Author Topic: Passat B7 vs. Octavia 3  (Read 8668 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Fuzz

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 32
    • View Profile
Passat B7 vs. Octavia 3
« on: 21 May 2018, 11:48 »
Se dau cele 2 modele din titlu. An 2013-2015, 100-175 k km, buget 10-13k (cu tva, poate varia), 2.0 diesel, xenon + dsg + acc ca dotari necesare. Nu conteaza neaparat sedan sau break.

Modele bonus : Alltrack, Scout, RS doar daca apare vreo ocazie speciala, altfel nu e cazul sa plusez aiurea la buget. De 4x4 nu am nevoie in mod special.

Voi ce recomandari aveti ? Tot am citit de multe probleme la B7, eu ce am condus la firma sau prieteni nu au avut. Octavia 3 la fel, condus foarte mult - enervanta doar rama argintie de la bord, in rest ok overall.

Mie mi se par materialele mai bune in B7, motorul mai nou in Octavia (150 cp). Noroc de parbriz incalzit/webasto pot sa am la ambele, scaune ventilate doar la B7 - astea intra tot in categoria dotari bonus.

A4 si seria 3 sunt cam scumpe si nu au nici acelasi spatiu interior (scaun copil RF maricel + planuri de nr.2), de X3 nici nu mai zic.

B8 e cam scump momentan - merita sa mai astept un an pentru tehnologie mult mai noua ?
« Last Edit: 21 May 2018, 11:54 by Fuzz »
 

Offline Cypher

Re: Passat B7 vs. Octavia 3
« Reply #1 on: 21 May 2018, 12:01 »
As merge pe B7 pentru calitatea per total mai buna dar nu daca gasesti o octavia scout.
Eu cred ca merita B8 daca poti astepta: design interior exterior,materiale etc.

A4 este la fel de mare ca Passat-ul din cate imi aduc aminte.

Mazda 6?
 

Offline Fuzz

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 32
    • View Profile
Re: Passat B7 vs. Octavia 3
« Reply #2 on: 21 May 2018, 12:04 »
Ma uitasem si la Mazda (modelul precedent) dar ma cam enerveaza gandul ca dau bani pe impozit aiurea, costuri mai mari de intretinere, etc.

Scout sau Alltrack le iau in calcul doar daca le prind la oferta buna.

Si eu trag mai mult spre B8 parca, si calitate mai buna si motoare mai noi si tehnologie mai interesanta. Momentan diferenta intre B7 si B8 e maricica, spre 30-50% in plus la dotari similare.
 

Offline Cypher

Re: Passat B7 vs. Octavia 3
« Reply #3 on: 21 May 2018, 12:07 »
Teoretic la 2.2d de la Mazda 6 castigi la fiabilitate.
Daca e asa mare diferenta deja vorbim de alt buget,tu stii aici. Teoretic ai putea sa o vinzi peste 1-2 ani si iei un B8.

Nu ar trebui sa pierzi prea mult si oricum se devalorizeaza si B8-ul dar castigi timp.
 

Offline Fuzz

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 32
    • View Profile
Re: Passat B7 vs. Octavia 3
« Reply #4 on: 21 May 2018, 12:13 »
Pai asta ar fi una din optiuni, sa iau un B7 decent sau o O3 buna si deja peste 2-3 ani o sa fie mai multe B8-uri de 190 cp disponibile si la preturi ok.

Am totusi niste pitici pe creieri privind motoarele de pe B7 vs O3. Pe O3 e motorul mai nou de 150 vs. motoare mai vechi de 140/177 pe B7. Putere suficienta au toate si consumul e similar sau are diferente neglijabile, ma gandesc doar la fiabilitate/intretinere.
 

Offline Cypher

Re: Passat B7 vs. Octavia 3
« Reply #5 on: 21 May 2018, 12:22 »
Dar daca vinzi repede Octavia pierde teoretic mai mult ca un Passat. Dar daca e diferenta ca si tehnologie noua,mergi pe Octavia si impusti 2 iepuri dintr-un foc.
 

Offline Cristi

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 34
    • View Profile
Re: Passat B7 vs. Octavia 3
« Reply #6 on: 21 May 2018, 12:47 »
Materialele la O3 sunt foarte ok, avem una Elegance in familie si sincer la interior overall e peste BMW F30 spre exemplu, ba chiar la unele chestii si peste A4 B8-ul pe care il am acum in materie de calitate (unde in A4 scartaie semnificativ mai multe chestii decat in O3).

Noi am luat-o sh, daca vrei 2.0 150cp + xenon cel putin acum un an erau foarte rare si semnificativ mai scumpe decat 1.6TDI chele care au fost masini de flota, aproape  dublu la pret.

Motorul este mult, mult mai rafinat decat 2.0TDI 140cp (am avut pe O2), desi la Passat va fi si el peste, chiar si la generatia mai veche. Also, fiind mult mai usoara decat Octavia 2, elasticitatea si performanta sunt la fel la 2.0 TDI 150cp stock vs 2.0 TDI 140cp cu remap @170cp.

Un dezavantaj este suspensia pe spate, unde nu ai punte independenta pe O3, decat la VRS. Acestea fiind spuse, de la O2 cu pachet de drumuri grele si suspensie independenta + jante pe 15 la O3 cu jante pe 17 diferenta este de la cer la pamant. E aproape la fel de comfortabila la gropi & stuff dar mult mai stabila. Fiind usoara, pe un drum virajat poti sa tragi lejer de ea si e placuta la condus, nu se vad limitarile suspensiei. Heck, mie mi se pare mai ok la condus decat ce am acum (A4 B8 3.0TDI quattro + suspensie adaptiva). Audi-ul este evident mult mai puternic si are aderenta pentru ca 4x4, dar in materie de incredere si feeling nu inspira prea mult...
 

Offline IaMa

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 9
    • View Profile
Re: Passat B7 vs. Octavia 3
« Reply #7 on: 22 May 2018, 15:40 »
Salut. Poti te rog sa-mi spui si mie cam care sunt costurile de intretinere Octavia 3? (revizii, etc)


On topic: As alege O3 pentru ca iti ofera acelasi spatiu (+- cativa cm) fata de Passat dar la un pret mai bun. Diferentele de calitate sunt cumva in favoarea Passat-ului dar nu atat de mari incat sa faca diferenta. Mai mult, cred ca intretinerea unui Passat costa mai mult decat la O3.
« Last Edit: 22 May 2018, 15:47 by IaMa »
 

Offline Cristi

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 34
    • View Profile
Re: Passat B7 vs. Octavia 3
« Reply #8 on: 22 May 2018, 16:45 »
Nimic de speriat, desi nu cred ca vor fi diferente majore fata de Passat la consumabile.
Placute/discuri sunt ieftine, eu am facut upgrade la discuri de 312mm (ca cele de pe Golf GTI) si inspira ceva mai multa incredere.


Nu neg ca Passat va avea ceva mai mult spatiu si calitate, dar O3 este foarte ok si merita o examinare amanuntita. La spatiu la fel - nu sunt probleme de niciun fel, chiar ai loc pentru tot ce vrei.
 

Offline Fuzz

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 32
    • View Profile
Re: Passat B7 vs. Octavia 3
« Reply #9 on: 23 May 2018, 13:55 »
Ai si tu banda aceea lucioasa in jurul bordului ? Cum rezista in timp ?

Noi aveam una la birou cu ea exfoliata partial.
 

Offline Cypher

Re: Passat B7 vs. Octavia 3
« Reply #10 on: 23 May 2018, 15:18 »
La costurile de intretinere nu prea difera tinand cont ca impart foarte multe piese. Hell si eu la Audi,am piese de VW/Skoda/Seat.
Prietena mea la Seat are logo-uri pe diverse piese de Audi :)
 

Offline Cristi

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 34
    • View Profile
Re: Passat B7 vs. Octavia 3
« Reply #11 on: 23 May 2018, 16:34 »
Ai si tu banda aceea lucioasa in jurul bordului ? Cum rezista in timp ?

Noi aveam una la birou cu ea exfoliata partial.
Posibil sa fi vărsat ceva odorizant pe ea care a atacat plasticul. Nu sunt probleme la calitate, mânerele exterioare de la uși par oarecum fragile față de Audi / BMW dar restul mașinii este foarte bine închegat.
 

2BitHit

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Re: Passat B7 vs. Octavia 3
« Reply #12 on: 24 May 2018, 09:57 »
Ca fost posesor al ambelor masini, iti pot spune ca singura chestie deranjanta la Octavia este galagia din cabina la viteze >90km/h si cativa greierasi in portierele fata; Intretinerea e cam la fel, +/- 100 lei, asta daca vorbim strict de revizie ce consta in consumabile; (momentan detin un Ford si revizia mi se pare scumpa comparativ cu modelele mentionate anterior)
Decizia consta in care din masini te incanta vizual mai mult
Dar intr-un final tine de ce masina te incanta vizual mai mult
 

Offline Cristi

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 34
    • View Profile
Re: Passat B7 vs. Octavia 3
« Reply #13 on: 24 May 2018, 11:59 »
O fi Passat-ul foarte silentios - mie O3 mi se pare ok la zgomot de rulare - termenul meu de comparatie fiind BMW F30 si A4 B8.
Greierasi cred ca pot aparea la orice masina (F30 avea... o hoarda!) dar marea majoritate se pot rezolva ieftin cu rabdare, vaselina sintetica decenta si ceva felt tape.

Ca tot nu a mentionat nimeni - de la O2 la O3 au scazut 70-100kg de greutate in functie de model. Passatul B7 este o platforma din 2006, O3 este 2013, MQB - Golf 7 & co. Progresul la generatia noua este semnificativ si recunoscut in industrie - consum/comfort/greutate.

Dar de acord - ce te incata vizual mai mult si foarte important - care reprezinta "deal-ul" mai bun. La SH trebuie sa fii mereu flexibil.
 

Offline Fuzz

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 32
    • View Profile
Re: Passat B7 vs. Octavia 3
« Reply #14 on: 24 May 2018, 14:55 »
Am mers destul de mult cu O3 break si este ok dpdv zgomot.

Benchmark-ul e copilul care doarme :)

Partea tehnologica (sasiu + motor + infotainment) trag toate spre Octavia pana acum. Nu stiam ca B7 are un sasiu asa vechi.

Aveti idee saca Dsg-ul de la Octavia e umed sau uscat ?