Author Topic: Cauciucuri de vara si iarna - Premium sau Buget ?  (Read 1317 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline damval2019

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Banned!
  • Posts: 1
    • View Profile
Cauciucuri de vara si iarna - Premium sau Buget ?
« on: 26 March 2019, 18:03 »
Anvelope PREMIUM sau de BUGET, ce si cum alegem? La fel ca si la alte produse si la anvelope de cele mai multe ori pretul se reflecta in performantele si calitatea acestora. Atunci cand intentionam cumpararea de cauciucuri de vara, iarna sau all season intodeauna incercam sa alegem o varianta cat mai buna avand in vedere bugetul de care dispunem. In functie de buget, avem cam intre 3 variante: - daca bugetul este nelimitat, atunci alegem o varianta premium (Michelin, Goodyear, Dunlop, Pirelli, Nokian, etc) si cu clase de performanta de top, sa zicem clasa A sau B la consum si clasa A la aderenta; - daca bugetul este unul mediu, atunci ne vom orienta catre o clasa medie de anvelope gen Falken, Hankook, Kumho, Nexen, etc... si cu clase de performanta aproape la fel de bune ca si la cele premium; - daca bugetul este unul mai redus, atunci alegem fie o anvelopa de buget a unui producator renumit de cauciucuri dar cu clase de performanta mai slabute, gen Taurus By Michelin, Debica by Goodyear, Matador by Continental, etc... fie alegem o anvelopa de buget cu clase de performanta mai bune dar care nu e facuta de un producator la fel de renumit gen Sailun, Rovelo, GT Radial, Kama, Windforce, etc. Mai trebuie avut in vedere faptul ca atunci cand este vorba despre performantele acestora nu mai sunt chiar ca ale anvelopelor de vara intrucat cauciucul este mai moale pentru a fi aderent iarna si in mod implicit clasa de Consum nu mai este A nici macar la anvelopele premium, ci B sau chiar C la avelopele premium, ajungandu-se pana la G la anvelopele de buget. Daca vreti sa va cumparati un set nou de anvelope sau jante incercati sa cautati si pe _, veti gasi super preturi la toate tipurile de anvelope si jante auto.
« Last Edit: 28 March 2019, 02:22 by AlexU »
 

Offline taxon

Cauciucuri de vara si iarna - Premium sau Buget ?
« Reply #1 on: 14 November 2022, 14:44 »
Am schimbat rotile la ambele carute, de joi incolo se anunta iarna.

Nexen-urile Nblue de pe Fuzi cam dau semne de oboseala, desi carne este destula pe ele. Cred ca au 4 ani/sezoane deja (sa ma uit prin facturi) si ma bate gindul groaznic sa le fac vint ...insa tinind cont ca e masina doar de oras, parca nu e cel mai bun gind. Pina la primavara, am timp sa ma hotarasc.
Hankook-urile de pe Kia sunt in toate mintile lor.

Astea de iarna, Semperit pe Fuzi si Continental pe Kia, sunt ca noi (2 sezoane Semperit si unul singur Continental), nu prea am ce comenta. Faine ambele seturi.
Pentru Semperit-uri am comandat capace noi la emagi.
« Last Edit: 14 November 2022, 14:55 by taxon »
erasing darkzone
 

Offline korby

Cauciucuri de vara si iarna - Premium sau Buget ?
« Reply #2 on: 15 November 2022, 00:09 »
De pe la 3+ ani vechime mi se par suspecte caucioacele, chiar şi premium. Chiar nu pot să înţeleg cum unii se joacă cu 10+. Also, cauciuc de buget nou > cauciuc premium SH şi/sau cu vechime de 3-5 ani.

Pe Vitara am all-terrain. La Logan aveam de gând să schimb verile după următorul concurs, da' se arată ploi şi temperaturi negative chiar şi prin zona Satu Mare, aşa că cel mai probabil schimb încălţările înainte de drum.
 

Offline ericmario

Cauciucuri de vara si iarna - Premium sau Buget ?
« Reply #3 on: 28 December 2023, 19:45 »
Pe Mazda 6 am avut tot timpul gume de iarnă Bridgstone Blizakk LM005.
Acum 2 ani eram strâmtorat și trebuia să iau gume de iarnă pentru Peugeot-ul 2008.
L-am încălțat cu ceva de la Nexen, de care sunt foarte mulțumit, bine, nici nu abuzez de ele.
Peugeot-ul 1007 pe care l-am luat în toamnă avea deja gume de iarnă Michelin Alpin 5.
Trebuie să văd în primăvară ce gume și jante îi iau de vară.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.