Author Topic: Game of Thrones  (Read 39505 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline duke_zz

Game of Thrones
« Reply #45 on: 29 April 2019, 13:09 »
In timp ce se desfasura actiunea in episod, eu aveam tactici alternative, ca deh.. fiecare e strateg militar. Si la un moment dat, imi ziceam.. ba .. nu aterizezi cu air support in mijlocul unui horde de zombie .. seconds later :)))))
Trebuie sa mai treaca ceva timp sa se aseze lucrurile in mintea mea, acum sunt sub influenta episodului (sa zicem ca a fost epic - desi personal ma asteptam la un battle pe 2 episoade - ar fi rupt orice record in cinematografie)

ganduri random:
- stiam ca va aparea Melissandre, dar nu stiam cand, a fost acum (nu inteleg de ce a trebuit sa moara, pt ca si a indeplinit menirea?)
- se intareste ideea ca orice faci, te duce pe un drum (in cazul de fata, pe toti la Winterfell fiecare cu scopul lui) (destin de neevitat?) (odata ce scopul final e atins, bye bye)
- dothraki + fire damage vs wall of wraiths 0:1 (fatality as zice)
- NK immune to fire damage 100%
- au fost high level spells folosite (mass ressurect cel mai important)
- s-a confirmat ideea de saptamana trecuta: "mergeti in cripta, e cel mai safe loc -- doar ca are morti in el .. hahahah)
- a mai ramas doar 1 dragon?
- Ghost? dead really? screen time: 1 min max?? (in 2 episoade)

Astept ep 4 cu aftermath-ul si ceva explicatii


Monier.. esti defazat, nu e vina ta, acele lucruri s-au discutat la momentul respectiv (sau trollat cu ele). Ce sa iti facem daca esti in urma?
 

Offline Nosferat

Game of Thrones
« Reply #46 on: 29 April 2019, 13:23 »
Cat timp totul se rezuma la un pumnal special si un asasin, un ucigas, nu inteleg de ce nu s-a incheiat totul mult mai repede.

Mance Rayder(care in acel moment era cel mai aproape de armata zombie) discuta cu ucigasii,stiu eu trimite o pasare, un calaret, suna la DHL si face legatura cu ucigasii din braavos, aia fac rost de un pumnal special, mance is aduna armata, incepe o batalie, in mijlocul bataliei apare "the night king" vine ucigasul, scoate pumnalul, pac, game over,the end. Toata lumea ciocneste un pahar de vin, povestea cu regele noptii s-a incheiat. Nu avem nevoie de atata tensiune,atatea sezoane facute de-a lungul anilor.

Pentru mine asta a fost dezamagirea totala, adica vorbim de regele noptii, power overwhelming, godlike, tot ce vrei, si la sfarsit aflu ca aveam nevoie de un ucigas si un pumnal? Pai pentru ce atata gargara?
« Last Edit: 29 April 2019, 13:26 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline c6t9

Game of Thrones
« Reply #47 on: 29 April 2019, 13:28 »
Știa tot ce-l poate pune în pericol. Arya este un element al zeilor, nu un asasin în sine. Doar că după mine ar fi trebuit să moară amândoi.

Și în același timp Jon să îi ia locul cumva. Asta ar fi fost o treabă demnă de universul creat atâția ani. Așa este foarte slab scenariul. N-au avut curaj să facă ceva deosebit.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Offline Nosferat

Game of Thrones
« Reply #48 on: 29 April 2019, 13:34 »
La fel s-ar putea spune si despre https://gameofthrones.fandom.com/wiki/Jaqen_H%27ghar ca este tot un element al zeilor,pana la urma de la el a invatat arya.  Arya nici nu era nascuta, si regele noptii deja putea fi omorat daca doar de aceste 2 lucruri ai nevoie sa omori regele noptii.

Arya ar trebuie sa fie literlamente mai puternica decat toti ,toti faceless men care au fost inaintea ei ca acest lucru sa capete cumva un sens.
« Last Edit: 29 April 2019, 13:41 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline duke_zz

Game of Thrones
« Reply #49 on: 29 April 2019, 13:44 »
update: Ghost is alive :) (apare in preview pt ep4)

@Nosferat pai noi avem acum imaginea meta asupra tot. Daca erai acolo, nu stiai toate elementele, nu aveai privirea de ansamblu, si tot ce aflai era gradual, cate putin, scos din context.
Cand acel pumnal a ajuns la Arya, nimeni nu stia ca va fi arma ce va fi folosita impotriva lui NK. Cand a parcurs antrenamentele cu No One (or smth) nu stia ca va ajunge sa il omoare pe NK.
Probabil a aflat cu 10 min inainte, odata cu intalirea cu Melissandre.

"Everything you did brought you where you are now"
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #50 on: 29 April 2019, 13:48 »
In timp ce se desfasura actiunea in episod, eu aveam tactici alternative, ca deh.. fiecare e strateg militar. Si la un moment dat, imi ziceam.. ba .. nu aterizezi cu air support in mijlocul unui horde de zombie .. seconds later)))
Trebuie sa mai treaca ceva timp sa se aseze lucrurile in mintea mea, acum sunt sub influenta episodului (sa zicem ca a fost epic - desi personal ma asteptam la un battle pe 2 episoade - ar fi rupt orice record in cinematografie)

ganduri random:
- stiam ca va aparea Melissandre, dar nu stiam cand, a fost acum (nu inteleg de ce a trebuit sa moara, pt ca si a indeplinit menirea?)
- se intareste ideea ca orice faci, te duce pe un drum (in cazul de fata, pe toti la Winterfell fiecare cu scopul lui) (destin de neevitat?) (odata ce scopul final e atins, bye bye)
- dothraki + fire damage vs wall of wraiths 0:1 (fatality as zice)
- NK immune to fire damage 100%
- au fost high level spells folosite (mass ressurect cel mai important)
- s-a confirmat ideea de saptamana trecuta: "mergeti in cripta, e cel mai safe loc -- doar ca are morti in el .. hahahah)
- a mai ramas doar 1 dragon?
- Ghost? dead really? screen time: 1 min max?? (in 2 episoade)

Astept ep 4 cu aftermath-ul si ceva explicatii


Monier.. esti defazat, nu e vina ta, acele lucruri s-au discutat la momentul respectiv (sau trollat cu ele). Ce sa iti facem daca esti in urma?
cu melisa nici eu nu stiu, e inspiratie din last jedi lol

right ok, dar am simtit nevoia sa zic.
..dragonii nu trebuiau atinsi! acum vad ca ii sacrifica exact ca pe primul, pentru ca sa ce? ce cautau aia in fata regelui zombi IN PRIMUL RAND? si de ce nu l-au infruntat, care era ideea sa mearga toti cei importanti in misiuni fara noima? sa convinga pe lena in alianta, what?? era imposibil.
total AIUREA
Cat timp totul se rezuma la un pumnal special si un asasin, un ucigas, nu inteleg de ce nu s-a incheiat totul mult mai repede.

Mance Rayder(care in acel moment era cel mai aproape de armata zombie) discuta cu ucigasii,stiu eu trimite o pasare, un calaret, suna la DHL si face legatura cu ucigasii din braavos, aia fac rost de un pumnal special, mance is aduna armata, incepe o batalie, in mijlocul bataliei apare "the night king" vine ucigasul, scoate pumnalul, pac, game over,the end. Toata lumea ciocneste un pahar de vin, povestea cu regele noptii s-a incheiat. Nu avem nevoie de atata tensiune,atatea sezoane facute de-a lungul anilor.

Pentru mine asta a fost dezamagirea totala, adica vorbim de regele noptii, power overwhelming, godlike, tot ce vrei, si la sfarsit aflu ca aveam nevoie de un ucigas si un pumnal? Pai pentru ce atata gargara?
nu stiu cum aia mica a ajuns la rege. dar fiind asa destoinica, presupun ca putea realiza misiunea fara sa moara nimeni altcineva.. se furisa pana la el de una singura. vedea unde locuieste cu baiatul invalid or smth.
de ce trebuie sa moara atatia? de ce dle? :D

ca tactica militara, episodul a fost mai wtf decat batalia celor cinci din lotr.
- cavaleria vine din flanc dupa ce angajezi cu infanteria, ca ciocanul pe nicovala. acum ce fac contra blondei rele? si-au aruncat armatele ..carne de zombi, pentru ca sa ce?
- dupa ce au dat foc la sant or whatever, cred ca zombi se aruncau automat peste, fara sa se opreasca... ce nevoie era de rege sa ridice mainile.. zombii reticenti la misiune sinucigasa? doesn't make any sense.
apoi, imediat dupa intinderea focului trebuiau prajiti cu dragoni si tot ce se putea, cat erau acolo tintuiti. nu stai si te uiti la ei, finish iiit!
« Last Edit: 29 April 2019, 13:51 by Monier »
 

Offline c6t9

Game of Thrones
« Reply #51 on: 29 April 2019, 13:49 »
Era, dar aici a fost ecrotit de un altul, de aia fusese înviat de câte ori a trebuit, numai să-și servească rolul și să o aducă pe Arya acolo. De ce n-au avut un om ocrotit până acum, greu de spus. Poate abia acum au înțeles că numai împreună pot face ceva. Să nu uităm că exista și ideea unui personaj capabil să-l omoare. Care prin lupta refuzată, aș zice că este Jon. Și Arya l-a omorât cu o manevră pe care a practicat-o înainte în serial. Iar NK s-a arătat surprins de asta.
Faptul e consumat. Eu cred că au ratat tare ocazia unui episod epic. Ba mai mult, ar fi meritat făcut în 2.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #52 on: 29 April 2019, 13:54 »
toate peste toate, pe mine m-a distrat. in sfarsit s-a intamplat ceva semnificativ, am scapat de unul din aia rai, a ramas lena & shit.
mainly humans, which would be the usual fare.
 

Offline astateofmind

Game of Thrones
« Reply #53 on: 29 April 2019, 18:43 »
A uitat ca e episod astazi :D

Si scuze, dar ce am discutat noi, cel putin cum am pus eu problema, numai spoiler nu este. "Faza cu dothraki"
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Nosferat

Game of Thrones
« Reply #54 on: 29 April 2019, 19:06 »
Am revazut episodul,meh nu ma apuc de scris prea mult, ca numa ma ambalez la "plot holes". Imi place cand lucrurile au cumva sens, nu imi pasa ca e vorba de zombie,extraterestrii, predators si multe altele, nu tu minuni gen "subvert expectations" din star wars cu fuel consumption,princess leia care e zeu si supravietuieste in spatiu, pui cavaleria din got in fata la sacrificiu fara orice fel de logica, fara arya godlike....etc. Imi place cand lucrurile se imbina cumva in acel univers, altfel il chem si eu pe unchiul one punch man si din prima ii da un "POW" la ultimate boss. Sau fac un erou din Path of Exile,vin cu righteous fire si toc toti zombalaii din got,inclusiv regele noptii, mai ales de pun jos un totem cu scorching ray incat sa primeasca - la fire resist.

Totusi, cum pui spoilers? Am incercat de cateva ori gen [spoiler] insa nu functioneaza[spoiler].
« Last Edit: 29 April 2019, 19:16 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline astateofmind

Game of Thrones
« Reply #55 on: 29 April 2019, 19:35 »
spoiler: ShowHide
asa
?

Nope, nu asa :D

Exista optiunea?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Megalomaniac

Game of Thrones
« Reply #56 on: 29 April 2019, 19:37 »
Am reluat toata seria pentru ca uitasem complet (bunaoara nu mai aveam habar ca inca din primul episod apar white walkers, uitasem cum o mierleste Bolton al batran etc samd) si abia azi am ajuns la zi deci sunt destul de relaxat cu celebrul episod 3. Cred ca a fost facut sa creasca vanzarile de oled-uri cu perfect black :)

Inca sper sa revina Stannis dar cum cred ca nu e cazul imi pun banii pe un triumvirat Varys<>Piticu<>Sansa la final.

nota la episodul 3 (cu mini spoilere): sa-mi explice si mie cineva pe ce logica inchizi oameni in cripta cand stii ca white walkerul suprem poate trezi mortii?! :) In plus de asta direwolf-ul ramas, desi apare in scena de inceput al atacului nu joaca absolut niciun rol mai departe in episod. wtf?!

Quote
Arya este un element al zeilor, nu un asasin în sine. Doar că după mine ar fi trebuit să moară amândoi.
Intr-una din scenele de lupta cu zombi din interiorul cetatii e o zoamba care boraste pe ea cand isi primeste fatalitatea. Ar fi frumos sa se aleaga cu ceva buba din cauza asta mai ales ca s-a insistat pe "contaminarea" respectiva.
« Last Edit: 29 April 2019, 19:45 by Megalomaniac »
 

Offline RaijinRoh

Game of Thrones
« Reply #57 on: 29 April 2019, 21:04 »
Ar fi fost mult mai tare ca Night King sa moara cu o expresie confuza pe fata strapuns de un White Walker aka Arya
 

Offline astateofmind

Game of Thrones
« Reply #58 on: 30 April 2019, 02:31 »
Cred ca a fost facut sa creasca vanzarile de oled-uri cu perfect black :)


Aseara ma miram ca foarte multi se vaitau ca e prea dark imaginea si nu au vazut nimic, mie se parea totul f vizibil. Dimineata am vrut sa revad ceva la o scena, al dreaq daca am mai vazut ceva. Prea multa lumina in camera si ecranul era 100% negru. Cu tot cu OLED :D
« Last Edit: 30 April 2019, 02:39 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline astateofmind

Game of Thrones
« Reply #59 on: 30 April 2019, 04:26 »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste