Author Topic: Detailing auto  (Read 3009 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline korby

Detailing auto
« on: 27 May 2020, 14:00 »
Cam de un an am început să mă joc cu aşa ceva, iar de vreo 3-4 luni am început s-o fac la nivel amator şi pt. alţii. Am început să pun şi pe iutub cu ocazia asta. Mai jos câteva mostre din ceea ce fac:







(nu-s un geniu la filmare şi editare, sue me)

Conceptul meu este că dacă obţin 90% din rezultat cu 25-50% costuri, I'm more than happy about it. Momentan majoritatea materialelor de curăţat le iau de la Grass, prin CDS TRANZACT, da' nu-s foarte brand-biased de felu' meu.
De exemplu la ce mă refer cu ideea de buget: peria principală pt. făcut jantele este o perie de vase luată cu 4 lei din Kaufland. Pensulele cu care fac detailing interior sunt dintr-un set de la Lidl, 8 pensule la 15 lei. Butelcuţele în care am făcut amestecul de soluţii sunt pulverizatoare de lichid de geamuri de la Lidl sau nişte pulverizatoare reciclate de la job, pt. că urmau să fie aruncate. Etc.
În schimb am cam spart bugetul achiziţionând un aspirator cu spălare, am luat recent un Karcher SE 4001. Îmi cam pare rău că n-am aşteptat după Amazon pt. Bissell SpotClean Professional (nu era în stoc atunci când am comandat eu), ăsta de la Karcher e cam anevoios şi greoi de folosit.
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline korby

Detailing auto
« Reply #1 on: 01 June 2020, 12:28 »
Nimeni, numa' eu?

Detailing on a budget: deep cleaning a 2019 Hyundai Kona


Ca şi "soluţii alternative" am mai folosit degresant de la Lidl (cel în sticlă portocalie), e excelent pt. jante. Poate ar merge şi pt. altceva, gen pete de ulei, da' nu l-aş lăsa prea mult pe alte suprafeţe. Bidon cu presiune am două, unul de 5L de la Lidl (40 lei), altul de 2L (de mână) de la Kaufland (30 lei). Excelente pt. preţul plătit şi pt. ce folosesc.
 

Offline korby

Detailing auto
« Reply #2 on: 23 June 2020, 15:51 »
Detailing on a budget: Alfa Romeo Mito



Am făcut pauză la editat pt. că nu am mai avut timp. Când am început chestia asta speram şi eu că poate fac 1-2 maşini pe lună, când colo am ajuns chiar să fac 4 maşini în 8 zile. Oh well, job de weekend. :)
 

Offline KodiaK

Detailing auto
« Reply #3 on: 24 June 2020, 14:30 »
Frumos lucrat.
Cand te extinzi si in Bucuresti da un semn si te-ai facut cu un client in plus :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline korby

Detailing auto
« Reply #4 on: 24 June 2020, 20:51 »
Oho, slabe şanse. E o activitate de weekend. :)
 

Offline taxon

Detailing auto
« Reply #5 on: 13 July 2022, 16:05 »
Mai baga.
Il biciuiesc pe cel mare al meu sa te urmareasca.
Daca tot vrea masina, apoi sa invete si sa o intretina.
erasing darkzone
 

Offline korby

Detailing auto
« Reply #6 on: 01 December 2022, 15:13 »
N-am mai filmat de anu' trecut de la sfârşitu' iernii, între timp a scăzut şi volumul de muncă foarte mult. Mă gândesc poate să editez un video cu ultimu' detailing de la Logan înainte să înceapă transformarea, aia fiind şi prima filmare cu GoPro 8. Mai videm.

Post Merge: 01 December 2022, 15:27
Ultimele două postări pe partea de detailing, uitasem să postez şi aci:



« Last Edit: 01 December 2022, 15:27 by korby »
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline korby

Detailing auto
« Reply #7 on: 20 January 2023, 19:37 »
Mai baga.
As promised, wish granted.

 

Offline korby

Detailing auto
« Reply #8 on: 31 January 2023, 20:33 »
 

Offline korby

Detailing auto
« Reply #9 on: 04 February 2023, 19:58 »
Când e vorba de detailing, e plin internetu' de "satisfying extraction shots", da' aproape niciodată nu se vede cum este de fapt. Cum e să te înghesui în spaţii imposibile, să fii împăroşcat cu apă (nu tot timpul curată), să dai cu capul de ceva, etc. Mai jos, primul video dintr-o serie cu videos de genul "how it's really like".


 

Offline taxon

Detailing auto
« Reply #10 on: 10 February 2023, 13:42 »
Mda, the dark side of the moon.

Cum curat plafonul la Fusion?
E super-imbicsit de atita ani, zici ca s-a fumat in masina (nu s-a fumat). A ajuns gri deschis cu urme de gri inchis, in loc de alb-crem.
E de ala pufos (de aia a si adunat atita mizerie, ca un filtru), nu imi vine sa pun perie de plastic pe el ca ramine fara "blanita".
Ma gindeam la frecat cu o bucata de perdea facuta ghem, o merge? Ceva totusi mai "energic" decit un burete.
erasing darkzone
 

Offline korby

Detailing auto
« Reply #11 on: 19 February 2023, 10:36 »
The fcuk if I know. La plafoane nu m-am băgat tocmai pt. că shit can happen. Aspirat bine si dup-aia as da cu atentie si fara prea mult lichid, de obicei astea-s cartonate.


In other news...

 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline korby

Detailing auto
« Reply #12 on: 23 February 2023, 00:21 »
 

Offline paraschivrazvan25

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 17
    • View Profile
    • rent a car otopeni
Detailing auto
« Reply #13 on: 07 March 2023, 01:10 »
Arata foarte bine masinile dupa detailing

Offline korby

 
The following users liked or thanked this post: taxon