Author Topic: [Cumpar] MB+CPU Ryzen // 16GB DDR4 // Sursă // Placă video // HDD/SSD  (Read 860 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline danutM

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 8
    • View Profile
Sunt interesat sa cumpăr următoarele, doar cu garantie:

1. Placa de baza + procesor Ryzen generația a3-a: Ryzen 5 3500/3600/3700
2. Kit Ram DDR4 2x8GB
3. Placa video: RX5700 / RTX2060 sau, în funcție de pret: RTX2070 / RX5700XT
4. Sursa de calitate, aproximativ minim550w-700w
5. Hard disk minim 1TB
6. Ssd minim 256GB

Aveți în vedere ca ceea ce cumpăr, cumpăr doar cu garantie(factura și bon).
Pentru a ne asigura ca totul este funcțional, ar fi de lrefera sa putem testa piesele înainte de achiziție.

În principiu as dori sa achiziționez din București pentru a putea testa înainte.

Va rog sa îmi trimiteți oferta completa:
- model exact
- preț
- de unde a fost achiziționat și cata garanție mai are

Mulțumesc
 

Offline danutM

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 8
    • View Profile
MB+CPU Ryzen // 16GB DDR4 // Sursă // Placă video // HDD/SSD
« Reply #1 on: 06 January 2020, 14:08 »
Valabil
 

Offline cici99

  • Feedback Score: (3)
  • Jr. Member
  • Posts: 65
    • View Profile
MB+CPU Ryzen // 16GB DDR4 // Sursă // Placă video // HDD/SSD
« Reply #2 on: 07 January 2020, 19:38 »
Risti cam mult pentru un sistem intreg...este un sfat daca te supara scuze dar vreau sa iti expun o situatie cu care m-am confruntat eu: in caz de probleme si daca vei apela la garantie, in cele mai multe cazuri factura se storneaza (placa, ram-ul,hdd-ul, etc poate sa nu mai fie in stoc, sa fie eol, sa aiba alt pret, etc sau pur si simplu sa nu vrea sa o inlocuiasca si sa se complice si emit simplu o negatie de service) si banii sunt virati in contul cumparatorului (cel care apare pe factura si garantie ca sa fim exacti nu tu). Deci ca sa iti primesti banii inapoi, trebuie sa iei legatura cu cel de la care cumperi si care a cumparat initial produsul de la magazin si sa iti dea banii inapoi...- crezi ca ii mai vezi ???
« Last Edit: 07 January 2020, 19:41 by cici99 »
 

Offline danutM

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 8
    • View Profile
MB+CPU Ryzen // 16GB DDR4 // Sursă // Placă video // HDD/SSD
« Reply #3 on: 07 January 2020, 20:00 »
Mulțumesc de sfat, știu de treaba asta..știam ca e problema dacă a fost plata cu cardul, se storneaza în același cont. Oricum nu am găsit ceva sa ma tente e, toți le vând foarte apropiate de prețul din magazin. La 2000 ron dacă îți scad 300 ron e mult.

Mai caut 1 zi, doua iar dacă nu, cumpăr totul nou.
 

Offline torque49

MB+CPU Ryzen // 16GB DDR4 // Sursă // Placă video // HDD/SSD
« Reply #4 on: 07 January 2020, 20:01 »
Risti cam mult pentru un sistem intreg...este un sfat daca te supara scuze dar vreau sa iti expun o situatie cu care m-am confruntat eu: in caz de probleme si daca vei apela la garantie, in cele mai multe cazuri factura se storneaza (placa, ram-ul,hdd-ul, etc poate sa nu mai fie in stoc, sa fie eol, sa aiba alt pret, etc sau pur si simplu sa nu vrea sa o inlocuiasca si sa se complice si emit simplu o negatie de service) si banii sunt virati in contul cumparatorului (cel care apare pe factura si garantie ca sa fim exacti nu tu). Deci ca sa iti primesti banii inapoi, trebuie sa iei legatura cu cel de la care cumperi si care a cumparat initial produsul de la magazin si sa iti dea banii inapoi...- crezi ca ii mai vezi ???

Ce spune colegul de mai sus e perfect adevarat,De cand cu GDPR storno sau inlocuirea produsului cu altul nou sau similar se face doar titularului de pe factura.Doar dacă se repara produsul in service beneficiez de garanția transmisibilă.
Dar toata lumea pe aici ca vor facturi si garanții,sa vad ce o sa faceti cu ele in cazul unor probleme
 

Offline cici99

  • Feedback Score: (3)
  • Jr. Member
  • Posts: 65
    • View Profile
MB+CPU Ryzen // 16GB DDR4 // Sursă // Placă video // HDD/SSD
« Reply #5 on: 07 January 2020, 20:21 »
Risti cam mult pentru un sistem intreg...este un sfat daca te supara scuze dar vreau sa iti expun o situatie cu care m-am confruntat eu: in caz de probleme si daca vei apela la garantie, in cele mai multe cazuri factura se storneaza (placa, ram-ul,hdd-ul, etc poate sa nu mai fie in stoc, sa fie eol, sa aiba alt pret, etc sau pur si simplu sa nu vrea sa o inlocuiasca si sa se complice si emit simplu o negatie de service) si banii sunt virati in contul cumparatorului (cel care apare pe factura si garantie ca sa fim exacti nu tu). Deci ca sa iti primesti banii inapoi, trebuie sa iei legatura cu cel de la care cumperi si care a cumparat initial produsul de la magazin si sa iti dea banii inapoi...- crezi ca ii mai vezi ???

Ce spune colegul de mai sus e perfect adevarat,De cand cu GDPR storno sau inlocuirea produsului cu altul nou sau similar se face doar titularului de pe factura.Doar dacă se repara produsul in service beneficiez de garanția transmisibilă.
Dar toata lumea pe aici ca vor facturi si garanții,sa vad ce o sa faceti cu ele in cazul unor probleme

Si daca s-a platit cash iti vor cere buletinul si vor face o copie (au voie ca sint operatori de date cu caracter personal mai toti reslerii de piese pc avind magazine online pe linga cele fizice) si vor verifica ca esti cel de pe factura....
Foarte corect in legatura cu reparatia in garantie.
Mai bine cumperi fara garantie de aici dar sigilat ceva care este mai putin probabil sa se strice: cpu-ul, ssd-ul, sursa (daca este ceva de calitate si ai in gind si un UPS ca la noi curentul numai 220 nu este...) si restul le iei noi de la magazin.

 

Offline widoo

MB+CPU Ryzen // 16GB DDR4 // Sursă // Placă video // HDD/SSD
« Reply #6 on: 08 January 2020, 00:35 »
Poti sa cumperi linistit de pe forum produse sigilate, fara garantie (sau chiar si nesigiliate, doar folosite putin) de la useri de incredere, cu vechime si ratinguri pozititve. Am vandut si am cumparat pe forumul asta din 2006 si o singura data nu am avut probleme.
 

Offline maxu

  • Alandala
  • Patreon
  • Feedback Score: (97)
  • Old TR: 448 (100%)
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 2.269
  • Liked | Thanked: 66 times
  • You can be anything you want to be
    • View Profile
    • Pofta vine gatind
MB+CPU Ryzen // 16GB DDR4 // Sursă // Placă video // HDD/SSD
« Reply #7 on: 08 January 2020, 00:57 »
Poi.. din 2000 lei, TVA-ul este 319 lei.
Deci iesi mai bine daca poti cumpara pe firma cuiva, care - mai apoi - isi deduce TVA-ul.
Sa avem rezon, anuntul tau e pentru cumpararea unor piese care au aparut acum 6 luni, SH e lux daca le gasesti cu garantie si tot tacamul.
...toți le vând foarte apropiate de prețul din magazin. La 2000 ron dacă îți scad 300 ron e mult.