Author Topic: Game of Thrones  (Read 39479 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline burebista

Game of Thrones
« Reply #225 on: 06 June 2019, 16:37 »
Daca tot au scos-o nebuna pe madam, apai trebuiau sa o lase sa arda tot, iar si iar si iar.
Corect. Si dupa ce pirlea tot-tot se defecta o conducta de gaz la balaur si exploda cu tot cu cucoana calare. :D

ce este aceea fir narativ? si arc narativ, maestere?
Iti zic io. Firul narativ e ala drept, de la A la B si asta e. Arcul narativ e ala cu bolta. Cam cum s-au pisat pe noi DD-ii astia. :D
« Last Edit: 06 June 2019, 16:38 by burebista »
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 
The following users liked or thanked this post: mudpie, astateofmind

Offline astateofmind

Game of Thrones
« Reply #226 on: 08 June 2019, 22:52 »
Firul narativ pe care ti-l doresti este acesta: Un underdog trece peste obstacolele pe care i le-a pus viata in fata, ca in final sa afle ca el e alesul si i se cuvine tronul.

Chicki Chan, Vandam, etc, o droaie de "eroi" corespund.  Pana si jesus sau moise. Dar nu e generic ;)

Da, detaliile sunt diferite, oarecum, si asta face un plot generic interesant. Orice "revenge flick" e pe acelasi calapod cu cele dinaintea lui, mirajul consta in executie si detaliile din poveste.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #227 on: 09 June 2019, 11:11 »

^ma, nu te contrazic din obicei; aduc acum o clarificare: alta era ideea in conversatia de ieri.
iti trebuie ceva "indrazneala" sa sustii ca stii ce final vreau eu; iar restul caracterizarii nu se potriveste cu jon. majoritatea covarsitoare a personajelor trec prin greutati - daca sunt scrise bine. daca nu, atunci avem Mary Sue si Gary Stu. parametrii lui jon si aragorn, ori startingul neschimbabil de erou fantasy e altul. daca cititi redditurile postate mai devreme ii vedeti mai bine din ce natura sunt plamaditi.

malitiozitatea mea, ca gloata a primit ce merita presupune ca-s inepti la judecata si se multumesc cu putin, presupune ca merita sa fie desonsiderati. bineinteles ca nimeni nu merita sa fie desconsiderat, ori mai rau.. considerat parte din prostime. cum cativa inca nu-si dau seama.. am zis sa incep eu cu bataia in obrazul propriu.
cu atat mai mult aia din baruri, care se aduna si se bucura la orice mierlire, otravire, masacru si batalie tipice per sezone.
eiu sunt pacaliti de showrunneri.. care au inteles ca niste prosti ce sunt, printre altele, ca GOT inseamna asa ceva. si atunci au lichidat personaje din cercul mare, mysunday, varys, jorah. pe cersei din obligatie, pa jaime din imbecilism bolnav...niciuna din morti nu e meritata sau potrivita. pentru ca in creatia competenta totul se castiga, toti primesc ce li se potriveste. nimic nu e arbitrar ori din senin!
asta ma vexeaza, cum acceptati tampenii din senin. (ca si mine la inceput, cu arya vs nk)

PARE ca-i de nicaieri, resimti ca un soc moartea lui ned, nunta rosie etc. - dar din afectiune si durere, nu doar surpriza pe moment. toate au fost promise, pregatite si anuntate. nu ati constientizat, asa si trebuie, dar creierul a inregistrat.
cand cersei vorbeste cu ned, si dupa ce pleaca ti se strange inima

in caz ca aveti IQ sub medie ca monier, observati cum intra in scena si cum iese, nu-i necesar sa analizati dialogul. cersei apare mangaiata de soarele puternic, mare cat un munte. si iese urcand pe scari. domina scena si pe ned, cap-coada. concluzia e ca adevarurile spuse de ned nu ii cantaresc in favoare; si cauza lui e pierduta.
in caz ca aveti IQ peste medie ca alti cativa, atunci ati remarcat detaliul ca robert o iubea pe lyanne; aceeasi iubire neimpartasita dintre el si cersei, din cealalta parte. simetrie: dai ce primesti la randu-ti.
deci in planul deasupra ti se sugereaza o concluzie legata de casatoriile aranjate - n-au dragoste, pe aia o gasesti iesind din norma (adica in secret ori prin alte cai).
mai tarziu observi printesa tyrell cata afectiune arata insa nu o crezi pentru ca stii planul ei si al batranei; afli apoi de relatia secreta din care s-a nascut aegon. ice & fire e bantuit de acest blestem.
 
cand catelyn il strange pe fiu la piept cu legamantul ca ii omoara pe toti. "dar intai vor surorile acasa.. si apoi".

you get the idea.. nu scoate sabia razbunarii fara sa o folosesti repede. de aceea robb bate cu ea in gol, in lemn. ti se induce ideea ca e orbit de manie, deci nu are plan de razbunare. catelyn nu face decat sa intareasca conlcuzia, cu amanarea razbunarii.
« Last Edit: 09 June 2019, 11:18 by Monier »
 

Offline slicker

Game of Thrones
« Reply #228 on: 10 June 2019, 04:49 »
Bai sa-mi fut una, in atatia ani am uitat cat de magistral au fost facute primele sezoane. Ce tensiune, ce scene! ce dialoguri. Fuuuuuuuck. FUCK FUCK FUCK retardatii dracu` merita linsati.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Cylix

Game of Thrones
« Reply #229 on: 19 June 2019, 10:34 »
wtf.. o iau si astia pe calea Disney, trag de franciza asta pana la ultimul strop..

https://people.com/tv/game-of-thrones-prequel-starts-filming-northern-ireland-naomi-watts/

Quote
The prequel will take place thousands of years before the events of Game of Thrones, which concluded its eight-season run in May

Quote
The series, from creators George R.R. Martin and Jane Goldman, will take place thousands of years before the events in Game of Thrones and “chronicles the world’s descent from the golden Age of Heroes into its darkest hour,” according to HBO’s official description.

“From the horrifying secrets of Westeros’s history to the true origin of the White Walkers, the mysteries of the East to the Starks of legend, only one thing is for sure: It’s not the story we think we know,” the official description continues.

Martin previously told Entertainment Weekly that “Westeros is a very different place” in the prequel, compared to the Westeros fans are familiar with from Game of Thrones.

“There’s no King’s Landing. There’s no Iron Throne. There are no Targaryens — Valyria has hardly begun to rise yet with its dragons and the great empire that it built. We’re dealing with a different and older world and hopefully that will be part of the fun of the series,” he said.

While HBO has not yet confirmed an official title for the series, Martin, 70, said last year that it will be called The Long Night.

7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15
 

Offline slicker

Game of Thrones
« Reply #230 on: 19 June 2019, 15:17 »
Pana sa ne sparga pe toti cu deznodamantul albiciosilor din sezonul de cacat, eram chiar hyped. Acum nu ma intereseaza catusi de putin si in mod evident o sa fie un cash grab obosit.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline skerbyte

Game of Thrones
« Reply #231 on: 21 June 2019, 02:39 »
Scena aceea de după bătălia cu white`walkers, când toți sunt adunați si sărbătoresc, mi se părea aiurea. Trebuia sa fie in soc cu toții, asa cum a fost Jon Snow dupa ce a fost re-înviat, sa le fie frica ca universul este asa crud-rece. Cand ai o inerție puternica (ca atunci cand s-au adunat sa-i combată pe whitewalkers), ai si o aterizare care te aduce cu picioarele pe pământ pt. un moment. Cel putin trebuia sa fie mai sumbra atmosfera, si măcar sa acorde respect... Sa construiască statui, măcar ca o metafora, in grade înalte de moralitate... Dar scena aceea a fost exemplul perfect despre acei oameni care uita de unde au plecat, uita de paletele vii ale vieții si stau in cele gri, plini de ignoranta. Nici nu inteleg cum Tyrion a iesit asa bine din toata treaba, el fiind practic the right hand, omul pe care poti da vina pt. orice.
« Last Edit: 21 June 2019, 02:41 by skerbyte »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #232 on: 21 June 2019, 13:50 »
Quote
The prequel will take place thousands of years before the events of Game of Thrones, which concluded its eight-season run in May

Quote
The series, from creators George R.R. Martin and Jane Goldman, will take place thousands of years before the events in Game of Thrones and “chronicles the world’s descent from the golden Age of Heroes into its darkest hour,” according to HBO’s official description.

“From the horrifying secrets of Westeros’s history to the true origin of the White Walkers, the mysteries of the East to the Starks of legend, only one thing is for sure: It’s not the story we think we know,” the official description continues.

Martin previously told Entertainment Weekly that “Westeros is a very different place” in the prequel, compared to the Westeros fans are familiar with from Game of Thrones.

“There’s no King’s Landing. There’s no Iron Throne. There are no Targaryens — Valyria has hardly begun to rise yet with its dragons and the great empire that it built. We’re dealing with a different and older world and hopefully that will be part of the fun of the series,” he said.

While HBO has not yet confirmed an official title for the series, Martin, 70, said last year that it will be called The Long Night.

"very different" aha
..atunci de ce ii zici long night? chiar alt titlu nu se putea?? WTF is this shit with the night??
mai schimbati cuvintele, ftsof. na: DARK SEASON

n-are banci, n-are intrigi economice, n-are maesters...
alianta din casatorii va ramane principala miscare politica, exista de cand lumea.
deci sa inteleg ca se apropie mai mult de era lui conan si lady sonja. of, trebuie sa revad pe astea, plus krull si lady hawke. ar mai fi animatia ice & fire - n-are legatura cu martin, e facuta prin 80s.
dar nu inteleg de ce nu-s dragoni.. cum vad astia evolutia: dinozaurii inaintea oamenilor, sau invers? e treaba de logica, nu ca ii vreau neaparat.

oferta lor nu seamana cu nimic din ce-mi placea. mi-aminteste de gluma cu star wars prequles:  am sa ti dau in loc de inghetata niste gramezi cu salpetru, gheata.. tot ce iti trebuie.. -https://www.youtube.com/watch?v=K-Zmuoze65U







Post Merge: 21 June 2019, 14:07
folks, credeam ca vorbim de arcuri narative si alte chestii ce ne plac..
sincer, nu mai sunt in stare sa comentez cum au distrus ce trebuia sa fie cel mai mare serial ever.

..
asa deci, din putinul amintit din scoli, mi-a venit in cap numele vonnegut. a scris slaughterhouse five, e si film (destul de bun)
dar trebuie studiat pentru altceva: shapes of stories. tin neaparat sa zic ca finalul se intalneste in grafic si e mai sus decat inceputul. adica e happy(er) end, ok? (de obicei, cand nu avem tragedii and such..)
mai am gasit doua articole bune ajutatoare. si dupa asta poate ne deslusim cu personajele din GOT, fiecare cu povestea lui..


https://www.eadeverell.com/character-arc/
https://www.theatlantic.com/technology/archive/2016/07/the-six-main-arcs-in-storytelling-identified-by-a-computer/490733/
https://thanetwriters.com/essay/characters/the-four-different-types-of-character-arc/

Post Merge: 21 June 2019, 23:42
ya know, unul din regizorii din S8 tocmai a dat un interviu
https://www.indiewire.com/2019/06/game-of-thrones-director-miguel-sapochnik-filmmaker-toolkit-podcast-episode-85-1202149912/
nu-l cunosc, ii urez toate cele bune, dar sa-mi fie cu iertare.. what a whiny cunt!

e nitel ametit de mirosul propriu, numai avea chef sa faca batalii.. cica meseria asta bine platita si ocazia UNICA "aproape i-a distrus casnicia"..
oh wow.. ce mila mi-e de el. cred ca am mai gasit un responsabil de esec. si culmea, ca regizor este bun.
« Last Edit: 21 June 2019, 23:42 by Monier »
 

Offline astateofmind

Game of Thrones
« Reply #233 on: 22 June 2019, 01:09 »
Eu unul las GoT behind si ma uit catre viitor: Dune (poate se lasa cu o serie de filme) si  "Dune: The Sisterhood". Macar la astea cele 6 principale carti sunt gata :D. Ma rog, pot sa sara peste a 6-a :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #234 on: 22 June 2019, 07:28 »
mh lol,
dune are "norocul" ca s-au incercat din el deja filme si serii. n-au fost nici pe jumatea succesului asteptat.
ce viitor, e trecut si este esec.

ca literatura asoaif bate dune.
plus ca lucrarea lui martin nu permite propaganda si hashtags, dune in schimb poate fi *utut destul de repede.
hey din partea mea, sa se faca. dar experientele de pana acum nu-s incurajante.
 

Offline astateofmind

Game of Thrones
« Reply #235 on: 22 June 2019, 22:25 »
Probabil pt ca nu avut un HBO in spate cu banii si dsitributia?

Vedem.

Post Merge: 23 June 2019, 20:42
Note:

Nu am citit inca ASOIAF dar am dubii ca e mai buna decat dune. Si aparent sunt destui care sustin ca dune e mai "buna". In plus am vazut destule elemente din Dune in ASOIAF, nu m-ar mira ca mosul sa se fi inspirat destul de mult din dune.

Pana si Alia - Arya sunt similare destul de mult.

https://asoiaf.westeros.org/index.php?/topic/148883-dune-awesome-asoiaf/

Post Merge: 23 June 2019, 20:49
And shit, tocmai ce am realizat o alta paralela: bran - leto 2. Bran poate vedea viitorul si aparent 3eyed raven poate trai cateva mii de ani. Si tocmai a devenit rege ...
« Last Edit: 23 June 2019, 20:49 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #236 on: 27 June 2019, 10:08 »
^aha whatever. misto paralela, poate ca D&D au citit dune.
roflmao
--
unde eram..
"trucuri" care ajuta la intelegere si creatie - cand m-am gandit la posibilitati de outline, am cautat repede cate ceva la indemana.


setup & payoff -https://www.youtube.com/watch?v=cwEjtvaD7JM
e ceva care mai implica un principiu ucigas: economia misloacelor. sau esentializare. altfel spus, ce prezinti in imagine trebuie sa fie legat in semnificatie cu altceva; nimic izolat ori desprins, nimic in plus; daca arati un pistol pe masa, pistolul ala trebuie sa traga la un moment dat. S&P poate fi aplicat de la chestii minore la tema principala.
am si eu un exemplu, de fapt doua. in goodfellas, logodnica primeste pistolul cu sange. apoi mai tarziu, il foloseste si ea. no2: scena cu "funny how?" este direct legata de tradarea antieroului. se intampla o prima interogare, si aproape ca tipul cedeaza. deci in ambele situatii o scena pregateste urmarea. cu cat mai subtil si mai distantat, cu atat mai bine. insa trebuie sa pregatesti mintea privitorului, nu sa il sochezi total.
game of thrones are exact fundatia asta, de fapta si rasplata. il poti redenumi in game of consequences.. "ai gresit, vei plati".

therefore - but. am doua clipuri. o regula simpla, greu de urmat. -https://www.youtube.com/watch?v=1GXv2C7vwX0 -https://www.youtube.com/watch?v=b7T7Si1GyGE
connect the dots. o poveste buna e bazata pe conflict, mai ales interior; ce aduce si revarsa acel conflict in exterior sunt interactiunile si ciocnirile. cu alte cuvinte sa aduci personajele impreuna, fata in fata.
principiul cheii unice. un om menit pentru un singur rol. e de fapt corolar la setup &payoff; un personaj frumos nu are doua sau trei scopuri ci unul singur, cat mai clar.
simetrie si contrast. simetria aduce armonie si claritate; contrastul e menit sa puna distinctie in personaje si actiuni, asa incat sa devina inconfundabile. ambele rezida in decizii, evolutie, look si purtare.


arcurile
intai ca orice arc promite, dar la scara mai mare decat un obisnuit setup & payoff. de aceea e mai usor sa faci prima jumate a filmului, e usor sa promiti. e mai greu sa urmaresti si sa indeplinesti acele promisiuni. in consecinta finalul este de departe cel mai important in orice poveste, pentru ca defineste tot ce-i sta dinainte.
am tot zis ca poti vedea traseul unui personaj din inceput, pentru ca il gasesti intr-o pozitie pe acea scara verticala, si din punctul lui de plecare poti prezice directia generala. ok,
danenerys. incepe ca o mica printesa si tot creste; are o ascensiune evidenta; arcul ei este rise & fall / icarus.
jaime. are mai multe arcuri sub unul ascendent, iar la misloc o criza de identitate. redemption - indeplinit btw, fata de starks. knighthood - indeplinit, cand merge in nord contra others.
cersei il comanda - tatal il vede imatur, insa el sufera mai mult pentru ca-i sclavul sorei. de care era proape liber. problema nu-i ca s-a intors la ea, ci ca a ramas sub dominarea ei. criza de identitate culmineaza aici:

scena reprezinta o metafora vizuala, unde 'moare' tinut in brate de brienne. imaginea este o pieta. de acolo renaste si redevine cavalerul ce .. a fost pana atunci numai la inima. stim deci ca realizarea lui deplina se intampla atunci cand primeste revelatia ca sora si tatal i-au subminat destinul si independenta. varful lui de arc aduce a hamlet (yuh, pretty heavy stuff).
o cale de a completa arcul e prin uciderea lui cersei, dar asta i-ar incalca principiile, ar fi un-knightly. poate ca ajunge in situatia aceea limita insa din altruism, pentru a salva vieti. adica o omoara ca sa o opreasca dela incendierea orasului cu wildfire. (vedeti, v-am spus ca-i usor?)
cersei. arc negativ / tragedie, decadere peste decadere. pozitia ei cea mai buna a fost in casnicia cu bobby b, la inceput.

jon. arcul lui este dominat de doua puncte: ciocnirea cu white walkers si renastere. altfel e statornic, pana la revelatia ca are cale catre tron. aici incepe o criza de identitate (sau ar trebui); la el nu-i atat despre alegeri intre datorie si iubire, cat intre acceptarea destinului unic, sau fuga de raspundere. este extrem de clar ca jon snow nu fuge de raspundere, ci o accepta in mod instantaneu, inainte sa ai vreo indoiala. deci aegon targaryen va de veni rege. punct.
arcul lui e direct legat de arcul lui night king si de al lui daenerys. apoi ca seamana cu arcul lui jaime. il continua pe cel al lui robb (si ned), e cuplat cu cel al mentorilor "in the black" (benjen & joer).
altruist, luptator impecabil, dispus la sacrificiu. interesant cum jaime alege mereu datorie fata de iubire "the things i do for love' - dar este si altruism, si dragoste - dupa situatie. nu le vede separat, ci legate si dependente. iar jon snow isi sacrifica toata viata personala pentru adevar, o considera secundara: e stoicism 100% pur.

de aici iti dai seama ca relatia cu dany era practic imposibila; ca nu poate trai in minciuna, ca jaime. ca isi va sacrifica orice sentimente pentru o soarta mai buna a nordului & westeros, nici nu le va da importanta. niciodata jon snow autentic nu ar zice "i dun want it". nu exista sa ceva, odata ce ai sange de targaryen ori stark. nu doar servesti familiile, ci servesti domenii intregi si esti menit sa aperi tronul; ala din nord si ala din sud; salbatici si landeri. esti croit asa, ai primit cu prima suflare aceste mari datorii. sunt legaturi indestructibile, vitale si sfante. sa le respinga e sa isi nege existenta. daca le respingea era mort pe marginea drumului, pentru ca altii l-ar fi eliminat din joc ca pe un caine de pripas ce ar fi. pentru ce ar lupta, cu ce motivatii? jon este un lider natural si un luptator, il vezi din prima cand conduce practic night watch.

felul cum jon vede lumea este frontal si brutal; nu sta la magaduiala. cum deschide gura, nu iese decat adevar.

daca ar fugi de propriul destin atunci s-ar blama si condamna pana la pierdere de sine. imposibil. renasterea e confirmarea ca misiunea lui e mare, si ridicarea lui jon la nivel de ALES este clara pentru toata lumea. (nu stiu ce aveti voi in cap in privinta asta, sincer nici nu-s curios..)
uite-l cum isi accepta destinul, si conduce. este inevitabil EROUL povestii.

mai mult pentru mine, am sa iau in vedere ce ii leaga pe astia din familii, dincolo de diferentele uneori mari.
caut o singura trasatura prezenta la toti. ce au lannisterii in comun? curajul/sau mai bine zis nu-s dominati de lasitate. starks: stoicism. tyrell: tenacitate. greyjoy: adaptabili. martell: independenta. baratheon: rebeli. dar cu primele doua familii e mai interesant.. stau pe combinatii obtuze, paradoxale intr-o masura: stark sunt stoici dar beligeranti; lanni - curajosi dar cutthroati.
fiecare clan important are un element atipic, exact precum o bucatica atasata din alt clan. e o polenizare incrucisata ce pe de o parte omogenizeaza casele, apoi aduce ratiune si logica in conflictul lor.
de exemplu incestul dintre lannisteri e treaba tipica la targaryeni.

ar trebui sa caracterizez ce se petrece la suprafata, extrem de scurt.
povestea stark e una simpla: baietii pier or sunt scosi pe margine, fetele sunt pierdute si se intorc acasa. parintii cad primii, mama zvapaiata si tatal prostut.
povestea lannister: la putere sta inepta cersei, iar fratii sufera transformari si isi castiga independenta in destine (sort of).
povestea targaryen: aici apare inima povestii mari, ice & fire. nordicul jon si focoasa daenerys. jon statornic, dany expansiva.
« Last Edit: 27 June 2019, 10:21 by Monier »
 

Offline slicker

Game of Thrones
« Reply #237 on: 28 June 2019, 10:56 »
Aoleo. Pentru mine Dune e mult peste Asoiaf. Sa fie de vina settingul care ma atrage mai mult ca un fantasy sau modul cum e construit totul? Eh oricum ar fi, DUne e referinta pentru mine la scris. Filmele sunt praf si pulbere.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Game of Thrones
« Reply #238 on: 29 June 2019, 08:31 »

^ok.
i'll take lannisters over harkonnen. ati observat ca toti sunt "kingslayeri" intr-o forma sau alta? daca-l consideri pe red sparrow ca rege pentru ca domnea peste ei la un moment dat, atunci cersei si-a bifat un kill.
--
unde eram..

bran
are un arc mai interesant (ce din pacate nu a fost dezvoltat in serie) pentru ca ofera doua posibilitati: fie urmeaza calea "cenusareasa", fie "oedipus".
bran cade (literalmente), isi revine usurel apoi renaste ori se metamorfozeaza in altceva. acolo in acel moment arcul lui pica si urca precum o bataie de inima; atunci cand e posedat de bloodraven, incepe sa urce, de data asta deasupra liniei initiale/punctului de plecare.
aici fie il mentii in ascendenta pana la puteri supraumane - cinderella, fie il cobori la un moment dat - oedipus. insa arcul lui bran este opus lui NK, obligatoriu. unul din ei trebuie sa piara.


Post Merge: 29 June 2019, 08:54


 dudes, aveam doua trei idei in cap, dar mi-a luat vreo trei ore aseara. din trei variante era cea mai usor de zis (cica). pentru mine nu e decat inca o dovada ca actiunea liniara, lipsita de drama, trage in jos povestea sa ramana goala ca o fantana si la fel de rece. era mai bine sa incep cu relatii amoroase, vrajitorii si zei - pentru asta imi place mie la fantasy, nu "actiune" - dar cand tragi linie cu plotul, n-ai scapare.
nici nu aveam de gand sa postez prostiile, dar clipul lui anomaly mi-a dat curaj.. -https://www.youtube.com/watch?v=wBfNTAkbuaI
yo.. la fiecare "pause" pe orice episod S8, un om obisnuit fara pregatire poate da o urmare mai buna - dar e indeajuns, schimba experienta per total?. (poti reface tot sezonul daca pastrezi numai ce a functionat ca incheiere de arc: theon, hound, brienne knighthood). exemplu: stiti cand trece cerseri pe langa frati? mai jos pe scari o asteapta arya cu un zambet pervers. and bam! it's better.
captain hindsight, always 20/20.

inca o data, e un exercitiu de imaginatie si nimic mai mult, cantareste mai putin decat un fulg. mi-ati face un bine daca nu cititi, sincer. seamana cu return of the king si are multa actiune; mai putine masinatiuni politice; happyend; e varianta cea mai.. vanilla. here we go. oshi lol

Night King. e rege, deci nu poate fi imbecil ca in s8e3, are chiar planuri si teluri. NK urmareste doua lucruri: sa elimine omenirea de la nord de zid; sa elimine the children, inamicii primari.
putini stiu, asa incat el chiar reuseste. la mine s7 nu exista, dany are trei dragoni. companionii si armatele aliate se intalnesc in nord, pentru ca vin ww. OK. dar walkerii vin pe sub zid, inca nu-i spart.
intr-o prima batalie la winterfell lucrurile decurg surprinzator de bine. (asta ar fi primul episod din trei). planul e acelasi din serie: sa prinda NK vulnerabil, cat timp fortele lui sunt angajate. (este exact aceeasi stratagema ca in LOTR:ROK btw). dragonii isi fac treaba.. ce prajesc e carbonizat, nu se mai ridica.
numai ca NK nu apare; abia la finele episodului vin generalii la orizont. meanwhile, bran vede prin ciori niste monstri adunati in mars: uriasi, zombi calare, ursi, paienjeni uriasi (dar viziunea e de secunde, camera pica repede!)
 in ep 2 dragonii sunt obositi, prin urmare trebuie retrasi: manca niste cornute, merg la apa ca-s incinsi. 15 minute de respiro, se ard mortii se pregatesc pentru un nou asalt etc. dar cand jon si dany se intorc pe dragoni, NK este deja la distanta vizibila de cetate, cu furtuna si zombi puhoi. in timp ce apararea e in ceata, toti trei dragonii il prind in flacari pe rege! cei doi din fata, vise din spate. DAR intr-o fractiune de secunda si pe jumate ars, NK sare pe dragon! se zbate cu el inapoi in ceata, in deruta si groaza.
prin urmare batalia continua cu walkerii si zombi, acum fiecare cavaler si personaj secundar lupta cum poate, expusi walkerilor; deci multi mor. furtuna continua pana noaptea, situatia pare disperata dar cetatea rezista; patru-cinci walkeri eliminati cu sacrificii.
in 3 NK sparge zidul cu dragonul, armata lui principala invadeaza sudul. dar prin alta parte, fireste. fortele lui merg incet dar sigur si trec peste cetatile mici din fata, apoi se indreapta direct catre centrul westeros. bran vede tot, povesteste conducerii. prin urmare dany&jon trimit dothraki sa ii loveasca din spate si se pregatesc sa zboare dupa ei. DAR apare NK pe dragon, ridica mortii si ataca. d&j se intorc cautant sa il omoare din zbor, INSA dragonii intra intr-un dans ciudat, nu se ataca. NK observa imediat, se arunca spre jon, ambii cad la pamanat.
incepe duelul. asta-i momentul culminant. acum se va intampla o discutie urmata de un PACT. NK va primi ce vrea: toti pamantenii vor pleca din taramul lui - destul de multi, cu o regina blonda.
impune ca nimeni sa nu ii treaca zidul. vrea zeci de copii, baieti nou nascuti (viitori generali) - ca plata pentru pace.
 intre timp armatele lui trec prin toate padurile posibile, cautand sa extermine "the children" (cativa scapa). restul continentului afla ca vine prapad, se formeaza doua grupuri de intampinare: o armata la casterly, alta in landing. in mare parte cu oamenii ce fug din calea zombi, oricine capabil. dar si orice trupe - de cavalerie si pe jos - din teritoriu, orice nobil lasa totul deoparte si isi pune armura.
cel doua grupuri reusesc sa loveasca armada aproape in acelasi timp, insa nu au toate misloacele de a-i opri, cu tot cu incendii provocate; wildfire se termina repede.. nu apuca sa arda nici jumate din zombi. DAR dothraki in sfarsit ajung, cu flacari in seceri (yup, de la mel), surprind zombi din spate. care insa ii domina si ii infrang (atunci dothraki ramasi se retrag, pentru ca nu-s nebuni)
meanwhile cum spuneam NK tocmai castiga razboiul. jon striga in disperare cine esti si ce vrei cu sabiile inclestate si fata in fata, la o secunda sa fie omorat. atunci NK se opreste si il baga pe bran in coma dupa ce vorbeste prin el. insa nk poate vorbi btw.. asta fu o miscare mascata, scopul real e sa omoare pe bloodraven dinnauntru; acum vedem ce razboi se petrece pe taramul celalalt, mental; in fine NK cupleaza mintea lui bran pe un singur canal, paralizat sa vada lumea lui NK insa fara posibilitate de comunicare. in definitiv NK i-ar fi mancat creierii pe loc, dar tocmai incheia pacea cu fratele jon..
vroia pace pentru ca nu cauta sa distruga omenirea ori sa traiasca unde-i cald. that would be pointless & stupid.

meanwhile cersei & euronei stiu ca nu vor putea bate dragonii; acum vad ocazia unica sa insinueze un compromis de scapare si razbunare.
euron ia misiunea ingrata de a fura copii din bratele mamelor, nici nu stim cum, dar asa se realizeaza "the dark pact".
in urma pactului jon va ramane cel mai afectat, pentru ca e privit ca un salvator criminal.. cat timp se hotarau ai lui prin nord, euron a venit cu copii in fata walkerilor. prohodul retragerii tine destul de mult timp, armata nemoarta se intoarce la pas, in timp ce euron ii urmeaza cu flota pe mare, in paralel. NK rezideste zidul, astupa tuneluri, ridica in spatele lor niste turnuri de gheata inalte precum tepi ce zgarie cerul. cetatile din apropiere sunt afectate de veninul paienjenilor stropit pe pietre si ziduri, se descompune abia in primavara - deci sunt zone interzise.
intre timp cersei cere locuri in consiliu, vrea sa pastreze teritoriile lannister, promite sa lucreze in pace cu restul. insa nu-i deloc asa; planul celor doi a fost de la inceput sa primeasca pe d&j innauntrul orasului, unde sa le vina de hac, si oricui posibil din cercul lor. KL este ca un teren minat la puterea zece: wildfire; faceless; otravuri; sleeper agents meniti sa atace la mult timp dupa plecarea leoaicei..

meanwhile sansa & arya
sansa regina in nord; fara independenta, fara stabilitate. de fapt ea va intamplina enorme dificultati, pentru ca are talent la dezbinare in loc de unificare; va tine de tron cu dintii si va pierde in fata nordicilor nou-veniti. prin urmare tormund si regina nordului vor domina jumatea de sus a hartii. intai Eyrie cade arsa pe jumate de dany. nebunii de acolo refuza legea noi federatii si vor fi judecati aspru.
regina nordului se intelege bine cu mormont si vecini, unde preia conducerea; tormund primeste Vale.
arya ajunge in landing cu ochii pe cersei. de fapt toata lumea o banuieste de planuri marsave. de aceea dany parcheaza in afara orasului, insa e o chestiune provizorie.. deocamdata conduc din alte locatii.

arya o prinde pe cersei intr-o seara linistita, cand urca pe o corabie a lui euron - sa fuga. intra dupa ea si ii taie tendoanele picioarelor (face asta pentru ca-i insarcinata; & simetrie) se intampla un dialog dur cu strigate si tarari pe jos, curge sangele.. ti se rupe inima. dar cand ridica capul incuind usa din afara cabinei, vede unul din fii lui euron. care-s muti btw. asta ii arata cu degetul ca cersei va arunca in aer castelul, apoi arya se intoarce la cersei. dar e aproape moarta, copilul da sa nasca. arya il salveaza, cersei ii multumeste si ii spune ca mutul stie tot, o va ajuta. asa arya se intoarce in landing cu gardieni si unsullied, gaseste wildfire bagat prin ziduri la fiecare etaj, aduna toti bucatarii etc. dar e urmarita de asasini ..posibil ca a recunoscut vreo fata impumutata sau ceva.. in fine, e si ea in pericol si se fugareste o noapte intreaga cu aia rai.
in viitorul apropiat, arya cu mutul se imprietenesc; vin la sam care face rost de carti si scrieri.. e interesata sa afle o cale de a-l elimina pe NK ori de a-l vindeca pe bran cel catatonic. asa gaseste calatoria lui ashara si alte informatii, apoi se iveste ocazia ca amandoi sa mearga pe mare:
euron primeste de la ww o centura imensa cu aur si pietre, la pactul cu plata in vieti. asa ajunge sa se intoarca pe mare in teritoriul interzis de dupa zid - ca sa fure aur. acolo va pieri cu tot cu flota, dar corabia lui si mutul reusesc sa scape de walkeri -cu aur. asa deci, mutul se intoarce cu groaza in piele, impresia ca aurul e blestemat si zombii il vor urmari. deci vrea disperat sa fuga pe mare -cu arya.

aegon sufera acea criza de identitate, acum trebuie sa accepte tronul mare.. insa nu poate intra in orasul unde familia i-a fost separata; dany ii da o misiune si e tot ce vrea "cel putin cu fratii lui de arme stie cine este" - e minciuna in care crede, pentru ca va fi tradat. cucereste degraba toata coasta essos, intra in teritoriu pana la marginea valyriei; unde e tradat. fuge neurmarit, pentru ca tocmai intrase pe taramurile valyriei, fara stire.
acolo traiesc bine-mersi, izolati de restul lumii, ca niste ingeri sau elfi rudele lui indepartate.. au mostenit o tara intreaga parasita dar cu tot ce trebuie la dispozitie, palate si biblioteci, au supravietuit destui servitori cu care si-au amestecat sangele. ideea e ca toti sunt imuni la microbul din jur; la fel si aegon, desi ii dau preventiv niste potiuni. acu.. va intreb, cum sa nu ai dragoni in valyria?
misuna pe acolo, mari si mici. mai mult salbatici, oricum neantrenati si fara stapani - paznicii taramului. de acolo aegon pleaca cu un nou prieten satul de hipioti - care vrea sa vada lumea, sa lupte. intrevad o relatie splendida (valyrianul va ramane stapan in essos dupa ce aegon se intoarce acasa.) un pui de dragon il alege pe el, primeste o armura si sabie noi. cand isi regaseste o parte din armate (inca devotate), afla ca dany a parasit capitala; sansa omorata.. he has to come back, son!

o noua era
dany face drumuri splendide cu dragonii; apare diligenta si transportul rapid; continentul are cate doua drumuri late unde era doar unul. face al doilea pod si pereche de fortarete langa vechii gemeni frey.
maesterii sunt intai desfiintati, dar apoi reangajati in treburile statului dupa specializari; unii doctori, altii constructori si ingineri.
creeaza armata teritoriala, cu cazarmi si unitati pe tot westeros. pregatiri pentru o noua confruntare cu NK si pentru controlul imperiului.

..pentru ca devine imperiu.. o numesc ei federatie, si tyrion vine cu niste principii de unificare, ceva intre evul mediu tarziu italian si cel american. se cladeste un sistem cu legi dupa principiile scrisorilor federale  (niste acte importante, the feredalist letters) dar cu multe neajunsuri si fara a impune republica; este mai degraba o monarhie electiva.
in fine nu ma afund pe partea politica, doua lucruri sunt clare: cu cat poporul e mai ridicat din asuprire, cu atat daenerys e subminata de bogatime. ea acum decade treptat, pana la abdicare.
westeros devine bogat si avansat, se strang castiguri din flota imensa comerciala si militara (ceva gen imperiul britanic) pe care o primeste yara, a treia mana de baza a reginei.
lannisteri vor prelua teritoriile tyrell. ce-i ramas din neamul ala se va uni cu martell contra reginei. din dorne se va forma o miscare extremista. insa una seducatoare si rezonabila, cu defilari, uniformel cool si alocutiuni - brexit w swords. tot in dorne va fi batalia finala, cand aegon se intoarce din valyria. ca o surpriza de moment dany zboara o ultima oara sa-si ajute nepotul. odata cucerit dorne, aegon e primit glorios in capitala, precum napoleon in paris. dar misiunea lui nu se opreste acolo.

majoritatea cavalerilor au destinul copt; adica sunt gata fie de moarte eroica, fie viata libera de datorii narative.
the hound; neinteresat de razbunare, ajunge instructor in noua armata teritoriala. atinge apogeul arcului spre final cand il ajuta pe aegon sa recucereasca landing;
gendry baratheon ramane intr-adevar poate singurul aliat stabil al reginei; dintr-o cazarma din storm pleaca hound cu o mana de soldatei sa cucereasca o cetatuie vitala pentru aegon.

daenerys este o regina capabila dar aspra. umbla cu dragonii prin tara si judeca sumar pe toti nemernicii. ceva gen vlad tepes, va impune frica multora si prietenia saracilor. de fapt va manca la masa lor, nu are incredere in rest. incet incet dany pierde sanatatea mentala.. dar tine secretul cat poate, si se descurca. pana cand e coplesita si incoltita de miscarile nobilimii, fortata la compromisuri nemultumitoare.
atunci isi da seama ca stilul ei de conducere autoritar, cat a fost bun pentru unirea noului westeros, acum atrage oprobiu si dizgratie. se asigura ca exista o clasa de judecatori si o lege a pamantului pentru noua ordine a lucrurilor, apoi abdica in liniste - zboara cu dragonii undeva. (in locul ei poate fi ales oricine, pana cand se intoarce aegon.)

tyrion - va ajunge mana reginei; dar va fi nevoit sa plece peste marea stramta cu armate si aur in ajutorul lui aegon. este unul din trei oameni de incredere.
varys - al doilea confident. de fapt astia doi vor face toata treaba grea pe partea politica; de la ei aflam tot, vedem cu ochii lor ce se intampla.. sunt ca robotii din sw.
jaime - seful politiei, apoi mana reginei in locul lui tyrion; atunci moare, cand se jerfeste sa opreasca un complot.
dar tyrion nu se mai intoarce in westeros.. a fost prins cu armatele intr-un port in drum catre pozitia lui aegon, prin urmare aplica din nou tactica lovirii din spate si cucereste braavos.
va prelua conducerea bancii de fier, prin urmare va trimite in westeros agenti ai bancii, unde va crea filiale.

bran. cat arya se aventureaza in spinoff, la bran vin the children, il fura si il vrajesc.. dupa un timp lumea afla de un calaret cu stafii. bran acum e un supraom ce purcede sa alunge oamenii din cetatile de langa zid. unde incep sa apara pest tot wierd trees. bran se intoarce la sansa, isi da gluga jos ii cere oameni pentru haita lui; promitand ca va aduce inapoi pe starks in fruntea nordului.. dar bran acum e renascut ca baddie. practic un fel de vader! scopul lui e sa razbune esecul cu NK, sa il distruga. il ia pe theon si alti cativa, ii baga intr-un ritual si ii fac pe toti telepati multidimensionali sau ceva.. bran lupta cu walkeri si oameni in egala masura, creeaza paduri de copaci gri care te urmaresc si comunica prin radacini. corbi si lupi peste tot, populatia fuge.
aegon afla de la tormund ca fratele lui a luat-o razna, e alta faptura. "cel putin a iesit din coma"... dar in drum spre nord, in fata lui apare de sus NK calare, parcheaza, ii face semn sa il urmeze. tipul vorbeste cu el, ii spune ca bran intra cu stafiile prin zid, ii omoara fapturile, i-a ucis sotia. in final jon salveaza pe NK (si lumea) atunci cand il omoara pe bran. numai el o poate face, chestie de sange. the end.

 acum dimineata am inceput sa urmaresc "fixuri" got, si remarc ca multi il simt instinctiv pe bran ca baiat rau. va spun ceva, povestile astea de care se plang cativa, arhitipice si cu happy end, ce va pare voua previzibil si familiar, sunt valori ce ne leaga pe noi ca oameni.. cum va explicati atatea mituri similare prin culturi vast diferite? bineinteles ca martin e inspirat din tolkien, herbert asoasf.. altfel ar fi un scriitor prost.
« Last Edit: 29 June 2019, 08:59 by Monier »
 

Offline crystygye

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 1
  • Location: Romania
    • View Profile
    • PortalulTauTV.com
Game of Thrones
« Reply #239 on: 01 July 2019, 11:47 »
Sincer personal ultimul sezon mi s-a parut cel mai slab. A inceput bine, dar s-a terminat prost.