Author Topic: Intrebari Generale  (Read 19058 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Intrebari Generale
« on: 19 May 2018, 14:53 »
Incep eu prin a cere o recomandare pentru prima mea masina pana-n 2000-2500 euro (preferabil 2000).

Pan-acum am primit urmatoarele recomandari: Logan/Sandero, Opel Astra, Astra G sau Golf 4, benzina si aduse de afara.

Alte opinii?
 

Offline ionion

Re: Intrebari Generale
« Reply #1 on: 19 May 2018, 17:19 »
Cati bani ai pt intretinerea masinii?
 

Offline Cypher

Re: Intrebari Generale
« Reply #2 on: 21 May 2018, 08:08 »
Opel Astra,intretinere foarte ieftina,piese pe care le gasesti in dezmembrari.
 

Offline crya

Re: Intrebari Generale
« Reply #3 on: 21 May 2018, 10:47 »
acum depinde si de ce piese are nevoie . Ca daca vorbim de rulmenti, bucsi, pivoti sau alte lucruri de genul, eu nu m-as incumeta sa le pun second pe masina mea
 

Offline Cypher

Re: Intrebari Generale
« Reply #4 on: 21 May 2018, 11:56 »
Nu ma refer la consumabile. Nu rezolvi nimic daca le iei uzate sau cel putin in cel mai bun caz pe termen mediu.

Oricum consumabilele sunt ieftine si noi la Opelurile astea mai vechi.
 

Offline Fuzz

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 32
    • View Profile
Re: Intrebari Generale
« Reply #5 on: 21 May 2018, 11:57 »
Si la Astra si la Golf sunt ieftine fiind modele foarte vechi.
 

Offline Cristi

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 34
    • View Profile
Re: Intrebari Generale
« Reply #6 on: 21 May 2018, 12:52 »
Astra vei gasi mai ieftin, Golf daca gasesti unul in mintile lui va fi mai bine inchegat. Ambele sunt ok.
La astra daca iei benzina vezi ca au galeria si catalizatorul dintr-o bucata, ii zic "maniverter" - manifold + cat converter. Asta in timp crapa si va trebui sa il schimbi. In europa il gasesti cu 200E, in Ro nu prea e nimic sub 2000ron piesa, asa ca "keep it in mind".

Am avut Astra G in tinerete si a avut problema asta, iar acum avem un Astra H cu 1.6 benzina la care tocmai ce am schimbat-o recent.

Optiune ok este si Ford Focus - overall va fi cam la fel la intretinere, dar mai ieftine decat Golf la achizitie. Unele lucruri sunt mai prost proiectate insa in materie de intretinere - uneori ajungi sa desfaci jumatate de masina ca sa ajungi la o piesa relativ comuna...
 

Offline Fallen

Re: Intrebari Generale
« Reply #7 on: 21 May 2018, 13:00 »
Corsa nu merita, sau este prea light?
Mie mi-a placut foarte mult corsa, sunt ieftine si bune de strecurat prin oras.

Golf 4 1.6 16v / Leon 1M
« Last Edit: 21 May 2018, 13:04 by Fallen »
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline Dundee

Re: Intrebari Generale
« Reply #8 on: 21 May 2018, 15:33 »
Profit si eu de topicul asta sa intreb, ce ati recomanda la un buget de 3500-4000 euro (benzina)?
Eu ma gandeam la Octavia, dar probabil exista variante mai bune.
 

Offline Cristi

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 34
    • View Profile
Re: Intrebari Generale
« Reply #9 on: 21 May 2018, 15:43 »
Noi am avut O2 (2.0 TDI) in familie timp de 4-5 ani si a fost excelenta. Nu e cine stie ce frumusete de masina dar la bugetul ala primesti o gramada de spatiu, e practica, comfortabila si de obicei foarte ok la fiabilitate. Noi aveam spre 350 (sau 380?) k km cand am vandut-o si nu a fost nimic de speriat care sa faca gaura in buget.
Atentie la aripi, din cauza presurilor ramane iarna zapada/sare acolo si incep sa rugineasca, mai ales cele pe fata.
In rest e o alegere f ok si le gasesti la preturi decente, fiind mai putin populare decat golful. Evita 1.4 80cp este foarte submotorizata, e o masina destul de maricica. 

Corsa din generatia aia este pentru oameni mai scunzi, are socant de putin spatiu inauntru pe verticala. In Matiz stai semnificativ mai comfortabil...
 

Offline ZorracK

Intrebari Generale
« Reply #10 on: 27 May 2018, 18:18 »
As vrea sa imi iau ceva pe la 7000-8000 buget benzina doar! Oscilez intre Toyota rav 4 mai veche, Hyundai Ix35 mai noua sau Suzuki sx4. Ceva sfaturi, oricum voi testa si verifica! Multumesc!
 

Offline Cypher

Intrebari Generale
« Reply #11 on: 29 May 2018, 08:27 »
O intrebare rapida despre sonda lambda:

Am avut o eroare in VCDS pentru sonda lambda (nu mai tin minte acum daca era prima sau a doua) dar: merita pretul unei sonde premium-oem? Cele aftermarket nu isi fac treaba sau crapa inainte de termen? Majoritatea sunt mentionate cu schimbare la 150.000 sau peste.
 

Offline AlexU

Intrebari Generale
« Reply #12 on: 29 May 2018, 09:18 »
Incerca sa afli cine e de fapt producatorul sondei. Producatorii de masini nu fac piese, apeleaza tot la firme de pe piata.
Sunt sanse foarte mari sa fie Bosch, si in orice caz nu vad de ce ai plati in plus pentru orice altceva.

E posibil si in manualul masinii sa fie mentionata aceeasi perioada 150.000-200.000km.
 

Offline Cypher

Intrebari Generale
« Reply #13 on: 29 May 2018, 09:37 »
Pai stiu de cine sunt facute dar asta intrebam,ca cele premium-oem sunt de la 400-700 lei si voiam sa inteleg diferenta fata de cele aftermarket.

Am cerut oferta la autokarma si am primit BOSCH si NGK la preturi decente,deci o sa merg pe ce recomanda ei. Acum sa mai apara eroarea sa vad ce sonda era :B
 

Offline AlexU

Intrebari Generale
« Reply #14 on: 29 May 2018, 10:04 »
Printre amici n-ai un OBD scanner? Chiar si prin bluetooth, tot ar trebui sa vada ce a avut in istoric. Poti verifica cu Torque sau OBD Droidscan.

Cati km. are masina? VW cumva? :D