Author Topic: Intrebari Generale  (Read 19080 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Cypher

Intrebari Generale
« Reply #15 on: 29 May 2018, 10:14 »
O sa intreb sa vad daca se pot vedea istoricul de errori in VCDS dar nu cred.
E Audi.
 

Offline lowlife

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 9 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
Intrebari Generale
« Reply #16 on: 30 May 2018, 12:51 »
Daca ai sters eroarea, n-o mai vezi pana nu apare iar. E 150lei o interfata ediagnoza.ro.
Pt ce masina iti trebuie? La orice peste 100-150e e posibil sa fie mai ieftin sa comanzi din afara. Zi-mi un cod original daca ai.
 

Offline Cypher

Intrebari Generale
« Reply #17 on: 30 May 2018, 14:24 »
VCDS am nu e bai,doar ca nu cred ca tine minte erorile daca nu ii cere utilizatorul :)
 

Offline lowlife

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 9 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
Intrebari Generale
« Reply #18 on: 30 May 2018, 15:47 »
Ce inseamna sa "tina minte erorile"? se "tin minte" 10 ani daca nu cumva le stergi explicit. Poti sa le scanezi de 1000 ori.
 

Offline Cristi

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 34
    • View Profile
Intrebari Generale
« Reply #19 on: 30 May 2018, 17:18 »
Pai cred ca majoritatea le sterg dupa ce le-au citit, ca sa vada "daca mai apar".
Pentru sonde Lamda recomand cu caldura ebay.co.uk - gasesti la preturi mult mai omenesti decat in ro. Transportul e infim, fiind micute/usoare.
 

Offline lowlife

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 9 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
Intrebari Generale
« Reply #20 on: 30 May 2018, 18:03 »
Daca vrei OE, sunt scumpe si nu cred ca vrei sa risti 150e pe ebay.
Daca vrei aftermarket, iarasi, la noi e PUZDERIE de magazine si service-uri de unde le iei la acelasi pret si ai si garantie...
 

Offline Cristi

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 34
    • View Profile
Intrebari Generale
« Reply #21 on: 30 May 2018, 19:08 »
Cred ca depinde mult de masina si cum cauti.
Nu OE, dar de la producatori decenti / nu cele mai ieftine.
In ro am vazut scoruri obscene, aka 250-300RON+ ron vs <£20 pe eBay.

Ce e de riscat pe eBay? Bine, eu sunt "biased" ca e usor cu transportul, dar am totusi 1000 de tranzactii si desi am dat inevitabil peste magari/probleme, niciodata nu am ramas in paguba.
 

Offline Cypher

Intrebari Generale
« Reply #22 on: 04 June 2018, 11:19 »
Ce inseamna sa "tina minte erorile"? se "tin minte" 10 ani daca nu cumva le stergi explicit. Poti sa le scanezi de 1000 ori.

Aka sa pastreze istoricul pentru masina respectiva.

Am reluat diagnoza si nu mai apare,mai stau cu ochii pe ea inca e OEM pe masina,iar cei de la magazin mi-au recomandat daca vreau aftermarket BOSCH.

Problema cu ebay e ca in caz de ceva poate garantia aia inseamna ceva.
 

Offline lowlife

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 9 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
Intrebari Generale
« Reply #23 on: 04 June 2018, 18:37 »
Cred ca depinde mult de masina si cum cauti.
Nu OE, dar de la producatori decenti / nu cele mai ieftine.
In ro am vazut scoruri obscene, aka 250-300RON+ ron vs <£20 pe eBay.

Ce e de riscat pe eBay? Bine, eu sunt "biased" ca e usor cu transportul, dar am totusi 1000 de tranzactii si desi am dat inevitabil peste magari/probleme, niciodata nu am ramas in paguba.

Daca e problema de retur, ai pus-o, e minim 15 euro orice transport (am patit). Sa zicem ca acopera vanzatorul transportul, cine stie cum, dar e cam naspa sa desfaci masina si apoi sa vezi ca ăăăă stai ca nu mi-au trimis ce trebuia. Apoi, nu stii daca piesele sunt genuine (genuine aftermarket, adica - am luat bujii de pe ebay si dupa stateam cu lupa pe ele si youtube pe monitor). Astepti dupa ele, se pierd prin depozit (asta tine de curier, ma rog, am patit), se deterioreaza pt ca individul se gandeste ca e ok sa trimita multe piese mici in PLIC care se rupe si pica chestii din el (am patit). In plus, la magazine ai si consultanta... isi bate altul capul sa caute coduri OE, coduri revizuite, ce-ti merge tie pe masina si apoi te rezolva daca iti spune prostii (n-am patit :D).
Ok, daca esti versat si te enervezi, poti s-o scoti mai ieftin (de ex la baeti era 1600 - 1650 o piesa, am luat-o de la niste baeti f mari din DE care ofera si consultanta si a fost 1400 + 70 transport), am mai luat o suspensie... dar am pierdut timp sa caut prin cataloage, sa caut review-uri etc.
 

Offline Cristi

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 34
    • View Profile
Intrebari Generale
« Reply #24 on: 04 June 2018, 22:26 »
Eu am luat 2 catalizatoare la 150 de lire care erau in ro oriunde intrebam 2500 RON plus.
Ambele potrivit perfect, fara probleme, fara eror, etc.
 

Offline lowlife

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 9 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
Intrebari Generale
« Reply #25 on: 05 June 2018, 10:30 »
Ma indoiesc ca erau 1:1 aceeasi chestie :D
 

Offline Cristi

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 34
    • View Profile
Intrebari Generale
« Reply #26 on: 05 June 2018, 11:09 »
Compar cu variantele aftermarket din Ro, la reprezentante preturile erau si mai SF.
Idem si la un radiator EGR de touareg. Pana la urma sunt niste bucati de fier grosier, atata timp cat dimensiunile sunt corecte si se potrivesc iar calitatea e decenta (ceea ce era) nu vad unde sunt problemele. Evident, elementul interior poate diferi, dar atata timp cat ai ceva garantie decenta si totul merge ok fara erori & stuff, nu vad problema.

Ok, nu va tine ca unul OEM, de acord dar sa arunci spre 1000E pentru asa ceva la o masina de 2-3000E este... fantezie.

Cat despre "daca iau de la magazin treaba e mult mai simpla" aici da-mi voie sa zic ca experienta poate varia. Stiu foarte aproape de cazuri de role de la cureaua de distributie care s-au spart dupa 2-3k km si desi montate intr-un service autorizat, au venit cu "vai ca trebuie expertiza, nu a fost montanta corespunzator" (dar culmea a mers) vai ca blabla si tot asa. Pana la urma a suportat service-ul paguba, nu vanzatorul de piese. Dar nu e garantat ca nu ai bataie de cap nici acolo.

Nu mai zic ca unele service-uri te tund la preturi de piese fara mila oricum, de ajungi sa cumperi singur de la diversi din ro si dupa iti zic "pai nu ai luat piese de la noi, nu exista goodwill gesture".
 

Offline Xelo

Intrebari Generale
« Reply #27 on: 12 June 2018, 20:58 »
Stie cineva care e procedura de efectuare a ITP-ului daca acesta expira intre momentul radierii si cel al inscrierii pe numele noului proprietar ? Se poate face cu talonul vechi (valabil in limita celor 90 zile) sau trebuie sa astept inscrierea (talon nou) ?
 

Offline AlexU

Intrebari Generale
« Reply #28 on: 13 June 2018, 07:09 »
Îl faci cu actele vechiului proprietar. Nu îți schimbă talonul, ci doar apare înstrăinat către tine.
 

Offline Whitpaint

Intrebari Generale
« Reply #29 on: 26 June 2018, 23:06 »
Daca tot a trecut legea in care probele video nu se iau in considerare.
Pot alimenta de la benzinarie si pleca fara sa platesc?
Intreb pt un prieten