Author Topic: Thanked  (Read 2801 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nosferat

Thanked
« on: 03 July 2018, 06:47 »
Tin minte ca si pe vechiul forum erau niste dezbateri in legatura cu asta. 1 sa nu ti se vada cate posturi ai, 2, fara like, thanked,upvoted si altele. Nu de alta dar nu as dori sa se ajunga ca prin reddit, ca sunt 10 care fac upvote sau downvote la niste chestii de care nu le plac, aia nu inseamna ca individul care a scris acel lucru chiar are sau nu are dreptate.

Devine un fel de ego boost acest lucru, si dupa mine nu ar avea ce cauta pe un forum, nu vorbim de trader rating, aia e altceva. Nu stiu, poate altii sunt de alta parere.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Dundee

Thanked
« Reply #1 on: 03 July 2018, 08:01 »
Asta cu thanked mi se pare prea facebook-like. De acord.
 

Offline AlexU

Thanked
« Reply #2 on: 03 July 2018, 10:45 »
Acel buton are dublu rol. Fie like, fie thank you.

L-am vazut util ca semn de apreciere, si eu zic ca e mai simplu si mai placut intr-o discutie sa fie folosit acel buton decat sa dea reply cu "Multumesc", "Marfa" sau orice altceva.
 
The following users liked or thanked this post: AxA

Offline Nosferat

Thanked
« Reply #3 on: 03 July 2018, 12:04 »
Depinde din ce perspectiva privesti lucrurile, da poate fi un gest frumos. Pe de alta parte poate degenera, gen faci upvoting, sau thank you si prin asta intaresti opinia altora, care desigur rezoneaza cu opiniile tale, insa unde ramane impartialitatea? Daca eu tot primesc upvoturi pentru ceva ce hai sa zicem ca iti place, sau esti pe acelasi sistem, si sunt si altii, insa opinia mea poate nu este cea corecta, nici a ta. Ce facem? Ramanem cu faptul ca intaresti opinia mea, pe cand opinia altora devine mai putin apreciata.

Ce faci daca altul are....stiu eu, 40 de thank you, sau 100, scrie ceva ce poate e eronat, si cineva care nu are nici un thank you il corecteaza, a cui opinie va conta mai mult in o discutie, al cui argument va avea mai multa putere?

Vad zilnic acest lucru pe reddit, unde in chiar multe cazuri oameni care nu au nici o treaba cu subiectul, primesc upvoturi pentru trolling sau pentru ca prezinta lucruri eronate, nu conteaza ca faptele spun contrariul, conteaza ca au +500 rating, iar cei care spun diferit primesc minusuri incat sa nici nu se vada ce scriu. E cam cu doua taisuri treaba. Iar despre posturi, tin minte ca mai demult, inainte sa se scoata faza sa vezi cate posturi ai, unii chiar faceau post hunting, numa sa vada acel numar la 1000+

Ma rog, eu ziceam la modul general, pentru ca in unele situatii chiar si bunele intentii pot duce la rezultate mai putin frumoase.
Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: Ciocanul, taribo

Offline AlexU

Thanked
« Reply #4 on: 03 July 2018, 13:23 »
Vedem pe parcurs cum se dezvolta sau reintregeste comunitatea, iar in functie de asta pot ascunde numarul de posts si pot dezactiva Like | Thank you.
O alta solutie ar fi sa le ascund din afisajul principal, si sa le las vizibile doar in profil.
 

Offline oldshooterman

Thanked
« Reply #5 on: 03 July 2018, 15:31 »
Mie mi se pare cat se poate de util butonul de "Like". Daca nu e nimic de adaugat se poate da un "like", daca e ceva de spus in plus se pune (si) comentariu.
 
The following users liked or thanked this post: Fallen, crya, AxA

Offline taribo

Thanked
« Reply #6 on: 03 July 2018, 23:32 »
Overall nosferat are dreptate, i`am dat si "like". Aici suntem prea putini si e prea recent forumul sa aiba vreun impact pentru moment.
 

Offline oldshooterman

Thanked
« Reply #7 on: 04 July 2018, 00:13 »
Ce faci daca altul are....stiu eu, 40 de thank you, sau 100, scrie ceva ce poate e eronat, si cineva care nu are nici un thank you il corecteaza, a cui opinie va conta mai mult in o discutie, al cui argument va avea mai multa putere?
...nu conteaza ca faptele spun contrariul, conteaza ca au +500 rating, iar cei care spun diferit primesc minusuri incat sa nici nu se vada ce scriu.
Nu primeste nimeni minusuri pentru ca n-are cum.
Iar valoarea unui post e independenta de numarul de "like-uri", precum adevarul/realitatea unei situatii nu poate fi schimbat(a) de numarul celor care nu sunt de acord.
 

Offline Nosferat

Thanked
« Reply #8 on: 04 July 2018, 14:27 »
Quote
Nu primeste nimeni minusuri pentru ca n-are cum.
Iar valoarea unui post e independenta de numarul de "like-uri", precum adevarul/realitatea unei situatii nu poate fi schimbat(a) de numarul celor care nu sunt de acord.


? Ce faci?
De ce scoti din context ce am scris.
Quote
nu conteaza ca faptele spun contrariul, conteaza ca au +500 rating, iar cei care spun diferit primesc minusuri incat sa nici nu se vada ce scriu.

La ce ai raspuns tu.

Quote
Vad zilnic acest lucru pe reddit, unde in chiar multe cazuri oameni care nu au nici o treaba cu subiectul, primesc upvoturi pentru trolling sau pentru ca prezinta lucruri eronate, nu conteaza ca faptele spun contrariul, conteaza ca au +500 rating, iar cei care spun diferit primesc minusuri incat sa nici nu se vada ce scriu
 

Ce am scris eu initial.

Am dat exemplu despre minusuri ca si reddit, nu acest forum, adica unde se poate ajunge.  Reddit fiind cred ca unul din cele mai bune exemple despre degenerarea unui argument, si anihilarea impartialitatii indiferent ca vorbesti despre trump, despre masini de spalat, despre al doilea razboi, sau despre jocuri pc.

 Si am facut o comparatie cu reddit si la modul general cu alte pagini unde like-uri, upvoturi si thank you pot deplasa impartialitatea unui argument in favoarea celuia care detine mai multe like-uri, mai mult "status" pe profil. Nu este ceva nou sau ceva inexistent despre ce scriu, cam peste tot pe forumuri, pe social media, pe orice pagina ce are upvoting, like, thank you, sau special status vizibil pe profil, are tendinta de a deplasa argumentele in favoarea celora cu status special.

Daca se mentine acel thank you, sincer nu ma deranjeaza, cat timp devine un lucru privat, cum scria si tariboo, pe moment suntem prea putini, vedem noi daca am sau nu am dreptate cu asta daca vom fi ceva mai multi pe forum.

« Last Edit: 04 July 2018, 14:42 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline oldshooterman

Thanked
« Reply #9 on: 04 July 2018, 15:23 »
Man, aici nu se poate ajunge la "minusuri" pentru ca nu este optiune. E irelevant ce se poate face in alta parte.

E la fel de irelevant si cate like-uri primeste cineva (raportat la alte pareri), fiind de preferat cu like-uri in loc de comentarii care nu spun nimic in plus pe tema in discutie.
 
The following users liked or thanked this post: crya