Author Topic: Motorsport  (Read 11176 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline korby

Motorsport
« on: 19 August 2022, 00:25 »
Urmăriţi? Practicaţi? Etc. ;D
 

Offline taxon

Motorsport
« Reply #1 on: 22 August 2022, 14:41 »
Urmaresc din cind in cind.
Niscai F1 si pe mai ales pe Korby cind ne mai povesteste cite ceva :)

Si nu practic, dar cind eram pionier am facut vreo 2-3 ani de karting (pe carturi Pionier, de alea cu motor de Mobra).
Slab-slab pedigriul, stiu :D
« Last Edit: 22 August 2022, 14:53 by taxon »
erasing darkzone
 

Offline korby

Motorsport
« Reply #2 on: 22 August 2022, 21:21 »
Heh. :) Ce fac eu este aşa mai... de-a joaca. :)
Anu' ăsta a fost prima dată când m-am urcat într-un kart, m-am dat de câteva ori aci lângă CJ, la Nădăşel. Şi sunt curios să mă dau pe electric, au ajuns Vmax şi la noi.

În schimb m-am dat de mai multe ori cu maşina pe circuit de karting. Se pune? :D
 

Offline taxon

Motorsport
« Reply #3 on: 23 August 2022, 10:05 »
Pentru anul ăsta cochetasem cu ideea să ajung la Ghimbav, însă a cam trecut vara și concediul odata cu ea.
Dar, să zicem că n-au intrat zilele în sac.

Pista de la Galați practic nu mai există, de la Loviluție încoace nu s-a mai ocupat nimeni de ea și acum e plină de hîrtoape și de buruieni.
Recent am vazut terenul pus la vînzare pe olx, semn că a fost și înhațată de vreun "baiat deștept".

Alte piste de karting/auto pe unde mai sunt?
« Last Edit: 23 August 2022, 10:11 by taxon »
erasing darkzone
 

Offline korby

Motorsport
« Reply #4 on: 23 August 2022, 18:24 »
La Arad am avut prim etapă de primăvară anu' ăsta, da' e pe ducă şi pista aia - am înţeles că a fost cumpărat de Dedeman terenu'.
Prin zona asta a ţării e tare greu, aşa că suntem tot pe drumuri la BV, SM, TM, Tg. M... plus altele, mai rare.

PS: urmăresc NASCAR, F1, IndyCar, WRC şi Supercars.

Post Merge: 23 August 2022, 18:27
Nu pot să dau edit la postare.  :o

Mai multe despre concursurile la care participăm, aci pe "canal": https://www.youtube.com/c/korby
« Last Edit: 23 August 2022, 18:27 by korby »
 

Offline taxon

Motorsport
« Reply #5 on: 24 August 2022, 09:38 »
Cine organizeaza etapele astea?
In "regat" nu va dati? Ca (de ex) pe linga minunata noastra capitala ar mai fi niscai piste, gen http://www.amckart.ro/
erasing darkzone
 

Offline korby

Motorsport
« Reply #6 on: 24 August 2022, 19:18 »
ACRu' in Satu Mare, AutoBlic in Brasov, Clubul Zaharie in Timisoara, etc.
Prea departe Bucurestiu'. Ne-am gandit la campionatu' de indemanare, da' toate etapele sunt in sud si se aduna.
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline taxon

Motorsport
« Reply #7 on: 27 August 2022, 08:54 »
...and what's next?
erasing darkzone
 

Offline taxon

Motorsport
« Reply #8 on: 02 September 2022, 10:52 »
Apropo, nu vi se pare ca sportul cu motor de la noi din tara e mult-mult prea putin mediatizat?
Rar de tot cite un articol prin presa( gen https://life.ro/zoe-florescu-potolea-pustoaica-care-la-13-ani-a-castigat-cupa-romaniei-la-karting-si-care-se-aliniaza-cu-cele-mai-bune-nume-masculine-pentru-a-fi-o-elita-in-lumea-motorsportului-romanesc/)
Daca vrei sa fii conectat la fenoment banuiesc ca trebuie sa fii parte in anumite grupuri (fb, yt, samd), altfel ... greu cu vestile si informatia.
erasing darkzone
 

Offline taxon

Motorsport
« Reply #9 on: 11 September 2022, 17:25 »
Mai, dar ce cursa ... bleah !
La F1 zic.
erasing darkzone
 

Offline korby

Motorsport
« Reply #10 on: 20 September 2022, 00:29 »
La noi... sa vedem, n-avem un anume plan. Toamna asta o mai ardem la vreo 2 concursuri de coastă pt. amatori şi poate nişte antrenamente la Mureş. Campionatu' de toamnă-iarnă de la BV s-a anulat, aşa că o vreme o să frecăm buha. Tocmai am pus rollcage în căruţă, aşa că la anu' ne mai deschide un pic posibilităţile şi ne gândim la ROTAC Pocket Rocket.

Motorsportu' la noi e ca şi inexistent. De exemplu, avem câţiva copii care participă cu rezultate foarte bune prin campionate europene de drift, da' nu ştie nimeni de ei pt. că nu apar pe nicăieri informaţii, menţiuni, felicitări, etc.

F1... lasă. :)
 

Offline korby

Motorsport
« Reply #11 on: 31 October 2022, 20:59 »
"Marele Premiu al Sibiului" by Sibiu Rally Team. Locu' 3 la clasa 1 licenţiaţi (motoare pân' la 1600cmc), doar din cauza la rollcage, pt. că nu-s licenţiat/pro şi nu am făcut vreodată cursuri de conducere sportivă.
 

Offline taxon

Motorsport
« Reply #12 on: 31 October 2022, 21:21 »
Adica te-au pus la licențiați (desi nu esti) doar pen'ca ai avut cușcă?
erasing darkzone
 

Offline korby

Motorsport
« Reply #13 on: 31 October 2022, 22:10 »
Îhî.
 

Offline korby

Motorsport
« Reply #14 on: 03 November 2022, 15:06 »
Test.