Author Topic: Game of Thrones  (Read 39491 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ciocanul

Game of Thrones
« Reply #150 on: 13 May 2019, 19:38 »
(-)
Au fusarit sezonul si au concentrat la greu actiunea dar asta trebuia sa se intample, asa a vrut mos Martin. asta este. Balaurul pe steroizi la greu, ce vitamine ? De la parlit ceva soldati a trecut la taiat cladiri si barci in doua cu plasma :D. Cersei are o faza tare idioata de final, la fel si unchiul Greijoy care putea sa nu fie. Sansa are un prime time mult in episod si … nimic. Alearga ca o curca beata.

(+)
Nu m-am asteptat ca blonda sa o ia razna, nimeni nu s-a asteptat, a fost o surpriza de proportii si un turning point demn de GOT. Imi place sa mai fiu surprins in filme, nu tot clisee peste clisee. Ca si efecte speciale a fost destul de reusit pt un serial. Nu mai fiti hateri degeaba, e totusi un serial.
Nu v-ati asteptat ca o ia razna
 

Offline astateofmind

Game of Thrones
« Reply #151 on: 13 May 2019, 19:43 »
Sansa are un prime time mult in episod si … nimic. Alearga ca o curca beata.

Creca vrei sa zici Arya ...

Nu v-ati asteptat ca o ia razna

E nu ... eram chiar siguri :D

S-a construit in directia respectiva, din pacate pe FFWD.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline duke_zz

Game of Thrones
« Reply #152 on: 13 May 2019, 20:01 »
Daca excludem story-arc WW si story-arc Arya si excludem ultimile 2 episoade, GOT ar fi un serial bun, chiar excelent.
Nu consider ca Dany a luat-o razna neasteptat, indiciile au fost acolo, mereu. Eu chiar mi-am dorit sa fie ca ta-su si abia asteptam momentul. Au fost clipe cand "a fost aproape" :)). Doar ca daca facea asta pe cand avea 3 dragoni, serialul se termina pe la sezonul 4 sau 5 :).

Deci nu am inteles ce au vrut sa faca cu Arya.. dupa ce in ep trecut era MVP, acum a fost proasta satului. Clegane ii zice, "mars fa acasa", aia zice "ms" si apoi alearga ca o curca beata spre .. nici ea nu stie. Tot antrenamentul de super rogue de data asta nu a mai functionat, si-a luat-o de la bolovani.

Nu imi place ca nu si-au asumat (producatorii) cine sa o beleasca pe Cercei (in mod direct), au lasat sa ii cada pietre in cap.. meh.

Dragon OP. Deci 1 bucata de dragon a nivelat orasul (plus ceva armata si baliste), asta dupa ce ep trecut frate-su si-a luat-o pe neve.  Daca o ducea capul si nu era o lesinata moralista, baga rush cu cei 3 dragoni si belea jumate de harta.. dar cum mai zis mai sus.. tot serialul se termina mai devreme.

Inca 1 episod si gata telenovela.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #153 on: 13 May 2019, 21:11 »
din cate spuneti ca daenerys era normal sa fie nebuna, aproape ca asta era cursul natural al lucrurilor huh..

MDAP baietii au procedat bine! da-le un dezastru de final, ia banii si fugi!
related -https://www.youtube.com/watch?v=-WCFUGCOLLU

hah, si eu care credeam ca martin nici nu a scris povestea decat pana prin sezonul cinci.
ce naiv pot fi, care toata lumea stia ca asa a fost sa fie.

..suddenly, everybody is a fiction writer!
ef me, this world... such wonder, so genius, much braaainz.




Post Merge: 13 May 2019, 21:32
..EVEN THIS GUY!
« Last Edit: 13 May 2019, 21:32 by Monier »
 

Offline Ciocanul

Game of Thrones
« Reply #154 on: 13 May 2019, 23:01 »
Hai sa nu o mai dam de gard, nu a prezis nimeni ca Daenerys o da de gard si niveleaza baza inamica cu plasma. Acum toti vin cu logica, ca de ce au murit dragoni, ca de ce nu a nivelat de la inceput capitala, ca de ce manele. Ce drec poate fi logic la un dragon ce scuipa foc ?
Da clar, Arya vroiam sa zic dar ce mai conteaza. Personaje de umplutura. :D Lord Snow putea lipsi linistit din episodul asta.
Jeremy greseste:
Varys a fost consilier de pe vremea targaryenilor. A dat "semnal" a ce se va intampla dar nimeni nu a reactionat.
Daenerys a zis ca va domni prin teama daca nu prin dragoste, de aici parjoale la greu. A ... nu a distrus chiar tot orasul... a parlit sa se tina minte, o practica obisnuita si in antichitate si nu numai, datul exemplu a ce te paste daca te opui.
Piticul incearca manevre dar nu ii iasa cum a facut mereu, asta este.
Pacat ca Cersei o termina asa si totusi e ceva ciudat in ce zice frate-sau... s-ar putea sa mai apara....

« Last Edit: 13 May 2019, 23:23 by Ciocanul »
 

Offline Raziel01

Game of Thrones
« Reply #155 on: 14 May 2019, 00:19 »
The memes level is over 9000:

Quote from: random
Game of Thrones Patch 8.05 notes:

- Scorpions now have -50% hit rating
- Iron Fleet may now only fire one bolt at a time
- Buildings and structures now take 500% more dragonfire damage. (Developers notes: We noticed that dragonfire was ineffective against buildings and structures in previous patches (8.03) for the Army of the Dead faction, to a point where a single Hero class could hide behind a rock and take zero damage. We believe this hotfix will address future dragonfire siege damage against buildings)
- Daenerys Hero class and infantry for Targaryen faction have had their sanity reduce by 100% and will often attack random enemy and neutral units
- Arya hero class health increased by 400%

https://i.imgur.com/a5yrdiu.jpg

https://www.reddit.com/r/freefolk/comments/bo5avw/this_did_not_age_well_at_all/

https://i.imgur.com/FS3GyXP.jpg

https://imgur.com/a/QMc0bRp

https://www.reddit.com/r/freefolk/comments/bo3gei/great_writing_btw/

https://www.reddit.com/r/freefolk/comments/bo3cze/when_you_feel_down_just_remember_kit_harrington/

https://www.reddit.com/r/freefolk/comments/bo58ei/thank_you_dd_for_ruining_it_for_us/

https://www.reddit.com/r/freefolk/comments/bo2092/my_god/

https://www.reddit.com/r/freefolk/comments/bo4egi/davos_not_much_of_a_fighter_seaworth_leading_in/

https://www.reddit.com/r/freefolk/comments/bnxky6/in_s1e1_jaime_lannister_pushes_bran_stark_out_of/

Quote from: youtube comments
The Starbucks cup made more of an impact than the Golden Company.

E show total pe /freefolk. Serialul asta e o adevarata comedie.
« Last Edit: 14 May 2019, 00:50 by Raziel01 »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #156 on: 14 May 2019, 09:07 »
do you want to know what stupid is? this is what stupid is:
https://youtu.be/_3M0Xt97aFI?t=1943
"subverting" e o scuza imbecila de la HACKS. sigur ca e suprinzator. te surprinde al naibii. te surprinde neplacut!
nu subverseaza nimic, din contra, supraimpune lipsa talentului.
-
ce zic multi suna asa: i'm ok cu arya mvp.
EU NU!

in vin in cap concepte precum: destiny; arc; prophecy; fitting; MERIT.

plus, toata explicatia legata de acel cutit e aiurea. cum adica "cerc", cine a folosit cutitul intai? un asasin contra lui bran. nici o conexiune cu NK.
cerc era daca arya il folosea contra cersei! si cum arya avea un arc foarte frumos in care, desi asasina, a invatat demult ca razbunarea nu vindeca, probabil ca ii arunca cutitul la picioare lui cersei: "you need this more than me" as you would. and that's a fucking complete arc!

dar stim ca nu a apucat sa fac nimic in oras, intr-un sens sau altul. -https://www.youtube.com/watch?v=7a8tRJAU0lk


Post Merge: 14 May 2019, 09:29
despre bran? oh, are cineva nevoie de mobilier din lemn masiv? ..you've found it.
reamintiti-mi ce a facut bran ca sa merite tronul? s-a catarat prin locuri nepermise? pardon de cinism: vreo medalie la paralympics?
 sau poate vreo viziune... ceva important. A! ca jon e targaryen? cui i-a folosit asa ceva, era mai bine fara!! mult mai bine.
fuck off

abia astept saptamana viitoare. cand toata dezamagirea si acceptarea se va preschimba in furia internetului.
spoiler: cand jon baga cutitul in dany, si bran (cu sansa) ia tronul./spoiler
« Last Edit: 14 May 2019, 09:37 by Monier »
 

Offline duke_zz

Game of Thrones
« Reply #157 on: 14 May 2019, 10:00 »
deci leaks-urile de pe reddit sunt bune :))
singurul lucru bun din toata treaba asta, sunt meme-urile, care au explodat in intesitate, atat made in ro cat si cele internationale

Post Merge: 14 May 2019, 10:41
Hai sa nu o mai dam de gard, nu a prezis nimeni ca Daenerys o da de gard si niveleaza baza inamica cu plasma. A.....



Dar nu o da de gard. Pur si simplu actioneaza conform situatiei. Nu mai are nici un aliat de incredere, ci doar o super arma. Si eu as fi facut la fel, daca toti m-ar fi tradat sau pe aproape si am un BFG in mana.

Am vrut sa iti aduc argumente dupa ce am facut un research, la faptul ca eu consider ca D a actionat conform personajului construit S1-S7 (macar el ffs) dar am gasit un articol care mi-a facut toata treaba.
https://io9.gizmodo.com/that-sudden-game-of-thrones-turn-was-actually-a-long-ti-1834722527

Chestia naspa e ca daca se termina conform leak-urilor e de toata jena.
« Last Edit: 14 May 2019, 10:41 by duke_zz »
 

Offline slicker

Game of Thrones
« Reply #158 on: 14 May 2019, 11:24 »
Dar... nimeni nu avea nici un motiv sa o urasca. Sa o tradeze. Totul e bullshit, fortat, retardat, nebunie si amatorism. Nu cred ca am mai vazut mai atat de mult rahat, o asemenea abominatie de script in nici un film / serial din ultimii 10 ani. Este pur si simplu stupefiant de prost si neverosimil. Hai sa o uram si sa o scoatem nebuna in 3 episoade pentru ca si pentru ca. Subverting expecations haha. AStia 2 retardati de scenaristi ajung impuscati pe strada, nu o mai duc mult. Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa faca si cu Star Wars lol.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Megalomaniac

Game of Thrones
« Reply #159 on: 14 May 2019, 11:54 »
- Sansa SanDisk ramane in nord faraoanca cu frac'su Bran pe post de Stan & Bran
- piticul in King's Landing ca nu-ti trebuie mare lucru sa domnesti, refaci the whore house si cateva pivnite pentru vin si aia e
- Arya ii da fatala nebunei si se intoarce la religia ei, totul este trist in lume
- John reface nightwatch sau pleaca in concediu la wildlings ca atata poate; asta pana e chemat inapoi in sequel, doar e os domnesc

Dragonul isi da seama ca face prea urat la bautura si se retrage pe o insula pustie, batuta de valuri.

Kanietz filma!
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #160 on: 15 May 2019, 10:13 »
stiti cand zicea tarantino: "eu imi ascult caracterele; ma duc unde ma indruma ele" .
cu alte cuvinte asta inseamna ca voi stiti finalul; numai sa va uitati innauntrul personajelor. deseori pana si copiii intrevad incotro se duce povestea.
si asta nu e un lucru rau! din contra, este un lucru foarte bun. inseamna ca au inteles ce se petrece. ca sunt cu personajele, ca sunt antrenati in poveste.

sa luam pe arya. ce va spune ea? bine bine.. ca e curajoasa, inteligenta, abila. am vazut-o cat de bine se descurca in situatii dificile. dar mai ce?
..ca nu asculta de nimeni. face ce vrea ea. isi face prieteni, ajuta pe cine merita si razbuna fara mila. are deci o natura justitiara. nu de asasin! cand a plecat de acolo cu un nou set of skills, a zis-o clar: sunt arya stark.
acum, in ce fel se potriveste ea cu restul clanului: aici e si mai interesant. starks sunt politicieni prosti; n-au treaba cu lucraturile si asasinatele; ned in palat era mai nepotrivit decat nuca in cuier - pentru ca nu a supravietuit celorlalti; a fost depasit de situatie de la inceput, era un naiv idealist. in schimb arya are capacitatea de se debarasa de inamici; a curatat terenul mai ceva decat walkerii (walkerii n-au curmat vreun clan).
(sansa, o inocenta prostuta incet-incet trebuia sa invete din compania lannister, little finger etc. aici sansa a fost prost dezvoltata, pentru ca in mod normal trebuia sa ajunga prima mana politica a starks, adica ceva mai mult decat o purtatoare de progenituri. ..intr-un fel, precum dany, intr-o masura mai mica - a trecut prin multe suferinte, si a invatat politica.)
acum, care-i poveste nescrisa.. incotro arya? ii place aventura si pericolul. va merge pe mare, va redescoperi celalata parte a lumii. va aduce cu ea poate o mana de luptatori si prieteni exotici si bineinteles oua de dragoni. exact ca tipa urmatoare




D&D
pe langa bani aici intervine ORGOLIUL. au avut "dificultati" fara sursa autentica si dupa trei sezoane.. au acceptat renuntarea.
hbo le-a oferit inca doua sezoane. le-au oferit 10 episoade pentru s8. se intelege, cu buget dupa trebuinta. deci hbo sunt baietii buni.
dar d&d nu se descurcau prea bine, vezi S7. concomitent, disney le-a "subvesat asteptarea" cu oferta SW. in acelasi timp, nu pot lasa finalul altcuiva! nu pot lasa pe oricare dintre dany, jon, arya, tyrion, varys, cersei, jamie etc sa fie dezvoltati in alta serie sequel! asa au decis sa verse tot sangele in cateva episoade. sa strice sansele la sequel.

asa au decis sa parjoleasca tot.
criminali

actorii si-au exprimat deja pozitia: dany, varys, jon, arya. se intampla exact ca in cazul lui mark hamill.
ma intreb, cum dracu va arata o conventie got, sau un comicon? cu D&D prezenti sau fara? va dati seama ce dureros va fi, de la actori la public? nu mai zic de toti care si-au numit copii dupa protagonisti - nu doar dupa daenerys, btb.
din nou: astia-s criminali.
ce last jedi fail, ce lost. GOT baby, GOT takes the throne.
« Last Edit: 15 May 2019, 10:35 by Monier »
 
The following users liked or thanked this post: slicker

Offline duke_zz

Game of Thrones
« Reply #161 on: 15 May 2019, 12:01 »
Eu nu inteleg de ce au mai facut aceste post-episod insight-uri..
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #162 on: 16 May 2019, 10:24 »
legat de fetele aventuroase, al doilea clip.

se pare ca finalul o gaseste pe arya plecand pe mare, si recunosc ca imi place ideea. ar iesi o serie fantastica in mainile unui competent.
asta inseamna din prima un scenarist BATRAN, o echipa europeana, nu rahatii astia tineri ..fii lui goldman & sachs, lindeloff, goyer, jj abrams, snyder & other wankers.

- unde eram: asa deci, rapirea universului, caracter cu caracter.
littlefinger
pe littelfinger l-au stricat din prima.. o victima vremelnica. foreshadowing, as they say.


PS
circula niste zvonuri ca acel cal alb, stiti calul sefului de companie? cand apare in drum lui arya?
yo, that was BRAN, negga!  -https://www.youtube.com/watch?v=KRiOEsyZSX8
GOTface.jpg
Post Merge: 16 May 2019, 10:58
scuze daca abuzez de butonul postare, dar sunt abia intrat in universul GOT, care ma fascineaza (cum rar se intampla cu orice "popular media")
recunoasteti vocea de aici, actorul acela KAYE? strutter. betivul din fratie!
pacat ca arta e slabuta


Post Merge: 16 May 2019, 17:34
so.. inca trei zile si gata. in momentul asta...scapa cine poate. tyrion, maybe?

cred ca GOT era pe cale sa devina SW al acestei generatii. e interesant cum ambele sunt practic fantasy.
supranatural, profetii, cavaleri, razboaie.
escapism at its finest. si cu toate astea nu au reusit.

sigur, avem cateva serii de agatat, dar cand vine vorba de universuri, nu se compara cu nimic.. daca iesea mai bine, batea lotr.
trebuie sa admiri acei creatori cu privire larga, pentru ca e cel mai dificil lucru. sa ai o viziune ampla dusa pana la capat, si puterea sa plasmuiesti o lume distincta. tolkien, martin, lucas, ridley scott.. not for naught*, you gotta love these guys.



*meganic ar fi zis i understood that reference. =)

« Last Edit: 16 May 2019, 17:34 by Monier »
 

gurusenior

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #163 on: 17 May 2019, 01:30 »
Star Wars-ul acestei generatii este deja Avengers.



Game of Thrones e cel mult un Dynasty de anii 80'  mai prost in varianta medievala. 



In fine, jalnic scenariul.
Frumos cum a inceput seriaul, patetic modul cum se incheie.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #164 on: 17 May 2019, 07:29 »