Author Topic: Condica de reclamatii  (Read 42472 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Condica de reclamatii
« on: 01 November 2018, 15:41 »
Redeschid un topic dedicat discutiilor privind experiente negative avute la efectuarea unor tranzactii pe acest forum.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline LaurM9

Condica de reclamatii
« Reply #1 on: 13 December 2018, 15:06 »
De evitat user-ul roccatsense, desi are multe TR-uri pozitive, atat aici, cat si pe fostul CG. Am postat in acest thread https://forum.computergamers.ro/componente-pc-(procesoare-memorii-placi-de-baza)/cumpar-kit-16gb-ram-ddr3/msg17013/#msg17013 ca sunt in cautare de un kit de memorii, thread la care el a raspuns ca are un kit 4x4gb la 320 ron. Nu am mesajele trimise salvate in outbox, eu i-am trimis PM intrebandu-l daca poate sa trimita kitul prin publi24 ca sa fie livrarea gratuita. Raspunsul lui il vedeti in screenshot. Asta se intampla pe data de 4 Decembrie. Sunt constient ca poate dura, ca sunt aglomerati curierii, dar au trecut 9 zile si el nu a dat niciun semn. Astazi l-am contactat sa il intreb care este stadiul comenzii si raspunsul lui il puteti vedea tot in screenshot. Putea sa ma anunte ca i-au respins comanda si sa imi propuna varianta sa platesc eu transportul, as fi acceptat-o. Am refuzat un alt user care imi oferea un kit in 3-4 zile lucratoare pentru ca el le avea disponibile imediat. Inca confunda forumul asta cu olx-ul unde are jdemii de conturi.
 

Offline roccatsense

Condica de reclamatii
« Reply #2 on: 13 December 2018, 15:34 »
Publi 24 nu a onorat comanda asa ca nu o platesc din buzunar.
Nu se da calificativ pentru o tranzactie care nu a existat!
Te intereseaza ceva ma contactezi daca tot te intereseaza. Nu ai zis nimic eu am destule pe cap local.
 

Offline LaurM9

Condica de reclamatii
« Reply #3 on: 13 December 2018, 15:38 »
Calificativele nu se dau doar pentru tranzactiile incheiate, ci si pentru neseriozitate. Am stabilit ceva, am batut palma privind pretul si transportul. Nu e vina mea ca Publi24 a anulat comanda, cum nu este nici a ta. Datoria ta era sa ma anunti ca s-a intamplat asta si gaseam o solutie, eventual plateam in avans integral si o rezolvam cumva. Ai fost neserios si meriti acel calificativ. 
 

Offline roccatsense

Condica de reclamatii
« Reply #4 on: 13 December 2018, 15:40 »
Nu am batut nici o palma nu am nici o raspundere directa contractata in vreun fel.
Plateai transportul sau produsul in avans si atunci aveam o raspundere si ma dadeam peste cap sa o rezolv in rest sunt destui useri care nu au onorat o rezervare si nu am facut atat tamtam ca am pierdut alt client care poate vroia acelasi lucru.,
Eu zic sa-ti vezi de treburile tale si nu mai visa ranspunderi pe gratis.

Solicit scoaterea tr-ul inutil dat de laur la mine cat si al meu de la el.

In rest ii urez cale batuta.

Nu raspund in vreun fel ca publi24 nu ar onora unele comenzi, nu e prima data dar na cu alte dati existau raspunderi concrete la mijloc si au fost rezolvate in alte moduri mai cinstite si sanatoase.
« Last Edit: 13 December 2018, 15:45 by roccatsense »
 

Offline Eraxus

Condica de reclamatii
« Reply #5 on: 13 December 2018, 20:26 »
Clientul tău te acuză doar de faptul că nu l-ai anunțat asupra anulării transportului gratuit de către cei de la publi24.ro și nimic mai mult!
Dacă, într-un final, ți se va anula calificativul pe care ți l-a acordat LaurM9, atunci o să-ți permiți ca să mai faci același gest și cu alți cumpărători de pe acest site...
 

Offline roccatsense

Condica de reclamatii
« Reply #6 on: 13 December 2018, 20:55 »
Putea sa se intereseze dupa 1-2 zile nu 2 sapt sa aibe vise umede.
Eu nu stau in fata nimenui drepti vrei ceva te interesezi.
« Last Edit: 13 December 2018, 20:56 by roccatsense »
 
The following users liked or thanked this post: taribo

Offline Eraxus

Condica de reclamatii
« Reply #7 on: 13 December 2018, 22:03 »
Vestea proastă este aceea că eu unul consider că tu ești vinovat, în proporție de 100%, pentru faptul că nu ți-ai anunțat cumpărătorul asupra anulării transportului gratuit de către cei de la publi24.ro și c-ai acordat pe nedrept un calificativ negativ lui #LaurM9...
Vestea bună este aceea că nu contează absolut deloc ceea ce consider eu, ci doar ceea ce consideră #AlexU
 

Offline LaurM9

Condica de reclamatii
« Reply #8 on: 14 December 2018, 01:26 »
Tu chiar ai probleme, mai iesi de pe forum si ia o gura de aer. Ti-am cerut sa fii om, nu sa stai “drepti”, ca nu suntem in armata aici. Nu e ca si cum tu esti vreun zeu al componentelor pe forumul asta si doar la tine se gasesc si ar trebui sa te rugam frumos sa ne vinzi, sa iti vorbim cu dvs, eventual sa facem si o plecaciune. Pe PM mi-a zis ca eu vreau “mocangeli”, in conditiile in care eu nu am negociat 1 leu din pretul pe care mi l-a cerut, doar l-am intrebat daca are livrari gratuite prin publi24. Eu nu ma plang pentru calificativul nedrept pe care mi l-a dat, daca mai am ceva de vandut/cumparat, lumea o va face oricum, dar el ramane un neserios care mai are si gura mare. Stiti vorba aia cu fudulul...

Post Merge: 14 December 2018, 09:04
Cum spuneam...
« Last Edit: 14 December 2018, 09:04 by LaurM9 »
 

Offline roccatsense

Condica de reclamatii
« Reply #9 on: 14 December 2018, 13:31 »
Probabil Alex vroia sa zica ca nu am tranzactionat. De interactionat am interactionat prin 2 mesaje pe 04 dec si atat si de atunci inca vreo 4 pagini de mesaje de la alti useri ca na cerere este si seriozitate :)


Old TR: 62 (100%)
Sr. Member
Posts: 365
View Profile  Personal Message (Online)
User is on moderator watch listWatched
iTrader Profile Bad Feedback
« Sent to: AlexU on: Today at 09:37 » ReplyQuoteDelete
Salut.
Nu am nimic cu omul dar nu mi se pare normal un tr negativ pt o tranzactie nerealizata. Poate sa dea neutru nu ma deranjeaza sau ce vrea el.

Dar ca idee : esti interesat de un produs/ vrei un serviciu / esti anuntat ca poate dureaza 1-2 zile sa vina curierul/ si tu aprox 2 sapt nu esti deloc interesat de ce nu ai primit awb ul / apoi vi cu figuri de genul / nu e nimic normal la mijloc.

Publi24 uneori anuleaza comenzile nu stiu de ce poate volumul si a fost si perioada dupa bf. Eu nu plateam din buzunarul meu nimic suplimentar pt un produs care e deja ieftin ieftin.

In momentul cand esti interesat de ceva te mai informezi mai ales daca e ceva la un pret bun.

Eu merg pe ideea ofer un produs ieftin nu ma obosesc eu sa trag de tine sa l vand ci e invers. Nu merge la mine clientul nostru stapanul nostru. E egalitate.

Zi faina si scuze de deranj.
Nu plec capul la nimic si prefer sa merg pana in panzele albe.

Salut
 

Offline Eraxus

Condica de reclamatii
« Reply #10 on: 14 December 2018, 14:33 »
Concluzia este mai mult decât simplă: uneori, Feedback Score -specificat sub numele fiecărui user, n-are nicio legătură cu caracterul user-ului respectiv!
 
The following users liked or thanked this post: LaurM9

Offline AlexU

Condica de reclamatii
« Reply #11 on: 16 December 2018, 22:47 »
Am sters ambele TR-uri negative, desi @roccatsense al tau putea fi lasat. Puteati discuta si nu se ajungea in acest punct, @LaurM9 din ce a scris mai sus, ar fi inteles situatia.

Sa ne fie invatatura de minte, mergem mai departe.
 

Offline taribo

Condica de reclamatii
« Reply #12 on: 18 December 2018, 23:22 »
Putea sa se intereseze dupa 1-2 zile nu 2 sapt sa aibe vise umede.
Eu nu stau in fata nimenui drepti vrei ceva te interesezi.

+1, eu am colaborat cu roccatsense si totul a fost ok, nu inteleg cum are cineva pretentia sa primeasca notificare legat de o treaba minora ca asta. Poate unii n`au treaba si au timp sa`si aduca aminte toate nimicurile, altii n`au sau au memoria scurta. Cert e ca atunci cand vrei ceva, te interesezi, pui intrebari etc, nu astepti 9 zile inutil.

@AlexU nu stiu daca e scris pe undeva, dar daca nu e poate ar trebui specificat cum era pe forumul vechi conditiile in care se acorda fiecare TR, e putin absurd sa primesti feedback negativ fara sa faci efectiv vreun schimb. 
« Last Edit: 18 December 2018, 23:32 by taribo »
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Condica de reclamatii
« Reply #13 on: 19 December 2018, 11:44 »
Regulamentul a fost completat cu prevederi privind felul in care se acorda TR.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 
The following users liked or thanked this post: AlexU, taribo

Offline LaurM9

Condica de reclamatii
« Reply #14 on: 23 December 2018, 12:53 »
Putea sa se intereseze dupa 1-2 zile nu 2 sapt sa aibe vise umede.
Eu nu stau in fata nimenui drepti vrei ceva te interesezi.

+1, eu am colaborat cu roccatsense si totul a fost ok, nu inteleg cum are cineva pretentia sa primeasca notificare legat de o treaba minora ca asta. Poate unii n`au treaba si au timp sa`si aduca aminte toate nimicurile, altii n`au sau au memoria scurta. Cert e ca atunci cand vrei ceva, te interesezi, pui intrebari etc, nu astepti 9 zile inutil.

@AlexU nu stiu daca e scris pe undeva, dar daca nu e poate ar trebui specificat cum era pe forumul vechi conditiile in care se acorda fiecare TR, e putin absurd sa primesti feedback negativ fara sa faci efectiv vreun schimb.

Ma mir ca un fost user cu atatea calificative pe vechiul CG poate sa fie de acord cu atitudinea de samsar a lui roccatsense. Poate daca ti se intampla tie, vedeai altfel situatia. Am discutat cu el, ne intelesesem la pret + conditii de transport, mi se pare o "afacere" 90% incheiata, cei 10% ramasi era ca el sa le trimita spre mine, adica era DATORIA LUI, nu a mea. Eu am donat componente pe alte forumuri si mi-a fost refuzata comanda prin publi24 si pana la urma am platit eu curierul, pentru ca asa am stabilit in thread-ul respectiv. Era donatie, era "moka", asa cum se exprima tovarasul roccatsense si totusi am platit eu transportul. E vorba sa fii om si sa te tii de cuvant atunci cand stabilesti ceva. Daca avea o atitudine corecta atunci cand i-am dat mesajul ala dupa 9 zile, nu am fi ajuns in situatia asta. Eu ii dau mesajul si el imi raspunde "a fost anulata comanda de publi24, nu stiu din ce motive, si la banii aia eu nu platesc transportul". Aia e, e vina celor de la publi24, sa fii sanatos, eu iti dau produs la pret de pomana, nu mai scot 20 de lei din buzunar sa platesc transportul. Tie ti se pare perfect normal, nu? Tipul e din Bucuresti, conform forumului, exista microbuze/autocare Bucuresti-Constanta, putea sa imi spuna sa ii virez banii in cont + o suma pentru nenea soferu' si in 3 ore imi ajungea coletul. Dar el e tare-n gura, nu pleaca capul in fata nimanui, asta e. Merita calificativul negativ din plin, foarte bine ca i s-a scos, sa mai faca si cu altii asa.