Author Topic: Ce restaurante va plac?  (Read 1539 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Ce restaurante va plac?
« on: 19 May 2018, 14:15 »
Rocca By The Jar in Centrul Vechi, Bucuresti, mancare foarte buna!
 

Offline kenzoR

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 17 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
    • Floraria Zexe
Restaurante bune in Bucuresti
« Reply #1 on: 22 May 2018, 17:29 »
Poate nu toata lumea a auzit, dar in urma cu cateva zile a aparut oficial ghidul Gault&Millau in Romania. Cine nu stie despre ce vorbesc, cei mentionati sunt considerati al-2-lea ghid ca importanta, din lume, dupa Michelin.


Lista restaurantelor incluse in ghid o puteti gasi aici: https://ro.gaultmillau.com/ (nu sunt restaurante doar din Bucuresti, ci si din Cluj, Timisoara, Oradea, Brasov si Sibiu).


Am creat acest thread cu scopul de a imparti opinii si recomandari despre diverse restaurante din Bucuresti (daca doriti, putem face asta despre orice restaurant din Romania). Eu, unul, incerc sa gasesc intotdeauna locuri noi, dar ma si intorc intotdeauna in locurile in care mi-a placut.



 

Offline Wolfe

Re: Restaurante bune in Bucuresti
« Reply #2 on: 22 May 2018, 17:37 »
Gargantua-ul de la Romana e unul dintre restaurantele mele preferate din Bucuresti, acolo merg de regula ca sa mananc cele mai bune paste Carbonara, desi reteta nu e 100% autentica. Preturile sunt cam piperate, totusi.
*Know* that when death comes for you, *know* that I shall meet its blade with mine.
 

Offline kenzoR

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 17 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
    • Floraria Zexe
Re: Restaurante bune in Bucuresti
« Reply #3 on: 22 May 2018, 17:44 »
Gargantua-ul de la Romana e unul dintre restaurantele mele preferate din Bucuresti, acolo merg de regula ca sa mananc cele mai bune paste Carbonara, desi reteta nu e 100% autentica. Preturile sunt cam piperate, totusi.


Carbonara am mancat o singura data la ei si nu m-au dat pe spate.


Daca esti intradevar fan Carbonara sau paste/italienesc in general, iti recomand Da Giulio. Preturile la fel, cam piperate, dar te asigur ca merita fiecare leu platit.
 

Offline Wolfe

Re: Restaurante bune in Bucuresti
« Reply #4 on: 22 May 2018, 18:00 »
Mersi, o sa incerc.
*Know* that when death comes for you, *know* that I shall meet its blade with mine.
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Ce restaurante va plac?
« Reply #5 on: 27 May 2018, 15:04 »
Cam o data pe luna ies cu nevasta la Chef's Experience. Ea mananca scoicile lui Scarlatescu (excelente, spune ea), eu imi iau un burger (bun, fara sa bata recorduri).
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline Wisepiggy

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 12
    • View Profile
Ce restaurante va plac?
« Reply #6 on: 27 May 2018, 15:16 »
Borgo margerita și pizzeria Volare sunt 2 bodegi ok pt mâncare italiana. Ceva fără pretenții dar cu mâncare buna.
 

Offline AlexandruD

Ce restaurante va plac?
« Reply #7 on: 28 May 2018, 22:31 »
Am fost azi pe malul lacului Cernica la Makedonia Greek Tavern. Locatia este foarte frumoasa si mancarea delicioasa. Au si bere Mythos. Am mancat creveti in sos rosu care au fost la fel de buni ca cei mancati in Grecia.
 

Offline Nekrataal

Ce restaurante va plac?
« Reply #8 on: 28 May 2018, 23:33 »
Nu e prea fancy si nici prea scump, dar merg mereu cu placere la Taj. :D