Author Topic: Diablo IV  (Read 13112 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ransom

Diablo IV
« Reply #135 on: 05 June 2023, 09:56 »
Cum stati cu performanta? Eu cred ca am memory leaks si/sau stuttering... Dupa vreo 2 ore de joc tre sa ies si intru din nou altfel devine nejucabil.
« Last Edit: 05 June 2023, 10:16 by Ransom »
 

Offline Dundee

Diablo IV
« Reply #136 on: 05 June 2023, 10:19 »
Lol pe hardcore a ajuns unu lvl 100 in 54 ore cu 8 ore de somn

Rob e pe softcore.

Cum stati cu performanta? Eu cred ca am memory leaks si/sau stuttering... Dupa vreo 2 ore de joc tre sa ies si intru din nou altfel devine nejucabil.

Mie pe ultra imi mananca toti cei 10GB Vram de la 3080. Am schimbat textures pe high si acuma merge bine, ca aveam si eu stuttering grav.

« Last Edit: 05 June 2023, 10:23 by Dundee »
 

Offline Ransom

Diablo IV
« Reply #137 on: 05 June 2023, 18:07 »
Am redus si eu pe "high" si dat jos dinamic shadows. Eu am doar un 3060ti cu 8 GB Vram.
 

Offline Arhaeus

Diablo IV
« Reply #138 on: 07 June 2023, 02:01 »
Bun, deci e asa cum am banuit. Cei care l-au inlocuit pe Mike Nicholson la partea de UI/UX nu prea stiu meserie. Mike mi-a confirmat ca nu asa ar fi aratat UI-ul la D4 daca ar fi ramas in echipa. Din fericire in cazul lui, cei de la Blizzard nu l-au pierdut fiindca nu au stiut sa-l pastreze. I-au oferit sa se ocupe si de UI-ul la D4, dar a refuzat. I-au ajuns si lui 8 ani de tras tare.   :D

Intre timp astia au scos un UI neterminat:

99% din designerii intrebati o sa spuna ca asa ceva e "work in progress".

Bine ca restul jocului e la nivelul la care trebuie.  8)
 

Offline Ransom

Diablo IV
« Reply #139 on: 07 June 2023, 08:08 »
Pe mine ce ma enerveaza e ca nu pot sa fac sa nu imi mai scrie tot felul de texte: vulnerable, fortfied, etc. care dupa mine, de la un anumit lvl in sus, devin obositoare. "Damage numbers" le poti scoate la menu: gameplay, dar acele texte eu nu vad cum/unde...
 

Offline KodiaK

Diablo IV
« Reply #140 on: 07 June 2023, 09:31 »
Mie pe ultra imi mananca toti cei 10GB Vram de la 3080. Am schimbat textures pe high si acuma merge bine, ca aveam si eu stuttering grav.
Ce rezolutie?
La mine in 1440p abia ajunge la 6GB, cu totul pe Ultra.
Mult mai bine optimizat decat in beta.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline RaijinRoh

Diablo IV
« Reply #141 on: 07 June 2023, 15:46 »
Gata si Capstonul de 70 :)
 

Offline Dundee

Diablo IV
« Reply #142 on: 07 June 2023, 23:53 »
Mie pe ultra imi mananca toti cei 10GB Vram de la 3080. Am schimbat textures pe high si acuma merge bine, ca aveam si eu stuttering grav.
Ce rezolutie?
La mine in 1440p abia ajunge la 6GB, cu totul pe Ultra.
Mult mai bine optimizat decat in beta.

Tot 1440p.Win 11.
Dar am observat ca si pe textures puse pe High tot ajunge sa-mi consume la un moment dat aproape de 10GB.
 

Offline Ransom

Diablo IV
« Reply #143 on: 08 June 2023, 11:18 »
Okay. Terminat campania cu 2 personaje: rogue (lvl 50) si barbar (lvl 65ish) si sincer is deja plictisit. Jocul straluceste la prezentare, grafica, atmosfera si as zice si poveste. Insa, imi pare foarte limitat/simplist  la capitolul gameplay de ARPG. Toate clasele/build-urile sunt mai mult sau putin variatiune pe aceasi tema cu builder/spender skills (basic/core). Pe tier mai mare vad doar 1-2 builduri viabile pentru fiecare clasa pe care esti fortat sa mergi din cauza selectiei limitate de "aspecte."
Barbarul l-am jucat pana la lvl 50 cu un build dualwield al meu (walking arsenal, iron maelstrom, etc) si am fost nevoit sa trec pe HotA pentru ca al meu nu mai era viabil in t3.
Itemizarea e aiurea rau.
Faptul ca poti sa iti faci "legendare" cu aspecte si ca ajungi sa colectionezi toate aspectele din dungeonuri face de la moment dat trivial faptul ca ti-a picat un nou item legendar.
Da sunt cateva iteme "unique" dar is foarte putine in acest moment ( 20 sau cat am vazut).
Faptul ca te uiti dupa rare item cu +x procente in plus la "damage to vulnerable" fata de ce ai tu devine repede obositor/plictisitor si fara satisfactie.
Sistemul Paragon e iarasi simplu de tot. Sistemul cu "Devotion/Constelattions"  de la Grim Dawn sau cel din PoE sunt cu mult faine.

Jocul are o baza buna dar la momentul de fata e meh.
Poate in viitor cu alte expansionuri dar is sceptic.

La momentul de fata D2: Resurrected e cel mai bun Diablo cu putin in fata lui Diablo 1.
 
The following users liked or thanked this post: Dundee, taxon

Offline Dundee

Diablo IV
« Reply #144 on: 09 June 2023, 21:36 »
De ce sa mai dai bani la QA cand face playerbase-ul asta.

 

Offline Nosferat

Diablo IV
« Reply #145 on: 09 June 2023, 22:16 »
Am vazut ca aparut "la matusa" prin niste servere private etc. Poate o sa il incerc. Din ce am observat pana acuma, sincer ma bucur. Fiind un amator prin POE, ma incurajeaza ca D4 si daca nu direct dar la anumite capitole ofera o oarecare competitie. E chiar de bine. Altfel  de cumparat din pacate nu am sa cumpar jocul, in nici un caz in stadiul in care se afla la momentul actual. Cine stie peste vreo 6-8 luni dupa niste patches fixes etc,poate ii voi da o sansa. Oricum nu ma astept la nivelul de complexitate din POE, insa parca mai au de lucrat la joc. Nu pare a fi un joc finisat, nu pare ca a inaintat in genul hack and slash, ca a adus ceva nou a inovat cu ceva.  De la distanta pare a fi un D3+graphics+mods.

De incercat o sa il incerc, insa de acolo pana la cumparat..........om trai si om vedea. Chiar promite la anumite capitole, si sper sa nu devina inca un cash grab a la diablo immortal, ci chiar sa aduca ceva imbunatatiri in acest gen.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Ransom

Diablo IV
« Reply #146 on: 20 June 2023, 09:32 »
Am jucat ieri seara putin si am avut un lag infernal. Plus monstrii erau "spawned" in locuri inaccesibile, jumatate in pamant/jumate afara, questuri buguite ca monstri nu aparau cand/unde trebuie. Ati patit si voi?
 

Offline mike

Diablo IV
« Reply #147 on: 20 June 2023, 23:49 »
am terminat campania, poveste rezonabila, prezentare / grafica excelenta.

mi s-a parut barbarian-ul foarte underpowered; cu sorcerer mi s-a parut extraordinar de usor si simplu fata de barbarian.
 

Offline Arhaeus

Diablo IV
« Reply #148 on: 21 June 2023, 02:08 »
Da, barbarul "kicks in" in late game.
Uber boss-ul de lvl 100 a fost batut de toate clasele in afara de sorceress, se plancea Kripp pe youtube acum 2 zile.
Pe sorceress schimb builduri ca pe ciorapi, aproape toate viabile. Pana acum buildul de blizzard mi s-a parut cel mai fun. Merge si unstable currents, vad ca au facut si end build cu el, cei de la The Comeback Kids.
Se anunta buffs dupa atatea nerfs, din ce au zis la campfire chat.
Lag-ul de obicei e de la legatura proasta de net pe care o are jucatorul, la fel bug-urile cu monstrii care se spawneaza aiurea.
 

Offline KodiaK

Diablo IV
« Reply #149 on: 21 June 2023, 12:13 »
Am terminat si eu campania, cu un barbar. Mi-a placut, mai misto decat cea in D3 :))
Nu stiu cand incepe end-game-ul, dar momentan mi se pare f ok barbarul (abia am intrat pe Tier III). La inceput, pana la pe la lvl 30, era cam meh, dar acum mi se pare destul de balansat. Vedem mai incolo :)

Ce nu imi place este stuttering-ul f mare cand ma teleportez undeva. In beta-ul server slam mergea flawless, insa acum se pare ca nu mai e asa de roza viata :( Si il am instalat pe SSD nVME, 32GB RAM, ping 40-50, deci nu pare ceva hardware related. 
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K