Author Topic: Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara  (Read 51523 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Intermediarul

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 36
    • View Profile
Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #45 on: 26 May 2018, 18:11 »
Quote
Habar nu am de unde ai mancat shaorma,dar cea de la Calif numai gust de tocanita nu are.


Calif Iancului. Nu stiu unde mai sunt locatii, dar mi-e greu sa cred ca in altCalif, carnea lor cu morcovi ar avea alt gust, dar orice este posibil.


Dar stai putin, In Calif militari se taie morcovul cu sabia laser rofl =))


 

Offline iPaul

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 7
    • View Profile
Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #46 on: 26 May 2018, 18:13 »
De acolo mananc de obicei si shaorma in nici un caz nu are gust de tocanita.
 

Offline Outofmymind

Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #47 on: 26 May 2018, 18:22 »
Bai, gata, terminati. Vorbiti de parca nu ati mancat niciodata o tocanita buna.
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline Petru

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #48 on: 26 May 2018, 18:23 »
Prefer in orice zi "tocanita" de la Calif in detrimentul gunoiului de la H.De la H am mancat o singura data, asta dupa ce am vazut cat de apoteozati erau pe forumul vechi si am fost complet dezamagit.Este o shaorma banala cu gust de ciorba, dar romanul, meltean din fire, prefera mult si prost de obicei.
 

Offline Adi

Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #49 on: 26 May 2018, 18:23 »
Calif ar trebui sa isi redenumeasca retetele. Shaorma reintrerpretata cu morcov si naut.
Shaorma la turci inseamna carne din pulpa + tahini + sos din iaurt+usturoi si restul salata de legume ( fenel, coriandru, rosii, ceapa). Mai pui niste prafuri gen cardamon si piper si asta e tot.
Ca reteta, cea mai apropiata e la Dines, numai ca ei folosesc humus in loc de tahini.
 

Offline Petru

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #50 on: 26 May 2018, 18:25 »
Kebab, daca vorbesti de turci, nu shaorma.
 

Offline iPaul

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 7
    • View Profile
Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #51 on: 26 May 2018, 18:32 »
Calif ar trebui sa isi redenumeasca retetele. Shaorma reintrerpretata cu morcov si naut.
Shaorma la turci inseamna carne din pulpa + tahini + sos din iaurt+usturoi si restul salata de legume ( fenel, coriandru, rosii, ceapa). Mai pui niste prafuri gen cardamon si piper si asta e tot.
Ca reteta, cea mai apropiata e la Dines, numai ca ei folosesc humus in loc de tahini.
Se vede ca nu stii despre ce vorbesti.Tu probabil faci referire la Maxi Dil, care de altfel nu este singurul produs vandut de ei.Daca vrei "shaorma" cu de toate(care de fapt este kebab) poti cumpara si asa ceva, doar ca nu este foarte populara in randul persoanelor care frecventeaza Califul.
 

Offline Intermediarul

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 36
    • View Profile
Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #52 on: 26 May 2018, 18:34 »
Prefer in orice zi "tocanita" de la Calif in detrimentul gunoiului de la H.De la H am mancat o singura data, asta dupa ce am vazut cat de apoteozati erau pe forumul vechi si am fost complet dezamagit.Este o shaorma banala cu gust de ciorba, dar romanul, meltean din fire, prefera mult si prost de obicei.


Stai linistit ca si H a prins multe zile proaste, de asta am ajuns  mai rar pe acolo. Asta cu sosurile  nu tine, nu te obliga nimeni sa-ti bagi ca innecatul toate sosurile in shaorma, normal ca iese ciorba, este la mintea cocosului.


Voi vorbiti de "calitate" in loc de cantitate de la Calif, care este calitatea lor totusi, mai exact? Cu morcovii m-am lamurit, cu cantiatea lor de carne la fel. Despre ce calitate vorbim totusi? Au ferma de pui bio si nu stiam? Absolut toti folosesc aceeasi carne de pui, mi-e greu sa cred ca la Calif carnea de pui este premium, crescuta la tara in curte.
 

Offline Petru

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #53 on: 26 May 2018, 18:41 »
Eu unul fac referire la materia prima si produsele pe care le folosesc ei.Sunt satul de shaorma cu varza, muraturi si cartofi prajiti.Nu cred ca mai are rost sa comparam conditiile in care sunt facute produsele de la H cu cele de la Calif, sa nu mai spun de fauna care misuna pe acolo.

In alta ordine de idei, nu am intrat pe forum sa fac apologia unei shaormerii, ma doare fix in pix de amandoua.Dar mi se pare penibil sa arunci cu rahat in ei gratuit in conditiile in care ii lauzi pe unii ca cei de la H.
 

Offline Intermediarul

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 36
    • View Profile
Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #54 on: 26 May 2018, 18:50 »
Pune o frana, chill out. Cand mai exact i-am laudat eu pe cei de la H, de te-am facut sa intri pe forum? Nici mie nu-mi pasa  prea mult de nici una din ele, mi-am spus parerea despre Calif, sau nu este voie sa faci asta? Nu amplifica degeaba, ca nu arunca nimeni cu rahat, ce vorbim noi pe forum oricum este doar aici, indiferent de ce spunem,  H va avea in continuare clienti, Calif va avea in continuare clienti si tot asa.


Totusi clipul cum sunt taiati morcovii de la Calif Militaari cu sabia laser, trebuie sa recunoastem este destul de funny. Unde mai vezi asa ceva? :D
« Last Edit: 26 May 2018, 18:54 by Intermediarul »
 

Offline AlexU

Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #55 on: 26 May 2018, 18:51 »
Tot ca recomandare: Fendi Kebap - zona Petre Ispirescu. Carnea e gatita pe plita incinsa, mi-a adus aminte de ce mancam la "La Piadinerie" (nu mai exista de mult timp, era pe langa Str. Italiana).
Pun cascaval ras, au multe sosuri din care poti alege, iar la final totul e pus intr-o presa cu  grill. YUM!
 

Offline Intermediarul

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 36
    • View Profile
Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #56 on: 26 May 2018, 18:56 »
Tot ca recomandare: Fendi Kebap - zona Petre Ispirescu. Carnea e gatita pe plita incinsa, mi-a adus aminte de ce mancam la "La Piadinerie" (nu mai exista de mult timp, era pe langa Str. Italiana).
Pun cascaval ras, au multe sosuri din care poti alege, iar la final totul e pus intr-o presa cu  grill. YUM!


Seamana dupa descriere cu Dado Dill de la Dado de langa Sir sau  Dill de la Calif, ca tot se vorbeste cu atata pasiune despre ei :D Am sa-i notez, daca ajung prin zona sa vad ce fel este. Ms pt recomandare.
 

Offline Adi

Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #57 on: 26 May 2018, 19:05 »
Kebab, daca vorbesti de turci, nu shaorma.
Conteaza mai putin numele, discutam despre reteta
 

Offline iPaul

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 7
    • View Profile
Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #58 on: 26 May 2018, 19:30 »
Kebab, daca vorbesti de turci, nu shaorma.
Conteaza mai putin numele, discutam despre reteta
Reteta care o gasesti si la Calif.Citeste postul de mai sus.
 

Offline weeppi

Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #59 on: 26 May 2018, 19:42 »
Am fost aseară la "La Haleală" (nu mai fusesem cred că de mai bine de 6 luni) și.. nu mai e ca altădată. Am fost singurii doi clienți într-un inverval de 30 de minute, lipii in-house lipsă (nu că m-ar fi deranjat prea tare, dar chiar și alea "tip" au fost uscate a.î. se rupeau când le înfășurai), cantitatea pare că a scăzut. Nu m-a impresionat cu nimic și tind să cred că raportul calitate/preț e deja defavorabil cumpărătorului. Păcat, păcat..