Author Topic: Achizitie TV LCD - LED - OLED - Sfaturi, preturi  (Read 17492 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline 495

Achizitie TV LCD - OLED - Sfaturi, preturi
« Reply #30 on: 26 May 2018, 15:10 »
Sa te bucuri de el!

Ceva surse de calitate ai? Netflix uhd, echivalentul amazon etc. Cu ce player uhd il "imperechezi"?

La banii aia si fara sistem de operare si tot merita. :) Dar da, android tvs de obicei suck!
With the Power of My Mind
I make the End of this sentence disa
6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6 | XBL/PSN: dragos495
 

Offline Monstru

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 150 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 186
  • Location: Bensheim/ Germania
  • Liked | Thanked: 9 times
    • View Profile
Achizitie TV LCD - OLED - Sfaturi, preturi
« Reply #31 on: 26 May 2018, 21:16 »
Netflix uhd. Sa cer pe la munca și un cont de Amazon prime sa vedem cum e streaming ul lor
 

Offline mike

 

Offline oldshooterman

Achizitie TV LCD - LED - OLED - Sfaturi, preturi
« Reply #33 on: 28 May 2018, 16:28 »
Da, super preturi, mai ales la cel de 75" (rapotat la pretul de lansare).
« Last Edit: 28 May 2018, 16:31 by oldshooterman »
 

Offline mike

Achizitie TV LCD - LED - OLED - Sfaturi, preturi
« Reply #34 on: 28 May 2018, 21:15 »
ca sa fie treaba completa, am cumparat si o banda led; pretul e ok, comparativ cu pret direct din china de pe ebay.

https://www.emag.ro/kit-banda-led-flink-2-5-m-multicolor-adaptor-alimentare-controler-telecomanda-fk-3528-kit-2-5m-co/pd/DQNPVDBBM/?X-Search-Id=5db2cff1a3f41cbdef92&X-Product-Id=1533847&X-Search-Page=1&X-Search-Position=0&X-Search-Action=view

am pus astfel de benzi led la toate televizoarele si mi se par utile; contrastul pare un pic mai ok, ochii obosesc mai putin. Am cuplat si cu un bec de la ikea cu o culoare programabila, asa ca pot sa am o ambianta foarte difuza in camera de vizionare in loc de intuneric complet.
« Last Edit: 28 May 2018, 21:17 by mike »
 

Offline AlexU

Achizitie TV LCD - LED - OLED - Sfaturi, preturi
« Reply #35 on: 28 May 2018, 21:18 »
Apropo de lumina ambientala, va propun si varianta asta: Raspberry PI + banda = Ambilight

E pe lista de proiecte. De BF vreau un TV marisor pentru living, si sper sa realizez proiectul asta.

 

Offline mike

Achizitie TV LCD - LED - OLED - Sfaturi, preturi
« Reply #36 on: 28 May 2018, 21:25 »
da, e un proiect frumos pentru tweaking, cu mentiunea ca trebuie un pic de atentie extra pe partea de alimentare.


cam in jurul aceluiasi buget, merita o banda led de la Philips, daca ai deja un bridge ca sa o legi la Homekit.
 

Offline astateofmind

Achizitie TV LCD - LED - OLED - Sfaturi, preturi
« Reply #37 on: 31 May 2018, 01:31 »
Asta inseamna ca o sa ai ca mediacenter un rasp pi. Poate 4k? Stie HDR, DV, Atmos?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline johnycash

Achizitie TV LCD - LED - OLED - Sfaturi, preturi
« Reply #38 on: 31 May 2018, 10:05 »
Salut. Cum am facut ceva schimbari prin casa si acum am loc pt un tv mai mare am hotarat ca e timpul sa trec la 4k , 123 cm. Am tras un tur prin magazine sa vad ce si cum dar tot nu m-am hotarat ce sa iau. Suma alocata ar fi intre 4000-4500 lei. Mi au facut cu ochiul OLED-urile de la LG dar preturile sunt cam mari . Era si o varianta de OLED mai ieftina dar cu rezolutia FHD. Cand telefonul iti filmeaza 4k sa iti iei un tv care ti le reda FHD nu prea mi se pare ok.
Ce m-ar mai interesa la tv ar fi prezenta BT-ului, DNLA ,  cat mai subtire atat in grosime cat si marginile. Restul de specificatii mai mult sau mai putin comerciale ca HDR 10 , Super UHD ... daca sunt este un plus .

Orice parere sau recomandare este binevenita. As mai astepta sa mai pun ceva bani pt OLED dar nu stiu daca merita 7000 lei un tv . Din ce scrie presa sanse de ieftinire pt OLED sunt cam mici .
 

Offline oldshooterman

Achizitie TV LCD - LED - OLED - Sfaturi, preturi
« Reply #39 on: 31 May 2018, 13:10 »
Este LG OLED55B7V UHED la 6.157,19 RON
Or sa se mai ieftineasca putin, dar cel mai probabil doar in toamna.
 Dar astea sunt 139cm, nu 123cm.
 

Offline johnycash

Achizitie TV LCD - LED - OLED - Sfaturi, preturi
« Reply #40 on: 31 May 2018, 13:55 »
Bun si  ala dar tot sunt prea scumpe zic eu. Ce variante ati recomanda in afara de OLED ?
 

Offline oldshooterman

Achizitie TV LCD - LED - OLED - Sfaturi, preturi
« Reply #41 on: 31 May 2018, 18:43 »
Un OLED de 55" din seria B7 la 6200 lei e un super pret. Gasesti televizoare LED-LCD cu diagonala mai mica si la preturi mai mari, cele din seriile superioare (ex. Sony KD49XF9005).
 

Offline 495

Achizitie TV LCD - LED - OLED - Sfaturi, preturi
« Reply #42 on: 31 May 2018, 18:54 »
 Am mai zis dar repet, sa ai buget de oled si sa nu iei oled e o greseala. Asta daca tii la calitatea imaginii. Mai pui ca primesti webos, telecomanda cu pointer, dolby vision, dolby atmos e no brainer.

E scump pt ca merita banii! :) Un lcd in aceeasi bani e o nebunie, my2c.
With the Power of My Mind
I make the End of this sentence disa
6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6 | XBL/PSN: dragos495
 

Offline johnycash

Achizitie TV LCD - LED - OLED - Sfaturi, preturi
« Reply #43 on: 31 May 2018, 19:17 »
OK. Ma tot zgarma pe creier OLED-ul dar daca si voi sustineti chestia asta o sa mai pun ceva banuti deoparte si iau unul. Multumesc pt. raspunsuri.
 

Offline astateofmind

Achizitie TV LCD - LED - OLED - Sfaturi, preturi
« Reply #44 on: 02 June 2018, 00:38 »
Diferenta dintre OLED si restul e data de calitatea sursei. La ripurile de pe net nu vei observa mare diferenta. La surse de calitate diferenta e IMENSA. Un netflix in 4k/DV e incredibil cum se vede pe OLED.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste