP?
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Colectare mancare/materiale pentru doi catei abandonati
« Reply #10 on: 19 November 2018, 02:02 »
Revin cu anuntul acum c-a venit zapada, sunt cam disperat, am postat pe facebook, n-ajuta absolut nimeni. Dac-are cineva vreun cotet nefolosit sau poate stie cineva sa le construiasca, sa-mi scrie aici, va rog. Am 3 caini fara adapost, sunt in frig total. Unul este sub tratament.

D-asemenea, caut o masina mare cu care sa pot transporta un cotet vechi (e destul de mare). E vechi, dar altceva nu gasesc. Puteti ajuta si cu mancare, orice.
« Last Edit: 04 August 2020, 14:27 by cmay »