Author Topic: Expediere colet din Romania in SUA  (Read 927 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline snakeman888

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 1
    • View Profile
Expediere colet din Romania in SUA
« on: 07 October 2020, 05:11 »
Vreau sa trimit un colet in SUA prin Posta Romana. Coletul contine un obiectiv foto stricat, pe care l-am vandut pentru piese, pe persoana fizica. As vrea sa stiu daca trebuie sa platesc si vama sau TVA in momentul in care voi expedia coletul sau platesc doar transportul si atat? Si in al doilea rand, as dori sa stiu daca ma pot duce cu coletul deja facut la posta, sau sa nu ma obosesc, ca oricum or sa vrea cei de la vama sa-l deschida, sa vada ce e inauntru...
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Expediere colet din Romania in SUA
« Reply #1 on: 13 October 2020, 13:28 »
Tu esti expeditorul, platesti doar transportul, orice taxe vamale sau de alta natura sunt in raspunderea destinatarului. La momentul vanzarii e bine sa clarifici asta, sa nu te trezesti cu cumparatori neinformati care fac scandal ca de ce au avut de platit in plus.
La trimitere va trebui sa completezi si un formular unde specifici continutul pachetului, e posibil sa vrea sa confirme. Cel mai bine te duci cu el nesigilat, dar nu uita sa iei si scoci cu tine.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline [Wanted]

  • Feedback Score: (5)
  • Old TR: 302 (99.7%)
  • Full Member
  • Posts: 123
  • Location: Iasi
    • View Profile
Expediere colet din Romania in SUA
« Reply #2 on: 12 November 2020, 21:48 »
Eu am vandut placa de baza SH in SUA pe ebay ...  Te duci cu coletul  la posta (cea care are si vama) completezi  formularul ... se uite comisarii la continut  si stapileaza  .  Cred ca la produse SH nu se aplica nici un fel de taxa. 

Placa a ajuns la client cam in 35 zile   si nu a mai platit nimic in plus
AMD R7 5700G, Thermalright Ultra-120 Extreme, MSI B550 Tomahawk, 32 GB DDR4 G.Skill @ 3800 MHz CL16, AMD Radeon Vega 8, WD Black SN770 1TB, Liteon 128GB, Crucial MX500 2TB, FSP HYDRO G750, Antec Sonata III, Dell S2722QC 4K, Logitech G810+G403