Author Topic: Game of Thrones  (Read 39472 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline c6t9

Game of Thrones
« Reply #180 on: 20 May 2019, 22:21 »
Da, alea au fost fantastice.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

gurusenior

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #181 on: 21 May 2019, 05:05 »
Dupa ultimul episod sper sa uit cat mai repede  ca a existat serialul asta.
 
Cu parere de rau, dar ca productie  fantasy de referinta demn de tinut minte peste ani tot Lord of the Rings o sa ramana, sa nu mai zic de Warcraft, Elder Scrolls, Dragon Age, Diablo, Witcher, jocuri  RPG Fantasy ce au avut povesti mai bune.


 

Offline Fallen

Game of Thrones
« Reply #182 on: 21 May 2019, 09:03 »
Deci, eu deobicei nu ma plang si savurez tot ce mi se ofera in materie de seriale, insa sezonul 8 a fost groaznic.
Si-au batut joc de majoritatea personajelor si au lasat foarte multe linii in aer.

Ma simt ca la munca, unde colegul meu se apuca de o chestie pe care nu o termina, dupa care se apuca de alta, si alta, si toate chestiile sunt imprastiate pe birouri.
Dupa un timp, le arunca. WTF.

Eram super sigur ca Jon o sa ajunga rege, eventual cu Dany la mana lui, care a inteles ca Jon poate face o lume mai buna. Ea ramanea regina si avea si dragon, iar lumea o iubea.. era usor si realizabil cumva.
Sansa a ajuns bine, ii sta bine queen in the north, chiar daca nu o suport.
Arya s-a apucat sa fie Cristofor Columb. Cred ca mai cool era, ori sa fie Lady-ul lu Gendry, ori sa fie ceva legat de faceless shit, pt ca au lasat plot-ul neterminat. S-a antrenat degeaba.
Bran trebuia sa moara de cand a cazut, pt ca a fost degeaba tot serialul. Sa-l vad rege, mi-a venit sa vomit.
Jamie trebuia sa ramana in nord cu brienne, eventual ramanea un commander de legiuni pt jon.
Tyrion era clar ca o sa ajunga iar hand, insa speram ca pt Jon.

Pe de alta parte, singurul lucru care mi-a placut in ultimul episod, a fost gatheringul la masa. Mi-a placut cum i-au asezat pe toti, glumele, si parca te-au facut sa uiti de toata mizeria care s-a intamplat pana in momentul respectiv.
De asemenea, n-a mai murit nimeni. Credeam ca o sa moara dracu toata lumea, insa a fost ok.

Pacat. Puteau sa faca o serie super cu o poveste geniala, mai ales ca aveau de unde stoarce, iar fanii existau la greu. Puteau sa faca bani la greu, actorii sigur ramaneau in continuare pt alte cateva sezoane.
Puteau sa extinda povestea cu Night king, nu sa il omoare intr-un episod.
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline astateofmind

Game of Thrones
« Reply #183 on: 21 May 2019, 09:16 »
Se pare ca HBO ar fi vrut 10 sezoane "full" dar aia 2 s-au grabit sa ruineze si star wars ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #184 on: 21 May 2019, 11:23 »
imi place cum nimeni nu a mentionat pana acum ca E6 a fost CEL MAI PROST
 

Offline Ciocanul

Game of Thrones
« Reply #185 on: 21 May 2019, 11:32 »
Nu stim exact cifrele pe serial. Si mie imi place genul dar sa nu credeti ca toata planeta da pe spate si poti sa o lalai la nesfarsit cu dragoni si politica. HBO nu sta la discutii, daca ii miroase ca un serial e stors bine si deja o ia la vale ii pune punct. Carnivale, Roma, pareau ca merg blana...de urs. Dar pe undeva in strafunduri s-a aprins un bec rosu legat de graficele de audienta, productie scumpa, cereri salariale mari, actori tot mai cu figuri, public tot mai pretentios, idei tot mai sterse.  Decat sa o lungeasca ca si Netflix pana ajunge in derizoriu mai bine ii pui punct si te apuci de altceva.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #186 on: 21 May 2019, 11:44 »
imi place cum nimeni nu a mentionat pana acum ca E6 a fost CEL MAI PROST dintre toate. dupa ce episodul dinainte a fost cel mai prost decat cel dinaintea lui, si tot asa.
cel mai prost sezon de serie tv, period! cu cinematografie si acting fenomenale, muzica super etc. A POLISHET TURD

acum la revizionare sunt plicitist la maxim. se plimba unii incet din loc in loc, se sare din scene fara nici un deranj de legatura.
nimeni nu actioneaza asa cum te astepti. dragonul il manca pe jon, graveworm scotea cutitul pe dupa consiliu, totul s-ar fi petrecut altfel.
bran cel mai antipatic cred din toata seria! i mean FUCK! e mai simpatica fata cu bad pussy.

dar vedeti? asa e treaba cu subversia.
hai sa va explic odata pentru totdeauna de ce e imposibil sa iasa ceva bun cand sucesti si tot sucesti rolurile:
sa zicem ca vrei sa ajungi din punctul A in punctul B
pe undeva te hotarasti sa faci o surpriza; si te intorci pe alt traseu. si tot asa, ca vrei sa surprinzi.
dintr-o data, te trezesti ca ..
ai ajuns inapoi in punctul A!

ati inteles acum? ok: last jedi; ce s-a intamplat cu toata lumea la final? sunt tot acolo.
cu westeros?.. sunt tot acolo, daca nu chiar mai rau!!!

care-i lectia, ca nu conteaza ce faci? care-i lectia cu cersei, omorata de caramizi? pentru ce a fost totul? lectia e ca a fost fara rost. ca nici nu trebuie sa te stradui sa intelegi pentru nu are noima. ce nihilism, ce absurdism.. e totul praf.

PS
cred ca sticla dupa picior si cafeaua pe masa au fost intentionate. este un mod de protest al actorilor.
uitati-va in interviuri.. cand nu pot raspunde la intrebare cu "da, va fi bun finalul." de la blocaj verbal la sarcasm, la povestiri destul de serioase cu atacuri de panica si plimbare in nestire prin oras..
va spun eu, oamenii astia sufera pentru ce s-a intamplat.


Nu stim exact cifrele pe serial. Si mie imi place genul dar sa nu credeti ca toata planeta da pe spate si poti sa o lalai la nesfarsit cu dragoni si politica. HBO nu sta la discutii, daca ii miroase ca un serial e stors bine si deja o ia la vale ii pune punct. Carnivale, Roma, pareau ca merg blana...de urs. Dar pe undeva in strafunduri s-a aprins un bec rosu legat de graficele de audienta, productie scumpa, cereri salariale mari, actori tot mai cu figuri, public tot mai pretentios, idei tot mai sterse.  Decat sa o lungeasca ca si Netflix pana ajunge in derizoriu mai bine ii pui punct si te apuci de altceva.

ba da, pana si eu m-am dat pe spate. dude, a fost seria cea mai mare. trust me, bate tot.
in mainile cuiva capabil era poveste de 12, 20, 50 sezoane.
a neverending story*


*yuh, with dragons!
« Last Edit: 21 May 2019, 11:55 by Monier »
 

Offline duke_zz

Game of Thrones
« Reply #187 on: 21 May 2019, 11:55 »
@Fallen - scena aia cu glumele mi s-a parut de tot kkt-ul. Sincer. Iar Bronn.. master of coins?

Si mie mi s-a parut ca actorii au dat cat mai putin, chiar deloc in acest sezon. Replici aruncate fara suflet, joc in afara personajului, totul artificial, superficial, ca o piesa de teatru cu amatori.

Singura chestie pe care o gasesc satisfacatoare (sau macar incerc sa imi spun ca e asa) este ca Drogon si-a luat fata si a plecat cu ea. Te lasa sa speri ca poate ii da res undeva, cumva.

Intrebare serioasa: de unde stie Sansa ca nu ii functioneaza p*la lu' frate-su? Si de ce nu i-ar functiona? Ca a ramas olog in urma unei fracturi mecanice ...


si 56 de intrebari fara raspuns (dar sigur sunt mult mai multe)
https://www.esquire.com/entertainment/tv/a27522586/game-of-thrones-finale-question-plot-holes/?fbclid=IwAR0cykZRt3o5mxe2W8jxn1zrUIk6ZE4u-Z5TyGrEzblNUUrVSKS-vE8wloQ
« Last Edit: 21 May 2019, 12:00 by duke_zz »
 

Offline Megalomaniac

Game of Thrones
« Reply #188 on: 21 May 2019, 12:22 »
Cum a zis colegul au fost 4 sezoane scrise bine si restul cacat. E si greseala (sau mai bine zis naivitatea) telespectatorului care putea lua decizia de a se opri din vizionat odata cu sezonul 4 sau oricand. Privind retrospectiv nu as fi pierdut nimic de la sezonul 5 incoace.

Nu se poate mereu cu finalizare pe tzatze, ati vazut la Bran - nu il prea tine obiectul finalizarii si uite ce bine a ajuns. Da, e dezamagitor dar nu uitati ca hipsterii au facut petitii sa se rescrie scenariul iar multi ati fost entuziasmati de Bandersnatch, care prin comparatie e cancer testicular. Vrem sa se scrie bine scenariile? Ne oprim din vizionat odata ce incepe sa puta. Simple as that.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #189 on: 21 May 2019, 12:43 »
sa fur cu nerusinare niste memes de pe r/freefolk
« Last Edit: 21 May 2019, 12:45 by Monier »
 

Offline duke_zz

Game of Thrones
« Reply #190 on: 21 May 2019, 13:44 »
greu asta cu "nu te mai uiti"
pana la urma, a fost succes cu spume pt hbo, se pare: https://www.theverge.com/2019/5/20/18633136/game-of-thrones-got-season-8-finale-hbo-most-watched-show-all-time-viewership-numbers-live?fbclid=IwAR1YcwQ9_vV_QCYN2pS2GI_FWH5ADzXLVsbTyT5k61_xmAkqgjb40dXZQKE

"There were 13.6 million live viewers before even factoring in streaming or replays"

Eu imi anulez abonamentul pana apare sezonul 3 din Westworld.
 

Online burebista

Game of Thrones
« Reply #191 on: 21 May 2019, 14:53 »
Eu imi anulez abonamentul pana apare sezonul 3 din Westworld.
Tare asta. Ca si cum vezi o porcarie de film pe ProTV/whatever si dupa aia iti anulezi abonamentu' la cablu.  ;D

Io zic sa trageti adinc aer in chept si sa va reveniti. E un serial gen telenovela impachetat frumos vizual/auditiv/atmosferic. Atitat tot. Cel putin pentru mine care n-am citit cartile.
Mie mi-au trebuit fo' 2 sezoane ca sa ma prinda oleaca si am insistat in vizionare doar la recomandarile altora. Habar n-am de ce dreq a fost asa de adulat serialul dar probabil ca ma lasa si capu' odata cu inaintarea in virsta. :D
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline duke_zz

Game of Thrones
« Reply #192 on: 21 May 2019, 15:19 »
Abonamentul la cablu nu mai exista de ani buni .. :)
Si la HBO, nu mai am nimic interesant de vazut.
« Last Edit: 21 May 2019, 15:23 by duke_zz »
 

Offline Ciocanul

Game of Thrones
« Reply #193 on: 21 May 2019, 20:39 »
"Intrebare serioasa: de unde stie Sansa ca nu ii functioneaza p*la lu' frate-su? Si de ce nu i-ar functiona? Ca a ramas olog in urma unei fracturi mecanice ... "

Daca esti paralizat de la brau in jos din cauza de fractura de coloana nu ti se mai scoala pula, de asemenea te pisi si te caci pe tine, nu ai nici control sfincterian.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #194 on: 22 May 2019, 08:32 »
^stim ce fel de fracturi?
& i think the wiring is different. it might work just the same.

dar intrebarea era daca soara e perversa si a verificat cu mana ei. which she obviously did.


« Last Edit: 22 May 2019, 08:35 by Monier »