Author Topic: Loc de munca cu venit mare ?  (Read 5544 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline saule

Loc de munca cu venit mare ?
« on: 17 August 2019, 21:19 »
Salut, am terminat si eu fac de Istorie si ma simt ca in pom, nu stiu ce drum sa iau. Am nevoie de ajutor, de un sfat, ce as putea sa fac pentru a castiga destul de binisor ? exclus IT si munca de teren.... ma gandeam in imobiliare, pareri ?
 

Offline maryus89

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 10
    • View Profile
Loc de munca cu venit mare ?
« Reply #1 on: 17 August 2019, 21:40 »
De curiozitate, cand te-ai apucat de facultatea de istorie ce te asteptai sa lucrezi dupa absolvire?
Sau te-ai apucat doar de dragul de a face o facultate?
 

Offline saule

Loc de munca cu venit mare ?
« Reply #2 on: 17 August 2019, 21:50 »
De dragul de a face o facultate........ si se pare ca am ales destul de prost, macar am diploma na
 

Offline weeppi

Loc de munca cu venit mare ?
« Reply #3 on: 17 August 2019, 21:54 »
Ești tânăr, mai ai timp să te reprofilezi..
 

Offline saule

Loc de munca cu venit mare ?
« Reply #4 on: 17 August 2019, 21:54 »
Asteptam si eu un sfat..... lasand facultatile la o parte, ce parere aveti de agent imobiliar in Ro ?
 

Offline maryus89

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 10
    • View Profile
Loc de munca cu venit mare ?
« Reply #5 on: 17 August 2019, 22:13 »
Agentii imobiliari, cel putin in tara, mi se par niste capuse. Reposteaza anunturi si incearca sa se bage intre cumparator si vanzator pentru comision.
Am patit-o acu cativa ani, in loc sa ma sune pe mine a sunat la agentie si m-am trezit si cu agentul si cu chiriasa la usa.
Cand mi-am dat seama am poftit-o afara, eu nu vorbisem cu nici o agentie, chiriasa sunase la numarul din anuntul repostat de ei.
 

clubfive

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Loc de munca cu venit mare ?
« Reply #6 on: 17 August 2019, 22:28 »
Initiator,   daca vrei venit mare si munca usoara,  eu iti dau niste  sfaturi.
 Dar trebuie sa te apuci si de masterat si sa faci si doctorat daca vrei ca lumea sa te bage in seama.


 
1. te inscrii la cursul psihopedagogic si te faci profesor bugetar cu salariu de 2000 lei/luna....nu destul, dar cat sa-ti platesti chiria pe o luna, intretinerea,  sa ai ce sa mananci. Daca obtii vechime si titularizare, o sa-ti creasca la 3000-4000 lei.  In paralel mai lucrezi la un muzeu, biblioteca sau institut de cercetare. Apuca-te de masterat eventual.  Trebuie sa inveti mai mult ca sa promovezi concursul si  vezi ca trebuie sa-ti dai silinta sa fii primul pe loc daca vrei sa fii angajat la stat.
2. daca ai skill-uri sociale,  incearca sa te imprietenesti cu cineva bogat, influent, cu pile, sa-ti recomande un curs sau internship in diplomatie si sa te ajute sa te angajezi la vreun minister, macar ca ceva secretar sau ghiseist. 
3. serviciul militar -castigi foarte bine, dar trebuie sa induri destule...oricum, nu mai e la fel de rau ca-n vremurile comuniste. Dupa aia poti deveni expert pe armament sau consilier strategic.
4.   inscrie-te intr-un partid mare  (vezi ca PNL e primul in sondaje si cam exista certitudinea sa ajunga la guvernare) si  vezi cum te orientezi
5. incearca pe la SRI sau SIE, poate ai sanse
6. incearca si pe la un ONG cultural sau pe la UNESCO.



Lasa imobiliarele pentru ca nu esti bun de marketing si vanzari.
Iti trebuie tact, abilitati de negociere, convingere,  rabdare, persuasiune, gandire logica si multa duritate.
Nu esti bun nici de call-center din ce scrii pe aici.
Esti prea sensibil pentru domeniul marketingului, dar pentru IT? 
Ramai si munceste pe ce ai invatat!  E prea tarziu sa o mai dai inapoi. 
 
« Last Edit: 17 August 2019, 22:32 by clubfive »
 

Offline saule

Loc de munca cu venit mare ?
« Reply #7 on: 18 August 2019, 21:13 »
Initiator,   daca vrei venit mare si munca usoara,  eu iti dau niste  sfaturi.
 Dar trebuie sa te apuci si de masterat si sa faci si doctorat daca vrei ca lumea sa te bage in seama.


 
1. te inscrii la cursul psihopedagogic si te faci profesor bugetar cu salariu de 2000 lei/luna....nu destul, dar cat sa-ti platesti chiria pe o luna, intretinerea,  sa ai ce sa mananci. Daca obtii vechime si titularizare, o sa-ti creasca la 3000-4000 lei.  In paralel mai lucrezi la un muzeu, biblioteca sau institut de cercetare. Apuca-te de masterat eventual.  Trebuie sa inveti mai mult ca sa promovezi concursul si  vezi ca trebuie sa-ti dai silinta sa fii primul pe loc daca vrei sa fii angajat la stat.
2. daca ai skill-uri sociale,  incearca sa te imprietenesti cu cineva bogat, influent, cu pile, sa-ti recomande un curs sau internship in diplomatie si sa te ajute sa te angajezi la vreun minister, macar ca ceva secretar sau ghiseist. 
3. serviciul militar -castigi foarte bine, dar trebuie sa induri destule...oricum, nu mai e la fel de rau ca-n vremurile comuniste. Dupa aia poti deveni expert pe armament sau consilier strategic.
4.   inscrie-te intr-un partid mare  (vezi ca PNL e primul in sondaje si cam exista certitudinea sa ajunga la guvernare) si  vezi cum te orientezi
5. incearca pe la SRI sau SIE, poate ai sanse
6. incearca si pe la un ONG cultural sau pe la UNESCO.



Lasa imobiliarele pentru ca nu esti bun de marketing si vanzari.
Iti trebuie tact, abilitati de negociere, convingere,  rabdare, persuasiune, gandire logica si multa duritate.
Nu esti bun nici de call-center din ce scrii pe aici.
Esti prea sensibil pentru domeniul marketingului, dar pentru IT? 
Ramai si munceste pe ce ai invatat!  E prea tarziu sa o mai dai inapoi.

Tipule, genul tau de postare merita multa multa bere, daca esti din Bucuresti ai cateva lazi de la mine caci e un raspuns extrem de profesionist si rar sa vad astfel de raspunsuri in mediul online din Ro

1. Nu vreau sa predau, sunt plin de tatuaje pe tot corpul
2. Am skilluri sociale 100/100,  as lucra cu oamenii, stiu ca ma descurc bine, dar nu cu copiii
3. Serviciul militar, cere tabacire si p in fund timp de 6 luni in maracini apoi misiuni odata la cateva saptamani in afara orasului in maracini iar, nu mi se pare ceva ok
4. In partid e cam complicata, stii tu
5. SRI si SIE, interesanta idee insa din cate stiu iti limiteaza viata libertatile si e ceva gen masonic la un moment dat la modu ca tre sa traiesti in umbra toata viata
6. Aici nu inteleg ?
« Last Edit: 18 August 2019, 21:16 by saule »
 
The following users liked or thanked this post: randomdesign

Offline KodiaK

Loc de munca cu venit mare ?
« Reply #8 on: 18 August 2019, 22:15 »
exclus IT si munca de teren.... ma gandeam in imobiliare, pareri ?
Pai imobiliare inseamna muca de teren :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Ciocanul

Loc de munca cu venit mare ?
« Reply #9 on: 19 August 2019, 07:48 »
Inceaca imobiliare, nu e mare scofala. Firmele au nevoie de carne de tun si e posibil sa te ia. Nu primesti oricum nici un ban decat dai comision la firma din ce vinzi. Dar e munca DOAR DE TEREN in proportie de 90%.
 

ggtop

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Loc de munca cu venit mare ?
« Reply #10 on: 20 August 2019, 01:29 »


1. Nu vreau sa predau, sunt plin de tatuaje pe tot corpul
2. Am skilluri sociale 100/100,  as lucra cu oamenii, stiu ca ma descurc bine, dar nu cu copiii
3. Serviciul militar, cere tabacire si p in fund timp de 6 luni in maracini apoi misiuni odata la cateva saptamani in afara orasului in maracini iar, nu mi se pare ceva ok
4. In partid e cam complicata, stii tu
5. SRI si SIE, interesanta idee insa din cate stiu iti limiteaza viata libertatile si e ceva gen masonic la un moment dat la modu ca tre sa traiesti in umbra toata viata
6. Aici nu inteleg ?


1. In Franta, SUA, Anglia sunt profesori nu doar tatuati, ci si transexuali, vie vopsiti albastru/violet, fie  profesori cu piercinguri.    Nu se tine cont de aspect, ci doar de competente. 
Eu zic ca se vor schimba vremurile si in Romania. Chiar mai repede decat ne asteptam.  Viata la oras de exemplu s-a schimbat destul de mult.  Fiindca ma uit unde eram acum 10-20 ani si unde suntem acum. Per total e mult mai bine ca-n anii 1990-2000.  Si cred ca e inca loc de mai bine. Indiferent cine e la guvernare, cand vad ca sunt cozi tot mai mari  la cluburi, la cinematografe, la supermarkete si fast-fooduri si oferte de munca tot mai multe pe ejobs (inclusiv remote), cu siguranta traim mai bine. Tot mai multi romani de la oras isi cumpara masini bengoase, smartphone-uri, computere.  Mai ales romancele s-au emancipat enorm de mult in ultimii ani, homosexualii si transexualii la fel, categoriile de nisa precum gotii, punkistii si rockerii sunt prezenti in public. Progresismul chiar are o sansa in Romania si cred ca in 5-10 ani, mai ales ca e lipsa de personal competent pe piata muncii,  chiar nu cred ca poti sa ramai somer din cauza unor tatuaje.   Banuesc ca nu ai tatuaje si pe chip, daca nu, le poti acoperi. Dar asa cum am zis, primeaza competentele, nu aspectul.  Iar romanul, cel putin ala de la oras, nu mai are prejudecati cum avea acum 10 ani sau cum au taranii religiosi si inapoiati  din Vaslui si Teleorman. 
Pana una alta, o sa vrei sa predai la o scoala de oras, nu intr-un sat. 

2. Nu te obliga nimeni sa predai la scoala gimnaziala. Faci masterul si doctoratul si poti sa predai la liceu sau chiar sa ajungi asistent universitar. 
Apropo, ce fel de istorie iti place sau ce ai studiat?
Daca e istoria artei, cu atat mai bine, fiind tatuat, te poti face remarcat ca un profesor  progresist de istoria artei.


3. Asta am propus-o ca pe o ultima optiune in caz ca simti ca ai nevoie de venit mare urgent pentru a-ti cumpara o locuinta. Primesti pensie militara dupa terminarea stagiului si conteaza banii aia asa putini cum sunt. 

4. Spui ca ai skill-uri sociale. Poate daca ai calitati de orator, ai putea lucra ca reprezentant al partidului in relatii cu publicul. 

5. Poate, dar esti altceva.  Simti ca ai o responsabilitate , ca insemni ceva pentru societate,  chiar contribui cu ceva,   plus ca venitul e mare.  Sarcinile pe care le ai sunt mult mai captivane, mai ales cand lucrezi in secret si sub acoperire....simti ca viata ta are un sens. 
Ca lucrator la SRI/SIE esti cu siguranta mai bine decat e un programator Java care scrie toata ziua coduri.

 




Dupa cum vezi, pentru tine exista sanse.
Avand skill-uri sociale dezvoltate si posibil un aspect si un caracter dur   care te face remarcat te avantajeaza foarte mult. 
Spre deosebire de mine care am urmat aceeasi facultate, dar....asta e, mama-natura n-a fost prea draguta cu mine, in asa fel incat oamenii sa aiba incredere in mine sau sa ma ia in serios (si asta fara sa am tatuaje, piercinguri si lumea m-a luat la misto toata viata), ba incat ca inca ma iau drept copil sau ma considera efectiv BANAL!
Iar la skill-uri sociale am stat foarte prost, efectiv am dat cu mucii-n fasole fiind fie prea molau si fatalau, fie prea iute la manie fara sa stiu sa duc discutii contradictorii. Si am pierdut enorm din cauza ca nu am skill-uri sociale si nu am inteligenta emotionala, chit ca am avut rezultate bune in facultate.  Si chiar daca sunt bun la scris, la vorbit stau prost.   Iar atunci cand putinii oameni au avut incredere in mine am dat chix ca eram atunci foarte imatur si fiindca nu aveam experienta in socializare, si pentru ca nu cunosteam foarte bine alti oameni.

Acum o ard somer sau pe ceva joburi sezoniere part-time in vanzari.

Dar pentru tine exista sanse sa lucrezi in domeniul istoriei sau in diplomatie, politica ori  securitate. 

Post Merge: 20 August 2019, 01:47
Inceaca imobiliare, nu e mare scofala. Firmele au nevoie de carne de tun si e posibil sa te ia. Nu primesti oricum nici un ban decat dai comision la firma din ce vinzi. Dar e munca DOAR DE TEREN in proportie de 90%.
Sa incerce, dar skill-urile sociale nu sunt indeajuns.
In imobiliare trebuie sa fii relativ RECHIN, asa ca  Donald Trump cum era prin tinerete.
Nu e indeajuns sa fii sociabil.
Trebuie sa stii sa impresionezi clientii.
Sa-i convingi sa cumpere cosmelia aia.
Sa-i minti frumos chiar.
Sa stii sa negociezi.
Chiar sa stii sa inseli si   totodata sa stii sa te aperi, adica sa ai si abilitati avocatesti.
Sa stii sa faci publicitate, reclama  intr-un cuvant! 
Iar  reclama  n-a fost , nu este si nu va fi niciodata onesta.   

Daca tu ca agent imobiliar  te arzi si conducerea firmei nu-si asuma greseala facuta de tine, ai cam pus-o. Risti inchisoare sau plata despagubiri si procese indelungate. 
Depinde si ce semnezi in contract, cum ar fi " conducerea firmei nu-si asuma greselile comise de agentul imobiliar".
Ca nu le-ai comunicat clientilor  anumite aspecte privind instalatia de la baie, temperatura apartamentului, zgomotul, crapaturile din pereti, gandacii de bucatarie sau faptul ca i-ai mintit sau le-ai spus altceva. Trebuie sa ai grija ce le spui. 
Unii clienti sunt foarte pretentiosi si semandicosi fiindca tu le iei banii.
Iar reputatia firmei depinde foarte mult de prestatia ta. 


Avand in vedere ca traim in Romania si coruptia e inca omniprezenta,  majoritatea firmelor imobiliare sunt inselaciuni in asa fel incat ca doar patronul si secretara lui sa castige cel mai mult  si agentul imobiliar si clientul sa castige cel mai putin sau deloc.

« Last Edit: 20 August 2019, 01:47 by ggtop »
 

Offline Nosferat

Loc de munca cu venit mare ?
« Reply #11 on: 27 August 2019, 09:53 »
Imobiliare......nu cred ca ai dori sa intri acolo, e jale. Evident ai posibilitate de castig foarte mare, poti veni si cu 3-4000 de euro lunar. Insa nu vei fi tu ala care o sa vanda 2-3 case/luna.

Partidul te vrea, daca esti capabil sa te omori inauntru,sa devii un lingau absolut dezgustator si sa nu ai mustrari de constiinta,atunci sansele de reusita in viata sunt enorm de mari. People skills, in rest de altceva nu prea ai nevoie.

Serviciile secrete nu sunt de tine, nu de alta dar desi potentialul de castig este mare, la cate lucruri va trebui sa renunti in viata,nu cred ca ai accepta asa ceva. Faptul ca ai tatuaje deja din start nu ar merge acolo. Ca si o treaba, absolut totul ce faci va fi monitorizat atent,orice postare pe facebook,orice discutie intre prieteni pe messenger,orice mesaj pe telefon. Dreptul la libertate si opinie va fi nonexistent.

Cu predatul nu e nu stiu ce, in tara nu ar merita,salarii de mizerie,conditii oribile. Da,daca ai fi Rector,decan sau ceva cu un grad mai inalt,altfel te chinui cu tspe mii de diplome,teste,examene,si afli ca vei fi repartizat p'undeva prin un sat uitat de dzo ca nu sunt locuri altundeva. Prin afara primesti cascaval,ai tatuaje,dar presupun ca nu ai ceva in genul "NO RAGRETS", tatuat pe frunte,sa stie lumea ca esti mare domn,cat timp nu ai asa ceva,nu va fi cineva interesat la angajare de ceva tatuaj p'aici sau p'acolo.
« Last Edit: 27 August 2019, 09:57 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Ransom

Loc de munca cu venit mare ?
« Reply #12 on: 27 August 2019, 11:38 »
@OP. Cu limbile straine cum stai? Daca stai bine ar fi o varianta si la un birou de traduceri. Sau ca freelancer online (pe proz, etc).
 

Offline saule

Loc de munca cu venit mare ?
« Reply #13 on: 29 August 2019, 01:56 »
Imobiliare......nu cred ca ai dori sa intri acolo, e jale. Evident ai posibilitate de castig foarte mare, poti veni si cu 3-4000 de euro lunar. Insa nu vei fi tu ala care o sa vanda 2-3 case/luna.

Partidul te vrea, daca esti capabil sa te omori inauntru,sa devii un lingau absolut dezgustator si sa nu ai mustrari de constiinta,atunci sansele de reusita in viata sunt enorm de mari. People skills, in rest de altceva nu prea ai nevoie.

Serviciile secrete nu sunt de tine, nu de alta dar desi potentialul de castig este mare, la cate lucruri va trebui sa renunti in viata,nu cred ca ai accepta asa ceva. Faptul ca ai tatuaje deja din start nu ar merge acolo. Ca si o treaba, absolut totul ce faci va fi monitorizat atent,orice postare pe facebook,orice discutie intre prieteni pe messenger,orice mesaj pe telefon. Dreptul la libertate si opinie va fi nonexistent.

Cu predatul nu e nu stiu ce, in tara nu ar merita,salarii de mizerie,conditii oribile. Da,daca ai fi Rector,decan sau ceva cu un grad mai inalt,altfel te chinui cu tspe mii de diplome,teste,examene,si afli ca vei fi repartizat p'undeva prin un sat uitat de dzo ca nu sunt locuri altundeva. Prin afara primesti cascaval,ai tatuaje,dar presupun ca nu ai ceva in genul "NO RAGRETS", tatuat pe frunte,sa stie lumea ca esti mare domn,cat timp nu ai asa ceva,nu va fi cineva interesat la angajare de ceva tatuaj p'aici sau p'acolo.

Mersi dar asta cu duritatea m-a facut sa zambesc, nu stiu daca tatuajele ma fac asa dur, nu, nu am pe fata dar am pe brate,etc. Chestia e ca sunt foarte slab skinny typesi nu am o voce groasa ca sa impun prea multe, dar am skills sociale foarte bune, am lucrat o perioada in Franta cu multi oameni, in perioada adolescentei... de acolo am dobandit sa zic asa aceste skilluri, oamenii fiind insa diferiti fata de romani

Quote
Nosferat:Ca si o treaba, absolut totul ce faci va fi monitorizat atent,orice postare pe facebook,orice discutie intre prieteni pe messenger,orice mesaj pe telefon. Dreptul la libertate si opinie va fi nonexistent.

Stai nene, cum vine asta ? facebook e companie privata, la fel ca reteaua telefonica. Ce facem aici ?
« Last Edit: 29 August 2019, 02:01 by saule »
 

Offline Nosferat

Loc de munca cu venit mare ?
« Reply #14 on: 29 August 2019, 08:38 »
Companie privata sau nu,la serviciile secrete nu te angajeaza fara sa lasi o semnatura pe cateva documente,acele documente le dau lor voie sa monitorizeze absolut tot ce faci, nu exista sms, mail,facebook,twitter post care sa nu fie citit. Asa functioneaza treaba,stiu,deoarece la o vreme m-am interesat de asa ceva, si am lasat-o balta cand am aflat ce se afla in spatele cortinei. Oricum nu ai nu stiu ce intimitate onlie, insa la astia e la un alt nivel.

Nu functioneaza si servicii secrete,dar in privat sa scrii puie monta pe net sau jos coruptia, o data ce intri la ei in sistem,renunti la anumite drepturi.


Sustin totusi ca la predat s-ar putea sa ai ceva reusita, desi initial nu vei avea nu stiu ce castig, dupa un pic de xp cumulat,potentialul e bunicel. Ma refer exclusiv pentru strainatate,nu aici. Insa si acolo,sa scriu daca vrei sa predai,trebuie niste diplome,si nu vei intra din prima la un salariu bun. Insa stiu oameni care au inceput de la zero,au bagat un ielts academic,apoi celta,apoi au mers ba prin china ba prin emirate. Au predat engleza cam 1-2 ani prin liceu,dupa care au mai dat niste diplome si acuma unul preda la ceva facultate din dubai engleza. Castiga bine,adica pentru mine 4500 de dolari suna foarte bine. Dar a avut si un pic de noroc.

Post Merge: 29 August 2019, 09:15
LE: Au trecut minutele de editare. Uite aici un citat direct de pe pagina lor.    

"Viitorul angajat SIE urmează să-şi dea acordul scris privind interzicerea sau restrângerea exerciţiului unor drepturi şi libertăţi, prevăzute de legislaţia în vigoare, pe timpul desfăşurării activităţii în SIE şi va completa un angajament-tip de loialitate faţă de instituţie.

Angajarea în Serviciu se face cu respectarea prevederilor H.G. 585/2002 privind elementele de incompatibilitate pentru accesul la informaţii secrete de stat.

Trebuie menţionat că verificarea modului în care sunt respectate angajamentele şi responsabilităţile asumate nu  încetează după încadrare. "

Si asta e doar asa de treaba, "tip of the iceberg" cum ar fi, restul il vei afla daca esti selectional la angajare, multe pagini cu multe lucruri,pe care dai o semnatura si iti dai acordul la restrangerea drepturilor.
« Last Edit: 29 August 2019, 09:15 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind