Author Topic: Documentare  (Read 5085 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nosferat

Documentare
« on: 05 July 2018, 17:54 »
Parca era un topic despre asta si pe forumul vechi.

In cazul in care mai sunt cei care vizioneaza, sau cauta, sau sunt interesati de una-alta.


Nu de mult am vizionat asta, recomand si la altii.

Ignore list :astateofmind
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Documentare
« Reply #1 on: 05 July 2018, 18:19 »
era dle, sigur.

am si eu unul se cheama comic book confidential din 1988. aici ii veti gasi pe crumb, miller si tipul cu love & rockets printre altii. foarte educativ in ce priveste cultura si lumea aleasa comics.

 

Offline Nosferat

Documentare
« Reply #2 on: 06 August 2018, 22:10 »
Ignore list :astateofmind
 

Offline astateofmind

Documentare
« Reply #3 on: 06 August 2018, 23:39 »
Nu l-am vazut dar am auzit ca ar fi excelent.

ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 
The following users liked or thanked this post: Megalomaniac

Offline Nosferat

Documentare
« Reply #4 on: 23 January 2019, 08:38 »
Interesant.

« Last Edit: 23 January 2019, 08:41 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Nosferat

Documentare
« Reply #5 on: 04 March 2019, 19:47 »
You just have to see it.....Mi s-a parut absolut fascinant, da stiu, unele clipuri sunt luate din piese de propaganda, insa cum a fost "reinviat" primul razboi, mi se pare ceva ce foarte rar am intalnit. Se poate gasi pe torrents,pe youtube se vede doar trailer, la cinema sincer imi pare rau ca la noi nu am vazut asa ceva. As da bani cu placere sa vizionez asa ceva pe ecran mare. Asta chiar ar merita un oscar, fata de multe alte tampenii,dar deh, nu eu decid ce este "cool" si "trendy".

« Last Edit: 04 March 2019, 19:50 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: Megalomaniac

Offline Nosferat

Documentare
« Reply #6 on: 24 March 2019, 11:21 »
E un pic senzationalist la unele capitole, insa ar merita o vizionare. E vorba despre razboiul din siria,si propaganda,mai ales "mainstream media" cum au fost prinsi de multe ori mintind,si umfland anumite lucruri care par a fi una,dar sunt in realitate total altceva.


Ignore list :astateofmind
 

Offline Nosferat

Documentare
« Reply #7 on: 26 March 2019, 11:18 »
Ptr cei care sunt interesati de adam curtis si nu au chef sa caute fiecare documentar in parte, pagina asta poate fi utila.

https://thoughtmaybe.com/by/adam-curtis/
Ignore list :astateofmind
 

Offline Mydocalm

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 27 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 4
  • Location: la farmacie
  • Ne vedem pe Germania
    • View Profile
Documentare
« Reply #8 on: 04 April 2019, 16:49 »
 

Offline Nosferat

Documentare
« Reply #9 on: 08 April 2019, 15:24 »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Nosferat

Documentare
« Reply #10 on: 26 May 2020, 13:19 »
Perspectiva din partea unuia care a fost "in paine". Pe scurt este despre hollywood, despre industrie,despre ce lucruri se invart in spatele cortinei,ce ideologii se imping,ce manipulari se fac etc etc. Nu este nu stiu ce mega revelatie si de multe ori o dau prea mult in dramatizare din punctul meu de vedere,dar as declara ca o vizionare ar merita.

« Last Edit: 26 May 2020, 13:41 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline indicopleus

Documentare
« Reply #11 on: 31 May 2020, 02:22 »
mdea, mare revelatie mare - numai pacalicii mai crdeau ca da cineva de la hollywood industry doua basini pe ei ca public spectator (ca sa se sinchiseasca de nevoile lor reale, de asteptarile & revendicarile lor pirlite).  in rest, o ia fara nici o jena pe aratura teoriei conspiratiei (un grup care controleaza tot ce misca in media, bla bla bla), si nu prea mai documenteaza nimic altceva in afara boschetilor senzationalismului de doi lei (fbi, cia, plm, etc.) in care se lafaie  ca orice bullshit care se respecta (si care pretinde ca dezvaluie el mari chestii oculte).

singurul lucru cert de retinut (pentru cine inca mai dormea pe el si nu intelesese deja pe cont propriu pina la ora asta), e ca un mediu asa influent cum e hollywood-ul nu poate fi neutru din punct de vedere ideologic.  cind vine vorba de detalii insa (cine il controleaza, cum, si cu ce efecte), cred ca realitatea e mult mai complicata si mai complexa decit simplificarile  tipice conspirativitei cu care opereaza astia. 



« Last Edit: 31 May 2020, 02:25 by indicopleus »
 

Offline Nosferat

Documentare
« Reply #12 on: 07 October 2020, 01:09 »
M-am pus de cateva zile pe un Thomas Sowell, David Irving binge watching. Cred ca am vizionat vreo 20-21 de ore in total de la acesti 2 in ultimele 5 zile. Urmeaza sa vizionez de la Roger Scruton,atat ce stiam cat si niste documentare,carti,videoclipuri mai nou ce nu au fost vizionate.

Da, Irving e un fel de holocaust denier desi omul la cata carte a citit,cat s-a documentat, si chiar s-a documentat temeinic, este extrem de greu sa dovedesti ca ce spune de fapt NU este adevarat. Nu am destula carte,cred ca mi-ar lua minim un deceniu de documentatie sa ma pot macar apropia de un asemenea nivel. "Da boss, am fost in libraria cutare,am vazut si eu acele documente,am discutat cu stiu eu.... oameni din anturajul lui himmler,hitler,goebbles etc,si mi se pare bullshit ce spui". E taios Irving, dar am vazut cum multi au incercat sa ii deie niste goluri si nu prea l-ea iesit.

Sowell este vehement criticat in lumea noua unde totul este politically correct. Unii fac greseala in a-l pune pe podium cu personaje gen shapiro. Mi se pare airurea,shapiro e un troll, un troll mai citit dar tot un troll ramane ,si daca il prinde unul care le are mai bine cu treburile, shapiro cu retorica lui se cam infuleca, sowell e in o alta liga, nu ai cum sa ii compari.

Cat despre Scruton, desi a pierdut cateva "batalii" cu alt mare om care a murit, ma refer la Hitchens, imi placuse mereu de el, dupa mine, un fel de Scruton ar trebui sa fie un lider al partidelor "conservatoare" globale.

Majoritatea clipurilor,documentarelor cu Irving au fost sterse de pe youtube ca nah,not politically correct, bitchute imi place si nu imi place. Are o interfata cam nasoala,si din pacate multi acolo baga niste conspiratii de bill gates si antelene 5G sunt nimic, zici ca ma uit la Funar cu dumele lui pentru care Coca-Cola a fost alungat din Cluj ca deh,interese masono-zionisto-unguresti si alte treburi.

Despre Irving,o mini introducere,se gasesc destule documentare,videoclipuri,carti ce a scris omul. O mini introducere.

https://www.bitchute.com/video/iXNEgGFRh96h/

Sowell,omul are o minte care.....putini o au.



Si desigur Scruton, nu stiam de el,dar am vizionat asta undeva prin 2009-10 cam asa, si instant I was hooked, am uitat de el pentru o vreme,intre timp am aflat ca a murit,dar tot am sa ma pun pe vizionat mai multe clipuri si citit niste carti. Din pacate pe youtube doar in calitatea asta se gaseste,in o calitate mai buna trebuie cumparat daca mai este de gasit sau dat jos de pe torrent.



« Last Edit: 07 October 2020, 01:26 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Nosferat

Documentare
« Reply #13 on: 22 October 2020, 21:02 »
Ignore list :astateofmind
 

Offline indicopleus

Documentare
« Reply #14 on: 06 November 2020, 13:36 »
the social dilemma: nu spune nimic nou (lumea se duce in pwla - pre limba ei), dar e okish in linii mari. si un prilej de-a ne reaminti sa fim recunoscatori hazardului care ne-a facut contemporani deopotriva cu apogeul umanitatii, ca sa zic asa,  precum si cu inceputul sfirsitului (adica am prins ce era mai high - epistemic, tehnologic etc. -, si o sa fim morti la timp ca sa nu mai incasam ce va fi mai sinistru si se intrevede deja la orizont)
« Last Edit: 06 November 2020, 13:45 by indicopleus »
 
The following users liked or thanked this post: Nosferat