Author Topic: Educatie rutiera  (Read 37491 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Educatie rutiera
« Reply #90 on: 20 November 2018, 18:31 »
Pai cum sa nu te plictisesti cand toata ziua pierzi vremea cu din astea, ma intreb cata medicina mai stiu aia daca o freci asa de ani de zile :))
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
 

Offline KodiaK

Educatie rutiera
« Reply #93 on: 18 January 2019, 14:19 »
Din ce stiu eu soferul nu este cadru medical, si ar fi trebuit sa ramana la masina. Tocmai pt ca sa previna astfel de cazuri, cand vine un imbecil si blocheaza ambulanta. Iar daca tot o blocheaza macar sa sune la 112 sa vina sa ridice masina. In cazul in care ambulanta trebuia sa plece de urgenta cu bolnavul la spital cum mai pleaca?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Adi

Educatie rutiera
« Reply #94 on: 18 January 2019, 22:03 »
Soferul poate fi brancardier. Mai ales daca doctorul/asistentul e femeie.
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Educatie rutiera
« Reply #96 on: 25 February 2019, 12:02 »
In cateva zile expira asigurarea si am comparat de curiozitate cu preturile din februarie 2017, astia de la asirom sunt nebuni :))


 

Offline c6t9

Educatie rutiera
« Reply #97 on: 25 February 2019, 13:08 »
Nu mai vor să facă RCA, pun preț mare, problema rezolvată. Același lucru l-au făcut alții înainte. Între timp și-au dat totuși seama că e o treabă proastă.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

Offline Akizo

Educatie rutiera
« Reply #98 on: 25 February 2019, 14:05 »
Ai cu 546 la Euroins si cu 614 la UNIQA. Eu imi fac, de obicei, cea mai ieftina. Dar nu cred ca s-a intamplat sa am doi ani la rand la aceeasi firma. Poate asta e strategia lor. Daca cineva si-a facut anul trecut la ei, poate ramane si anul asta, chiar daca e dublu. Oricum, daca nu-ti faci cea cu decontare directa, nu-ti bate capul cu alegerea.
 

Offline AlexU

Educatie rutiera
« Reply #99 on: 26 February 2019, 04:18 »
Pare ca sunt mai norocos, in cazul meu a scazut. De data asta am ales sa merg pe City.
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
« Last Edit: 27 March 2019, 21:25 by Sir Dracu »
 

Offline Adi

Educatie rutiera
« Reply #101 on: 25 April 2019, 09:03 »
Se da urmatoarea situatie :

https://goo.gl/maps/LA3xuWHsFsnWequT6

Intersectia str. Calimachi - str. Elena - sector 2.

Intrebare : Cine are prioritate in intersectie ?

Precizez ca pe str. Calimachi exista un semn de cedeaza trecerea inainte de scuarul din mijlocul intersectiei : https://goo.gl/maps/WP9s41dY4pvCdKME9

Scuarul acela nu are vreun semn de giratoriu, nu e semnalizat corespunzator.

Deci ? Daca vin de pe strada Elena, am sau nu prioritate fata de cei care sunt deja in dreptul scuarului ?

 

Offline AlexU

Educatie rutiera
« Reply #102 on: 25 April 2019, 13:06 »
Cel care are cedează, oferă prioritate tuturor. Ceilalți dau de dreapta, neavând niciun alt semn.

Nu știu intersecția, mă iau strict după ce ai povestit.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

Offline Fallen

Educatie rutiera
« Reply #103 on: 26 April 2019, 10:00 »
stiu intersectia foarte bine si dpmdv trebuie sa dai cedeaza celor care ies din parcarea kaufland sau fac "giratoriul".
E foarte in spate semnul si deruteaza mai mult.

Problema e ca venind dinspre colentina, toti din kaufland se baga in "giratoriu" ca animalele si nu dau cedeaza.
Odata era sa intre unu in mine venind dinspre colentina, iar el iesind din kauf, s-a dat jos la mine. M-am dat si eu jos si i-am zis sa se uite in spatele lui, ca e ditamai semnul de cedeaza la iesirea din kauf, in plm de bou!
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline KodiaK

Educatie rutiera
« Reply #104 on: 26 April 2019, 10:44 »
Nu cunosc nici eu zona, dar uitandu-ma pe street view si bird's eye view cred ca situatia este in felul urmator:
Verde prioritate, rosu cedeza. Semnul de cedeaza de pe Callimachi se aplica doar pt intersectia cu strada care iese din carrefour.
Strada Elena fiind drum secundar fata de callimachi trebuie sa acorde prioritate, chiar daca vine din dreapta.

 
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K