Author Topic: Game of Thrones  (Read 39480 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Fallen

Game of Thrones
« Reply #60 on: 30 April 2019, 10:21 »
In teaserul episodului 4 se vad 2 dragoni cum zboara, deci sunt ambii in viata.
Dothraki au fost fail complet, mai ales ca nu se vedea nimic. Arya se batea cu toti fara problema, dupa care s-a bagat in librarie si s-a cacat pe ea de frica, dupa care era iar mega god.
La nightking a trecut cu noclip pe langa ei, lucru care mi se pare incredibil, insa ala totusi a ginit-o.
Bran o suge la rece de cand a aparut. Eu speram ca macar aici sa aiba si el o seminificatie si un rol important, insa nu a fost sa fie. Cu cersei chiar nu cred ca o sa conteze bran...
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #61 on: 30 April 2019, 10:24 »
a, ce linistitor a fost sa revad episodul azi.

first, dincolo de critica ce urmeaza, episodul per total a fost bun. mainly, mi-a placut ca s-au luptat.
..pentru ca altfel innebuneam cu asteptarea pe niste episoade nothing burgers.

apreciez ca asa cum am presupus, a fost mai intai un razboi de magie, cu melisa vs night king.
deci puterile au rezidat nu pe soldatii obisnuiti, ci pe vrajitori. mass spells & shit.
+

de vreme ce am sezoanele precedente proaspete in cap, remarc ceva:
cand le privesti le vezi sensul; au un curs natural si le simti intr-o perspectiva, lucrate cu masura intr-o schema mare.
ultimele doua sezoane.. not so much. ce au facut cu caracterele nu se potriveste cu natura lor.
nu se pupa.
-

asadar, ce decizii au luat makerii.
ai un asalt cu zombi; apoi mai fain e batalia cu balaurii; si culminant, in actul 3 arys ucide night king.
ok

dupa o batalie destul de epica,
astia pastreaza in picioare.. practic pe toti cei din main cast.
si imi omoara EXACT ce mi-era drag mie: doi dragoni! aici bifez primul meu fuck you to them.

as fi zis ca grasul ala nu apuca ziua. ca in cripta treebuia sa fie un masacru brutal, de vreme ce au intrat tocmai acolo.
puteau justifica macar sa recunoasca ce riscant e locul. eu as fi bagat pe cineva sa explice ca mortii sunt in tronuri de piatra, ca nu pot iesi.. spune ceva acolo.

daenerys are acum un rol secundar. clar! INIMA seriei, cleopatra si elisabeta combinate..
fuck you twice

despre razboi, armate si cavaleri..
whell, nu mi-au placut niciodata aia de paza. nu s-au deosebit aici. mai toti au luptat sub asteptari. nu am apucat sa vad ce pregatiri, ce planuri aveau pentru aparare.
stiti, imbracati bine si in jurul hartii pe masa mare. cine s-a gandit la chestii neprevazute, lucruri ce se intampla in afara hartii.. care era planul b. unde sunt rezervele.
it's just.. adica astia care au conceput toata batalia nu s-au sinchisit sa arate interes fata de ..batalie. dezamagitor.

dar critica mea principala e faptul ca nu au facut santuri si au aruncat cavaleria in intuneric. santuri cu apa chiar. romanii asta faceau 90% din situatii! sapau gropi toata ziua. trebuiau cel putin trei santuri concentrice, cu tepi si gropi-capcana, adanci si pline de foc. trebuiau sa se apere mult mai inteligeeeent...
apoi ca nici nu se potriveste cu dathraki, sa lupte asa orbeste. din contra, tactica se potrivea cu unsullied. puteai pastra jumate sa tina retragerea.
cavalerii trebuiau tinuti si folositi la disperare, cu vrajitoarea vlaguita abia-abia sa aiba flacara de aprins.
cu toate astea, inca nu si-au castigat un fuck you.

nu, il dau la momentul culminant.
doua trei lucruri nu imi fac sens: cum a ajuns arya in preajma white walkers, cand aia simt tot; cum a zburat pe rege; cum regele a prins-o in loc s-o pulverizeze cu un dos de palma.
scena s-a intamplat prea incet; regele era inteligent si prevazator.. trebuia mai repede, mai altfel..
cred ca puteai face aceeasi miscare nitel mai bine daca arya era ajutata de altceva, o distractie.. un lup, niste ciori, un.. ceva. ma gandesc la lupul alb, il vezi la inceput si apoi..
deci chiar cred ca putea iesi mai bine, cu arya ca eroina seriei.
« Last Edit: 30 April 2019, 10:36 by Monier »
 

Offline c6t9

Game of Thrones
« Reply #62 on: 30 April 2019, 10:40 »
Oamenii au spus cu gura lor că iau deciziile la care nu se așteaptă nimeni. Este evident că la absurd te aștepți mai puțin.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Offline astateofmind

Game of Thrones
« Reply #63 on: 30 April 2019, 10:43 »
si imi omoara EXACT ce mi-era drag mie: doi dragoni!

Huh?

Bran o suge la rece de cand a aparut. Eu speram ca macar aici sa aiba si el o seminificatie si un rol important, insa nu a fost sa fie. Cu cersei chiar nu cred ca o sa conteze bran...

Circula o teorie cum ca de fapt Bran a influentat rezultatul, de la cutitu cu care Aria l-a omorat pe NK (acelasi cu cel cu care s-a incercat asasinarea lui in primul sezon) pana la faptul ca NK nu a "detectat" picior de Aria. Si ca de fapt nu a fost vorgen chiar degeaba. Cica Bran de fapt ar fi Azor Ahai.

https://www.reddit.com/r/gameofthrones/comments/6h9vve/everything_bran_stark_is_azor_ahai_the_last_hero/

Interesant, de acum un an:

Bran Stark is The Last Hero: The Last Hero went to the far north when WW came and somehow received help from the Children of the Fores. Apparently, Bran did the same.

Bran Stark is Azor Ahai: Some say that Azor Ahai and The Last Hero are same. There was a theory that when Bran escaped Winterfell after Theon had sacked it, he escaped through crypts of Winterfell and there was all smoke. He also sacrificed Jojen, Summer and Hodor.

Bran will wake a dragon under Winterfell. - trimitere la faptul ca Bran ii dezvalui lui Jon ca e Targaryen?

Bran Stark is Lord of The Light: Bran creates an alternative timeline where he whispers to certain people to prepare for the fight against WW. Red priests hear him in flames.

Bran Stark is Bran The Builder: This is likely to be true. Bran time travels to build the wall against WW. - hmmmm, maybe?

Bran Stark is 3rd head of dragon: You will not walk again, but you will fly.

Bran Stark is 3ER: They both are the same person.
« Last Edit: 30 April 2019, 10:51 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Reco

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 31 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 19
    • View Profile
Game of Thrones
« Reply #64 on: 30 April 2019, 11:08 »
Cat timp totul se rezuma la un pumnal special si un asasin, un ucigas, nu inteleg de ce nu s-a incheiat totul mult mai repede.

Mance Rayder(care in acel moment era cel mai aproape de armata zombie) discuta cu ucigasii,stiu eu trimite o pasare, un calaret, suna la DHL si face legatura cu ucigasii din braavos, aia fac rost de un pumnal special, mance is aduna armata, incepe o batalie, in mijlocul bataliei apare "the night king" vine ucigasul, scoate pumnalul, pac, game over,the end. Toata lumea ciocneste un pahar de vin, povestea cu regele noptii s-a incheiat. Nu avem nevoie de atata tensiune,atatea sezoane facute de-a lungul anilor.

Pentru mine asta a fost dezamagirea totala, adica vorbim de regele noptii, power overwhelming, godlike, tot ce vrei, si la sfarsit aflu ca aveam nevoie de un ucigas si un pumnal? Pai pentru ce atata gargara?

Asta e din seria Lord of The Rings? De ce nu s-au folosit de vulturi sa se duca pe munte si sa arunce direct inelul in vulcan, fara sa-si mai bata capul cu toata calatoria???

Serialul nu trebuie sa aiba logica, ci audienta; asta il face sa existe. Nu m-am uitat sa caut statistici, dar cred a avut ceva succes...

Si eu mi-am pus multe intrebari referitor la batalie(de ce s-au dus calaretii inainte fara sa vada nimic; de ce nu au facut un sant care sa cuprinda toata armata; de ce Arya trece de la master-killer->pussy->master-killer; de ce nu au facut rost de substanta aia verde inflamabila folosita de Tyrion in lupta cu Stannis; de ce l-au lasat pe Bran (the legacy of humankind) cu Theon (ce il recomanda pe Theon sa fie mega bodyguard-ul) samd samd), dar intr-un final m-am rezumat la ceea ce trebuia sa fac: sa savurez episodul - mi-a placut.


P.S. Si ca la fotbal, internetul e plin de critici, regizori si scriitori de scenarii de Oscar.



 

Offline c6t9

Game of Thrones
« Reply #65 on: 30 April 2019, 11:15 »
Trebuie să fie. Altfel nu mai încearcă nimeni din partea cealaltă să ofere conținut de calitate. Dacă nu contează ce dai, ce rost are să te chinui să oferi ceva bun?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Offline Nosferat

Game of Thrones
« Reply #66 on: 30 April 2019, 12:37 »
In lotr ai explicatie pentru mai toate lucrurile ce par a fi ilogice in film, inclusiv faza cu vulturii este explicata in carti. Aici nu ai nici un fel de explicatie,logica sau sens pentru ce se intampla,atat in serial,cat si pe o fituica undeva pe un raft prafuit.

Totul este facut extrem de intunecat, de parca nu s-au tinut batalii pe noapte pana acuma,dand vina pe televizoare si alte minuni,sincer mi se pare o tactica ieftina,genul 30FPS is more cinematic, adica nu jocul e problema,tu esti nab ca doresti 60+fps si nu esti capabil sa apreciezi jocul care este fortat la 30FPS.
Kingdom of heaven,lotr sunt doar cele care imi sar in minte acuma,dar sunt mult mai multe,unde batalia pe timpul noptii a fost facuta calumea. Frica si efectiv senzatia de "intuneric" se poate prezenta si altfel decat facand totul extrem de intunecat.

Luand in considerare ca esti "martor", cand stau la masa cei mai mare strategi din universul got, ajungi sa ai totusi ceva asteptari, sa vezi o batalie pe bune,si nu lucruri ce poate te-ai astepta de la un copil de 7 ani, ci de la oameni care au trecut prin razboaie si stiu ce inseamna infanterie,cavalerie,apararea unui castel,etc.

Serialul trebuie sa se tina de un fir logic,altfel totul devine nonsens, de ce nu a fost tocat singur regele noptii de arya? Daca tot nu cautam absolut nici un fel de sens? Merge arya singura, face facetime cu night king,il omoara, si totul se termina.

Cartile dupa care s-a luat acest serial,iti ofera destul de multe explicatii pentru lucrurile care poate nu puteau fi explicate in detaliu in serial, am inteles ca nu poate fi totul explicat,nu vorbim aici de un documentar. Insa cand incepi sa te desparti de carti,ai o oarecare obligatie sa nu iti insulti audienta, esti tot in universul got, nu in spaceballs, si daca R.R. Martin inca nu a terminat cu povestea,nu mai ai mana ajutatoare gen"nu am avut cum sa prezint asta, nu am avut timp,chef, buget...etc,insa se poate gasi in carti".  Atunci responsabilitatea cumva iti revine tie, sa prezinti de ce lucrurile s-au intamplat asa cum s-au intamplat.

A avut succes, nu neg asta, insa pe acelasi sistem sunt multe filme si seriale care pot fi considerate de succes,dar aici intervine acel fanboyism si hype de care sincer sunt arhisatul. Adica nu mai conteaza nici un defect,toti sunt hateri care nu sunt de acord. Asta a fost si cu black panther, care dupa mine e un film mediocru, in nici un caz nu poate fi considerat la rangul la care a fost urcat de fanboyismul din media si net, de zici ca era cel mai bun film din istoria filmelor.

Sa nu ma inteleaga careva gresit,nu e vorba aici ca detest serialul,altfel nu m-as uita, insa am totusi ceva asteptari, fara ceva standarde unde dracul am fi?
« Last Edit: 30 April 2019, 12:52 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

nimicinfinit

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #67 on: 30 April 2019, 13:50 »
Na, a inceput sezonul 8, practic cu episodul 3.
Frumos, placut, perfectibil.

Regele noptii rade (cand a fost parlit de balaur cu ragaitura inflamabila)
Nu atat el cat producatorii rad de mine si de ceilalti "analisti" care despicau semnele ghetosilor, profetii, etc.
Desi banuiesc ca prin ultimul episod mai apar "ochi albastrii"...noi romanii stim ca securitatea nu moare, doar se transforma.

Cum de a sarit Aria? In mod simplu din pom (sau ceva cotlon, tunel, etc ca doar a copilarit acolo)
Avea rost sa ne arate pas cu pas cum a ajuns sa sara? (daca arata cum merge anulau surpriza sariturii... ;))
Si evident este doar un om care s-a batut curajos pana a napadit-o disperarea (in biblioteca) dar vrajitoarea a motivat-o din nou.
Apropo: nu putea sa faca schema omorului oricand. Abilitati avea (indiscutabil) dar e nevoie de Oportunitate si Locatie iar astea doua tin de sansa.

S-au ascuns in cripta? Da. Tot oameni ca doar nici istoria umana (aia mare si aia personala) nu  musteste de decizii geniale.
Nu a avut nimeni curajul sa sugereze scoaterea stramosilor de acolo sau se bazau pe cataroaiele grele ori pe faptul ca regele noptii anima mortii doar dupa batalie.

Tatarii au murit degeaba in 7 secunde? Nu.
Doar un singur urias a ajuns la conacul boieresc Winterfell desi de Zid au trecut destui.
Multumim tatarilor.

Au scapat prea multe personaje? Evident. Got asa face, invers decat ne asteptam.

Coloana sonora buna s-a intors (dar inca nu ocupa locul intai castigat cand calugarul ala urmarea copilul in catacombe ...la eliminarea juntei clericale din Debarcader)

Paradox: in biblioteca mortii au reactionat la zgomotul cartii aruncate dar nu au miscat la zgomotul facut de sabia tarata de o mortaciune (in plus: mortaciunea injunghiata in gusa de Aria a sangerat abundent...sistem circulator functional??)

Uimiri: - regele noptii a dialogat telepatic cu Bran?
Ca unul din ww a sesizat trecerea Ariei si l-a facut pe rege sa se rasuceasca. Asta numai telepatic se putea.

- cutitul eliberat de Aria era bine sa cada in mana Branului si el sa infiga custura in regele noptii. Dar, probabil, Bran este un pacifist.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #68 on: 30 April 2019, 15:35 »
^frumos. dar.. presupuneri. principiul de fier e asa: daca nu ti se sugereaza/arata in film, atunci nu exista.

era ceva sa fi vazut dothraki doborand uriasi. asteptam pana scot versiunea pe night vision.
« Last Edit: 30 April 2019, 15:37 by Monier »
 

Offline astateofmind

Game of Thrones
« Reply #69 on: 30 April 2019, 17:15 »
Daca nu ma înșel Arya a devenit pussy după ce și-a luat un zid in cap. Normal as zice și a văzut ce măcel e in jurul ei.

Totusi unde era era hoarda de undezi ca in curte mai erau f putini.

De ce nk nu a simțit ca vine aria? Pt ca Bran.

Presupuneri? Bineînțeles, ca la orice film cât de cât ok.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline c6t9

Game of Thrones
« Reply #70 on: 30 April 2019, 17:39 »
Așa au spus ei că s-au gândit, hai să o lovim la cap și să o facem lvl 1 iar. În realitate un om atât de antrenat este atât de automatizat încât i-ar fi eliminat pe ăia în încăpere fără să știe ce i-a lovit. N-ar face pe el... Și lumea zice mama ce badass e Arya, cea mai tare luptătoare din toate regatele. My ass. Ar fi fost fain pentru nivelul ei și pentru capacitatea de-al ataca pe ăla, dacă îi termina pe morți fără să știe ce naiba se întâmplă. Și dacă ea era atât de șmecheră și NK tot o prindea în aer, cam cât de tare era el? De asemenea dacă nu era refuzată lupta cu Jon și i-ar fi dat o palmă și să-l lase în plata morților, ar fi arătat și mai mult cât de puternic era.

Poți face chestii neașteptate, dar frumoase. La nivel înalt.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Offline astateofmind

Game of Thrones
« Reply #71 on: 30 April 2019, 18:03 »
Ai văzut prea multe filme. Un om normal nu își revine instant după una serioasă in cap.

In plus nu era antrenata sa își ia ziduri in cap. Și nici nu are fizic de wrestler.

In plus partea morala.
« Last Edit: 30 April 2019, 18:05 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline c6t9

Game of Thrones
« Reply #72 on: 30 April 2019, 18:28 »
Dacă ai contuzii din alea, nu mai mergi așa și nu trec ca prin magie, culmea când practic adrenalina tocmai s-a dus și ar trebui să cazi de tot.

Dar hai, este asasin de nivel mai mic? Un asasin din ăsta și-ar fi ales un loc înalt și vreo 2 găleți cu săgeți întâi, n-ar fi stat la gros și întâmpinare.

I-am ascultat povestind. Mi se pare un nivel foarte slab. Oricum nu o spun eu, au scris alții mai pricepuți, de mult și multe ori, că au un nivel slab. Am citit că niște scene mult mai bune, au fost eliminate. Au spus și ei că s-au mai gândit să mai scoată și din ce-am văzut, dar până la urmă au ales să rămână ce-a fost. Alegerile lor s-au bazat exclusiv să fie ceva la care să nu te aștepți. Morții sunt, dar nu mereu și nu prea, însă apar grămadă când trebuie. Te-ai așteptat? Nu. Bum!


Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

nimicinfinit

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #73 on: 30 April 2019, 18:57 »
...În realitate un om atât de antrenat este atât de automatizat încât i-ar fi eliminat pe ăia în încăpere fără să știe ce i-a lovit. N-ar face pe el...

Cand ii baga shuria in gusa la moarta aia, care a aparut langa ea, a fost super automatizata. Mana deja efectuase lucrarea si abia apoi ochii au afisat spaima.

In biblioteca a speculat faptul ca mortaciunile nu stiau ca este acolo si nu s-a apucat sa ii starpeasca ca iar o napadeau. A incercat stealth ca e cu minima risipa de energie plus groaza pe ea cat cuprinde (se vede atunci cand a cazut cu usa si cu mortaciunile calare pe ea)
Antrenata, antrenata dar totusi nu un batran razboinic (ca si aia au patat pantalonii)
 

Offline c6t9

Game of Thrones
« Reply #74 on: 30 April 2019, 19:08 »
Exact ce spuneam, se schimbă lvl numai după cum să dea bine.

De ce nu reușim să trecem peste prostia asta americană cu privire la multe, nu știu.

Apropo de asta, tu dacă ai avea super skill la aruncat cuțite (că tot l-a demonstrat înainte), n-ai avea niște compartimente cu niște vârfuri din alea? Mai ales că ar fi permis eliminarea de la distanță a unor inamici periculoși.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk