Author Topic: Atentie la Platile cu Cardul.  (Read 2072 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Trustme

Atentie la Platile cu Cardul.
« on: 09 October 2018, 17:41 »
Cred ca toata lumea a auzit de ING si problemele cu platile dublate. Nu sunt afectati doar clientii ING.
Eu am patit-o la sfarsitul lunii Septembrie cu un card de cumparaturi Auchan Oney pe care m-am trezit cu sold negativ.
La inceputul lunii Octombrie am patit-o si cu un card BRD.  O plata la un fast food si o extragere de la un bancomat dublate. Ambele in aceeasi zi.
Deocamdata nu am rezolvat nimic. Angajatii de la ambele banci se fac ca nu inteleg problema si ca nu au auzit de problemele de la ING.
Sfatul meu este sa verificati soldul cardurilor pe care le aveti si sa evitati plata cu cardul in perioada asta.
 

Offline KodiaK

Atentie la Platile cu Cardul.
« Reply #1 on: 09 October 2018, 20:22 »
Am avut si eu o plata dublata ieri. A fost efectuata vineri, dar abia ieri procesata. S-a rezolvat in cateva ore.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Trustme

Atentie la Platile cu Cardul.
« Reply #2 on: 12 October 2018, 18:31 »
La ce banca?
 

Offline KodiaK

Atentie la Platile cu Cardul.
« Reply #3 on: 12 October 2018, 23:35 »
La ING.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline oldshooterman

Atentie la Platile cu Cardul.
« Reply #4 on: 13 October 2018, 09:03 »
La BT au un serviciu care te anunta aproape instantaneu (prin SMS) despre efectuarea oricarei operatiuni in contul atasat cardului, referitor la valoarea operatiunii, sold si unde s-a efectuat tranzactia. Trebuie sa aiba si celelalte banci ceva similar. Serviciile de genul asta evidentiaza imediat orice anomalie sau operatiune neautorizata.
 

Offline Fallen

Atentie la Platile cu Cardul.
« Reply #5 on: 13 October 2018, 09:37 »
asa este si la ing, dar numai la valori peste 50lei :))
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline Bogdan_P

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 21 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 39
    • View Profile
Atentie la Platile cu Cardul.
« Reply #6 on: 08 November 2018, 00:48 »
 Am patit ceva similar cu ce a fost la ING cu o saptamana inainte, la BCR.

 Plata la Media Galaxy POS. Ma duc a doua zi sa imi iau o cafea: fonduri insuficiente. Ma uit pe aplicatie: 0.00, dar asa, fix.

 Ideea e ca mi-a luat de 2 ori plata, dar eu aveam mai mult in cont decat de doua ori suma respectiva, asa ca m-am oprit in drum spre pranz la un BCR si a trebuit sa completez hartiile(lol) iar dupa vreo 3 ore au inceput sa imi intre treptat bani in cont pana a revenit la suma care trebuia(am calculat toatep platile manual de la ultimul salariu sa fiu sigur), a doua zi m-au sunat, nu mi-au zis decat ca s-a rezolvat, nu mi-au dat niciun motiv :/.