Author Topic: Game of Thrones  (Read 39461 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nimicinfinit

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #135 on: 07 May 2019, 16:28 »
Raspund tot eu (ca se pare ca sunt platit de producatori  ;D)

E un lucru nesemnificativ lasat imaginatiei privitorului (mai ales ca avem un exemplu in sezoanele anterioare cand Arya si Cainele au intrat in cetatea unde a avut loc Nunta Rosie dechizati ca "furnizori" de carne de porc)

Bron asta e catana batrana si era simplu sa intre in incinta ca unul din furnizorii de materiale pentru reconstructie (ca ai vazut zoala pe aia sa recladeasca) In plus este o cetate dupa O VICTORIE (nu inainte de o batalie cand toti sunt fricosi si circumspecti)

Odata intrat a aplicat ceea ce este cunoscut sub sintagma "metode specifice" (ce naiba, ostean versat care recunoaste dupa zgomot daca un nas e rupt sau doar inbulionat) si a ajuns in camaruta in care fratiorii se intretineau atat de cordial.

Intrarea subita e chiar menita sa potenteze faptul ca Bron este o reala amenintare care poate sa ajunga unde vor muschii lui (muschi oteliti, evident).
Nu aici este misterul (lesne se putea inventa orice metoda dar realizatorii macar ne-au scutit si de balastul asta)



Ce nu pricep eu este cum a ramas cu graviditatea la Cersei (ca nu se vede nici un balonaj pe rochita ei regala) iar blonda nu declara neam ca a ramas bortoasa dupa aventura cu Ion de pe corabioara.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #136 on: 07 May 2019, 21:53 »
Mda, acuma am dat peste niste leaks despre ultimele episoade, era postat inainte de episodul 4 si multe din ele pot fi verificate. Mda,dezamagitor,chiar sper sa fie o greseala,dar din cate se vede,asa se va termina got. Ma rog,e speculativ, dar totusi,nu pare chiar asa.....far fetched.

Warning, major spoilers.

https://www.reddit.com/r/freefolk/comments/bj4aab/new_leaks_for_the_last_3_episodes_including_all/
never assume things can't possibly get any worse

pe cand se termina serialul, va fi de zece ori mai rau decat last jedi.
 

Offline Raziel01

Game of Thrones
« Reply #137 on: 08 May 2019, 22:16 »


Drept ca 2 ani de asteptare presupuneau ceva mai deosebit dar comparativ cu oferta de pe piata Got e muc si sfarc (nu mai departe: barbati in colanti cu ciocan de polistiren  ;) )


Nu stiu la ce seriale te uiti tu. Dar cele pe care le vad eu nu sunt neconsecvente in actiune si prost scrise.
« Last Edit: 08 May 2019, 22:34 by Raziel01 »
 

gurusenior

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #138 on: 08 May 2019, 22:45 »
Eu am vazut episodul 4 din fazele de pe You Tube. Nici nu mai complic sa vad urmatoarele episoade integral dupa ce episodul 3 m-a insultat total! 
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #139 on: 10 May 2019, 11:19 »
Eu am vazut episodul 4 din fazele de pe You Tube. Nici nu mai complic sa vad urmatoarele episoade integral dupa ce episodul 3 m-a insultat total! 
don't pile on with the hate. there's no need, we don't do the hate thing here..

multumesc lui wolfe care a pus degetul pe una din rani - moartea dragonului. renuntasem la orice comment, oricum privesc acum cu o curiozitate seaca..
am extrem de multe de zis, nici nu stiu de unde sa incep.

ultimul episod a fost mai ridicol decat precedentul. si cred ca toti ne-am edificat acum incotro merge: spectacol ieftin, telenovela.

legat de lipsa unor scene cheie, va spun ce cred eu: nu vedeti adio de la ghost; nu vedeti reactia la aflarea identitatii lui jon; nu vedeti un numar de lucruri..
pentru ca D&D nu le-au filmat!! foarte probabil ceva intentionat ca sa nu scape mirobolantele "secrete" pregatite. in caz mai rau, au uitat complet de asa ceva, sunt grabiti sa isi bata joc cu ultimele episoade, sa ia banii si sa fuga la star wars.
la asemenea nivel de ridicol am ajuns. ce secret, ca seria e FUBARRED? de la episod la episod, ca foile unei cepe, din ce in ce mai multi primesc damful si usturimea legumei.

« Last Edit: 10 May 2019, 11:41 by Monier »
 

Offline Megalomaniac

Game of Thrones
« Reply #140 on: 10 May 2019, 12:41 »
Pai si Deneris cum e explicata atunci? Ca e teroretic cel mai important personaj pana recent si a trecut doar prin ex machina-uri, invariabil.
Tot au tras de WW inca de la episodul 1...pentru ce? Ah, sa faca prequels ulterior, wow.
John Snow e religie-grade character ca invie din morti...viu, nu de alta. Au dezvoltat cumva firul ala? Dimpotriva, in continuare s-au pisat toti pe el cand ar fi trebui sa fie stop-joc in momentul ala, nu sa se duca asta cu caciula in mana dupa soldati si armate.

Evident ca e voie sa dai cu hate cand serialul se dovedeste ca a fost doar un experiment social pe prosti :)
 

Offline Nosferat

Game of Thrones
« Reply #141 on: 10 May 2019, 13:02 »
Cand ai milioane peste milioane de $ ca si salariu, ca bugetul e de sute de milioane, macar atat sa asculti,ca si tema ptr acasa, inainte sa te apuci sa distrugi un univers intreg care a fost scris timp de zeci de ani. As putea da link ptr cei interesati, insa nu doresc sa intram in mismasuri cu warez,o cautare pe google si se pot gasi toate audiobook pe download de la matusa,sau pe download cu cardul.

Acest audiobook e un fel de prequel la song of ice and fire.

« Last Edit: 10 May 2019, 13:12 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #142 on: 10 May 2019, 14:28 »
John Snow e religie-grade character ca invie din morti...viu, nu de alta. Au dezvoltat cumva firul ala? Dimpotriva, in continuare s-au pisat toti pe el cand ar fi trebui sa fie stop-joc in momentul ala, nu sa se duca asta cu caciula in mana dupa soldati si armate.

Evident ca e voie sa dai cu hate cand serialul se dovedeste ca a fost doar un experiment social pe prosti :)
- yuh arcul lui a fost frant cu invierea si apoi distrus. ce a facut jon sezonul asta?
merita invers. duel cu night king printre altele.


- i s'pose.
cam inainte de moartea lui tywin, serialul ramane de toata isprava, cu tot cu neajunsuri si slabiciuni. mai ales in primele doua sezoane.. e dulce ca mierea.

PS
cine-i WW?
oh, white walkers. da, odata ce propui sfarsitul lumii, punctul culminant nu mai e tronul.
desi nu exista decat o singura persoana ce il merita, dany il ardea cu dragonii probabil din a doua zi. pentru ca vrea mai mult.. breaker of chains remember?

Post Merge: 10 May 2019, 14:44
oh, uitati-va la caracterele-astea si ce zic. ii recunoasteti in episodul 4?



Post Merge: 10 May 2019, 18:35
2018. dati find la "it fucked me up":

https://www.vanityfair.com/hollywood/2018/05/emilia-clarke-cover-story
ma simt intr-un grup de pustani, cantand ca ..east 17: "yeah, girl, it fucked me up too, i feel for you.. dany i love you"
lmao
« Last Edit: 10 May 2019, 18:35 by Monier »
 

Offline astateofmind

Game of Thrones
« Reply #143 on: 13 May 2019, 06:19 »
One more to go. Ar fi putut prezenta mai bine evolutia lui Dany, unora s-ar putea sa li se para cam abrupta ... si in plua mea, acum toti scorpionii aia au fost inutili ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Raziel01

Game of Thrones
« Reply #144 on: 13 May 2019, 10:06 »
Inca un episod de exceptie marca DnD. =))
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #145 on: 13 May 2019, 10:59 »
faptul ca acum vezi cum scorpionii sunt niste glume
ca dintr-o data daenerys stie sa zboare si sa lupte in aer
ca din panarama aia de scena cu decapitarea acum avem armate

imi spune ca si-au batut joc cu premeditare. imi spune ca stiau ce fac, si cat e de rau!

-

eu cred asa: e vorba de bani. lacomie. zgarcenie. de aceea au inversat finalul, nu doar sa subverseze. razboiul cu walkerii era treaba de un sezon intreg! de ce sa dai buget pe asa ceva?
fa o laba de episod in timpul noptii,. pastreaza ce ramane pentru bataia din kings landing. mai taie trei episoade, si bam: acelasi buget, cu double "winning"!
fuck everything up.

- acelasi lucru cu daenerys, si de fapt cu toate caracterele. toate au fost f**tute. poti povesti ce si incotro vrei, cata vreme o faci inteligent. cata vreme nu cazi in caricatura si ridicol! evolutia lui daenerys ca regina nebuna era treaba de doua sezoane. la fel si tradarea celorlalti, plus orice ti-ar trece prin cap. a, ca povestea in sine ar suge, e altceva. dar macar da-i timp si parcurs,. lasa spatiu sa se dezvolte.
in trei episoade s-au pisat pe opt ani de constructie. si mai ales, pe fata publicului.

e diferenta intre doua trei minute de sex pe graba, si o partida dedicata cu 20 min plus.
intre o nuvela scurta, si serie de sapte carti..
intre ceva bun, si ceva jalnic.

cu tot cu actiune si buget, cu tot cu spectacol, game of thrones
din cel mai inteligent serial
a ajuns de rasul curcilor.

Post Merge: 13 May 2019, 11:13

am vazut treaba de zece ori mai buna in revenge of the sith unde anakin ajunge vader, de fapt asta-i unul din motivele principale pentru care imi place.

ce trei episoade, daenerys innebuneste din senin! cu batalia castigata.
- isi pune toate fortele in joc sa le salveze curu. si ce primeste? primeste tradare, si inca de la cei "rationali".
..nah, toti sunt acum niste dobitoci fara nici nu rost. niste plot devices. totul fu fortat, fals, teleghidat.
oh da, baga regina intr-un colt, ia-i tot, fura-i pamantul de sub picioare, nici macar nu are vreun prieten sau confident. acum fura-i si mintile!
.."makes sense, trebuie sa surprindem cu un nou villain, cersei e prea evidenta!!"
fuck you
SI de ce trebuia sa fie nebuna? hm, de ce nu poate fi vorba de razbunare, sau rautate? numai cersei si euron au voie sa apeleze la ura?
fuck you


Post Merge: 13 May 2019, 11:42
"incompetence should not be rewarded with blind loyalty"
 - martin via varys

« Last Edit: 13 May 2019, 11:42 by Monier »
 

Offline Nosferat

Game of Thrones
« Reply #146 on: 13 May 2019, 11:54 »
Absolut penibil acest episod,dar era de asteptat, stiam deja ce se va intampla. Inainte am avut un dragon degeaba care a murit de la un fas, acuma avem un dragon supersayan lvl 3, da-o in plmea de treaba, e un nonsens si o batjocoreala totala.
Ignore list :astateofmind
 

nimicinfinit

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #147 on: 13 May 2019, 16:21 »
Bun episod.

- soc&groaza: si vermina moare.
Nu vine Rambo sa o salveze, Robert Langdon nu opreste pandemia si nici barbatii in colanti de latex (eventual cu ciocane de polistiren...ca imi place sa repet) nu merg in trecut sau paralele universuri sa ne salveze.
iui, nasol ca pana si cuplul nemuritor mama-fica este prajit? Da, este prajit chiar daca super-ninja Arya vrea sa le salveze.

- patimosagul politic este inutil: politrucul isi schimba naravul (chiar de este o blonda simpatica timp de multe sezoane)
Fetitele care au primit variantele de nume avute de blonda o sa aibe pe drept porecla "nebuno"

- balaurul e devenit prea capabil?
Sa ii permitem. In fond e digerabil barbatul in colanti zburand prin spatiu (si timp) dar ne uimeste ce face UN BALAUR (poate tocmai in ziua lui de leafa si supliment vitamino-proteic?)
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #148 on: 13 May 2019, 18:36 »
Absolut penibil acest episod,dar era de asteptat, stiam deja ce se va intampla. Inainte am avut un dragon degeaba care a murit de la un fas, acuma avem un dragon supersayan lvl 3, da-o in plmea de treaba, e un nonsens si o batjocoreala totala.
e incredibil ce precizie aveau iesind dintre stanci in e4. e incredibil ce putere si viteza au avut magasagetile. cum una a venit din laterala! va dati seama ca era IMPOSIBIL sa bati la distanta aia intr-o tinta miscatoare? cat antrenament si cata putere infernala iti trebuia sa o arunci atat de repede si atat de sus?
ca sa nu zic trei. aproape simultan. in timp ce animalul se zbatea in aer. FUCK OFF
apoi o secunda mai tarziu reincarca instant si trag pe langa, chiar si cand drogon era suficient de aproape. bun ok, perfect! de ce nu ai tintit pe amandoi, sau macar pe daenerys?

nici un minut mai tarziu, cand credeai ca ai vazut culmea, astia intorc scorpionii pe orizontala si spulbera o flota de la distanta considerabila.
nu doar imposibil pentru scorpioni, ceva dificil si sute de ani mai tarziu, cu artileria!! s-a intamplat ..ceva de nivel secol xx. de nivel kriegsmarine.
what.a.SHITSHOW

apropos de dragoni:


dupa ce i-au scutit inexplicabil, acum daenerys ii rezolva like a pro. apoi, din nou surpriza, in cea mai stupida coincidenta scriptibila, euron scapa intreg si se intalneste exact cu jaimie.
YA
« Last Edit: 13 May 2019, 18:46 by Monier »
 

nimicinfinit

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #149 on: 13 May 2019, 19:24 »
 ;D Aa, nu, nu asta e ciudat. Scorpionii trebuie sa fie grozavi deoarece sunt facuti de Leonardo-ul planetei Qyburn (a reparat labuta ciungului, a ridicat in picioare pe fratele Cainelui)
Si normal ca arma facuta de el trebuie sa fie racheta (altfel e o lume de magie, sa nu uitam)


Cu adevarat ciudat este ca lipseste misticismul.
Gunoaiele alea de locuitori traiesc un ev mediu etern.
Au venit mortii peste ei, balaurii, etc dar ei nici poveste sa ajunga credinciosi pana la fanatism (credinciosi in indiferent ce)  ???