Author Topic: Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara  (Read 51594 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Intermediarul

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 36
    • View Profile
Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #60 on: 26 May 2018, 20:21 »
Parerea mea este ca primii ani au fost cei mai  buni din istoria H. De la H am luat cel mai bun Gyros si cel mai bun falafel.
 

Offline Monstru

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 150 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 186
  • Location: Bensheim/ Germania
  • Liked | Thanked: 9 times
    • View Profile
Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #61 on: 26 May 2018, 21:14 »
Ptr pasionați :)
 

Offline AlexU

Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #62 on: 26 May 2018, 21:16 »
Mai imi trebuie o sabie laser ca-n Star Wars si ma pun pe treaba!

@Intermediarul: Voi cand spuneti "H", va referiti la "La Haleala", chestie la Gara de Nord?
 

Offline Outofmymind

Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #63 on: 26 May 2018, 21:17 »
Aia e.
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.406
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 201 times
    • View Profile
Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #64 on: 26 May 2018, 21:22 »
Exact aia. Speram sa revina si userul cu pricina, sa ne mai povesteasca putin despre Suculenta si Savoare si alte Chestiuni scrise cu Diacritice din Doua in doua Cuvinte.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline AlexU

Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #65 on: 26 May 2018, 21:34 »
Am lucrat multicele luni chiar langa Polizu / Aerospatiala. Am mancat de cel mult doua ori, am fost dezamagit. Prima oara a pus un sos asemanator curry-ului si nu mi-a placut, a doua oara am cerut fara si mi s-a parut si mai rau ca prima oara.
Si eu mersesem tot asa, la recomandarea celor de pe forum.

Intr-un final, atunci cand aveam pofta, ajunsesem sa mananc de la Shaormeria BNC (fix peste drum de intrarea Garii de Nord, pe Calea Grivitei).
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #66 on: 26 May 2018, 22:43 »
Pe multi dintre noi, chiar sosul de curry ne-a atras asa mult :D  dar vorbim de perioada d-acum 2-3 ani.
 

Offline vLD

Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #67 on: 26 May 2018, 23:05 »
Stirea asta cu shaormeria aia de pe vergului e cam foarte dubioasa, mai ales pe anumite site-uri de stiri spuneau ca parintii au orbit de la shaorma, cum se face ca doar 3 persoane fix s-au imbolnavit de la shaorma de acolo? Dupa ei n-au mai mancat macar 20-30 persoane? Cand treceam cu bicicleta pe acolo desi e in capatul celalalt al meu vedeam oameni la coada, e o shaormerie veche, nu se pot imbolnavi doar 3 oameni, pana au facut aia reclamatie aia au mai vandut 100 de shaorma. Cine stie ce au mai mancat ei, sa iasa analizele alea si dupa sa vina cu un verdict corect.
 

Offline weeppi

Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #68 on: 27 May 2018, 15:06 »
Mie mi se pare că e un amalgam de isterie media cu ignoranța părinților și durerea în.. a medicilor. E la fel ca în cazul morților de acum câțiva ani, s-a zvonit că a fost de la iaurt, i-au închis ăluia afacerea, l-au făcut de rahat în presă și pe urmă când analizele au spus că nu la el a fost contaminarea.. dezmințirea a apărut pe ultima pagină.

Întâi de toate nu îi dai șaorma unui copil de 3 ani. Ăștia nu ar trebui să mănânce piure, legume, chestii?
Mai apoi.. Părinții or fi spus tot ce au mâncat în ultimele 24 de ore. Printre care și șaorma. Și controlul s-a dus la șaormerie, deși poate nici familia nu respecta toate normele sanitare (dacă au cumpărat brânză de la țărani? sau ouă "de țară"?).
În sfârșit.. am citit că în urma controlului nu a reieșit nici o abatere de la normele sanitare la șaormerie.
« Last Edit: 27 May 2018, 15:09 by weeppi »
 

Offline Intermediarul

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 36
    • View Profile
Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #69 on: 28 May 2018, 17:01 »
Am ajuns azi pana in Auchan Titan si am observat ca s-a deschis un nou Calif acolo, dar parea diferit, arata gen Mcdonald, carnea pe tepuse nu era in fata, erau doar poze cu produsele care poti sa le comanzi -. Carnea era in spate, trebuia sa te dai mai intr-o parte sa o vezi.


Faza tare este ca in timp ce ma uitam  pe la poze am vazut un angajat cum prepara un produs la lipie (posibil Dill, am vazut doar  cu Dill aveau poze si costa 14 ron), a pus sos pe lipie, 3-4 cartofi  si s-a apucat sa cantareasca carnea. Stiti cata carnea a pus? Fix 56 grame, nici mai mult, nici mai putin! 5-6! 56 de grame de calitate, nu de cantitate, vorba  fanilor Calif. Cum sa nu se extinda cu gramaje din astea...atata timp cat sunt destui care cumpara....
 

Offline kenzoR

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 17 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
    • Floraria Zexe
Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #70 on: 28 May 2018, 20:45 »
Eu nu mai mananc Calif de vreo 2 ani, cand am fost la cel din Iancului si am vazut ce jeg este pe jos, efectiv le cadeau zeci de grame de ingrediente pe jos si pe masa unde o preparau, mi s-a parut horror.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Offline Adi

Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #71 on: 28 May 2018, 21:49 »
Rautacisme, calitatea primeaza, ce importanta are cat iti pune sau de unde.
 

Offline kenzoR

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 17 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
    • Floraria Zexe
Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #72 on: 28 May 2018, 22:23 »
Rautacisme, calitatea primeaza, ce importanta are cat iti pune sau de unde.

Te-ai contrazis un pic singur, conteaza de unde obtin ingrendientele daca vrei calitate :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Offline vLD

Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #73 on: 28 May 2018, 23:26 »
Calif urmeaza un protocol anume, am fost acu' cativa ani de 3-4 ori la interval de luni diferite, totul programat, picant nu exista de niciun fel, carnea are gust de tocana, pur si simplu nu simti gustul de carne normala chit ca e tocata, mai mananca omul acasa si musaca sau chiftele dar stiu ce carne e si mai ales ca are gust, chiar si la sarmale.  Problema apare doar cand esti matrafoxat si vrei sa mananci ceva, chestia aia numita dil,drill sau shaorma lor e bomba pe roti, nu simti gust de mancare, daca le zici fara verdeturi or sa-ti zica ca asa e reteta, ca sa te saturi tre sa comanzi de 2 ori, ce ma seca mai mult era faptul ca iti venea la masa cu ceai, posibil ca ayranul sa fie scump dar eu nu ma impac cu ceaiul dupa o carne tocata.  In locul califului prefer covrigi de la luca, sunt mai permisibili.
 

Offline Adi

Saorma si Pizza / Peregrinari prin Bucuresti si prin tara
« Reply #74 on: 28 May 2018, 23:49 »
Rautacisme, calitatea primeaza, ce importanta are cat iti pune sau de unde.

Te-ai contrazis un pic singur, conteaza de unde obtin ingrendientele daca vrei calitate :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ma refeream la postul tau, ca le cade carnea sau legumele pe masa, pe tejghea, etc. Tepusa e universala, sunt maxim 2 producatori de asa ceva in București.

Iar patronii sunt romani, se vede cand fac reclame de genul "mirodenii atent selectionate din Turcia". Păstrează ți clientii pe care ii ai, nu te da rechin la apa mica.