Author Topic: Cum emag face pe tine ca si client  (Read 1073 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline gismo

Cum emag face pe tine ca si client
« on: 06 June 2021, 22:00 »
Salut.
Simt nevoia de a ma "ventila" ....

Azi, duminica 6 iunie 2021 pe la ora 14 aveam nevoie de un produs.
Un ram DDR3 16GB, vai de mortii lui recunosc. 700 lei.

Am zis ok, am nevoie de acest produs repede, pretul de 700 lei  ( asta e, cand ai nevoie de ceva repede, platesti sa il ai ... Ori vrei ceva peste cateva zile si ieftin, ori ai nevoie de ceva acum si scump ).

Emag era singurul care imi oferea optiunea de Livrarea in aceeasi zi, contra sumei de 21.99 lei.
Asta e™, am zis.

Am plasat comanda, am platit online cu cardul... plata facuta, totul ok.
Email de confirmare in care scrie clar ca livrarea se face azi 6 iunie 2021 intre 19-21.


Astept de la ora 14 ca prostul, imi anulez toate planurile.. .Se face ora 19.
Stau ca tampitul acasa, asteptand produsul.

Se face ora 21:30, produsul nu ajunge.
Sun la emag clienti si vestea vestilor:

Produsul este in stoc furnizor si de aceea nu se livreaza in aceeasi zi.


Pai de ce site-ul emag imi ofera optiunea de livrare in aceeasi zi ( chiar daca e duminica 6 iunie 2021 ), daca produsul e in stoc furnizor?!



Din cauza ca emag are atat de multi clienti, isi permite un astfel de comportament rusinos cu clientii mai mici.
 

Offline KodiaK

Cum emag face pe tine ca si client
« Reply #1 on: 07 June 2021, 10:40 »
Important e cum gestioneaza acu situatia. Normal ar fi sa iti returneze taxa de livrare in aceeasi zi, din moment ce serviciul nu l-au oferit.
Diferente intre ce apare pe site si ce e fizic in stoc, nu e prima oara cand vad, si nu ma refer la emag, ci la extrem de multi retaileri (nu doar in industria IT). De multe am fost in magazin sa iau ceva dupa ce pe site zicea clar ca e in magazniul ala, si acolo mi-au zis ca e greseala pe site :)
Ca sfat pe viitor, daca chiar arde, cel mai sigur e sa suni sa confirmi ca produsul e intr-adevar pe stoc.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline mache

Cum emag face pe tine ca si client
« Reply #2 on: 07 June 2021, 17:19 »
Ca sfat pe viitor, daca chiar arde, cel mai sigur e sa suni sa confirmi ca produsul e intr-adevar pe stoc.
^^this

@gismo - nu ai gasit pe aici pe site sau pe olx la 'băeți' ?
 

Offline gismo

Cum emag face pe tine ca si client
« Reply #3 on: 09 June 2021, 21:42 »
@KodiaK Nu imi place sa sun, fiindca stau foarte mult sa ascult robotul. Prefer sa fac altceva mai folositor mie, decat sa ascult robotul spunandu-mi povesti.

@mache Nu aveam timp sa alerg prin oras pentru produs. Am avut alte planuri in timpul zilei. Iar pentru seara mi-am anulat toate planurile ca sa astept produsul...care nu a venit.


Nu e nimic. Am anulat comanda de la emag si am cumparat din alta parte cu transport urgent pentru a 2a zi...suma care m-a dus mult mai ieftin decat la emag.