Author Topic: Valuta digitala - crypto currencies Bitcoin Litecoin Zcash Ethereum Dash altele  (Read 35309 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline andrei

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 16 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 14
  • Location: Stockholm
    • View Profile
Sa-ti transferi banii in criptomonede si sa investesti in afaceri virtuale sau in achizitii  este o idee buna. Criptomoneda este deja o noua moneda internationala si una digitala. In viitor ar putea inlocui dolarul, euro sau yuanul si alte monede traditionale. 

Modul de obtinere, adica minarea    la care recurg foarte multi insa este fraudulos.
Mi se pare lipsit de etica sa castigi bitcoini doar minand cu niste placi video si facand profit din spatele unor anunturi publicitare ilicite, poate chiar si de pe urma piratarii.



Multi dintre cei care nu si-au pierdut averile de pe urma minarii amatoricesti sau a  prabusirii bitcoinului   o sa se arda oricum cand o sa-i caute justitia.
Marile banci si guvernele gasesc criptomoneda ca o mare amenintare la adresa monedelor nationale traditionale.


Precis urmeaza o perioada de inchizitie monetara.
agreed 100%. este potential, dar practicile momentan sunt prea disruptive / unsafe / shady /etc
work harder
 

Offline darkgoro

  • Feedback Score: (4)
  • Jr. Member
  • Posts: 65
    • View Profile
Sa-ti transferi banii in criptomonede si sa investesti in afaceri virtuale sau in achizitii  este o idee buna. Criptomoneda este deja o noua moneda internationala si una digitala. In viitor ar putea inlocui dolarul, euro sau yuanul si alte monede traditionale. 

Modul de obtinere, adica minarea    la care recurg foarte multi insa este fraudulos.
Mi se pare lipsit de etica sa castigi bitcoini doar minand cu niste placi video si facand profit din spatele unor anunturi publicitare ilicite, poate chiar si de pe urma piratarii.



Multi dintre cei care nu si-au pierdut averile de pe urma minarii amatoricesti sau a  prabusirii bitcoinului   o sa se arda oricum cand o sa-i caute justitia.
Marile banci si guvernele gasesc criptomoneda ca o mare amenintare la adresa monedelor nationale traditionale.


Precis urmeaza o perioada de inchizitie monetara.
Minarea frauduloasa...?! WTF, de cand asta...? Iti place mai mult ICO-urile care sunt intr-adevar 90 si ceva % shady, scam... Sau poate doar vrei sa cumperi crypto la 0.000000001 dolari si sa vinzi la 10000.000 asa cred ca ti-ar place. Strugurii...
 

Offline acidchaos1

Main rig: Ryzen 5900X/Aorus X570 Master/ Castle 360 Aio/ 980Pro 1TB/ 2*16GB 3600Mhz CL 16/ RTX 3080ti Aorus master/ Meshify 2 white TG/ Focus Platinum 750W/ Viper + Basilisk Ultimate wireless + docks/ Rog strix edge/ Artics wireless pro +  Razer Kaira Pro/ LG 65" CX Oled.
 

Offline RaijinRoh

Eu am investit 1000$ intr-un ICO. Sunt curios ce iese. Daca scot 2x+ in termen scurd dupa lansarea pe exchange o sa repet cu alt ICO. Mi se pare ca este o metoda foarte buna de a face bani rapid, dar si foarte riscanta. Investitia am facut-o in Asura World ( o platforma de gaming )

Ce trebuie urmarit la un ICO ( dupa parerea mea ), in principal sa nu fie scameri care fug cu banii pana sa lanseze pe un exchange, mai departe, cum se va descurca proiectul nu ar trebui sa ne intereseze noi vrem pumpul acela de la inceput care apare aproape 100% in prima saptamana DACA nu au vandut prea scump in ICO. Am vazut cazuri in care pretul dupa lansarea pe exchange a ajuns rapid mai mic decat cel din ICO. In cazul lui Azura Coin Hard Cap la Market Cap va fio de 12MIL $ ceea ce este acceptabil si cu siguranta se va ducela 2x rapid. Un alt lucru important ar fi daca au avut Pre Crowdsale mult mai ieftin si daca tokenurile vor fi sau nu locked pentru acei investitori. In ICO vrem sa intram cu cel mai mare bonus posibil, la asura coin am intrat in prima zi ( adica azi ) si au 20% bonus.

Va anunt daca iese profit sau nu :)



 

Offline weeppi

Se găsesc pe aici  2-3-5 oameni cu priceperea necesară să ne facem propriul ICO și să-l lansăm pe piață? Eventual să ne iasă și un ciubuc la final..
 

Offline RaijinRoh

Un mic update cu Asura Coin. Sunt din ce in ce mai optimist in ceea ce priveste proiectul Asura World. Nu atingeau softcap si era un fail total dar cum au promis azi au anuntat un partener si au trecut instant de 150M Asura Coins ( softcap ). Partenerul este

Fujian eGaming Tournament Group
https://medium.com/@asuracoin/chinese-esports-tournament-group-seeks-to-add-cryptocurrency-to-their-prize-pools-49f47e4270b7
Glorious !
ICO inca mai este deschis pana pe 30 insa cei care au investit pana pe 20 Iunie ( inca mai e timp ) primesc 10% Airdrop din investitie, bonus acum este numai de 10% pentru cei ce investesc peste 100 NEO. Eu care am investit in prima zi am 20% bonus + Airdropul asta :) GG

Altceva ce as vrea sa adaug, destul de haios. Dupa ce am investit in Asura World adic acum 11 zile mai aveam 0,5 NEO, acum am facut 1,38 NEO. Faza cu Switcheo DEX este destul de tare, este destul de lent si nu este atat volum ca pe alte CEX-uri iar oamenii nu se obosesc sa isi reinoiasca pozitia la buy/sell daca vad in fata lor un amarat cu 1 NEO :)
« Last Edit: 13 June 2018, 21:31 by RaijinRoh »
 

Offline Cylix

Cu bloodbath asta in ce a-ati mai investit? Eu am bagat ceva in Ox dar ma arde sa bag ceva fiat si in WAN.
7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15
 

Offline RaijinRoh

Cu bloodbath asta in ce a-ati mai investit? Eu am bagat ceva in Ox dar ma arde sa bag ceva fiat si in WAN.

Sunt o gramada de proiecte acum in pozitii foarte bune de cumparare. Eu va propun ELASTOS, asta este un proiect ce are sanse MARI de top 10 si ar fi ajuns de mult daca ii interesa mai mult pe developeri Marketingul. Momentan Elastos este doar pe Huobi insa luna asta se va duce pe inca 5+ markets. Proiectul asta va exploda in curand. Daca nu explodeaza pana scot banii din Asura World bag tot in Elastos dar banuiesc ca va fi prea tarziu. C'est la vie !


« Last Edit: 13 June 2018, 21:36 by RaijinRoh »
 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Despre LTC ce noutati mai aveti ? Daca ripple inca se pastreaza pe o linie semi-moarta, LTC mi se pare ca se tot duce in jos si cu greu isi mai revine...am cateva LTC (afara de ETH si XRP care sunt constante) si ma gandeam daca mai creste putin sa scap totusi de ele...
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline RaijinRoh

LTC nu prea si-a revenit nici cand s-a dus BTC la 10.000$ din nou. Aveti grija cu EOS ca este mult fud cu el.

In alta ordine de idei, am facut 4x prin switcheo. Aveam 0,5 NEO si dupa 18 zile am facut 2,27 NEO.
 

Offline oldshooterman

O avut loc o noua teapa (hack) de 30 milioane USD pe Bithumb, de unde rezulta ca s-ar putea continua cu o devalorizare si mai profunda a BTC.


« Last Edit: 21 June 2018, 12:04 by oldshooterman »
 

Offline Fallen

Alta pe langa aia de acu cateva zile? wtf!
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline oldshooterman

Da, e un lant de hack-uri paguboase.
 

Offline oldshooterman

In sfarsit BTC a coborat sub 6000$, in premiera pentru 2018.
 

Offline taribo

A fost si acum vreo 2 zile sub.