Author Topic: Anime  (Read 7137 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline RaijinRoh

Anime
« on: 25 June 2018, 22:23 »
Incep prin a recomanda

Golden Kamuy
 

Offline RaijinRoh

Anime
« Reply #1 on: 13 July 2018, 21:38 »
A inceput un alt anime solid

Angolmois - Genkou Kassenki  samurai, mongoli... nuf said
https://myanimelist.net/anime/35834/Angolmois__Genkou_Kassenki
 

Offline Raziel01

Anime
« Reply #2 on: 16 July 2018, 19:04 »
Fullmetal Alchemist Brotherhood - 8/10 Nu stiu de ce am asteptat atata timp sa-l vad. Poate la vremea lui am fost descurajat de faptul ca e un remake. FMA Brotherhood este un anime foarte bun, in zilele noastre probabil ca este deja un clasic, insa unul care nu este lipsit de probleme. Desi intriga este interesanta, abordarea in prima jumatate lasa putin de dorit. Este orientat prea mult spre comedie, comedie care sectioneaza fara motiv partile serioase. Nu cred ca era nevoie de interventii umoristice sa taie tensiunea, aceasta nu este niciodata suficient de puternica. In a  doua jumatate actiunea este mult mai balansata, dar castigul in seriozitate este oarecum diminuat de writing care mult prea des la deus ex machina. Nici insistenta pentru explicatii nu-l ajuta, deoarece foarte multe lucruri raman neexplicate. Insa, in ciuda acestor probleme, povestea este foarte bine inchegata si captivanta. Cred ca motivul principal sunt personajele, excelent scrise astfel incat te poti atasa foarte usor de ele. Calitatea prezentarii personajelor nu face distinctie intre protagonisti, secundari sau villaini, deseori folosind "reversal of expectations" intr-un mod excelent pentru a le prezenta calitatile/defectele. Totulunitar de interactiuni umane (si nu prea) creaza o sinergie aparte si o sa-mi fie greu sa uit multe dintre personaje (Edward, Alphonse, Hughes, Mustang, Riza, Mira, Pride si in special Greedling). Tematica episoadele este si ea foarte bine aleasa, deseori inducand un vibe de Cowboy Bebop. Il recomand cu caldura celor care sunt fascinati de anime-uri, dar cred ca este un punct bun de plecare si pentru cei mai sceptici.
« Last Edit: 16 July 2018, 19:15 by Raziel01 »
 

Offline slicker

Anime
« Reply #3 on: 17 July 2018, 06:53 »
^^ perfect de acord, eu l-am vazut acum mai bine de 2 ani.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline RaijinRoh

Anime
« Reply #4 on: 19 July 2018, 21:56 »
a aparut partea a doua la Godzilla planet of monsters

Godzilla Cityon the Edge of Battle
https://myanimelist.net/anime/36816/Godzilla__Kessen_Kidou_Zoushoku_Toshi
 

Offline RaijinRoh

Anime
« Reply #5 on: 22 July 2018, 10:18 »
Big Fish and Begonia un film superb exact in stilul celor facute de studio Ghibli

https://myanimelist.net/anime/10259/Da_Yu_Hai_Tang


 

Offline RaijinRoh

Anime
« Reply #6 on: 23 July 2018, 17:38 »
Woooooot !

 

Offline Ransom

Anime
« Reply #7 on: 08 August 2018, 09:33 »
Tocmai am vazut Samurai Champloo. Ceva recomandari in acelasi gen?
 

Offline edlund

Anime
« Reply #8 on: 08 August 2018, 16:16 »
Cowboy Bebop, daca ti-a placut muzica, editarea, premisele si settingsu sunt diferite.
Afro Samurai si Stranger: Mukou Hadan pentru batai cu sabii. Ultimul nu l-am vazut, dar am auzit ca e misto, o sa il iau si eu.
https://myanimelist.net/anime/205/Samurai_Champloo/userrecs
 

Offline Ransom

Anime
« Reply #9 on: 08 August 2018, 18:54 »
Cowboy bebop l-am vazut. Insa a fost acu ani buni in urma, l-as putea revedea fara pbl ca abia mai tin minte cu ce ii.
O sa vad cum ii Stranger: Mukou Hadan. Multam.

Sent from my LG-H870DS using Tapatalk

 

Offline RaijinRoh

Anime
« Reply #10 on: 18 August 2018, 20:16 »
Basilisk: Kouga Ninpou Chou dar e mai hardcore si deloc comedie, noul Basilisk e o porcarie
 

Offline RaijinRoh

Anime
« Reply #11 on: 21 August 2018, 21:02 »
 

Offline RaijinRoh

Anime
« Reply #12 on: 26 October 2018, 16:40 »
A aparut Castelvania Season 2
 

Offline Ransom

Anime
« Reply #13 on: 29 October 2018, 08:24 »
A aparut Castelvania Season 2
Si dat gata in weekend. Multam de pont.
Bun sezonul 2.  Doar ca nu vad cum ar putea continua in sezonul 3...
 

Offline RaijinRoh

Anime
« Reply #14 on: 30 October 2018, 14:25 »
A aparut de ceva timp Fairy Tail ultimul sezon, pentru cine se mai uita desi animeul asta nu mai are de mult timp pic de substanta

Recomand: Tensei Shitara Slime Datta Ken
Unul a murit si s-a reincarnat intr-un "slime" omnipotent, facut dupa un light novel mai mult comedie asa. Din 7 episoade nu a fost unul sa nu imi placa, se tine bine :) + nu are pasarele imprastiate peste tot cum ii place lui Raziel