Author Topic: Probleme moderator @mache  (Read 5973 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline johnycash

Probleme moderator @mache
« on: 25 August 2018, 19:27 »
Salut. Acest topic este adresat in special administratorului forumului dar si celorlalti useri.

De cand sunt inscris pe acest forum am avut cateva postari in sectiunea politica . Acele cateva postari sau au fost sterse de catre moderator sau am fost amenintat voalat de acelasi moderator.
Posturile mele nu au continut nici jigniri nici insulte ci numai pareri despre anumite situatii . Vad ca domnul moderator este deranjat de asta si nu este numai in cazul meu ci si al altor useri ce nu se incadreaza in parerile politice personale ale acestui moderator. Se pare ca dansul nu intelege pur si simplu ce inseamna moderare.
Moderare nu inseamna sa apesi butonul delete , warn sau  ban cand nu iti convine ceva .  Moderare inseamna sa intervii atunci cand userii incep sa depasasca limita decentei fara a limita dreptul unui user de a avea o parere despre ceva anume. Daca in schimb politica forumului este CINE NU E CU MINE E IMPOTRIVA MEA va rog sa o spuneti verde in fata. Daca aici pe acest forum trebuie sa postezi numai intr-o anumita directie va rog de asemenea sa o spuneti.
 Nu sunt un tip conflictual dar sunt un om cu principii si nu accept ca cineva sa incerce sa isi bata joc numai pentru ca poate.

Astept un punct de vedere  de la administratorul forumului fata de cele semnalate.
 
The following users liked or thanked this post: oldshooterman, taribo

skyfallout

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Probleme moderator @mache
« Reply #1 on: 25 August 2018, 22:47 »
Parerea mea e ca sunt prea multi moderatori pentru un forum nou. Numarul userilor n-a ajuns nici macar la 1000 si vad ca sunt vreo 10 supermoderatori  .  Din 800 abia daca activeaza vreo cateva zeci, poate nici 50.    Din experienta mea ca fost user pe mai multe forumuri mici,  atunci cand un forum e la inceput, erau doar adminul fondator  si un supermoderator (si s-a intamplat ca de multe ori sa fie un colaborator sau un amic de incredere al acestuia care avea timp liber destul pentru a modera tot forumul).  Iar supermoderatorul ala muncea pe rupte, adica nu doar edita postari, muta/bloca topice, sanctiona userii si modera discutiile, mai se ocupa si de partea tehnica a forumului. Nici nu mi se pare ok sa avansezi fosti moderatori de pe forumul defunct fara sa dovedeasca ceva pe acest forum. Dar nici cu votarea unor useri pentru functiile de moderatori  nu sunt de acord, avand in vedere ca forumurile nu sunt democratice si multi ii vor vota pe aia mai populari, dar nu si cei mai competenti.  Cel mai ideal ar fi sa treaca timp (gen 1 an)   pana cand adminul gaseste useri  activi pe care se poate baza si evident, useri care sa aiba si ceva cunostinte tehnice privind forumurile. Si evident, sa fie un user non-conflictual, care sa fie obiectiv, sa nu fie genul partinitor si nici sa favorizeze pe careva.  Si evident, sa mai creasca numarul userilor forumului.Abia cand numarul userilor ajunge la 10 000 - 50 000 as zice ca e ideal ca admin sa numesti vreo 3-5 moderatori activi cu timp liber destul pentru a modera.   Normal ar fi sa existe un moderator la 5000 de useri activi constant.  Moderarea ar trebui sa presupuna munca multa, chit ca e voluntara si neplatita, dar demonstrezi ca ai responsabilitate si intr-un viitor iti poate folosi in cariera (sunt multi in strainatate care isi trec asta in CV la experienta, demonstrandu-si abilitatile de management). 


Decizia finala ii apartine  insa adminului. 
 

Offline taribo

Probleme moderator @mache
« Reply #2 on: 26 August 2018, 00:10 »
Alex a spus ca o separe la un moment dat moderatorii pe arii la fel cum era pe forumul vechi. Si eu am aceeasi problema dar in ultima vreme am postat prea rar sau deloc.
 

Offline Sylver Cheetah 53

Probleme moderator @mache
« Reply #3 on: 16 September 2018, 00:15 »
Dacă sunt aceiaşi moderatori de pe CG, e nasol rău.

Offline AlexU

Probleme moderator @mache
« Reply #4 on: 24 September 2018, 01:48 »
Vor mai fi schimbari, sunt necesari multi moderatori tocmai fiindca forumul nu e atat de activ pe cat ne-am dori si se intra ocazional.
Au fost preluati pe cat posibil fostii moderatori tocmai fiindca stiau cum sta treaba, unde sa spuna stop. Sunt si moderatori noi pe forum, care fac o treaba foarte buna.

Candva vor fi impartiti pe arii + moderatori globali, chiar pe cei pe care-i apreciez.
 

Offline johnycash

Probleme moderator @mache
« Reply #5 on: 14 March 2019, 18:33 »
Revin in acest topic deoarece vad ca adminul mache recidiveaza. Nu am mai intrat de ceva timp pe forum si am observat ca am fost amenintat de admin mache ca daca in opinia lui mai aberez nu voi mai putea posta.
Intreb din nou pe @AlexU daca este normal ca userii ce au pareri diferite de ale adminului sa fie amenintati cu excluderea. Acest admin chiar nu intelege ca sunt oameni cu pareri diferite. Trebuie sa ne incadram cu totii intr un standard al lui ? Toata lumea vrea democratie dar a lor iar cei ce au alta parere sa fie eliminati.
 

Offline Sylver Cheetah 53

Probleme moderator @mache
« Reply #6 on: 14 March 2019, 20:36 »
Aşa mi-a făcut şi mie moderatorul Perdition. L-am rugat să nu-mi mai scrie pe PM, dar el mi-a scris şi mi-a zis că dacă îi mai scriu eu, îmi da ban. E normal?

Offline AlexU

Probleme moderator @mache
« Reply #7 on: 15 March 2019, 09:38 »
@johnycash Spune mai precis despre ce e vorba. Legat de ce mesaj, din ce subiect.
@Sylver Cheetah 53 Ce-i cu aberatiile astea?
 

Offline Adi

Probleme moderator @mache
« Reply #8 on: 15 March 2019, 10:08 »
Eu nu pricep stilul asta. Daca tot intrati din an in paste pe forum, ce nevoie aveti de comunitatea asta?

Mergeti in alta parte, e plin internetul de forumuri. Nu va tine nimeni cu forta.

Si NU, NU este democratie. Ati acceptat niste conditii la inregistrarea pe forum fie ca va place sau nu.
 
The following users liked or thanked this post: mudpie

Offline johnycash

Probleme moderator @mache
« Reply #9 on: 15 March 2019, 18:06 »
@Adi la inregistrarea pe forum nu scrie nicaieri ca trebuie sa fiu USR-ist , PNL-ist sau Johan-ist. Daca ar scrie asta cu siguranta nu m-as fi inregistrat sau nu as fi postat in sectiunea politica daca era una exclusiv pentru sustinatorii celor mai sus mentionati.

@AlexU postul se afla in josul paginii 7 din sectiunea Politica /  Liviu Dragnea si urmarile guvernarii PSD  .

Uite postarea domnului moderator

@johnycash, @burtal & co daca mai continuati cu whataboutisme ieftine (vedeti pe wikipedia https://en.wikipedia.org/wiki/Whataboutism daca va prefaceti ca nu stiti ce faceti) s-ar putea sa nu mai postati pe acest forum... vi s-a mai atras atentia ca aberati cu stil dar voi tot in stil Badea™ postati...

Daca nu stiti sa faceti diferenta dintre subiectul threadului si vesnica idee sa moara si capra vecinului v-as ruga sa va abtineti.


Daca domnul moderator @mache considera ca ideile unor oameni sunt aberatii este treaba lui. Ca unii vad lucrurile altfel si nu ii convine este iar treaba lui. Poate si eu am unele pareri despre altii dar ma abtin sa cataloghez pe cineva cum o face el sau sa emit judecati de valoare.
« Last Edit: 15 March 2019, 18:07 by johnycash »
 
The following users liked or thanked this post: taribo

Offline AlexU

Probleme moderator @mache
« Reply #10 on: 17 March 2019, 02:48 »
Johnycash, in loc sa aducem noi argumente legate de decizia lui @mache, poti te rog sa aduci ceva argumente in privinta mesajului tau?
 

Offline oldshooterman

Probleme moderator @mache
« Reply #11 on: 17 March 2019, 21:24 »
In principiu, cei doi au dreptate. Se pune prea multa pasiune in ideile legate de politica. Daca s-ar apela la impulsurile subiective, probabil ar fi mai multi moderatori care ar aplica formula lui mache, dar cel mai probabil se abtin. Oamenii au diferite puncte de vedere relativ la tot felul de subiecte, dar oricat de diferite ar fi unele puncte de vedere raportat la unul mai comun al majoritatii, sunt totusi punctele lor de vedere. Nu se poate spune ca abereaza si nici ca troleaza daca expun puncte de vedere radical diferite de ale altora.

In comunism, abuzurile odioase facute impotriva unora, au fost facute tocmai pentru a-i "elimina" pe cei cu pareri opuse (sau presupus opuse) regimului respectiv. Dar si la americani, considerati de referinta cand e vorba de democratie, s-au facut abuzuri extreme impotriva celor care inclinau spre comunism (sau se inscena ca inclina spre comunism daca nu conveneau regimului), in special in perioada postbelica. In decursul intregii istorii s-au facut abuzuri odioase impotriva celor cu pareri opuse regimului/majoritatii.

Parerea mea e ca nu trebuie "suprimati" cei cu pareri diferite, nici macar cei cu pareri excentrice, atat timp cat exprimarea lor e decenta si fara atac la persoana.

Mi-am expus parerea doar ca idee de principiu, nu ca sa sustin in mod particular plangerea lor impotriva lui mache sau a altora.
 

Offline taribo

Probleme moderator @mache
« Reply #12 on: 17 March 2019, 22:31 »
Eu tot nu inteleg de ce se tot discuta despre mache, posturile sterse si aberatiile legate de modul in care "trebuie" postat nu sunt chiar atat de vechi. Si din moment ce singurele plangeri sunt legate de el poate ca era o idee buna sa fie separati moderatorii pe arii avand in vedere ca nu`si poate lasa parerile personale la usa cand e vorba de a "modera".

Si NU, NU este democratie. Ati acceptat niste conditii la inregistrarea pe forum fie ca va place sau nu.

Nu a spus nimeni de vreo democratie, era vorba doar de un regulament unde nu scrie nimic de pareri politice.

@johnycash, @burtal & co daca mai continuati cu whataboutisme ieftine (vedeti pe wikipedia https://en.wikipedia.org/wiki/Whataboutism daca va prefaceti ca nu stiti ce faceti) s-ar putea sa nu mai postati pe acest forum... vi s-a mai atras atentia ca aberati cu stil dar voi tot in stil Badea™ postati...

Daca nu stiti sa faceti diferenta dintre subiectul threadului si vesnica idee sa moara si capra vecinului v-as ruga sa va abtineti.

Moderare de manual.
« Last Edit: 17 March 2019, 22:42 by taribo »
 

Offline mache

Probleme moderator @mache
« Reply #13 on: 17 March 2019, 22:49 »
Recititi ce am scris, daca nu (sau nu sunteti capabili sa) intelegeti ce e ala whataboutism poate stiti vorba aia romaneasca "da, dar si ala a facut/dres/furat/etc." ...

Recomand un articol despre dadarism...

@taribo - inceteaza cu mistocariile, chiar nu ti le (mai) tolerez

PS: voi chiar credeti ca sta cineva sa va judece pentru 'ideile' marete vizavi de politica? NU ! eu va atrag atentia ca promovati niste mizerii false ridicate la rang de adevar de boșii vostri favoriti...
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Probleme moderator @mache
« Reply #14 on: 18 March 2019, 10:23 »
In momentul in care exista opinii contradictorii e inerent ca una dintre parti va sustine idei pe care cealalta parte le considera neadevarate.
Am mai spus si o repet, consider ca moderarea trebuie sa priveasca mai mult forma exprimarii si mai putin fondul ideilor. In limitele decentei, desigur.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.