Author Topic: [Cumpar] Cumpar Kit Dual Channel DDR3 2x4GB 1600Mhz  (Read 774 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mormoloc1986

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 46
  • Location: bucuresti
    • View Profile
Cumpar Kit Dual Channel DDR3 2x4GB 1600Mhz
« on: 12 November 2020, 20:03 »
Am probleme cu o placa de baza Asus b85m-e si niste hynixuri 4x2gb, imi da blue screen-uri intruna, sau freezeuri, nu apare toata memoria disponibila in windows ci mai putin. Cred ca e de la ram, altfel nu stiu ce sa ii mai fac.

Incerc cu 2x4gb, daca are cineva. Sa fie musai la 1600mhz, si cu functie/profil XMP, cu radiator.
Cam in jur de 100 pot sa dau. Ma grabesc, asa ca iau numai din bucuresti, lasati-mi poze cu seriile sa vad ca e kit dual channel si screenshot cu windows, chiar de preferat o poza cu monitorul si memtest rulat macar 10 minute.
(Eu asa mi le vand).
 

Offline mormoloc1986

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 46
  • Location: bucuresti
    • View Profile
Cumpar Kit Dual Channel DDR3 2x4GB 1600Mhz
« Reply #1 on: 14 November 2020, 10:40 »
se poate inchide sau chiar sterge acest post, mi-am luat noi de la un magazin dar problema persista. de blocat nu se mai blocheaza cu freezuri si bsod dupa ce am pus un hdd nou, dar tot nu imi apare toata memoria in win7, zice ca nu are decat 7.9 disponibili...
 

Offline marasesti

Cumpar Kit Dual Channel DDR3 2x4GB 1600Mhz
« Reply #2 on: 14 November 2020, 10:46 »
O parte e alocata pentru integrata din cpu, nu e problema asta.
 

Offline mormoloc1986

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 46
  • Location: bucuresti
    • View Profile
Cumpar Kit Dual Channel DDR3 2x4GB 1600Mhz
« Reply #3 on: 14 November 2020, 16:16 »
O parte e alocata pentru integrata din cpu, nu e problema asta.

salut, adica si cu placa video dedicata instalata? nu cred...
 

Offline magik99

Cumpar Kit Dual Channel DDR3 2x4GB 1600Mhz
« Reply #4 on: 15 November 2020, 00:27 »
O parte e alocata pentru integrata din cpu, nu e problema asta.

salut, adica si cu placa video dedicata instalata? nu cred...


Sigur ca da. Pentru ca probabil ai memorie alocata placii integrate din bios (o cifra selectata, 64, 128, etc). Chiar daca ai trecut placa dedicata ca primary device, trebuie sa treci memoria alocata placii integrate pe auto sau sa dai disable la placa integrata, daca biosul permite, pentru a scapa de limitarea de RAM. Spor.
 

Offline Tresty

Cumpar Kit Dual Channel DDR3 2x4GB 1600Mhz
« Reply #5 on: 15 November 2020, 09:06 »
Scuze că mă bag în discuție, dar nu recomand să faci asta. Lasă placa video integrată activă dacă nu te deranjează cu ceva la valoarea minimă, în caz că ți se bulește placa video, să ai cum să scoți un semnal la monitor. Altfel trebuie să dai reset la bios sau să faci rost de altă placă. 64mb de ram nici nu o să îi simți îți garantez. Știi vorba aia speră la ce e mai bine dar pregătește-te de ce e mai rău.

Offline mormoloc1986

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 46
  • Location: bucuresti
    • View Profile
Cumpar Kit Dual Channel DDR3 2x4GB 1600Mhz
« Reply #6 on: 15 November 2020, 13:07 »
Scuze că mă bag în discuție...

N-are nimic, o sa stearga un moderator anuntul probabil.
Este pe auto integrata din cpu, si nu are nimic daca o pun pe disable pot scoate bateria / sau din jumperi resetez uefi cu setari default.
Am instalat windows si in mod uefi, am vazut toate solutiile de pe net referitoare la aceasta problema si nimic nu merge.

In afara de faptul ca pot fi niste pini de la sloturi slabiti, cine stie.