Author Topic: Propuneri Logo  (Read 5306 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ghost

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 5
    • View Profile
Logo
« Reply #15 on: 17 June 2018, 17:20 »
O variaţiune pe temă.
« Last Edit: 17 June 2018, 23:14 by Ghost »
 

Offline AlexU

Logo
« Reply #16 on: 26 June 2018, 22:56 »
Daca mai aveti idei legate de logo, puteti sa propuneti aici. Am mai spus-o, nu ma pricep la partea asta insa pot diferentia ceva ce-mi place de ceva ce nu-mi place, si cumva macar pot spune cum ar putea fi imbunatatit.
Cam asta ma astept si de la voi.

Simplu spus, orice ajutor e bine-venit. Mai lasam discutia cateva zile, iar mai apoi voi crea un poll. Pe baza acelui vot, voi seta acel logo. Cu ocazia asta nu ma mai opreste nimic din adaugarea unei teme dark : )
 

Offline codpin

Logo
« Reply #17 on: 27 June 2018, 13:33 »
Salutare!

Hai ca vin si eu cu o sugestie de logo.



Si acum cateva explicatii legate de el:

1. Simbolul din stanga, acel patrat "rotunjit" in 3 colturi sugereaza un speech bubble. Aici fiind o comunitate, un forum, principala modalitate de comunicare este prin text scris si atunci e oarecum natural sa incerc sa reprezint asta in logo.

2. Gamingul pe PC, adevaratul gaming pe PC, se face din mouse si tastatura, nu din controller (de aia nici nu merge actualul logo). Si daca e ceva simbolic aici, atunci cu siguranta acel ceva este grupul de taste W A S D, iar aceste taste se regasesc in logo prin cele 4 patrate din interiorul acelui speech bubble.

3. Am considerat important sa subliniez COMPUTER, pentru ca asta e diferenta pana la urma fata de alte forumuri de gen (wink wink Console Games), de aceea e scris cu bold.

4. Paleta de culori propusa subliniaza faptul ca aceasta comunitate e oarecum un succesor "spiritual" al fostului ComputerGames, fie ca se vrea sau nu acest lucru.

Ca si varianta alternativa a logo-ului propus ar fi si aceasta varianta unde se pune accent si pe .RO:



Desi nu consider necesar in momentul de fata, pe viitor logo-ul poate fi extins intr-o "familie" de logo-uri, dupa cum urmeaza:





Sper ca am fost de ajutor si sper sa se vada imaginile atasate.
« Last Edit: 27 June 2018, 14:05 by Gex »
 
The following users liked or thanked this post: AlexU, Gex

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.406
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 201 times
    • View Profile
Logo
« Reply #18 on: 27 June 2018, 15:03 »
Chiar foarte frumos realizat, dar... elementul grafic din stanga imi sugereaza aratarea degetului mijlociu :)
Daca sunt doar eu si altii n-au o problema, nu e nevoie sa ma bagati in seama.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline Nekrataal

Logo
« Reply #19 on: 27 June 2018, 16:28 »
E adevarat ca arata precum degetul mijlociu dar pe mine m-a facut sa ma gandesc la piesa respectiva din tetris.
 

Offline AlexU

Logo
« Reply #20 on: 27 June 2018, 16:33 »
W A S D l-ar rezolva :D
 

Offline Gex

Logo
« Reply #21 on: 27 June 2018, 17:04 »
WASD-ul ar fi cu W mai deplasat spre stanga. Asa cum e acum sunt exact sagetile :)
 

Offline codpin

Logo
« Reply #22 on: 27 June 2018, 17:33 »
O mica modificare in urma feedback-ului primit:



Am evitat sa pun W A S D pe taste pentru ca:

1. Less is more. Cu cat e mai putin aglomerat un logo cu atat devine mai usor de memorat si e si mai placut de privit.

2. Daca as fi pus W A S D pe taste, cand e folosit doar simbolul, deci fara textul suport (COMPUTER GAMERS.RO) atunci pare ca ar fi un logo pt WASD.

Dar sincer nu ma asteptam ca intr-o comunitate de internauti si gameri lumea sa vada degete mijlocii si tetris prima oara. Dar na, de aia e bine sa vada si alte perechi de ochi un logo inainte sa fie si folosit :)
 
The following users liked or thanked this post: AlexU

Offline AlexU

Logo
« Reply #23 on: 27 June 2018, 17:34 »
Stiu ca "W"-ul e mai in stanga, insa acum intervine OCD-ul :))

Buna treaba, sper ca la sfarsitul lunii sa dam drumul la poll si sa alegem impreuna un logo.
 

Offline c6t9

Logo
« Reply #24 on: 27 June 2018, 17:41 »
Dacă are elementul de originalitate, mi se pare perfect așa cum e.
 

Offline Gex

Logo
« Reply #25 on: 29 June 2018, 10:36 »
Tocmai pentru ca nu mai este simetric si calca pe CDO (e tot OCD dar cu literele aranjate in ordine), te face sa te intrebi "de ce nu e simetric?" Iar un gamer isi va da raspunsul in secunda 2: "Stai Boss, stiu, asta e WASD!"
Si sigur nu mai seamana a Tetris sau a alte alea :p
 

Offline mache

Logo
« Reply #26 on: 01 July 2018, 22:41 »
tastele in realitate sunt 'reliefate' ...  poate asa s-ar prinde oricine din prima despre ce e vorba...
 

Offline AlexU

Logo
« Reply #27 on: 02 July 2018, 10:20 »
Multumesc pentru ajutor, imi plac tare mult logo-urile propuse. Voi bloca temporar acest subiect, si voi deschide un altul in care le voi reatasa si vom vota acolo.
 

Offline AlexU

Logo
« Reply #28 on: 02 July 2018, 10:20 »
Topic Locked!