Author Topic: Ce vin bem  (Read 5032 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline edlund

Ce vin bem
« on: 29 June 2018, 15:10 »
Am mai incercat sa fac acest thread acum vreo trei zile, dar mi-a dat eroare forumul si am abandonat initiativa.

Voiam sa va anunt ca aveau la un vin pe zi Prince Matei la 75 lei, am luat doua sticle, nu mai necesita nicio recemoandare vinul asta, zic eu.

Am mai luat bun in jur de 30 lei lei Alira Merlot 2013 de pe siteul mai sus mentionat si Paganus de Dealu Mare de pe la Lidl, foaaaarte bune pentru banii dati pe ele.
 

Offline edlund

Ce vin bem
« Reply #1 on: 25 July 2018, 14:44 »
Azi avem un vin bun la unvinpezi, un cupaj de Sauvignon cu Riesling, nu are aroma aia de pipi de pisica specifica vinurilor albe romanesti din zona asta de pret, dar nici fructat peste masura.
 

Offline Nosferat

Ce vin bem
« Reply #2 on: 25 July 2018, 17:26 »
Nu am mai baut vinuri de o vreme, erau cateva care le cumparam mereu cand ma apuca cheful de vin, nu sunt top shelf, si nu sunt nici nu stiu ce "marca".

https://www.cora.ro/trapiche-oak-cask-malbec-vin-rosu-14-alcool-0-75-l-P-2350482

https://vinexpert.ro/produs/tarapaca-gran-reserva-shiraz/

http://www.lovewine.ro/vinuri/vinuri-romanesti/wine-princess/wine-princess-cadarca--1691.html

Apropo,cadarca poate fi foarte sec pentru unii. Aa si avem desigur Tokaj, ii place la femeie, si mie din cand in cand, insa eu prefer ceva mai sec.

De obicei aveam saptamani cand incercam tot felul de vinuri, insa 1: nu sunt chiar asa de pasionat de vinuri, si 2: efectiv nu am papilele gustative destul de dezvoltate pentru asa ceva. Sunt mai mult omul whisky si whiskey-ului, nu vinului.
« Last Edit: 25 July 2018, 17:34 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline edlund

Ce vin bem
« Reply #3 on: 25 July 2018, 19:21 »
E buna acea cadarca, o beau si eu cand o prind, e destul de taninos, ii face bine aerisirea prealabila.
 

Offline AlexU

Ce vin bem
« Reply #4 on: 26 July 2018, 00:33 »
Recas, nimeni?
E ieftin si are un gust tare placut. In rest mai am la pastrare cateva sticle de vin bisericesc si de prin Moldova, din cramele lui Stefan cel Mare.
 

Offline edlund

Ce vin bem
« Reply #5 on: 26 July 2018, 13:39 »
Gama Huniade e un vin relativ cinstit, Regno mai putin.
Sole imi place, dar deja vorbim de un vin de peste 50 lei si Solo Quinta ala alb e vis. :)

Am baut aseara o Cramposie de la Avincis, ma asteptam sa fie foarte fresh si fara pretentii, dar nu e foarte acid, surprinzator de corpolent, are o seriozitate de Riesling si ceva rest de zahar la final. Racit bine e un vin placut si bunicel la bani.
Au inceput parca si romanii sa faca vinuri albe baubile (nespritz) in zona de pret 30-40 lei.
« Last Edit: 26 July 2018, 13:46 by edlund »
 

Offline edlund

Ce vin bem
« Reply #6 on: 27 July 2018, 23:13 »
Azi avem un vin bun la unvinpezi, un cupaj de Sauvignon cu Riesling, nu are aroma aia de pipi de pisica specifica vinurilor albe romanesti din zona asta de pret, dar nici fructat peste masura.

Asta era vinul, ma intorc sa ii cant elogii ca am desfacut acum o sticla, Doamne ce frumos se duce pe soaseaua gatului. :))
https://cramahistria.ro/magazin-online/ammos-blanc-2017/
 

Offline deltamind

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 17
    • View Profile
Ce vin bem
« Reply #7 on: 03 August 2018, 14:26 »
Recas, nimeni?
E ieftin si are un gust tare placut. In rest mai am la pastrare cateva sticle de vin bisericesc si de prin Moldova, din cramele lui Stefan cel Mare.

Am și gustul similar: P
 

Offline Ciocanul

Ce vin bem
« Reply #8 on: 04 August 2018, 00:40 »
Recas e varza. Ar trebui sa ma laud cu el ca e langa mine dar .... nu am cu ce. E un vin de masa decent si cam atat. Bine, daca va luati alea de colectie se schimba treaba. Si treaba sta cam asa: aduna de pe toate dealurile toate corciturile oltenesti rezistente de la tarani, baga zahar si iasa vinul de masa. Dar au si ala de pe dealurile selectionate la 50 de lei minim sticla ce il dau prin restaurante, degustari interne(au restaurantul lor), etc. Ala e bun, restul  cancan.
 

Offline Inveltus

Ce vin bem
« Reply #9 on: 09 May 2019, 21:14 »
Rexomand cu toata caldura Șarbă Livia (gasiti si in Auchan). Un vin de 50+ lei la 23.
 

Offline Ciocanul

Ce vin bem
« Reply #10 on: 10 May 2019, 13:26 »
Eu m-am dat in ultima vreme pe Savignion de la Purcari. La ~30-35 de lei sticla(sunt si oferte la Metro de ex cu 26-28) este best buy pt un vin alb, rece usor, intra uns ... Am baut de Pasti 3 sticle intr-o seara, m-am facut praf. A doua zi m-am trezit cristal, nici o treaba, nici o mahmureala.
 

Offline Inveltus

Ce vin bem
« Reply #11 on: 10 May 2019, 15:00 »
Inseamna ca ne potrivim la gusturi. Incearca-l si pe asta.
 

Offline Whitpaint

Ce vin bem
« Reply #12 on: 13 May 2019, 19:42 »
Recomandati un vin demi-dulce/dulce pana in 35 lei sticla?
 

Offline Rover

Ce vin bem
« Reply #13 on: 13 May 2019, 23:40 »
Vinurile dulci bune sunt in general scumpe. Poti gasi vinuri dulci/demidulci in pretul tau, dar alea sunt lasate cu zahar mai mult pentru a masca anumite defecte ale vinului, nu fiindca scopul ar fi sa iasa dulci.
 

Offline Whitpaint

Ce vin bem
« Reply #14 on: 14 May 2019, 14:51 »
Nu sunt in connoiseur in ale vinului, deci daca sti cateva ok cu din astea mai ieftine ar fi perfect.