Author Topic: Sony XH9077 smart TV - problemă media player  (Read 5615 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline carlin

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 7
    • View Profile
Sony XH9077 smart TV - problemă media player
« on: 30 April 2021, 12:48 »
Bună ziua !

Caut o rezolvare la o oarecare problemă pe care o am. Recent am achiziționat un smart TV Sony, modelul exact fiind KE55XH9077SA, de la Altex.
Problema e că media player-ul TV nu e cel mai ok, din ce mi-am dat seama. Eu dețin și un TV 4K mai vechi, marca LG, model din 2017 și am fost surpins să remarc că media player-ul acestui TV e mult mai bun decât cel al TV-ului Sony, nu am avut niciun fel de problemă de redare imagine sau sunet.
Prin comparație, pe parte de sunet, Sony cunoaște mai multe formate audio, inclusiv Dobly Atmos, LG-ul nu are așa ceva, dar am avut audio chiar și așa la filme REMUX 2160p cu sunet Atmos, ceva audio secundar probabil.
Pe parte de imagine, Sony-ul are și Dolby Vision, se vede într-adevăr mai bine, LG-ul nu are Dolby Vision, totuși este și un plus aici, LG-ul are setări de imagine prin care se pot elimina benzile negre dintr-un film format .mkv REMUX, fie că e 1080p sau 2160p (se poate mări imaginea pe verticală fără să fie afectat aspect ratio).

Ca să evidențiez problema, dau două exemple de filme: Fight.Club.1999.1080p.REMUX.AVC.DTS-HD.MA.5.1 și La.Belle.Époque.2019.1080p.BluRay.DD+5.1.x264. Aceste două filme au probleme cu sunetul pe TV-ul Sony, se aude întrerupt, sacadat sau nu se aude nimic în anumite porțiuni. Pe LG nu a fost nicio problemă, pe acest TV le-am vizionat în întregime în trecut.
Credeți că există vreun workaround, sau un alt media player mai potrivit, cu care să nu am probleme ? Am încercat deja VLC și KODI, VLC nu recunoaște sau nu știe Dolby Vision, KODI rezolvă problema cu sunetul, știe HDR, DV, etc, dar calitatea imaginii e inferioră în comparație cu player-ul TV-ului. Nici cu un player nu pot modifica imaginea ca să elimin benzile negre. Ca o paranteză, în media player-ul de pe Sony nu pot nici sincroniza o traducere care întârzie sau apare prea repede, pe LG se poate.
Apreciez orice opinie sau sfat. Mulțumesc !
 

Offline KodiaK

Sony XH9077 smart TV - problemă media player
« Reply #1 on: 30 April 2021, 18:30 »
Foloseste un media server consacrat (Emby, Plex, KODI, etc) si renunta la media player-ul TV-ului care este foarte limitat.
Legat de benzile negre pe care le elimina LG-ul, nu iti recomand sa le elimini. LG-ul pur si simplu face un mic zoom pe imagine, pierzand astfel partile laterale ale imaginii. Nu ai cum sa le elimini si sa pastrezi acelasi AR; geometrie elementara :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline LucianLS

Sony XH9077 smart TV - problemă media player
« Reply #2 on: 31 December 2021, 00:52 »
 Sony XH9077 nu are Android TV? Daca da, instaleaza Kodi, este foarte customizabil. Sau daca vrei ceva mai simplu - VLC.