Author Topic: Scoala de soferi ok in Bucuresti  (Read 2868 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline saule

Scoala de soferi ok in Bucuresti
« on: 03 April 2019, 12:07 »
Salut, vreau sa fac scoala de soferi insa dupa o experienta neplacuta cu un "instructor" nu stiu unde sa mai caut.. Imi recomandase cineva pe acest individ la varsta a treia, mare expert al scolitului in soferie, care dupa prima ora urla ca un bezmetic in fiecare minut si nu era capabil sa imi raspunda la vreo intrebare fiind intimidat sau ceva, un anume domn Dan, cu pret de 1500 RON... nu stiu cum il mai cheama, ca l-as fi pomenit aici sa fie evitat de oricine vrea sa invete sa faca scoala de soferi, individul cu siguranta  suferea de probleme psihice sau ceva.

As vrea totusi o recomandare, poate cu ceva instructor mai tanar sau care e capabil macar sa explice fara sa urle / fara sa se intimideze la orice intrebare legata de masina ? dar nu scoala TEO unde se urca la 2000 pretul, un 1600 maxim.. mi-ar fi ok, does anyone know ?

thank you
 

Offline jump3r

Scoala de soferi ok in Bucuresti
« Reply #1 on: 03 April 2019, 13:10 »
Salut,

Eu am facut scoala acum 5 ani cu https://topinstructoriauto.ro/instructori/bucuresti/viorel.bunea (sau cel putin sunt 90% sigur ca el este). Scoala era pe langa Plaza Mall, orele de condus le incepeam de langa liceul Sincai.  Tot prin recomandare am ajuns si eu la el, am avut 2 prieteni care luasera in acelasi an, din prima (fara spagi sau alte combinatii). S-ar putea sa nu se incadreze in baremul tau, ca varsta, dar de enervat, urlat, nici nu se pune problema (nici la mine, nici la cei ce mi l-au recomandat). Personal, eu m-am dus cu placere la ore. (inclusiv la alea de sala)
« Last Edit: 03 April 2019, 13:15 by jump3r »
 

Offline n1k0n

Scoala de soferi ok in Bucuresti
« Reply #2 on: 10 April 2019, 10:05 »
Salut,

Viorel Bunea si-a deschis propria afacere, vezi link : http://vioautoclass.ro/ (recomand)

Incearca si la Scoala de soferi DINU, intreaba de Marin Andrei, din nou, recomand cu caldura.

 

Offline Megalomaniac

Scoala de soferi ok in Bucuresti
« Reply #3 on: 10 April 2019, 10:26 »
M-a intrebat cineva pentru zona Titan, stiu ca sunt masini de scoala tot timpul in zona Dante, langa strandul Cara, pare un punct bun de plecare daca acolo e. Recomandati pe cineva?
 

Offline saule

Scoala de soferi ok in Bucuresti
« Reply #4 on: 19 August 2019, 15:37 »
sunt din Bucuresti si acum o luna am inceput scoala de soferi, nu voi da numele scolii desi daca se poate, as da.



Am luat sala cu punctaj maxim, invatand tot, am citit tot ce se putea pe net, am exersat si prin poligon cu fratele meu mai mare, am si facut toate orele la aceasta scoala de soferi cu acest instructor.



Problema este ca dansul devenea iritat cand il rugam sa facem mai mult de o parcare pe ora, pentru ca.. e necesar si nu reusesc sa retin din o parcare pe ora nimic.



A devenit nervos si a spus ca domne nu se poate, se strica masina, mai tarziu sa aflu ca exista o anume Strada Doina in Bucuresti unde fac multi instructori auto parcari de toate felurile, zile intregi. Una la mana, am invatat singur cu fratele meu sa parchez, din ce spunea el nu intelegeam nimic. Apoi traseul l-am facut timp de o luna acelasi, doar soseaua circulata fluent si fara cine stie ce stradute.



Acum o saptamana, fericit ca am luat si sala si instructorul spune ca ma descurc perfect, am dat examenul, ce sa vedeti ? m-a picat politistul cu 50.



De ce ? Citez :



- Faci viraje periculoase

- Esti prea aproape de dreapta

- Esti prea aproape de stanga

- Depasesti prea periculos

- Depasesti prea aproape de celalalt vehicul

- Nu depasesti cum trebuie

etc



Vreau si eu sa stiu pe cine trag la raspundere ? am condus calm si relaxat, iar instructorul meu nu mi-a spus pas in acelasi stil de condus, ci chiar bravo, iar politistul ma pica cu 50.



Am o banuiala ca instructorul este un bijnitar care vrea ori sa faca bani din ore suplimentare ori sa stea comod si sa nu aiba treaba cu trasee putin mai dificile ca acesta pe care am dat examen, printre strazi inguste cu masini parcate.



Ce sfaturi imi dati ? se poate sa fac orele suplimentare la alta scoala sau cu alt instructor ? sa stiu cum abordez situatia, sunt foarte nervos pentru atitudinea acestor Scoli de Condus,



ms
 

Offline Ciocanul

Scoala de soferi ok in Bucuresti
« Reply #5 on: 19 August 2019, 15:43 »
Pe unde ai condus de ai inceput sa depasesti cand dadeai de carnet ? Ai depasit cumva pe continua ? Ai intrat tare in curbe ? Te-a bagat la capcana pe contra sens politistul ? Daca mergi elementar si grijuliu e greu sa te pice politistul. Nu vad rostul sa faci zile intregi parcari.
« Last Edit: 19 August 2019, 15:44 by Ciocanul »
 

Offline saule

Scoala de soferi ok in Bucuresti
« Reply #6 on: 19 August 2019, 16:40 »
Am facut numai depasiri de obstacole (rahaturi de masini parcate pe juma de strada in Buc), alea au fost depasirile.

Nu am depasit pe continua, nu am intrat tare in curbe, nici pe contra sens ca imi aparea pe foita...... M-a pus sa merg cu 40 si a treia

Post Merge: 19 August 2019, 16:45
Rog rasp :

Quote
se poate sa fac orele suplimentare la alta scoala sau cu alt instructor ? sa stiu cum abordez situatia, sunt foarte nervos pentru atitudinea acestor Scoli de Condus,
« Last Edit: 19 August 2019, 16:45 by saule »