Author Topic: God of War  (Read 3806 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
God of War
« on: 13 September 2021, 00:38 »
Pareri?


Parca arata a expansion sau DLC.
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
God of War
« Reply #1 on: 14 September 2021, 15:03 »






 

Offline KodiaK

God of War
« Reply #2 on: 14 September 2021, 16:48 »
Arata foarte bine. Nu prea aveau multe de imbunatatit, pt ca oricum arata excelent si primul.
Poate 4K@60fps :D
Combatul pare foarte fluid cu animatii reusite si lovituri care au o "greutate" satisfacatoare.
Povestea, ramane de vazut, dar momentan pare interesanta. Pacat ca mai avem probabil 1 an pana la lansare :(

Pare ca ii cauti nod in papura. Video-urile alea negative sunt cautate bine de tot :)
Au o mie si ceva de views de la oameni cu o mana de subscriberi, si toate au de 2x mai multe dislikes decat likes.
GoW 2018 a fost net superior din toate punctele de vedere precedentelor. Si zic asta ca cineva care a jucat cu placere seria pe PS2, dar era nevoie f mare de un refresh, ca tipul ala de gameplay nu mai merge acum.
« Last Edit: 14 September 2021, 16:56 by KodiaK »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline slicker

God of War
« Reply #3 on: 14 September 2021, 18:29 »
Inca nu am terminat precedentul, devenise un pic meh, am zis sa il mai las la dospit. In timp ce il jucam, am luat si GOW3-remastered, pentru ca jucasem la maxim 1-2 pe PS3 acu nspe ani. Dar vai ce outdated e remastered-ul, prin comparatie, in mintea mea era fenomen, cam cum ai patit si tu cu Diablo lol.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline KodiaK

God of War
« Reply #4 on: 14 September 2021, 19:50 »
Am patit si eu asta cu GoW3 Remastered :))
Am jucat 1 si 2 pe PS2 si mi-au placut super mult. PS3 n-am avut (luasem Xbox) asa ca urmatorul a fost GoW3 Remastered pe PS4. Am ramas socat de cat de slab este. Uitasem complet de camera fixa. Parea fix un joc arcade depasit din anii '90.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
God of War
« Reply #5 on: 15 September 2021, 12:18 »
Arata foarte bine. Nu prea aveau multe de imbunatatit, pt ca oricum arata excelent si primul.
Poate 4K@60fps :D
Combatul pare foarte fluid cu animatii reusite si lovituri care au o "greutate" satisfacatoare.
Povestea, ramane de vazut, dar momentan pare interesanta. Pacat ca mai avem probabil 1 an pana la lansare :(

Pare ca ii cauti nod in papura. Video-urile alea negative sunt cautate bine de tot :)
Au o mie si ceva de views de la oameni cu o mana de subscriberi, si toate au de 2x mai multe dislikes decat likes.
GoW 2018 a fost net superior din toate punctele de vedere precedentelor. Si zic asta ca cineva care a jucat cu placere seria pe PS2, dar era nevoie f mare de un refresh, ca tipul ala de gameplay nu mai merge acum.

Lumea e suparata ca celor de la Sony le-a luat 4 ani sa dezvolte un joc cu acelasi motor grafic si aceleasi mecanici de PS4 pentru PS5. 
Daca era lansat prin 2020, poate lumea nu mai era suparata. 


Si God of War 2 , care se lansase pe aceeasi platforma (PS2) in 2007, la doi ani dupa primul joc, a adus totusi mai mult continut, mai multe boss-fights, o poveste spectaculoasa si mai lunga. 
Nu mai zic de God of War 3 care s-a lansat pe PS3 si a adus foarte multe imbunatatiri.

God of War Ragnarok care apare pe PS5 pare sa fie un God of War 2018-2.0.
« Last Edit: 15 September 2021, 12:21 by bombardieru »
 

Offline slicker

God of War
« Reply #6 on: 15 September 2021, 15:28 »
Ahem inca nu ai idee de cum va arata in final skill tree, story diferit, acelasi combat genial, eu unul nu am de ce sa ma plang. Nu e nevoie sa reinventezi de fiecare data roata...
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline KodiaK

God of War
« Reply #7 on: 15 September 2021, 16:14 »
bombardieru, din punctul meu de vedere jocul poate sa fie identinc cu GoW (doar story diferit evident) si sunt foarte multumit.
Dar inteleg de ce unii pot fi nemultumiti. :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
God of War
« Reply #8 on: 17 September 2021, 13:04 »
bombardieru, din punctul meu de vedere jocul poate sa fie identinc cu GoW (doar story diferit evident) si sunt foarte multumit.
Dar inteleg de ce unii pot fi nemultumiti. :)


Aia de se plang sunt nemultumiti ca continuarea seamana prea mult cu primul joc.  Pe Console Games se plang multi ca au stat 4 ani sa lucreze la ceva ce arata mai degraba a "Expansion-DLC".  Bineinteles, mai sunt si unii gameri "rasisti" ( cititori de  tweet-urile lui Trump si meme-uri de pe 4Chan)  care se plang ca apare Angrboda   cu piele de culoare inchisa. Si multi ameninta numai din cauza asta ca isi vor anula precomenzile.  :)
Dar ce sa stie gameru'  consolist despre faptul ca in secolele 8-10 se plimbau multi negustori arabi si persani in Scandinavia? 

In alta ordine de idei, ca un joc final  ce se proclama a fi "THE END OF THE SAGA" si are Ragnarok la titlu , ma astept sa ofere continut cat God of War 2 si God of War 3 la un loc, la pretul de 70 euro.
Si iti amintesti cati bossi semnificativi  au avut God of War 2 si cu God of War 3. God of War 1 a avut patru bossi, dar aia memorabili spre deosebire de God of War 4 de la care nu-mi amintesc decat de lupta cu Baldr si giganticul ala controlat de Freya, si cativa trolli, elfi, walkyries, golemi, dragonul  Hraezlyr si  prostii aia doi de fii ai lui Thor. 

Ma astept sa macelarim macar jumatate din tot panteonul nordic in stil God of War 3. 
Stiu ca Kratos nu are cum sa-i omoare pe Thor si pe Odin........Thor o sa fie otravit de scuipatul sarpelui    gigantic al Midgardului dupa ce il doboara, iar Odin o sa fie mancat de lupul Fenris.  Inclusiv Tyr o sa fie omorat de lupul  Garmr.  Despre Freya se crede ca s-a sinucis  indurerata. 
Loki aka Atreus e predestinat sa fie ucis de Heimdall conform Ragnarokului. 
Profetia arata insa ca Kratos o sa-si dea viata si sufletul pentru ca baiatul sau sa traiasca, eu asa am vazut in pictura aia de la finalul jocului.  Sa vedem, eu cred ca tot Kratos o sa supravietuiasca si o sa se mute pe  alt taram mitologic peste 4 ani. 

Faptul ca Kratos    i-a omorat pe Magni si Mooi arata ca producatorii nu tin la respectarea mitologiei, de altfel , Ragnarokul a fost scris chiar de catre niste calugari medievali crestini prin secolele  12-13  ca sa-i convinga pe scandinavi sa creada ca zeii lor au murit si trebuie sa se converteasca la crestinism. 


« Last Edit: 17 September 2021, 13:06 by bombardieru »
 

Offline slicker

God of War
« Reply #9 on: 21 October 2021, 12:42 »
Hehe na` ca vine si pe Steam.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
God of War
« Reply #10 on: 22 October 2021, 22:12 »
Dupa ce am vazut in ce hal arata asa zisele remasterizari la trilogia GTA, cred ca o sa-mi fac precomanda la GOW 4 chiar de Craciun.  Cat de prost portat o fi, stiu ca jocul e foarte bun si nu degeaba a primit premiul anului in 2018.

Rockstar, dupa ultimele mizerii pe care le-a facut la comanda lui Take Two Interactive,   nu mai vede bani de la mine.

Si asa nu   am de jucat  nimic aparut pe anul asta : Hitman 3 e acelasi ca si Hitman 1 si 2,  Resident Evil Village arata a parodie pe langa Biohazard,     CoD Vanguard si Battlefield 6 sunt  ca ciuma si holera, Far Cry 6 e acelasi de la Far Cry 3, Deathloop nu e pe gustul meu , mai raman Halo Infinite si Guardians of the Galaxy....



Post Merge: 22 October 2021, 22:14
Sper sa apara si Ghost of the Tsushima pe PC, ca doar asta si cu DOOM Ethernals au fost cele mai bune jocuri pe 2020.
« Last Edit: 22 October 2021, 22:14 by bombardieru »
 

Offline Ciocanul

God of War
« Reply #11 on: 23 October 2021, 19:50 »
Eu am abandonat GOW 4 cam pe la 30% pe PS4. Jocul nu are gameplay. Degeaba faci tu un gorefest, peisaje minunate, actori si o poveste(care e de 2 lei aici ca si in celelalte, omori jumate de planeta sa duci o cenusa pe un munte). La baza daca taiem gore, poveste, peisaje, voci, etc ajunge sa fie un hack and slash ordinar de anii 90. Sa nu uitam si niste puzzle-uri pt copii retardati in care trebuie sa aliniezi 3 semne. Am jucat chestii pixelate cu mecanici mult mai interesante. Serios, prefer un Mario decat asa un borefest.
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
God of War
« Reply #12 on: 03 November 2021, 23:18 »
Eu am abandonat GOW 4 cam pe la 30% pe PS4. Jocul nu are gameplay. Degeaba faci tu un gorefest, peisaje minunate, actori si o poveste(care e de 2 lei aici ca si in celelalte, omori jumate de planeta sa duci o cenusa pe un munte). La baza daca taiem gore, poveste, peisaje, voci, etc ajunge sa fie un hack and slash ordinar de anii 90. Sa nu uitam si niste puzzle-uri pt copii retardati in care trebuie sa aliniezi 3 semne. Am jucat chestii pixelate cu mecanici mult mai interesante. Serios, prefer un Mario decat asa un borefest.
Te cred la partea cu mecanicile.
Si la GOW3  a fost la fel.

GOW 1 si  GOW 2 au avut in schimb puzzle-uri ceva mai dificile.

Insa GOW n-a fost iubit nici pentru puzzle-uri, nici pentru poveste, nici pentru gameplay. A fost iubit pentru "VIOLENTA" si atat.  Si pentru tematica mitologica, oportunitatea de a omora virtual  niste zei  despre care legendele spun ca sunt nemuritori.
GOW1 a fost captivant cand l-ai omorat pe Ares, facand imposibilul de a omora un zeu.  GOW2 a  avut o poveste interesanta de tradare, razbunare si patricid, incheiat insa in pom cu faimosul To be continued. 
GOW 3 a fost un bloodfest, un adevarat masacru.

GOW 4 in schimb e un Last of Us  mai RPG, mai calm, mai non-sangeros, mai concentrat, avand ca subiect principal remuscarile  protagonistului si relatia tata-fiu.
« Last Edit: 03 November 2021, 23:21 by bombardieru »
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
God of War
« Reply #13 on: 11 January 2022, 06:32 »
Precomandat! Vedem in 4 zile cum se prezinta. 
Am incredere ca Sony face treaba buna in ce priveste portarea....spre deosebire de Koei Tecmo unde te trezesti cu butoane de controller pe ecran.


Post Merge: 11 January 2022, 06:33
Sper sa lanseze   si GOW 3 pe PC cat mai curand.
 

Offline KodiaK

God of War
« Reply #14 on: 11 January 2022, 10:46 »
Apare in 4 zile, sau care-i faza?
Ca din ce vad pe net, inca nu are data de lansare (in afara de 2022)
Vad ca nici pre-order nu se poate face inca.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K