Author Topic: Moderare abuziva @mache  (Read 4663 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline taribo

Moderare abuziva @mache
« on: 31 December 2021, 17:06 »
@AlexU, postul in cauza este cel de jos, sunt zeci de exemple dar cel de jos sare peste orice urma de bun-simt sau regulament. Nu este treaba cuiva sa "dirijeze" parerile sau sa spuna ce este acceptat sau nu in materie de politica.

   In Romania sunt sigur ca partidul AUR si USR sunt controlate de acelasi grup de oameni, populatia alege in ce directie crede ca merge atata timp cat voteaza tot cu marionete.

Te rog eu nu mai veni cu prostii de genul asta... O sa sterg direct post-ul...

In plus, si am spus asta de cand au fost alesi "moderatorii", mache nu are ce cauta ca moderator pe o arie sensibila gen politica sau generalitati, nu intelege nuante, libertatea expresiei sau alte asemenea fineturi. De asta modera pe aria de publicitate pe forumul vechi.
 

Offline mache

Moderare abuziva @mache
« Reply #1 on: 31 December 2021, 20:04 »
@AlexU, postul in cauza este cel de jos, sunt zeci de exemple dar cel de jos sare peste orice urma de bun-simt sau regulament. Nu este treaba cuiva sa "dirijeze" parerile sau sa spuna ce este acceptat sau nu in materie de politica.
Tupeul tau este de mult peste orice urma de bun-simt. Este treaba mea sa moderez ce aberatii postati voi pe 'conspiratii'...  Este treaba voastra sa nu aberati in extreme.


In plus, si am spus asta de cand au fost alesi "moderatorii", mache nu are ce cauta ca moderator pe o arie sensibila gen politica sau generalitati, nu intelege nuante, libertatea expresiei sau alte asemenea fineturi. De asta modera pe aria de publicitate pe forumul vechi.
Nu ai nici tu ce cauta in a-mi caracteriza "finetzurile"... Si te-as sfatui sa te abtii de la a te lua constant de sireturi cu mine, esti din ce in ce mai impertinent cu aprecierile la adresa mea.
 

Offline AlexU

Moderare abuziva @mache
« Reply #2 on: 01 January 2022, 23:14 »
La multi ani!

Nici eu nu sunt de acord cu ce s-a scris acolo. Hai sa intelegem ceva, daca am pastra anumite mesaje, inseamna ca am fi de acord cu ele, nu?
Ce argumente / dovezi s-au adus pentru acel mesaj incat sa fie credibil?
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Moderare abuziva @mache
« Reply #3 on: 03 January 2022, 03:46 »
Eu zic ca am pastra libertatea de exprimare.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 
The following users liked or thanked this post: oldshooterman

Offline taribo

Moderare abuziva @mache
« Reply #4 on: 03 January 2022, 18:58 »
La multi ani!

Nici eu nu sunt de acord cu ce s-a scris acolo. Hai sa intelegem ceva, daca am pastra anumite mesaje, inseamna ca am fi de acord cu ele, nu?
Ce argumente / dovezi s-au adus pentru acel mesaj incat sa fie credibil?


La multi ani!

Adica tu vrei un forum doar unde oameni sa posteze doar cu ce esti tu de acord ? Asa ceva este complet inutil, libertatea de exprimare nu este ceva relativ la argumente iar daca vrei asa ceva scrie in regulament si sunt sigur ca dispar cel putin cativa useri.
Parerile oamenilor sunt in marea lor majoritate subiective, a cere cuiva sa argumenteze orice spune este lipsit de sens, in primul rand pentru ca argumente valide pentru mine sunt invalide pentru tine s.a.m.d. Spre exemplu daca eu spun "Opel e o masina proasta" doar nu crezi ca ma apuc sa vin cu link`uri in sensul asta, e vorba de "experienta" mea care este un argument valid doar pentru mine. Ce mache considera aberatie pentru mine are valoare de adevar si e ok asa, problema vine in momentul in care unul din noi incearca sa`l "suprime" pe celalalt. E totusi incredibil ca avem discutii de genul asta in conditiile in care nici unul din noi nu are 25 de ani. 

 

Offline AlexU

Moderare abuziva @mache
« Reply #5 on: 03 January 2022, 23:21 »
Asta este rostul echipei de moderare. Sa modereze actuale sau potentiale discutii ce pot deveni un subiect cancer. Nu am zis ca vreau sa mearga forumul intr-o directie, dar stiu unde nu vreau sa mearga.
Cand am vazut ce aberatii se scriau pe aria politica, am gasit clar un motiv sa pun semnatura cu factual.
 

Offline taribo

Moderare abuziva @mache
« Reply #6 on: 03 January 2022, 23:51 »
Discutiile libere nu sunt "cancer", ca tu crezi ca sunt aberatii este iar o parere subiectiva.
Lumea a progresat fix datorita diferentelor si libertatii de exprimare nu invers.
Despre care echipa de moderare vorbesti ? Mache nu e decat unul la numar si singurul deranjat de se posteaza.
Si defineste ce inseamna "cancer" ?! Esti afiliat vreunei organizatii si da prost ce se vorbeste aici ?
 

Offline mache

Moderare abuziva @mache
« Reply #7 on: 04 January 2022, 11:27 »
Discutiile libere nu sunt "cancer", ca tu crezi ca sunt aberatii este iar o parere subiectiva.
Oo da, discutia asta libera (pe care chiar nu am sters-o, deci nu stiu unde vezi tu abuzul)

Quote
In Romania sunt sigur ca partidul AUR si USR sunt controlate de acelasi grup de oameni, populatia alege in ce directie crede ca merge atata timp cat voteaza tot cu marionete.

este doar o parere subiectiva, deloc aberanta si nici total irelevanta in topicul respectiv /s

Quote
Lumea a progresat fix datorita diferentelor si libertatii de exprimare nu invers.
Frumos modul de a devia discutia, de parca ti-a interzis cineva sa te exprimi aici.

Quote
Despre care echipa de moderare vorbesti ? Mache nu e decat unul la numar si singurul deranjat de se posteaza.

Posibil sa nu se mai uite nimeni pe acea arie (in afara de olds - care oricum e pro-fabulatii)

Quote
Si defineste ce inseamna "cancer" ?! Esti afiliat vreunei organizatii si da prost ce se vorbeste aici ?
Nu man, discutiile sterile si promovarea de articole pseudo-stiintifice sunt "cancer"


Eu zic ca am pastra libertatea de exprimare.

@mudpie - nu a fost afectata deloc libertatea de exprimare <= existenta threadului respectiv este o dovada pentru asta
« Last Edit: 04 January 2022, 14:56 by mache »
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Moderare abuziva @mache
« Reply #8 on: 04 January 2022, 18:34 »
@mache ma refeream la asta:

Quote
daca am pastra anumite mesaje, inseamna ca am fi de acord cu ele

Ca principiu, nu pot sa fiu de acord. Este ok sa pastrezi si mesajele cu care nu rezonezi, reprezinta dreptul la opinie al fiecaruia.
Traim oricum intr-o lume hipercenzurata, unde a devenit prea usor sa blocam parerile care ne deranjeaza. Cu totii suntem (sau ar trebui sa fim) capabili de o analiza critica, care sa ne permita sa filtram si sa triem ceea ce ni se pare credibil de bazaconii. Dar si cei care spun, din punctul nostru de vedere, bazaconii trebuie sa aiba posibilitatea sa le spuna.
« Last Edit: 04 January 2022, 18:40 by mudpie »
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline mache

Moderare abuziva @mache
« Reply #9 on: 04 January 2022, 18:43 »
@mache ma refeream la asta:

Quote
daca am pastra anumite mesaje, inseamna ca am fi de acord cu ele

Ca principiu, nu pot sa fiu de acord. Este ok sa pastrezi si mesajele cu care nu esti de acord, reprezinta dreptul la opinie al fiecaruia.

Putem sa exageram grav cu dreptul la opinie... Ajungem sa discutam despre parerile unora despre aselenizare, despre crimele comuniste, chiar si despre holocaust... E de preferat sa nu divagam de la subiectul 'conspiratii' (si-asa general) cu diverse 'adaosuri' de parerism politic.
 

Offline taribo

Moderare abuziva @mache
« Reply #10 on: 04 January 2022, 22:21 »
Oo da, discutia asta libera (pe care chiar nu am sters-o, deci nu stiu unde vezi tu abuzul)

Libertatea de exprimare nu este selectiva iar abuzul este in postul la care am dat quote, nu are sens sa il repet.


Quote
este doar o parere subiectiva, deloc aberanta si nici total irelevanta in topicul respectiv /s

Aberanta sau nu este o apreciere subiectiva, eu sunt de acord cu ea. Daca nu esti de acord poti sa aduci argumente in sensul asta. Faptul ca a fost postat la conspiratii mi se pare chiar sanatos dar putea fi foarte bine postat in politica. Daca te`a deranjat ca e la conspiratii puteai sa te exprimi in sensul asta dar nu ai facut asta.

Quote
Frumos modul de a devia discutia, de parca ti-a interzis cineva sa te exprimi aici.

N`are sens sa numar cate posturi mi`ai sters, n`are sens sa spun ca aceleasi discutii le`am avut pe forumul vechi, norocul era ca acolo existau moderatorii pe politica care intelegeau conceptul de "libertate de exprimare" - e momentul ala cand eu spun ceva cu care tu nu esti de acord iar tu n`ai reflexul sovietic de a incerca sa`mi suprimi parerea.


Quote
Posibil sa nu se mai uite nimeni pe acea arie (in afara de olds - care oricum e pro-fabulatii)

Pot sa`mi aduc aminte de conversatia de pe topicul cu Kovesi, ce ai facut dupa ? ai citit posturile mele, ai gasit un post vechi de vreo saptamana si l`ai sanctionat ca am sarit calul. Eu n`am o problema, ca am fost nepotrivit in postul ala, problema e modul in care moderezi tu.


Quote
Nu man, discutiile sterile si promovarea de articole pseudo-stiintifice sunt "cancer"

Din nou, este "parerea ta" si este subiectiva. Nu exista unanimitate decat in societati totalitare iar asta cu "verifica sursa" este o abominatie, sa externalizezi procesul de gandire/analiza catre o alta entitate care nu stii de exemplu de unde este finantata este incredibil.

Quote
- nu a fost afectata deloc libertatea de exprimare <= existenta threadului respectiv este o dovada pentru asta

Threadul ala a fost sters la un moment dat in ciuda "libertatii de exprimare"

Quote
Putem sa exageram grav cu dreptul la opinie... Ajungem sa discutam despre parerile unora despre aselenizare, despre crimele comuniste, chiar si despre holocaust... E de preferat sa nu divagam de la subiectul 'conspiratii' (si-asa general) cu diverse 'adaosuri' de parerism politic.

Dreptul la opinie nu ar trebui sa fie ceva negociabil pentru un om normal. Da, exista pareri diferite despre toate lucrurile alea si e in regula sa fie, istoria e scrisa de oameni, ca atare absolut toate lucrurile alea au o doza mare de subiectivism. Nu te pune nimeni sa discuti ce nu vrei.

 

Offline mache

Moderare abuziva @mache
« Reply #11 on: 05 January 2022, 23:12 »
Libertatea de exprimare nu este selectiva iar abuzul este in postul la care am dat quote, nu are sens sa il repet.

Libertatea de exprimare este reglementata (atat de legi cat si de regulamente - de genul celor de pe forumuri), degeaba o arzi cu sofisme; si nu, ce ai dat tu quote nu este in niciun caz un abuz doar pentru ca ti se pare tie.

Quote
Aberanta sau nu este o apreciere subiectiva, eu sunt de acord cu ea. Daca nu esti de acord poti sa aduci argumente in sensul asta. Faptul ca a fost postat la conspiratii mi se pare chiar sanatos dar putea fi foarte bine postat in politica. Daca te`a deranjat ca e la conspiratii puteai sa te exprimi in sensul asta dar nu ai facut asta.

Nu te-a numit nimeni avocatul userului respectiv si nici nu ma intereseaza cu ce esti tu de acord sau nu. Cand ceva este offtopic, se avertizeaza intai si apoi se procedeaza conform regulamentului.

Quote
N`are sens sa numar cate posturi mi`ai sters, n`are sens sa spun ca aceleasi discutii le`am avut pe forumul vechi, norocul era ca acolo existau moderatorii pe politica care intelegeau conceptul de "libertate de exprimare" - e momentul ala cand eu spun ceva cu care tu nu esti de acord iar tu n`ai reflexul sovietic de a incerca sa`mi suprimi parerea.

Uite pentru mizerii de genul asta cu "reflexul sovietic" ti-am sters o gramada de posturi iar pe forumul vechi tin minte ca ti-ai luat suficiente pauze pentru motive asemanatoare.

Quote
Pot sa`mi aduc aminte de conversatia de pe topicul cu Kovesi, ce ai facut dupa ? ai citit posturile mele, ai gasit un post vechi de vreo saptamana si l`ai sanctionat ca am sarit calul. Eu n`am o problema, ca am fost nepotrivit in postul ala, problema e modul in care moderezi tu.
Din nou, este "parerea ta" si este subiectiva. Nu exista unanimitate decat in societati totalitare iar asta cu "verifica sursa" este o abominatie, sa externalizezi procesul de gandire/analiza catre o alta entitate care nu stii de exemplu de unde este finantata este incredibil.
Daca tu esti gigi contra si consideri ca orice discutie despre surse si veridicitatea lor este o "abominatie" nu mai bine iti gasesti un alt forum unde sa-ti fie validate crezurile si parerile?

Quote
Threadul ala a fost sters la un moment dat in ciuda "libertatii de exprimare"
Acolo a fost o greseala pe care mi-o asum, am dat Remove topic in loc de remove posts.

Quote
Dreptul la opinie nu ar trebui sa fie ceva negociabil pentru un om normal. Da, exista pareri diferite despre toate lucrurile alea si e in regula sa fie, istoria e scrisa de oameni, ca atare absolut toate lucrurile alea au o doza mare de subiectivism.

Inca o data, aberezi grav cu dreptul la opinie; nu a fost nicaieri pusa in discutie asta

Quote
Nu te pune nimeni sa discuti ce nu vrei.
Regulile si legea te obliga sa-ti alegi subiectele totusi. Poti sa le discuti dar iti si asumi responsabilitatea pentru opinii.
 

Offline taribo

Moderare abuziva @mache
« Reply #12 on: 06 January 2022, 08:36 »
Nu faci altceva decat sa confirmi ce am scris in primul post. Postul tau de jos exprima o parere relativa la ce a spus un user si apoi amenintarea cu stersul in caz ca se repeta, asta e un abuz pentru ca nu ai dreptul sa suprimi parerea cuiva care nu incalca nici o regula a forumului, de lege nici n`are sens sa vorbesc, nu exista vreo lege care sa interzica asa ceva.

Te rog eu nu mai veni cu prostii de genul asta... O sa sterg direct post-ul...

Eu nu`s avocatul nimanui dar lucruri gresite de genul asta pot fi raportate de oricine, de asta exista rubrica de reclamatii.

Pe forumul vechi mi`am luat pauze pentru injurii si flame, lucruri asumate la momentul respectiv, cand doresti iti fac forward la mail`uri, "reflex sovietic" nu e printre ele si nu mi`a sugerat nimeni sa ma duc pe alt forum ca am diferente de opinie cu mache. 

Nu inteleg ce tot invoci legea si regulile, ce subiect sau parere este interzis de lege sau reguli ? si unde anume pe forum e cineva care nu`si asuma ce a spus ? sau ce regula a fost incalcata ?
 

Offline oldshooterman

Moderare abuziva @mache
« Reply #13 on: 06 January 2022, 17:24 »
N-ai incalcat nici o regula, nu te mai agita. Poti sa deschizi topic direct pe subiectul in discutie, daca crezi ca merita.
 

Offline mache

Moderare abuziva @mache
« Reply #14 on: 06 January 2022, 23:04 »
Nu faci altceva decat sa confirmi ce am scris in primul post. Postul tau de jos exprima o parere relativa la ce a spus un user si apoi amenintarea cu stersul in caz ca se repeta, asta e un abuz pentru ca nu ai dreptul sa suprimi parerea cuiva care nu incalca nici o regula a forumului, de lege nici n`are sens sa vorbesc, nu exista vreo lege care sa interzica asa ceva.

Iti place sa ai ultimul cuvant total inutil - postul meu exprima o parere absolut normala vizavi de o tampenie de fake news politic ce nu avea ce cauta pe acel thread, aka OFFTOPIC. E un abuz continuarea ta de a-mi discredita capacitatea mea de analiza.

Quote
Eu nu`s avocatul nimanui dar lucruri gresite de genul asta pot fi raportate de oricine, de asta exista rubrica de reclamatii.
Lucruri gresite in viziunea ta.

Quote
Pe forumul vechi mi`am luat pauze pentru injurii si flame, lucruri asumate la momentul respectiv, cand doresti iti fac forward la mail`uri, "reflex sovietic" nu e printre ele si nu mi`a sugerat nimeni sa ma duc pe alt forum ca am diferente de opinie cu mache. 
Deci recunosti ca ti-ai luat pauza pentru mizerii flamboiante si crezi ca daca nu te penalizeaza nimeni aici poti sa continui cu atacurile la persoana mea.

Quote
Nu inteleg ce tot invoci legea si regulile, ce subiect sau parere este interzis de lege sau reguli ?
Nu intelegi ce voiam sa spun da' o arzi cu libertatea de exprimare. Regulile forumului (inclusiv cele vizavi de offtopic) sunt destul de clare; niciun subiect nu este per se interzis de lege sau reguli dar abordarea anumitor subiecte si a anumitor contexte poate aduce penalizarea interlocutorilor.

Quote
si unde anume pe forum e cineva care nu`si asuma ce a spus ? sau ce regula a fost incalcata ?
Pai tu vii si'mi zici ca avertizarea unui utilizator pentru offtopic este abuz si tot tu intrebi cine nu'si asuma?
« Last Edit: 07 January 2022, 00:41 by mache »