Author Topic: Educatie rutiera  (Read 37489 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline c6t9

Educatie rutiera
« Reply #105 on: 26 April 2019, 11:34 »
Dacă drumul nu are semn de "drum cu prioritate", în România nu există implicit noțiunea de principal și secundar. Teoretic, ar trebui să existe semne care să stabilească categoria. Fără nimic, se aplică prioritatea de dreapta. Sunt multe locuri în București (și nu numai) unde o străduță are prioritate sau un drum drept pierde prioritatea față de unul care pare secundar. Dar în 99% dintre situațiile astea există semne. Ar trebui cerut un punct de vedere al autorității rutiere și eventual semnalat ce se întâmplă acolo. Sunt destul de receptivi oamenii.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

Offline KodiaK

Educatie rutiera
« Reply #106 on: 26 April 2019, 12:43 »
Dacă drumul nu are semn de "drum cu prioritate", în România nu există implicit noțiunea de principal și secundar.

Esti sigur? Mi se pare extrem de bizar sa nu existe conceptul asta. Ma gandesc la miile de sate din tara prin care trece cate un drum national/judetean. Daca ce zici tu este adevarat, atunci inseaman ca orice ulita de tara are prioritate fata de drumul principal in cazul in care semnul de cedeaza trecerea lipseste (chiar si temporar)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Adi

Educatie rutiera
« Reply #107 on: 26 April 2019, 12:44 »
Cred că asta o sa fac până la urmă, pentru că acolo se face dimineața coloana pe Calimachi, iar cei care vin de pe Elena se roagă pur și simplu de cei care au cedează ca să poată intra pe strada. Că sa nu mai zic că se plantează in fața ta, blocând intersecția.
 

Offline c6t9

Educatie rutiera
« Reply #108 on: 26 April 2019, 12:53 »
Tocmai ce ziceam că sunt marcate cu semne de drum cu prioritate. Sunt câteva semne folosite uzual pentru asta. Unele chiar atrag atenția că deși ai prioritate, este o idee bună să înțelegi că există și un drum secundar sau chiar intersecție cu mai multe și este un posibil pericol. În general semnele sunt cu rol de protecție. E bine să te gândești la ele când există așa. Degeaba ai avut prioritate dacă ești mort. Acolo unde s-a considerat că nu poate exista pericol, ai direct semn de drum cu prioritate.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Offline Fallen

Educatie rutiera
« Reply #109 on: 27 April 2019, 09:58 »
Este exact cum ai desenat tu.
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline Adi

Educatie rutiera
« Reply #110 on: 27 April 2019, 11:24 »
Si explicatia este?

De ce o strada este mai presus de alta atata timp cat nu exista semne de circulatie. Daca era alee (Elena), intelegeam sa fie asa, dar cum amandoua sunt strazi, de ce una are prioritate inaintea alteia desi nu exista niciun semn in sensul asta?
 

Offline astateofmind

Educatie rutiera
« Reply #111 on: 30 April 2019, 03:21 »
Prioritate de lungime. Sau latime.  :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline crya

Educatie rutiera
« Reply #112 on: 17 June 2019, 23:14 »
https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/video-trei-masini-noi-de-politie-s-au-ciocnit-in-timp-ce-incercau-sa-depaseasca-o-coloana.html


Am inteles ca politistii or sa fie promovati pentru ca au ajuns primii la locul accidentului :)) =))
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
« Last Edit: 08 August 2019, 00:24 by Sir Dracu »
 

Offline AlexU

Educatie rutiera
« Reply #114 on: 08 August 2019, 06:39 »
Asta mi se pare socant. A fost initial pe FB live, mai apoi preluat de o agentie de stiri si pus pe YT si mai apoi dat jos de tot.

 


Offline astateofmind

Educatie rutiera
« Reply #116 on: 12 August 2019, 21:08 »
Asa e si pe aici.

Dar nu chiar doar tinerea, cica daca swipe once gata, amenda ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Ciocanul

Educatie rutiera
« Reply #117 on: 13 August 2019, 01:09 »
Acum am venit de la drum lung. Nu am vazut o patrula de politie in 700 de km prin tara dar am vazut 4 situatii la limita unui accident grav. Efectiv il obliga pe cel de pe contrasens sa incetineasca, sa opreasca sau sa intre in sant. Multi depasesc fara pic de urma de discernamant. Pe cand o lege clara impotriva astora ? Nu iti trebuie decat 10 masini neinsemnate dar cu camera sa mearga pe rute aleatoare, mai ales pe DN-uri si europene cel putin 8 ore pe zi. Ai vazut si filmat o depasire nasoala pe dubla continua ? Anunti direct prin statie sa-l inhate in primul sat, carnetul 3-6 luni suspendat. In 2 luni ai reduce accidentele grave la jumate cel putin. Da stiu, ne trebuie autostrazi dar pana atunci nu putem fi animale la volan.
 

Offline astateofmind

Educatie rutiera
« Reply #118 on: 20 August 2019, 01:12 »
Da stiu, ne trebuie autostrazi dar pana atunci nu putem fi animale la volan.

Animalele la volan sunt animale si pe sosea si pe autostrada. Nu asta le schimba caracterul ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)