Author Topic: Game of Thrones  (Read 39541 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

nimicinfinit

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #75 on: 30 April 2019, 19:30 »
Poate a terminat rezerva fara sa ne arate.  ;D

Dar putea sa arunce in regele noptii.
Insa cand uraste monstruos ea sare pe victima (vezi in cazul Meryn Trant)

Dar era periculos. De rata aruncarea (ca deh, se stia obosita) aleluia sansa doi.
A preferat sa se arunce banzai ca, asa cum am si vazut, de aproape se poate improviza in caz ca nu reuseste prima figura.
 

Offline c6t9

Game of Thrones
« Reply #76 on: 30 April 2019, 19:48 »
Teoretic nu pentru el ar fi fost.

Planul gândit de ei era ca cei doi frați/iubiți să se lupte cu NK. De altfel s-a discutat mult dacă nu cumva împreună erau cei capabili să-l omoare. Însă noi știam că Arya este cea care va face asta. Melisandre a spus de la bun început. Arya nu știa până n-au avut discuția. Melisandre i-a sugerat să meargă.

Ce nu s-a gândit nimeni, a fost ușurința trecerii peste un astfel de moment.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #77 on: 30 April 2019, 20:51 »
asa cum exista explicatii si scuze, la fel de bine se aplica reversul monedei.

arya a venit pe copaci; nu merge, copacii se misca si se scutura, amplifica orice miscare.
arya nu a fost simtita de zombi; pardon a simtit-o cel putin unul, can a miscat aerul din dreapta lui. deci in clipa urmatoare zombii o insfacau de toate membrele.
bran a tinut pe night king cu mintea ocupata; asa adica.. in ce fel? ca ala a prins-o imediat.
asoasf.. discutie futila.
si nu in ultimul rand, regele a tinut-o sus, cu burta expusa exact acolu unde avea doua piese de armura care s-au cascat nepermisibil.
ce armura buna are despartituri in zona burtei?? hai, sa vedem si noi, exemple.

stiti ce vad eu? o scena de hollywood. ala rau si prost asteapta eroul. care il lichideaza in cel mai ridicol mod posibil.
si mai vad ceva.. parca aduce cu o scena de anime. nu stiu de ce..

« Last Edit: 30 April 2019, 20:55 by Monier »
 

Offline Megalomaniac

Game of Thrones
« Reply #78 on: 30 April 2019, 21:18 »
E clar ca e anticlimactica treaba si ca nu se termina aici povestea cu ww. Sa speram ca ajunge cumva la Bran, probabil ultima scena din serial.
La o prima vedere scena cu Arya e pusa la impresie: nu avea de unde sa stie skillurile wwrilor, nu erau pe lista ei, nu avea teoretic ce cauta acolo dar poate mai aflam detalii pe parcurs.
 

Offline duke_zz

Game of Thrones
« Reply #79 on: 30 April 2019, 21:37 »
@Monier & altii:

"The area around the Weirwood where Bran Stark meets the Three-Eyed Raven is shown to destroy wights. It is stated by a child of the forest that they "hold no power here", though it is unclear whether it is because of the tree, the reason why the tree is there, or some other factor."

Legat de ce zicea un coleg pe pagina trecuta: oportunitate si locatie.

Plus. aici vedem si cum a sarit:

https://gameofthrones.fandom.com/wiki/Weirwood?file=803_Arya_Jump_Gif.png
« Last Edit: 30 April 2019, 21:39 by duke_zz »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #80 on: 30 April 2019, 21:55 »
^
ok dude, cred ca asta-i explicatia defintiva. poate stiti prin ce episod au zis-o ca mi-a scapat complet!
-

eu cred ca era foarte greu sa vii cu surprize. tocmai de aceea nu trebuie sa te bagi singur in colt, pentru "public".
mie unul imi convine asa, accept ce s-a intamplat, privim mai departe.
dar sunt de parere ca au cazut in capcana "cheap thrills"

stiti povestea scurta a lui hitch, legat de suspans, nu? de unde vine exact suspansul, din surpriza pe moment, sau din implicarea emotionala?
era de zece ori mai tensionant daca vedeam devreme pe arya cum urmarea walkerii, cum cauta momentul propice, cum da tarcoale.
 daca stiam cu toti ca ala-i locul cel mai bun pentru atac. o putea spune vrajitoarea, cu mult dinainte. se cheama setup & payoff.



si mai stiu un lucru; tactica din long night a fost data la minus infinit!
HA, au facut exact invers de parca au luptat cu spatele, in directia opusa. TOCMAI aceeasi capcana stupida: dorinta de a surprinde.
 acum terminai sezonul sase, cu batalia dintre jon si torturator. fratilor, a fost mai buna, like.. by miles. exact asa cum doream, inainte s-au pus cu mainile pe masa in fata hartii, au discutat psihologii..
quality!
« Last Edit: 30 April 2019, 22:01 by Monier »
 

Offline Wolfe

Game of Thrones
« Reply #81 on: 30 April 2019, 22:12 »
A fost o mizerie ultimul episod, insa nu pot sa spun ca ma asteptam la altceva. Serialul a coborat la nivel de fan fiction inca din sezonul 5.
*Know* that when death comes for you, *know* that I shall meet its blade with mine.
 

Offline Ciocanul

Game of Thrones
« Reply #82 on: 30 April 2019, 22:37 »
Tot cautati 
E clar ca e anticlimactica treaba si ca nu se termina aici povestea cu ww. Sa speram ca ajunge cumva la Bran, probabil ultima scena din serial.
La o prima vedere scena cu Arya e pusa la impresie: nu avea de unde sa stie skillurile wwrilor, nu erau pe lista ei, nu avea teoretic ce cauta acolo dar poate mai aflam detalii pe parcurs.

+
De ce Night King trebuia sa se expuna in asa hal ? Nu putea sa trimita 23434345444 de zombie sa-l toace pe ala in scaun cu rotile ? Nu mai era cine sa-l apere, erau praf toti oamenii si mai rezistau sporadic pe ici colo. Mi se pare cam proasta faza dar totusi trebuie sa ne amintim ca e un serial si nu poti avea asteptari gen Avengers unde stau aia o ora sa-i scoata lui Thanos o manusa si sa-l fraieresaca a doua oara inca 3 ore. :)
 

nimicinfinit

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #83 on: 01 May 2019, 05:58 »

De ce Night King trebuia sa se expuna in asa hal ? Nu putea sa trimita 23434345444 de zombie sa-l toace pe ala in scaun cu rotile ?

Raspund eu, in modul absolut trebuia sa se expuna din cauza noastra.
Linia lui narativa trebuie inchisa, serialul trebuie inchis pe repejor inainte.

Asta pentru ca are succes.
Are succes deci e clar ca gasteropodele de actori/oricine implicat vor/vrea bani tot mai multi.
Dar e serial (din tagma fara reclame, doar asteptam mai multe abonamente si drepturi pe sepci/tricouri, etc)

Serialele care se mentin eoni sunt alea gen "tanar si nelinistit" a caror "succes" permite gasteropodelor sa traiasca intre decontare si chenzina.

Deci: multumim civilizatiei umane.


In modul particular: regele noptii rade/zambeste.
Adicatelea are trairi (cu tot ce asta inseamna)

Cu zece mii de ani in urma a avut el ceva de impartit cu cioara triplu oculara si acum a vrut sa ii dea el omorul (ca albastrirea pica din moment ce a dus mana la sabie)

Dar o sa aflam motivatiile (cred) deoarece seria a avut succes si urmeaza sa fie fabricate "continuari" ante si post moment (insa atentie: gasteropode noi care se multumesc cu putin la inceput)
 

Offline astateofmind

Game of Thrones
« Reply #84 on: 01 May 2019, 06:02 »
acum a vrut sa ii dea el omorul (ca albastrirea pica din moment ce a dus mana la sabie)

Sau nu pica ... dupa ce-i dadea omorul il resurecta si avea access la toata memoria si poate si lista de talente ....
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 
The following users liked or thanked this post: Ciocanul

nimicinfinit

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #85 on: 01 May 2019, 06:37 »
Sau asa.
Oricum cand nu e vorba de documentar se poate face cam orice hocus-pocus (panaceul momentului e intoarcerea in timp  ;D)

Alte ganduri despre ep.3:
- nu a fost mama tuturor bataliilor afisate pe TV (cum zice monier: caftul bastarzilor a fost superior)
- eliminarea ghetosilor (ca pericol iminent, nu ca nu urmeaza sa deschida careva ochii sai de peruzea pe undeva pe harta) lasa un sentiment de neimplinire.
Ghetosii s-au definit ca bau-bau suprem si acum e cumva pustiu...si crivatul e rece.  :-[
Ca cine pune bucile pe tronul de fier (fara tapiterie) oricum se aboneaza la hemoroizi (cu tot ce asta inseamna  ;D)
 

Offline Nosferat

Game of Thrones
« Reply #86 on: 01 May 2019, 09:20 »
Dupa cum spun si foarte multi reviewers pe net, the night king got snoked.

Apropo R.R. martin era vehement impotriva multor lucruri ce au fost culminate in episodul 3. El de exemplu nici nu dorea sa fie un night king, asa cum este prezentat in serial, aia deschide un fir narativ ce poate inchis cu prea mare usurinta si mirosea prea tare a cliseu. Insa nu m-ar mira "money,tons and tons of money" a fost ce l-a facut sa isi dea acordul pentru sezoanele 6-7-8, sezoanele unde cartile au tot mai putin de a face cu ce se intampla in serial. Din pacate incepem sa ajungem la punctul in care universul din carti abia are legatura cu universul din serial. Si e dezamagitor. E ca si cum ai face stapanul inelelor dar in film ar fi vorba despre aproape total altceva decat in carti.

Apropo,care dintre voi a citit sau macar prin audiobook ascultat cartile? Sa vedeti unde incerc sa bat. Daca nu cunosti got din carti,normal ca nu are cum sa te deranjeze anumite lucruri,nu trebuie sa le impaci cumva,insa cand ai citit cartile si vezi in ce directie se duce serialul,incepe sa devina agasant.

Se mai speculeaza pe net ca toata faza asta cu arya+overpowered women in ultimele 2 sezoane, a avut mai mult de a face cu PC culture decat universul got. Serialul a fost mult timp acuzat ca fiind rasist,misogin etc,etc. Inclusiv RR martin,care are mai multe reportaje pe net raspunzand la intrebari "George RR Martin on Racism and Sexism Accusations against Game of Thrones". De aia decizii gen tyrion facut sa para tampit si plin de greseli,jon snow si toata treaba cu azor ahai suna prea tare a patriarchy. Ma rog,nu stiu cat e adevarat,si cat nu, insa sunt cateva lucruri ce ridica suspiciuni.

Cativa cu niste intrebari si nelamuriri cu episodul 3.





« Last Edit: 01 May 2019, 09:43 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #87 on: 01 May 2019, 15:35 »
so.. ma consider novice in universul asta, pentru ca l-am ''urmarit" in ultimele zile. intai 7, dupa acea 2 si 3 simultan alternand episoadele, apoi 4,5,6. inca nu mi-e clar multe..

m-a lasat sub asteptari lupta din 3, pentru ca NK a fost ridicat si amplificat ca un pericol extrasuperimbatabil. din nou zic, e o impresie de simplism si absurd.
totusi, cred ca regizorul a facut o treaba extraordinara! (cu materialul si bugetul primit). numai daca judec minutele din clipul ce urmeaza cu moartea nk, imi trezeste admiratie si apreciere. daca exista gauri ele sunt din scriere.


in sfarsit am gasit cheia cu zona weirdwood in episodul 10 sezonul 4. unde zombii sunt pulverizati din aer la intrarea in galeriile copiilor. din notitele linkului dat ieri de duke.
asadar, daca universul is pastreaza logica, ce trebuia sa vedem?  exact la fel, ca zombi nu pot ajunge in preajma copacului.
vreau sa priviti inca odata, lucid si fara ura, la ce se intampla. apoi spuneti-mi ce credeti.
« Last Edit: 01 May 2019, 15:41 by Monier »
 

Offline Nosferat

Game of Thrones
« Reply #88 on: 01 May 2019, 16:06 »
Asta e problema,serialul l-a ridicat pe acest piedestal, urmand sa ii dea o moarte cu "subvert expectations" ceea ce dupa mine a inceput sa devina un cliseu ieftin, multumita celora care au inceput sa abuzeze de aceste cuvinte,mai ales cand fost criticati pentru masacrarea universului star wars cu minuni gen fuel consumption.

In universul got nu exista un mega rau gen night king, este facut EXACT incat sa nu fie raul suprem si bunul suprem. Exista Night’s King nu Night King, insa nu are nici o legatura cu cel din serial. Night's king a fost al treispelea comandant in garda de noapte,este mentionat in A Storm Of Swords de catre bran stark.

Ar fi foarte slab scris,daca asta a fost totul cu regele noptii, chiar ca ar fi really,really bad writing. Tare m-ar mira daca in serial poate in ultimul episod nu vedem un mini spoiler sau ceva, raul inca traieste.
« Last Edit: 01 May 2019, 16:18 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #89 on: 01 May 2019, 19:32 »
^could not agree more.
tocmai l-am vazut pe  martin vorbind despre supereroi, si tipul m-a castigat.

am pus inca o data episodul. alright.. m-am dezmortit nitel.

1) intreaga batalie este un nonsens.
nu iesi din cetate, in plin intuneric, contra zombi. te pregatesti pe bune, daca anunti ca e sfarsitul lumii.
in plus, ce faceai daca NK si armatele lui atacau in alta parte? HM?

2) din pacate;
desi cutitul in NK nu ma deranjeaza;
ma deranjeaza modul ridicol in care s-a comportat de la inceputul episodului. nu doar el, ci si white walkers.
ma deranjeaza modul cum a murit.

3) ma deranjeaza lipsa de viziune, perspectiva, echilibru si armonie; nu exista acele principii unificatoare, care iti dau tie o idee clara in cap despre tabere, figurile esentiale si rostul lor.
pe rand protagonistii iau decizii gresite, apar ori sunt salvati din senin, sunt gata de moarte si apoi scapa, de cateva ori; etc.
insert here: shock value; cheap thrill; trope; clichee; kitsch. "subvert expectations"(..motherfucking.. the stupidest thing i've ever heard)
-

am vazut making of, si m-am lamurit mai ales de punctul trei. cei doi, ramasi dupa martin sa continue destinele, se ghideaza dupa toate legile nescrise ale unui film prost!

l-au blocat pe snow ca sa nu-si apere fratele; au uitat complet de ce spuse duke_zz, ca in jurul lui bran zombii nu supravietuiesc. se vede clar cum ajung la doi pasi de el.
au adus walkerii special sa moara in vazul publicului, altfel ce rost aveau sa vina cu regele?
ok, regele: de ce nu l-a lichidat pe jon ori sa-l fi tras pe bran intr-o capcana, fie ea si telepatica. intre noi fie vorba, urmatorii au contribuit cu zero in "marea lupta suprema":
bran; snow; daenerys; night watch. deci bran care avea puteri sa vada tot ce se intampla, a stat spectator - cand era poate singura si ultima ocazie de a se folosi din plin de darurile lui..
revenind la rege, nu inteleg de ce s-a dus la copac cu toti generalii pe langa el. fie mergea singur, fie ii trimitea pe ei. fie arunca cu javelinul de la distanta.
s-a oprit, nu a zis o vorba si a asteptat sa fie spart de scenaristi.
it's just stjupid, ok?


zic ca ma deranjeaza cum a murit, pentru ca e ceva similar cu ce s-a intamplat cu snoke.
are dreptate ..nerdrotic, niste panarame au preluat francizele.
prima oara nu mi-a venit sa cred, tipul parea o parodie haioasa.. deci prima oara am auzit adevarul de la..
ohshi, clipul a disparut. se chema "Liberals Took Over Star Wars" - soggycow; e pastrat in compilatiile "last jedi rant"

tare mi-e tema ca .. problema e mai grava. tine de noile generatii de filmmakeri, incepand cu scenaristii. mi-amintesc "cu drag" de prometheus si noile star trek.


Post Merge: 01 May 2019, 20:08
btw, NK nu s-a dus sa-l posedeze pe bran. are mana la iatagan. adica il putea asfixia - la fel de bine ca pe arya - intr-o subsecunda.
btw2, are o armura aiurea; se vede o despartitura dar e ciudata.. e un fel de plasa cu niste platose interpuse peste. anyway, are armura. dar.. cutitasul ala a trecut prin ea mai bine ca la dark knight.

lupul si cei doi dragoni au supravietuit, thank you god of light. iar daca tot au scapat mai toti, cavalerul lui daenerys merita si el. .nu?

in fine. e timpul sa misc mai departe. cred ca s8e3 a batut la hype filmul avengers endgame. si asta chiar ma bucura!!

sincer, lena acum poate ataca sau retrage dupa plac. nu e nici o graba. ai putea face inca cinci sezoane. nici nu inteleg de ce trebuie sa fie mai rea decat zombi.
in fine! :)
« Last Edit: 01 May 2019, 20:08 by Monier »