Author Topic: Game of Thrones  (Read 39455 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline c6t9

Game of Thrones
« Reply #30 on: 26 April 2019, 23:37 »
Mda. Nici măcar nu se termină cu replici bune și joc grav, ci complet șters.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #31 on: 28 April 2019, 21:48 »
cineva mi-a zis ca sezonul trei e cel mai bun, am urmarit pana acum in continuu aproape incepand cu el, bineinteles pe fundal ..combinat cu alte activitati..

un serial linistitor. ritm de melc. sunt mai multi melci care isi intersecteaza traseele..
ma irita lipsa de imaginatie in ce priveste costumele si armura. lipsa de culoare. unele caractere se vad de la o posta incotro merg.. ala fara mana a devenit cel mai nobil; ala micul este hiper normal ca barbat si inteligenta.. are curaj de urias cu minte de strateg ..lipsa. o mana de actori bine alesi fac seria: cel putin jumate e blonda mica. restul vin asa: ala ars, blonda mare, blondul ciung & mititelul & lena in planul trei. aditional cheliosul si primarul din wire aduc si ei intrigi & shit. john snow nu-mi place. nah, no way.

fara dragoni si zombii seria asta nu traia doua sezoane, hai sa fim seriosi.
6/10
 
« Last Edit: 28 April 2019, 21:51 by Monier »
 

Offline astateofmind

Game of Thrones
« Reply #32 on: 29 April 2019, 06:02 »
3 e destul de epic. Sper sa aveti TV-uri bune altfel nu prea veti vedea mare lucru :D

Dau doar un singur spoiler: nimeni important nu moare :(

Si un alt spoiler: faza cu dothraki a fost geniala!

Tocmai ca cele mai interesante sezoane au fost cele FARA dragoni si zombie ... pt mine dimpotriva partea fantastica mi s-a parut cam cah, cel putin cea exagerata (batai cu dragoni, zombies).

Parca totusi a fost putin cliseistic.

Si m-a enervat finalul ... gata, i-o dau lu' NK, acum ... erm, nu, ACUM, wtf, tot nu??? ACUM BAH!!! Sa va sparg, tot nu?
« Last Edit: 29 April 2019, 06:04 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Raziel01

Game of Thrones
« Reply #33 on: 29 April 2019, 06:16 »
Si un alt spoiler: faza cu dothraki a fost geniala!

Prin genial vrei sa spui o lectie de cum nu se procedeaza in medieval warfare? Cred ca aveam 10 ani cand stiam la ce se foloseste cavaleria in razboi si eram mult mai tanar cand am constatat ca nu e bine sa ai o lumina aproape de ochi cand esti in intuneric...Intreaga lor strategie militara a fost de fapt echivalentul a "more flash no substance".
 

Offline astateofmind

Game of Thrones
« Reply #34 on: 29 April 2019, 06:19 »
Si un alt spoiler: faza cu dothraki a fost geniala!

Prin genial vrei sa spui o lectie de cum nu se procedeaza in medieval warfare? Cred ca aveam 10 ani cand stiam la ce se foloseste cavaleria in razboi si eram mult mai tanar cand am constatat ca nu e bine sa ai o lumina aproape de ochi cand esti in intuneric...Intreaga lor strategie militara a fost de fapt echivalentul a "more flash no substance".

nu, genial facuta, genial pusa si mesajul trimis. Din punct de vedere militar, da, makes no sense, dar in contextul filmului scena in sine a fost perfecta.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Raziel01

Game of Thrones
« Reply #35 on: 29 April 2019, 06:33 »
Si un alt spoiler: faza cu dothraki a fost geniala!

Prin genial vrei sa spui o lectie de cum nu se procedeaza in medieval warfare? Cred ca aveam 10 ani cand stiam la ce se foloseste cavaleria in razboi si eram mult mai tanar cand am constatat ca nu e bine sa ai o lumina aproape de ochi cand esti in intuneric...Intreaga lor strategie militara a fost de fapt echivalentul a "more flash no substance".

nu, genial facuta, genial pusa si mesajul trimis. Din punct de vedere militar, da, makes no sense, dar in contextul filmului scena in sine a fost perfecta.

Impactul uni mesaj nu mai are putere daca expozitia nu-l scoate in evidenta, iar expozitia aici este sub orice critica. A fost your typical Hollywood bullshit, ca atunci cand Ramsey Bolton a adus un mare scut care nu a avea nicio valoare tactica. As putea chiar sa spun ca e o insulta la adresa audientei care este perpetuata prin intreg episodul culminand cu un moment de deus ex machina.
Foarte multe resurse s-au pus in episodul asta si a avut 1-2 momente fantastice, dar legatura narativa nu le face nicio favoare. Din contra, diminueaza partile bune si asta fara sa intram in amanunt despre detalii militare.
« Last Edit: 29 April 2019, 06:48 by Raziel01 »
 

Offline astateofmind

Game of Thrones
« Reply #36 on: 29 April 2019, 06:44 »
Mie unul mi s-a parut expozitia ca fiind perfecta. Trecand peste detaliile ... tactice.

Da, punctul "culminant" a fost destul de ... scos din palarie. Dar nu la ala ma refeream.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Raziel01

Game of Thrones
« Reply #37 on: 29 April 2019, 06:57 »
Nu e chiar dificil sa creezi tensiune, cu atat mai mult cand ai o serie de caractere care s-au dezvoltat pe parcursul mai multor ani. Diferenta de calitate o face modul in care creezi tensiunea.

O componenta foarte importanta in writing este pay-off. Toate elementele narative, subtile sau nu, care cladeau acest moment, nu se regasesc in lupta finala. Scopul lor in show nu ramane altul decat filler content care aparent a fost menit sa duca spectatorii in eroare.
« Last Edit: 29 April 2019, 07:06 by Raziel01 »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #38 on: 29 April 2019, 10:37 »
nu stiu de ce faza vorbiti voi doi, sunt la S5 E08. what, e din sezonul 7?

tot ce se intampla se intampla intr-o constructie. e ascendenta, ca o scara. in varful scarii stau dragonii, copii padurilor cu regele zombi. nu doar atat, intreaga scara e trasa si tinuta in picioare de astea doua idei.

tot ce vine de la sine ca frumos, placut, interesant este drumul pe acea scara.

the prime mover este blonda mica, apoi restul din cei cu puteri dincolo de puterea armelor. restul sunt tabere in intrigi de palat, cu mici conflicte locale. ce ridica showul estre nivelul de fantastic - adica cel supranatural, dimenisunea ce sta si domina deasupra oamenilor: tot ce e legat de magie si fantasme, toate elementele de basm.


disclaimer,: imi rezerv dreptul sa gresesc! ..adica sper sa ma corectez;
si cine stie, daca am chef si lipsa de inspiratie, am sa privesc toate clipurile pe youtube si orice pot sa citesc despre serie, ca sa inteleg mai bine ce si cum. scuze pentru cine crede ca poate avea numai idei originale - pentru ca ala nu a avut niciuna.


SHIT, am uitat ca azi e luni!!
« Last Edit: 29 April 2019, 10:45 by Monier »
 

Offline Ciocanul

Game of Thrones
« Reply #39 on: 29 April 2019, 10:48 »
Frumos ultimul episod. S-a anulat iarna. :D
 

Offline Nosferat

Game of Thrones
« Reply #40 on: 29 April 2019, 11:13 »
Ultima faza a cam dat peste cap toate lucrurile cu azor ahai.

Un episod bun, finalul a fost dezamagitor pentru mine. Pot trece peste multe "plot holes", inclusiv dothraki ce sunt trimisi la moarte in gen lotr, cand Faramir este trimis la moarte.

Insa arya a devenit godlike, mai ca nu i-au dat lasere si sa faca un kamehameha si sa omoare totul din un foc. Cum exact a reusit sa se teleporteze si sa apara fara sa fie detectata in un loc unde nu exista decat zombie? Nu e ca si cum te-ai furisa printre oameni,aia nu mai sunt oameni. Am inteles ca e convenabil, ca asa doreau unii sa se termine, si toate piesele din episod au fost asezate in asa fel incat asta sa fie finalul episodului. Totusi,as fi preferat altceva. Tot hpye-ul cu azor ahai a devenit cam slabut, arya a devenit extrem de puternica si marele night king a fost facut sa para stupid care habar nu are de strategie.
« Last Edit: 29 April 2019, 11:42 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline c6t9

Game of Thrones
« Reply #41 on: 29 April 2019, 11:57 »
Cred că Jon ar fi trebuit să fie cel care putea să-l omoare. Motiv pentru care lupta i-a fost refuzată. De alții nu se temea. Era atât de puternic încât alt motiv nu există.

Arya chiar e God. Este unealta unor zei. Este unealta profeției. Ea trebuia să închidă mulți ochi. O unealtă exact cum a fost vrăjitoarea. Dar ideal sau mai aproape de spiritul universului, ar fi trebuit să moară alături de el. Însă, s-a mai discutat despre asta. Ea ca personaj are o armură din scenariu.

Au mai ratat ceva. Jon să fie lovit de "focul" dragonului și să se întâmple ascensiunea în același timp în care Arya înfăptuia profeția. Ar fi fost epic. Ar fi fost ceva. Așa, lipsă de curaj și inteligență din partea realizatorilor.

Nu știm unde s-a dus Bran. Poate vor explica.

Una peste alta, s-a pierdut complet curajul din universul serialului. Foarte multe oportunități ratate pentru cel mai epic episod din toate timpurile. Mediocru și-a arătat valoarea.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

Offline Ciocanul

Game of Thrones
« Reply #42 on: 29 April 2019, 11:57 »
Poate s-a dat cu sange de zombie ca si in Walking Dead dar au taiat faza ca era prea scarboasa. :) Eu zic ca s-a terminat ok. Arya se putea misca nevazuta pt ca fusese antrenata de nu stiu ce zeu cu multe fete si chestii ce nu le mai caut. Trebuia omorat cu obsidian in inima sau ceva de genul, explica cred si asta la un moment dat. Fundom-ul abereaza mult, nu doar aici ci si in alte povesti. Puteau sa imparta bataia in mai multe episoade, nu sa vb 2 episoade si sa te bati un episod intreg de o ora si 15 min.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #43 on: 29 April 2019, 12:15 »
deci aia azi dimineata devreme vorbeau spoilere.. how typical, how stupid

nu mi-a placut toata ideea cu dragonul zombi. a fost aiurea cap coada. eu stiu ca magia nu functioneaza mereu, "creature is too big/has resistant skin"
FFS

inca ceva,acum vad in S5 ca zombi nu inoata. apai cum dracu au scos ei dragonul din apa, cat e de greu ala, si ei pe gheata? CUM au pus lanturile alea pe el?
come the fuck on.
really stupid.
« Last Edit: 29 April 2019, 12:28 by Monier »
 

Offline c6t9

Game of Thrones
« Reply #44 on: 29 April 2019, 12:18 »
Nu deschizi ceva până nu vezi episodul. Eu așa am făcut.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk