Author Topic: Problema amenda rovinieta platita prin ghiseul.ro  (Read 3286 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Speedy

Am primit o amenda de rovinieta in ianuarie pe buna dreptate. Rovinieta o aveam platita printr-un website care ma atentiona anual sa o platesc si nu mai verificam din cand in cand daca o aveam platita sau nu. Se pare ca site-ul a picat si nu am mai primit notificarea si astfel mi-am luat-o. In fine, nu asta e problema. Am platit atunci amenda la jumate prin ghiseul.ro intr-o zi lucratoare. Plata a fost inregistrata, toate bune si frumoase. Astazi dupa 6 luni primesc instiintare cu titlu executoriu pentru o amenda de 250 lei. Cum institutiile statului sunt la pamant si pe instiintare nu scrie pentru ce proces verbal ma executa am intrat din nou pe ghiseul.ro si ce sa vad? Acelasi proces verbal a aparut la datorii desi in istoric plati apare si plata acestuia.

In cazurile astea ce e de facut? Am platit prin ghiseul.ro sa evit sa ma duc la ei la cozi si sa evit birocratia de acolo. Exista un e-mail unde sa fie luata in seama plata si stearsa din datorii? Sau singura solutie este sa ma duc cu dovada la ghiseu?
 

Offline AlexU

Problema amenda rovinieta platita prin ghiseul.ro
« Reply #1 on: 23 July 2018, 21:51 »
Cazul meu: Amenda achitata in 24h de la primire in 2009. Abia astazi am reusit s-o sterg din istoric, am mers personal la Uranus 98 - DITL Sector 5 directia Amenzi.
Pe baza chitantei mi-a facut confirmarea de plata, mi-a disparut de pe ghiseul.ro
 

Offline Monstru

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 150 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 186
  • Location: Bensheim/ Germania
  • Liked | Thanked: 9 times
    • View Profile
Problema amenda rovinieta platita prin ghiseul.ro
« Reply #2 on: 24 July 2018, 15:09 »
suna la taxe si impozite s4 - https://online.dgitl4.ro/index.aspx sunt destul de promti.
 

Offline Speedy

Problema amenda rovinieta platita prin ghiseul.ro
« Reply #3 on: 26 July 2018, 18:30 »
Acum sa scriu si cum s-a rezolvat. Am trimis un mail la office@dgitl4.ro. 2 zile nu am primit niciun semn dar astazi dimineata cand deja ma gandeam ca trebuie sa ma duc totusi fizic am fost sunat de o domnisoara care a fost foarte amabila care mi-a spus ca s-a rezolvat problema si amenda a disparut din sistem.
 

Offline AlexU

Problema amenda rovinieta platita prin ghiseul.ro
« Reply #4 on: 28 July 2018, 23:36 »
Congrats, verifica si pe ghiseul.ro, sa fii sigur.