Author Topic: Masinile Noastre  (Read 59513 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline lowlife

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 9 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
Masinile Noastre
« Reply #45 on: 27 May 2018, 01:46 »
Par de A5 jantele. Oricum, cred ca sunt ultimul model de jante audi care imi plac - old school ish :D
 

Offline Cypher

Masinile Noastre
« Reply #46 on: 27 May 2018, 08:48 »
Sunt sline,și din câte îmi aduc aminte se găsesc și pe A3 8P2,B7,B8 etc.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Offline Rezare

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 7
    • View Profile
Masinile Noastre
« Reply #47 on: 27 May 2018, 10:37 »
Par OK jantele, mie imi plac. Frumoasa masina.
 

Offline Cristi

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 34
    • View Profile
Masinile Noastre
« Reply #48 on: 27 May 2018, 13:41 »
Multumesc tuturor.
Jantele sunt de A5 dupa cum a obervat lowlife, pe spate cel putin se vede offsetul mult mai agresiv. :) Cele de A4 care arata la fel au latime 8J in loc de 8.5J si offset diferit. La mine nu ar fi incaput din cauza etrieriolor Brembo. Vacaru poate sa confirme ce a patit cu varianta lui de A4. :D

Culmea ca jantele OEM pe 17 (ET47) se puteau pune cu etrierii Brembo, era distanta de 1-2mm decat dar am mers asa cativa km buni fara probleme. :)
@Cypher exista N variatii de jantele astea, de la A3 la Q7 care desi arata la fel nu se potrivesc. Chiar si capacele centrale sunt diferite, la astea nu gasesti decat OEM la £25 bucata.

In caz ca nu era evident, sunt userul Sir Christian de pe cg, am profitat de ocazie sa ma redenumesc. :D

 

Offline lowlife

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 9 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
Masinile Noastre
« Reply #49 on: 27 May 2018, 17:23 »
Wtf.
Zici de etrierii de Q5 2013+? Loveau etrierii sau portetrierii? Ma gandeam sa pun si eu franele alea cand trebuie schimbate discurile, dar vreau sa pastrez jantele actuale (18" ca modelul tau, dar de A4).
 

Offline AlexU

Masinile Noastre
« Reply #50 on: 27 May 2018, 17:41 »
Am creat o categorie noua - Jurnal de bord. Daca vreti, sunteti invitati sa va prezentati masinile intr-un topic dedicat.

Eu ma pun pe scris :D
 

Offline Cristi

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 34
    • View Profile
Masinile Noastre
« Reply #51 on: 27 May 2018, 18:27 »
Wtf.
Zici de etrierii de Q5 2013+? Loveau etrierii sau portetrierii? Ma gandeam sa pun si eu franele alea cand trebuie schimbate discurile, dar vreau sa pastrez jantele actuale (18" ca modelul tau, dar de A4).

Yep, etrierii Brembo. Vezi ca sunt 2 versioni de Brembo, unii pentru discuri de 330mm si altii cu 345mm (cu discuri de S5, cum am eu).Nu ai portetrieri, sunt ficsi  :P .Garantat 100% nu iti merg cu jante de A4 pe 18 in stilul asta, a aflat vacaru pe pielea lui (nici mie nu mi-a venit sa cred, mai ales ca la jante de 17 incapea!). Ceva google confirma ca nu prea se potrivesc cu nicio varianta de A4 B8 pe 18, dar merg pe 17 culmea. Orice jante de A5 (17/18) sunt ok.
 

Offline Cypher

Masinile Noastre
« Reply #52 on: 27 May 2018, 21:27 »
Multumesc tuturor.
Jantele sunt de A5 dupa cum a obervat lowlife, pe spate cel putin se vede offsetul mult mai agresiv. :) Cele de A4 care arata la fel au latime 8J in loc de 8.5J si offset diferit. La mine nu ar fi incaput din cauza etrieriolor Brembo. Vacaru poate sa confirme ce a patit cu varianta lui de A4. :D

Culmea ca jantele OEM pe 17 (ET47) se puteau pune cu etrierii Brembo, era distanta de 1-2mm decat dar am mers asa cativa km buni fara probleme. :)
@Cypher exista N variatii de jantele astea, de la A3 la Q7 care desi arata la fel nu se potrivesc. Chiar si capacele centrale sunt diferite, la astea nu gasesti decat OEM la £25 bucata.

In caz ca nu era evident, sunt userul Sir Christian de pe cg, am profitat de ocazie sa ma redenumesc. :D


Da da la asta ma refeream și eu. Ca diferă specificațiile pe tru fiecare model dar același design.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Offline lowlife

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 9 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
Masinile Noastre
« Reply #53 on: 27 May 2018, 21:44 »
Cristi: e nitel stupid, un prieten a pus pe B7 franele alea cu discuri 345 si sunt ok pe 18". Crezi ca nici varianta 320mm nu ar merge pe B8 cu jante stock? La fata sau la spate e problema?

Fapt divers: etrierul fata stock B7 320mm are 7kg, cel de Q5 varianta 345mm are 3.9kg.


PS: nu-mi plac etrierii negri, nu se vad deloc :( gri nu iti plac?
 

Offline Cristi

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 34
    • View Profile
Masinile Noastre
« Reply #54 on: 27 May 2018, 23:22 »
Stupid, dar adevarat, nici eu nu l-am crezut pe vacaru pana nu mi-a trimis poza.
Esti sigur ca nu avea jante de A5? E posibil sa fie altfel prinderea pe B7, cumva urechile de prindere mai in spate. Din cate stiu eu etrierii in sine sunt la fel la ambele variante, difera doar urechile de prindere mai apropiate.
La fata e problema, spatele ai loc berechet.

Dap, sunt extrem de usori. Ca fapt divers, eterierii OEM Brembo de 340mm de pe F30 tot in 4 pistonase cred ca aveau spre 9kg!. Cred ca sunt din fonta, cei de la Audi din aluminiu...
A fost o adevarata placere sa pun furtunele, trebie incheieturi de fier sa rotesti asa ceva cu o mana haha.
 

Offline lowlife

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 9 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
Masinile Noastre
« Reply #55 on: 28 May 2018, 11:39 »
Sigur sunt jante de A4 (ET 43-46).


Raman pe frane stock :(
 

Offline Cristi

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 34
    • View Profile
Masinile Noastre
« Reply #56 on: 28 May 2018, 16:20 »
Atunci pândește niște jante de A5 sh?
Vizual fac o diferență imensa, am un vecin cu jante de A4 pe 18 și diferența e de la cer la pământ în materie de aspect.

Diferența la frane e și ea absolut wtf. Mie sistemul stoc cu discuri simple pe spate mi se pare destul de nepotrivit, mai ales fiind o mașină grea.
 

Offline AlexU

Masinile Noastre
« Reply #57 on: 29 May 2018, 01:02 »
Daca tot sunt in cautarea unui numar de inmatriculare, incercasem un generator online.

Am verificat mai apoi pe DRPCIV, in caz ca le mai gasiti candva disponibile:
Numarul B220KPH este disponibil la data de 29/05/2018 ora 01:04.
Numarul B230MPH este disponibil la data de 29/05/2018 ora 00:47.
Numarul B420HAS este disponibil la data de 29/05/2018 ora 00:57.
Numarul B155EXY este disponibil la data de 29/05/2018 ora 00:43.
Numarul B115EXY este disponibil la data de 29/05/2018 ora 00:43.

Ca tot e zona de gamers, mi-ar placea MVP :D . De fapt nu stiu daca-mi place mai mult MVP sau ZEN. Aveti alte recomandari?
Ce v-a facut pe voi sa va alegeti numarul de inmatriculare pe care il aveti in momentul de fata?
« Last Edit: 29 May 2018, 01:06 by AlexU »
 

Offline Fallen

Masinile Noastre
« Reply #58 on: 29 May 2018, 07:08 »
Eu am GTR si m-am gandit la viteza, gran turismo, la ceva curse, etc.
Cand am vazut numarul si mi-am dat seama ce a iesit si ca toata lumea face misto de mine ca mi-am pus GTR pe Audi fiindca n-am avut destui bani sa iau unu, a devenit si mai funny :D .

Eu mai aveam in plan LOL, FAL (dar ma gandeam numai la Falus), FLN, HEY, BYE, LAP, ACE (era ala de iesea totdeauna primul la NFS1-2-3-4-5-6).
« Last Edit: 29 May 2018, 07:12 by Fallen »
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline Cypher

Masinile Noastre
« Reply #59 on: 29 May 2018, 08:22 »
La mine numarul de inmatriculare este inspirat dupa vechiul numar al Daciei lui tata (dupa ce s-a trecut la numerele actuale). Imi aduc aminte cand conduceam Dacia 1310 (retrofit la 1310 :haha: la tara  cand eram mic).