Author Topic: Achizitie TV LCD - LED - OLED - Sfaturi, preturi  (Read 17488 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Continuam aici discutia de pe CG.
« Last Edit: 26 May 2018, 21:28 by AlexU »
 

Offline Monstru

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 150 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 186
  • Location: Bensheim/ Germania
  • Liked | Thanked: 9 times
    • View Profile
Re: Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!
« Reply #1 on: 20 May 2018, 10:12 »
un feedback despre - https://www.amazon.de/gp/product/B07B2WZPJG/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1 ?
l-am prins aseara la 450euro la promotie
 

Offline oldshooterman

Re: Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!
« Reply #2 on: 20 May 2018, 11:38 »
Uite un extras dintr-un review:

"The new TCL P-Series moves Roku TVs up several rungs into premium 4K territory — and for a terrific price. It pairs a superb 4K picture (made better by Dolby Vision HDR) with Roku’s excellent software. The viewing experience you get from this $599 TV is on par with sets that cost two or three times as much. There’s no glaring weakness to be found in the P-Series. After a couple weeks and many hours spent reviewing the 55-inch model, I’ve failed to uncover any deal-breakers or issues that would hold back a gleaming recommendation."
 

Offline mike

Re: Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!
« Reply #3 on: 20 May 2018, 13:41 »
daca apare TCL in Romania, la preturile corecte, da cu concurenta de pamant.

 

Offline Monstru

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 150 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 186
  • Location: Bensheim/ Germania
  • Liked | Thanked: 9 times
    • View Profile
Re: Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!
« Reply #4 on: 20 May 2018, 14:07 »
vedem cat de repede ajunge la mine Amazon DE imi da termen de livrare 1-4 iunie
 

Offline 495

Re: Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!
« Reply #5 on: 20 May 2018, 15:10 »
si modelul de 65" are un pret incredibil pt uhd la dimensiunea asta... 799 euro. in afara ca nu e nume cunoscut la noi ce riscuri ar mai fi?
With the Power of My Mind
I make the End of this sentence disa
6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6 | XBL/PSN: dragos495
 

Offline astateofmind

Re: Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!
« Reply #6 on: 20 May 2018, 17:10 »
Uite un extras dintr-un review:

"The new TCL P-Series moves Roku TVs up several rungs into premium 4K territory — and for a terrific price. It pairs a superb 4K picture (made better by Dolby Vision HDR) with Roku’s excellent software. The viewing experience you get from this $599 TV is on par with sets that cost two or three times as much. There’s no glaring weakness to be found in the P-Series. After a couple weeks and many hours spent reviewing the 55-inch model, I’ve failed to uncover any deal-breakers or issues that would hold back a gleaming recommendation."

Nu m-as baza prea tare pe acel review. Dar da, la prețul ala clar merita.

Un review mai cu picioarele pe pământ:

https://www.rtings.com/tv/reviews/tcl/6-series-2018-r617
« Last Edit: 20 May 2018, 17:22 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

Re: Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!
« Reply #7 on: 20 May 2018, 18:41 »
Inainte de achizitionarea oricarei "jucarii", e recomandat pentru fiecare sa studieze cat mai multe review-uri si opinii pentru a fi sigur ca indeplineste cat mai multe dintre cerintele considerate importante.
Eu de ex. caut de vreun an un proiector video 4k care sa fie bun pentru gaming si sa aiba daca se poate si 3d, si inca n-am gasit.
 

Offline mike

Re: Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!
« Reply #8 on: 20 May 2018, 21:35 »
eu sunt inca nehotarat daca sa scot plasma de la nafatalina, din motive de nostalgie sau sa trec la LED 4k HDR serios :)
 

Offline oldshooterman

Re: Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!
« Reply #9 on: 20 May 2018, 23:03 »
Parerea mea e ca daca nu "arde" de un upgrade, mai bine mai astepti o vreme pana mai scad preturile la cele performante, care inca sunt scumpe.
 
E vorba ca spre sfarsitul anului ar putea intra pe piata modele de TV-uri pe tehnologia noua MicroLED ("MicroLED is the first new screen tech in a decade."- cnet) de dimensiuni mai "mici", respectiv incepand de la 65" in sus. Asta inseamna ca vor impinge incet preturile in jos la restul si ca probabil dupa inca un an ar putea ajunge ele la preturi accesibile.
Cand au aparut cele 4k, cele care ma interesau pe mine au fost la preturi de la vreo 18.000 lei in sus, dar dupa mai putin de un an mi-am luat unul dintr-o serie superioara la 4.500 lei.
 

Offline mike

Re: Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!
« Reply #10 on: 20 May 2018, 23:07 »
daca apare la pret rezonabil, imi iau 49f9005. Orice altceva pe piata la nivelul asta de pret nu are aceeasi calitate, iar NU de la Samsung mi se pare o serie slaba anul asta, Q-urile fiind prea scumpe.  Ma intereseaza 99% calitatea in HDR si Dolby Vision.
 

Offline KodiaK

Re: Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!
« Reply #11 on: 21 May 2018, 09:48 »
OMG, si-a tras olds avatar :D
MicroLED suna bine, dar nu cred sa vedem ceva consumer mai devreme de 3-5 ani.
"A 75-inch or smaller version is still two-plus years away according to Samsung. The Bloomberg article likewise says Apple's mobile MicroLED displays won't arrive for "a few years.""sursa
Holly Grail-ul acum cred ca este OLED-ul, urmand sa fie probabil inlocuit de MicroLED peste vreo 5+ ani.


mike, vezi ca ai mancat un x  :) . Cred ca te referi la 49xf9005  ;)  Si eu sunt fan Sony, dar in banii aia deja intri in zona de pret pt OLED, si parca as merge pe unul de la LG.
Uite si un review pt seria X900F de la Sony. Mi se pare un site excelent de review-uri, asa ca poti sa te mai uiti si pt alte modele. Din pacate nu au decat modele comercializate in US (deci nu o sa vezi Panasonic :( )

Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline mike

Re: Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!
« Reply #12 on: 21 May 2018, 22:24 »
asa e, am mancat un x. Seria XF90 mi se pare cea mai echilibrata dpdv al LED-urilor: HDR foarte bun, Dolby Vision. Ca punct negativ - Android, dar pe partea de smart am ATV 4K.


Din motive personale imi trebuie TV sub 49''; de OLED-urile de la LG nu sunt inca convins, desi nu am dubii ca sunt niste TV-uri foarte bune, dar inca ezit.

Samsung are o oferta echilibrata dpdv pret / calitate / smart, mai ales in zona mid-range. Insa cine vrea calitate foarte buna in HDR trebuie sa plateasca prea mult, si in plus ecranele curbate mi se par deranjante.

« Last Edit: 21 May 2018, 22:27 by mike »
 

Offline oldshooterman

Re: Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!
« Reply #13 on: 21 May 2018, 22:58 »
Din motive personale imi trebuie TV sub 49''; de OLED-urile de la LG nu sunt inca convins, desi nu am dubii ca sunt niste TV-uri foarte bune, dar inca ezit.
Pacat. Daca stiam nu comentam. Dintr-astea mici ar trebui sa ai de unde alege la calitate buna.
Precum banuiesc ca stii deja, mie imi plac cele mari si cu multi pixeli (folosite ca monitoare PC). In 2-3 luni trebuie sa apara Gen 1 de TV-uri 8k de la mai multe firme (Sharp a scos deja pe piata Aquos 70” 8k - €11,199). Prin toamna lui 2019 sper sa prind ceva de peste 65" accesibil si pentru buzunarul meu. Din pacate astea fiind din clasele superioare in prima faza, trebuie sa platesc pentru tot felul de dotari care nu ma intereseaza pentru ca nu le folosesc. Ar putea fi probleme si cu conexiunile la Gen 1, cum au fost la inceput si la 4k.
 

Offline KodiaK

Achizitie plasma - lcd! Sfaturi, preturi!
« Reply #14 on: 22 May 2018, 00:25 »
asa e, am mancat un x. Seria XF90 mi se pare cea mai echilibrata dpdv al LED-urilor: HDR foarte bun, Dolby Vision. Ca punct negativ - Android, dar pe partea de smart am ATV 4K.

Da, este foarte bun, mai putin unghiurile. Mie imi trebuiau unghiuri mari, asa ca am ales un IPS din seria XE800.
« Last Edit: 22 May 2018, 11:43 by AlexU »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K