Author Topic: Vehicul electric DIY 534 Euro all terrain si varianta city 100 euro  (Read 742 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mt1

Salutare tuturor !


Un proiect pe care l-am finalizat si testat cu succes in doua variante : varianta pentru oras si varianta all - terrain . Proiectul se poate realiza in 45 de minute, avand " ingredientele  necesare " ( un skateboard electric, partea din fata a unei trotinete si unelte ....)  :)

FORMULA : SKATEBOARD ELECTRIC fara trakul din fata + TROTINETA KICK  ( partea din fata)  = vehicul electric pe 3 roti



 


1. Varianta All-terrain

 

 Formula de baza doar ca am folosit un skateboard electric all-terrain in varianta SYL - 08 si o trotineta RAZOR A5 partea din fata, cumparata tot de pe O.x.


VIDEO :

 

VIDEO :

 

Cost proiect all-terrain : 534 Euro - (  ieftin in comparatie cu un scooter off road ce ofera performante asemanatoare )


 

Specificatii syl 08  : Range: 20-30km Speed: 38km/h Power: 36V/2A Motors : 1450W X 2 Instantaneous power: 1800W Climbing Degree: 30D Battery: 10AH Max Load: 130KG Control: wireless Bluetooth remote control Charging Time: 8 h Wheel size: 200mm*50mm - 8 inch off-road pneumatic tires Wheel Material: PU high elastic wheel Plank Material: Maple Product Weight: 13.5kg Bluetooth Remote Controller - Wireless remote control Rear suspensions

 

Video test proiect off - road   pe drumurile patriei :

 



 



   2. Varianta de oras

 

 Costuri proiect city   : 100 Euro

 

Formula : skateboard electric cumparat dintr-un supermarket ( A....n) + o trotineta defecta ( nu era electrica ) de pe O.x = un vehicul electric pe 3 roti pliabil cu un motor hub de 350 W si o baterie de 4400 m Ah,  cu o greutate totala de doar 5 kg, avand o platforma generoasa, o autonomie decenta si rezistenta la socuri.

 

VIDEO : http://


Ma gandeam in viitor sa atasez cateva panouri electrice pe o mica platforma...... - atasament, in rest merge foarte bine, sunt multumit am parcurs deja primii 400 km fara revizii :)) fara probleme.

Am cautat ceva ieftin si eficient ce poate fi replicat cu usurinta.

 


 

 

MT.

 
« Last Edit: 08 March 2021, 16:46 by mt1 »
mt1
 
The following users liked or thanked this post: AlexU, slicker