Author Topic: Game of Thrones  (Read 39836 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline duke_zz

Game of Thrones
« Reply #195 on: 22 May 2019, 11:36 »
Mereu am avut impresia ca si-a rupt picioarele, daca e cu coloana, ai dreptate si eu trebuia sa fi fost mai atent :)

Zidul ala nu fusese daramat de dragon? Acum pare intreg si functional?

 

Offline Megalomaniac

Game of Thrones
« Reply #196 on: 22 May 2019, 12:03 »
Zidul e lung, baetii cu ochi albastri l-au daramat undeva in Eastwatch, Castle Black unde e Jon e pe undeva prin centru.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #197 on: 23 May 2019, 11:19 »
in scriitura lui martin caracterele sunt fundamentul, povestea e spusa de fiecare. dar tinta lor e mai mult sau mai putin comuna, cel putin la suprafata; si atunci ele converg si interactioneaza fiecare dupa cum sunt croite.
in fantasy mai ales te intalnesti cu ceea ce eu numesc slanted characters. ca o cumpana ce atarna mult mai greu intr-o parte. cu alte cuvinte calitatea promordiala aduce cu sine o slabiciune la fel de importanta. sa luam pe starks: astia sunt excelenti razboinici. young wolf castiga batalii ca alexandru, e imbatabil, ideci unde va fi infrant? el singur iti spune: nu in lupta!
intra in jocul casatoriilor, nu-i capabil de aranjament; cam ca toti starks, nu pot compromite pe aspectul social; aproape ca-s niste inadaptati in configuratia regatelor. si e ucis din aceeasi naivitate onorabila precum tatal.

cum e cersei inclinata: intai ca ea apare ca directa opozitie fata de khaleesi. din prima si permanent. este deci principala antagonista, dupa moartea tatalui. lannisterii au povestea cea mai complexa si tragica dintre toti, la inceput indrumati si dominati de impozantul si briliantul tywin. nu doar iscusit administrator, clarvazator si strateg dar o figura tragica pentru ca nu-si vede continuatorul. are doi copii superbi care.. se plac unul pe altul. toti trei sunt incapabili de rol, de la imaturitarea lui jamie, la prostia narcisista a lui cersei pana la neajunsul fizic al lui tyrion. care se aproprie cel mai bine ca inteligenta si capacitate de tata - tocmai de aceea tywin ii poarta atata resentiment, e o ciudata amaraciune.
inclinarea ei vine din complexul de inferioritate ce o blocheaza de la insusirea rolului de conducere si in general progresul ei catre leadership. crede ca are sanse doar prin copii si devine o mama fanatica - dar una proasta.
de cealalta parte khaleesi isi cere tronul din prima. indiferent prin ce trece, devine mai puternica, apoi ca e mama dragonilor - care-s ..castigatori de razboaie. deci cat timp cersei sta bine imbracata prin palate, dany se zbate cu moarte si foc, sclavie si abuz, se intareste si ascende catre pozitia ei. cat cersei stagneaza ori merge inapoi in tragedia ei infundata, dany zboara catre ea cu viteza.
tragedia lui cersei este si a tatalui.. nu are urmasi capabili. se intampla in mare parte din vina ei, fireste.

de ce nu poti umbla cu subversii caraghioase
in fiecare caracter sfarsitul e plantat. prin aceea ca exact acea calitate primordiala, cu ce un personaj se ridica deasupra altora si ne place mai mult, exact acolo ii sta pieirea. altcineva se foloseste de acele atribute cu care il desfiinteaza.
ok, jamie lannister: cel mai bun spadasin; cineva ii taie mana! aici de fapt personajul moare si renaste. odata cu viata dubla, erou secret dar serviant si mai ales sucit la inima, acum jamie se schimba si devine un cavaler adevarat - pe dinnauntru.
deci, tot ce face o poveste interesanta: simetrie; armonie; conflict interior, alegeri si destine - totul este deja batut si inscriptionat pe fruntea personajelor. asta e tragedia adevarata, ce sta in sabotarea de sine; in ghinion acerb; in pierdere si rupere interioara... lucruri de subtanta, nu impulsivism!
ce se intampla cand cobori de pe podiumul tragediei si pici in mania surprizelor de moment? schimbi totul in altceva. exact ca atunci cand pleci de la teatru si mergi la clovni.
 hai sa pun un clip care imi place, de data asta tipul a scos ceva bun:


&toate scenele cu tywin, cred ca-i preferatul meu dupa daenerys




Post Merge: 23 May 2019, 12:09
vedeti, asa stiu ca martin nu le-a aprobat ce au facut dupa ce a plecat. pentru ca sunt introdus de autor din start in natura personajelor, ele imi indica ce vor face. si ce se va intampla cu ele. nu doar atat, pot completa finalul cu relativa usurinta urmarind aceleasi linii si principii trasate din start.
spre exemplu: night king. este foarte clar ca night king e o zeitate, e nemuritor. period! deci nu va muri in veci, nu poate fi infrant! odata.
bran; bran a stricat mintea lui hodor. foarte bine, night king intra in el il ridica din scaun ca pe o papusa vorbeste prin el si mai apoi se intelege intr-un fel sau altul cu umanoizii.
intre timp, bran este si el acum prajit la cerebel! e in coma cu ochi deschisi; are o legatura permanaeta si involuntara cu tot ce se petrece dincolo de zid; vede ce fac walkerii; vede palate de gheata, paienjeni uriasi si geizere magice. asa vedem noi ce fac aia si cat de invincibili sunt, ce civilizatie ascunsa e acolo. dar bran nu mai poate scoate un cuvintel.
pam pam - simetrie.

jamie? dupa victorie jamie devine arthur. dar nu al sabiei, ci al justitiei. golden company devine politie federala, el e seful. si face bine pe unde apuca cu ei.
fiind de incredere aduna informatii si afla niste chestii periculoase. ca sa salveze situatia, se va sacrifica. un moment de mare glorie, cu foarte putin public in jur.




Post Merge: 23 May 2019, 12:25
acum, in stupida eventualitate in care martin le-a zis finalul, asta nu are absolut nici o importanta. pentru ca povestea spusa in S8 e complet imbecila, deci povestea din carti va fi alta.
de ce nu conteaza'.. ok, situatie:
daca vine un comandant si zice: imi trebuie dealul 586; si ordinul primit e dupa cum urmeaza: wermacht; armata rusa; armata americana. stim ca fiecare din ele vor proceda diferit; rusii si americanii vor dezvolta altfel planurile.
si mai stim ca singurii antrenati pe auftragstaktik sunt cei din wermacht. numai ei pot executa un ordin cand e dat in felul asta. pentru ca asa au fost croiti, stiu ce sa faca fara alte ordine!

altfel spus conteaza drumul catre acolo. aventura aia ne da noua placere, acolo e bunaciunea. e un exercitiu de creativitate sa primesti niste variabile, ca tu sa completezi spatiile, sa formezi unintreg, o compozitie, din cateva elemente. cateodata ai mai multe cai; alteori esti restrans; dar caile tale urmeaza putintele si talentul tau.. sunt inrudite si asociabile, iti poarta semnatura. poti lasa usi deschise si conexiuni libere; cata vreme stii pe unde curge apa.
« Last Edit: 23 May 2019, 12:25 by Monier »
 
The following users liked or thanked this post: slicker

Offline Ciocanul

Game of Thrones
« Reply #198 on: 23 May 2019, 16:21 »
Mos Martin are 71 de ani. Mai are 3-4 ani pana incepe damblageala ... daca nu a inceput deja. :)
 

Offline astateofmind

Game of Thrones
« Reply #199 on: 25 May 2019, 08:30 »
Chiar și damblagiu e mai competent decât ăștia 2 clovni.

Asta dacă nu cumva ultimele 2 sezoane sunt rezultat al damblagelii :))


Sent from my iPhone using Tapatalk
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #200 on: 25 May 2019, 18:55 »
sunt multe de invatat din experienta asta...

intai ca e o criza de talent, venita din nepotism si "metodele moderne" - cu manageri studii de reactii. nu mai exista autor, nu mai exista respect pentru ceva muncit.
indiferent ce ar zice oricine, martin trebuie scos din afacerea asta. chiar am aflat ca omul a vrut nu 12, ci 13 sezoane.
este universul lui, el e creatorul. nu consider GOT autentic decat primele patru sezoane. pentru ca inconsistenta personajelor le face de nerecunoscut, mkay? daca ele sunt in relatii si ierarhii, atunci devine exponential mai rau.
cand intorci directiile protagonistilor, toti cei din jur devin ridicoli. nu mai reiau, dar chiar in ultimul episod grey worm devine un fel de nimeni, iar dragonul rezulta ca-i un filosof.
nici plotul nu mai are sens, de la scena la scena. totul e vriaste, ca un motor dezasamblat pe ciment.

not like this
parea bine ca arya sa mearga pe mare. dar nu asa! nu sa "descopere" vestul. stie sa navigheze macar, de unde corabia? o pui imediat in pozitia ideala, exact ca pe rey! deci in nici un caz.. ea trebuie sa caute, sa afle, sa invete, pleaca atunci cand e pregatita. si nu hai-hui, ci dupa ceva anume, manata de ceva palpabil, important. ffs.

acu, cersei vs arya. nu stiu cum si daca va fi alt razboi in versiunea mea de fan fiction, dar stiu acum ce se intampla cu amandoua: cersei moare la nastere.. cat timp arya renunta la razbunare, o aude in chinuri de pe scari, se intoarce si salveaza copilu! il duce in nord, acolo unde cresc copiii bine.. asa-zisul bastard va fi un super educat.
in batranete jamie ajunge rege pe landing, iubit de toti.. james mana de aur. pentru generozitate si blandete.

 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #201 on: 26 May 2019, 17:05 »
Cata dezamagire pe aici :))
Vazusem primul sezon in 2011 sau cand a aparut si am renuntat cand am vazut ce slowpaced era. Am vazut acum de prin martie toate sezoanele si ma mir cum de a avut atat succes. A avut momente wow dar si multa multa abureala. Nu pot sa zic ca sunt dezamagit de ultimul sezon ca nu mi-a pasat de niciun personaj. Deja devenisem plictisit prin sezonul 5 parca dar am vrut sa vad cum se termina cu zombilaii.
 

Offline astateofmind

Game of Thrones
« Reply #202 on: 26 May 2019, 19:43 »
Pt unii e slow paced pt altii e atentie la detalii si intriga.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #203 on: 27 May 2019, 11:57 »
in original night's king e inrudit cu starks, si convietuiesc prin nordul ala intr-un fel sau altul.

situatia cu night king, jon snow si daenerys targaryen este EXACT ca situatia din sw cu snoke, luke si rey.
eroi si villaini scosi miseleste din roluri.
fubbared

apropos de petitie semnaturile au trecut de 1,5 mil. dar un post pe freefolk vorbeste de autor ca vrea profit or smth.
oricum ideea era sa lasi un mesaj, si e deja vizibil.

acum s-au lansat petitii in lant legate de sw. preventive strikes lol
https://www.reddit.com/r/freefolk/comments/bn1wct/6_new_gotddsw_petitions_started_this_week_on/

si dincolo de zgomot, HBO au pierdut subscriberi. acolo doare, acolo se produce schimbarea..
you wait.

in alta ordine de idei, scorurile si audienta nu reprezinta suficient parerea unanima: it sucked.
opinii mai de mainstream, cu bonus un lannister:
-https://www.youtube.com/watch?v=OpPD6isXCTU
-https://www.youtube.com/watch?v=iWI96_RpOE4
-https://www.youtube.com/watch?v=lSSTDC3Egxc

what was the payoff of him being half-targaryen? - jimmy effing fallon guys..




« Last Edit: 27 May 2019, 12:11 by Monier »
 

Offline claudiu12

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 1
  • Location: Romania
    • View Profile
    • Filme Online
Game of Thrones
« Reply #204 on: 28 May 2019, 21:28 »
Cel mai bun serial facut vreodata este GOT in opinia mea, chiar daca sezonul 8 ultimul a fost cel mai slab dintre toate.
Filme Online Subtitrate in Romana
PortalulTauTV.com
 

Offline Nosferat

Game of Thrones
« Reply #205 on: 28 May 2019, 22:58 »
Pai, portalulTauTV, eu am alta opinie. Da, Game of thrones este un serial reusit, chiar si cu toate tampeniile din sezonul 8,poate fi considerat digerabil, insa cel mai bun serial facut vreodata? PortalulmeuTV ar spune altceva.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Ciocanul

Game of Thrones
« Reply #206 on: 29 May 2019, 05:38 »
Dar spirala asta a lui Bivolaru ce apare legata de night king, de ce dracu au mai bagat-o in serial ? Toti isi dadeau cu parerea, wow, ce chestie ca apoi sa uitam de ea si sa se fasaie total.
 

gurusenior

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #207 on: 29 May 2019, 17:28 »
din perspectiva unui Bran malefic care i-a manipulat pe toti   , sezonul nu pare asa rau 

 

Offline c6t9

Game of Thrones
« Reply #208 on: 29 May 2019, 17:42 »
Adică și pe D&D. Sezonul nu are problemă cu finalul. Încercările de a găsi o semnificație și să iasă bine, sigur sunt omenești, dar nu pot salva în veci rahatul făcut cu premeditare tot sezonul.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #209 on: 03 June 2019, 11:52 »
sunt singurul care a realizat abia acum la ce am asistat?

pentru ca imi pare un cosmar din care m-am trezit, numai ca e totul real.
bran?!? dany moarta?!?? jon - same difference!!

ce distrugere completa.. atata munca.

kit harington e internat undeva, omul e distrus.
ii vezi la masa de citire dupa reactii. ce dureros
e ceva fara seaman


hbo a dat inapoi de la orice prequles, au un pilot pe care il urmaresc la efect, mai departe merg pas cu pas.
ar fi culmea ca D&D sa faca urmatorul SW, dar au venit cu george lucas pe set la GOT, probabil e semnat totul.

nu-s doar hacks, sunt inselatori! GRIFTERS.
au pacalit pe hbo, pe disney si pe toata lumea

imaginati-va putin de ce poveste am fost rapiti:
« Last Edit: 03 June 2019, 12:19 by Monier »