Author Topic: Filmele „istorice”  (Read 914 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online daveWalter

Filmele „istorice”
« on: 25 July 2024, 00:30 »
GLADIATOR II parcă îmi amintește de Pompeii din 2014 vizual și ca acțiune, adică decor care arată de la o poștă a fake CGI. În comparație cu ăsta, Colosseumul din Gladiator (2000) chiar arăta mai real și mai impresionant. Nu mai spun cât au investit ca să-l redea prin efectele CGI pe actorul  Oliver Reed, care a murit în timpul filmărilor. Ăla a fost CGI adevărat. 

+ Actorii neinteresanți față de ce am văzut în EXODUS sau în KINGDOM OF HEAVEN. Până și LAST DUEL și ROBIN HOOD păreau să aibă mai mult potențial.

Și din nou, este iar engleză limbă vorbită într-un film despre Roma Antică. Chiar nu putea Ridley să dea câteva milioane de dolari în plus să pună actorii să vorbească în LATINĂ?  Pentru a da un gram de imersiune măcar.



Mă aștept să dea fail.  Mie și acum îmi pare rău pentru NAPOLEON de anul trecut, că avea potențial.


Până una alta, am început să apreciez filmele ca cele făcute de Mel Gibson, care îl bate pe Ridley Scott la dramatism și poveste. La nivel de imersiune, cred că niciun film istoric făcut în ultimii ani nu poate să bată The Passion of the Christ și Apocalypto. Și desigur, mai sunt filmele făcute de ruși, chinezi, sud-coreeni, japonezi, de la Tsar, Mongol, Red Cliff, The Admiral: Roaring Currents, Kagemusha etc.
Ar mai fi Admiral făcut de olandezi, Danton făcut de francezi , Downfall făcut de nemți.
Nu mai suport adaptările americane de istorie antică și medievală din pricina limbii engleze și a superficialității americane cu care tratează istoria Europei și a Asiei.
De ce nu fac italienii filmul Gladiator în limba latină? Sau grecii să-și fi făcut ei filmul 300? Sau egiptenii să fi făcut ei toate filmele cu Cleopatra?


Filmele istorice făcute de americani sunt bune câtă vreme rămân pe felia lor, doar pe istoria lor, gen Oppenheimer, Hacksaw Ridge,  Lincoln, Saving Private Ryan, Vice, Full Metal Jacket, Apocalypse Now, Nixon, All the Way, Glory, Patriot,  Gettysburg etc.

Oppenheimerul lui Nolan cred că e cel mai bun film biografic făcut de americani fiindcă se simte că e natural.

Nu ca Napoleonul lui Scott, în care francezii vorbesc ENGLEZĂ.
« Last Edit: 25 July 2024, 00:36 by daveWalter »
 

Online daveWalter

Filmele „istorice”
« Reply #1 on: 07 September 2024, 13:32 »
Din Intuneric, e pe MAX, fostul HBO
Ii dau cu multa indulgenta 6/10 pt ca ideea e geniala.
Plot: Șase oameni caută un nou cămin într-un peisaj brutal, dar sunt urmăriți de un inamic înspăimântător.
Acum 60000 de ani eram 6 specii de oameni, nu cateva "rase" cum suntem acum. Am ramas doar o singura specie, restul le-am terminat noi homo sapiens in mod brutal cel mai probabil. Am fost extrem de metodici si organizati din ce se pare.
Se descopera tot mai multe din istoria noastra de acum zeci de mii de ani. In teritoriile germanice s-a descoperit recent un camp de batalie cu 3000 de cadavre de acum zeci de mii de ani. Este ceva enorm pt o batalie pt niste ginte de culegatori/vanatori. S-au intamplat multe in preistorie si nu s-au scris ca nici nu-si puneau problema, nu s-a tinut nici minte peste generatii.
 

@Ciocanul
Eu i-am acordat nota 2/10. O porcărie pur și simplu!

Sunt câteva filme despre preistorie, nu excepționale de Oscar, dar mult mai bune decât mizeria aia de horror în care Neanderthalul este folosit pe post de Xenomorf preistoric. Neanderthalienii nu erau chiar canibali la modul ăla. Și Homo sapiens  practicase canibalismul în perioadele de foamete sau pentru scop ritualic. Oricum, mai degrabă cred că erau necrofagi, adică își consumau semenii după decesul lor pentru a le dobândi abilitățile și forțele.

Missing Link din 1988 - este despre un australopitec (ultimul rămas în viață) care rătăcește singur prin savana africană și prin deșert după ce un grup de hominizi (HOMO HABILIS) îi măcelărește familia și tribul. Nu e chiar atât de exact științific, că l-au prezentat cu exces de blană și e cam prea înalt pentru un australopitec (care era înalt cât un copil de 8 ani), dar are imagini frumoase din savană.  Arată ca un film IMAX. 

Lucy (2014) - dar e mai SF și axat pe prezent.

Homo Erectus  din 2007 - un film de comedie, la fel și Caveman (1981), Year One (2009) și cu When Women Had Tails (1970). Dar cred că mai bine te uiți la Familia Flintstones.

Quest for Fire (1981) - ăsta e cel mai bun, dar tot stereotipic. Are ceva mamuți, lei cu colți și lupi preistorici.  Se petrece cu 80.000 ani în urmă, cu oamenii cavernelor  (Cro-Magnon), Neanderthalienii care sunt roșcați, canibali și mai primitivi, cu Homo Habilis  care arată ca niște maimuțe, tot canibale și agresive,  și oamenii africani din specia Homo sapiens care știu să aprindă focul, să construiască locuințe. Consumatori de legume și vopsiți,  știu să facă aruncătoare de sulițe.  Nu exact științific pentru că oamenii au stăpânit tehnicile de aprinderea focului cu 50.000 ani în urmă. Dar e bun filmul.

The Clan of the Cave Bear - e despre cum o fată blondă din specia Homo sapiens este adoptată de un grup de neandertalieni.

Mai sunt astea - One Million Years B.C. și cu When Dinosaurs Ruled the Earth, niște filme stereotipice de anii 60-70 care au dinozauri și gagici mișto. Bineînțeles că sunt niște porcării, să vezi cum oamenii cavernelor, ăia bruneți și neanderthalieni, se bat cu sapienșii blonzi care sunt mai avansați (total eronat, Homo sapiens, provenit din Africa, era de culoare, blonzii cu ochii albaștri au apărut cam acum 6000 ani). Sau cum vânează dinozauri făcuți cu efectele de atunci.

Dar nu mă satur să văd femeile îmbrăcate în bikini cu blană de leopard. Mi-a plăcut de Raquel Welch (care a murit recent) și de Victoria Vetri, blonda din al doilea film, și  Imogen Hassall, bruneta.  :P
Femeile puteau să arate frumos în anii 70, așa naturale, fără implanturi, asta pot să remarc.

Creatures the World Forgot
- e mai grafic, mai dur, mai naked,  mai sângeros, tot despre blonzi vs bruneți + neanderthalieni, dar mai realist, mai axat pe realitatea științifică cu vânat capre și urși.

Ao: The Last Hunter
- e un film franțuzesc despre cum un bărbat neanderthal s-a cuplat cu o femeie Sapiens acum 30.000 ani. Mulți antropologi susțin teoria încrucișării pentru că s-au găsit 2-4% ADN neanderthalian în ADN-ul nostru. 

Croods și primul film Ice Age sunt niște animații bune care reprezintă oamenii preistorici.

ALPHA (2018) - ăsta mi s-a părut cel mai bine realizat film despre preistorie și domesticirea câinelui acum 20.000 ani.  Are clișee, dar e cel mai bun din ultimele filme axate pe aceeași tematică.
Un 8/10 merge.

10.000 î.Chr  (2008)
  - o șaormă cu de toate. Îl vezi doar pentru efecte. Are mamuți lânoși masivi, tigri cu colți de sabie, păsările terorii (toți dispăruți cu zeci de mii ani mai înainte, iar ultimele două specii erau prin Americi), are triburi de africani, are piramide construite cu mamuți construite cu 8000 ani mai înainte, referiri la Atlantida etc. Deci, doar entertainment. 
Un 5/10 și aia e.

Mai e Iceman (2017), cu povestea lui Otzi care a devenit mumia înghețată, dar nu e chiar în epoca de piatră, ci mai în epoca cuprului, undeva în ajunul construirii marilor piramide.
Quote
Filmul e prastie dar as vrea sa vad cat mai multe povesti de genul mai bine realizate ca asta e bun ca idee dar praf la realizare.

Nu o să vedem asta prea curând, din câteva motive.

1. Mare parte din publicul european și cel nord-american, fără să mai adaug Rusia, lumea arabă, Africa ... adică, vreo câteva miliarde de oameni nu cred  în teoria evoluționistă. Miliarde de oameni încă mai cred la ora asta că oamenii au fost făcuți din lut de Dumnezeu după ce Pământul a fost creat în 6 zile. Ce succes financiar să aibă un asemenea film în epoca Trump-AUR-BOR-Le Pen-Farage-ISIS-Hamas-Putin?

2. Ar ieși un film în mare parte mut sau cu  limbaje inventate de producători în stilul Alpha, Quest for Fire, Out of Darkness  sau Far Cry Primal. Spectatorii s-ar putea să doarmă la asemenea filme.

3. Apoi, tot ce știm despre celelalte specii are la bază și schelete complete, dar și fragmente de oase, nici măcar schelete complete sau parțiale, ci câteva mandibule, dinți,  degete......modul cum ar arăta ei e doar o presupunere estimativă.  Încă nu știm suficient de mult despre speciile în sine. Tot ce au creat ei era pe bază de lemn, adică a dispărut. Mai nou aflăm că australopitecii aveau conștiință spirituală,  Homo erectus știa să mâzgălească sau să inscripționeze pe scoici sau că neanderthalienii știau să organizeze anul în 12 luni după picturile caverne.

4. În afară de Homo Sapiens, Hidelgerbensis, Denisoveni și Neanderthalieni, despre care avem date că purtau blănuri, masculii și femelele din celelalte specii de oameni (Homo antecessor, Homo erectus, Homo floresiensis, Homo naledi, Homo luzonensis,  Homo rhodesiensis) cam umblau ....goi. Filmul în sine, din start ar deveni strict pentru adulți (Rating R, 18+, M for Mature).
« Last Edit: 07 September 2024, 13:52 by daveWalter »
 

Online daveWalter

Filmele „istorice”
« Reply #2 on: 31 January 2025, 14:18 »
Că tot are Elon Musk mania cu Roma antică și se plângea careva pe fostul forum că „de ce nu prea sunt filme și seriale pe perioada de glorie a Imperiului Roman”, că de ce sunt reciclate la greu poveștile despre Spartacus, Cezar, Cleopatra și Antoniu și Augustus pe care le vedem în serialele Rome și Spartacus sau în filmele clasice....

Sunt o grămadă de producții pe toate dinastiile imperiale:

Dinastia Iulio-Claudienilor
IMPERIUM AUGUSTUS - Film despre Octavian Augustus, cu Peter O'Toole
DOMINA - serial despre Livia Drusilla, soția lui Augustus
I CLAUDIUS - serial din 1977, de la Augustus la Claudius, cu Derek Jacobi 
BARBARIANS - serial din 2020, cu ambuscada de la Teutoburg și expedițiile romane în Germania
THE ROBE - film din anii 50, despre domnia lui Tiberius și crucificarea lui Iisus, cu Richard Burton, Jean Simmons și Victor Mature
THE INQUIRY - remake
BEN HUR - filmul clasic, încă foarte bun, tot despre domnia lui Tiberius și crucificarea lui Iisus, cu Charlton Heston
JESUS OF NAZARETH din 1977
PASSION OF THE CHRIST cu Jim Caviezel în rolul lui Iisus
CALIGULA - filmul porno din 1979 cu Malcolm McDowell și Peter O'Toole - merge ca uns după câteva filme creștine :)))
BRITANNIA - serial despre cucerirea romană a Angliei
BOUDICA- e unul nou apărut în 2023, cu actrița Olga Kurylenko din Centurion.
QUO VADIS - din 1951 și din 2001, cu domnia lui Nero și prăbușirea dinastiei iulio-claudiene. Recomand mai degeabă versiunea din anii 50 cu Peter Ustinov.
IMPERIUL ST PETER - Cu persecuțiile creștinilor, cu Omar Sharif în rolul lui Petru
PAUL, APOSTLE OF CHRIST - cu Jim Caviezel în rolul lui Luca.

Dinastia Flavienilor
MASADA- serial despre cucerirea romană a Iudeii, cu Peter O'Toole ca general roman care încearcă să cucerească ultima forțăreață evreiască care îi opune rezistență.  .
THE DOVEKEEPERS -un remake
POMPEII - de văzut filmul din 2014 doar pentru efecte 3D
THOSE WHO ABOUT TO DIE - serial nou despre împăratul Vespasian și construirea Coloseumului. E pe Prime în străinătate și cică ar fi cool, cu multe lupte dintre gladiatori.
DACII - Cu Domitian încercând să ocupe Dacia
APOCALYPSE - Cu Domitian proclamat zeu și apostolul Ioan (Richard Harris) care scrie Apocalipsa
REVOLT OF THE PRAETORIANS - Asasinarea lui Domițian


Dinastia Antoninilor

COLUMNA - Cu Traian ocupând Dacia și Decebal sinucis
CENTURION și THE EAGLE - Cu Britania romană în timpul domniei lui Hadrian și Antoninus Pius, cu Olga Kurylenko în rol de războinică și Michael Fassbender
THE FALL OF THE ROMAN EMPIRE - cu Alec Guiness din Star Wars în rolul lui Marcus Aurelius, cu Christopher Plummer în rolul lui  Commodus  și Sophia Loren în rolul Lucilei
GLADIATOR - Cu clasicul gladiator  Russell Crowe, cu Richard Harris în rolul lui Marcus Aurelius și Joaquin Phoenix în rolul lui Commodus 

Dinastia Severilor
GLADIATOR II - Cu domnia împăraților Geta, Caracalla și Macrinius
THREE SWORDS FOR ROME - despre domnia lui Elagabalus

Despre criza secolului III, împărații de cazarmă, dinastia gordiană și Tetrarhie nu prea sunt decât trei filme, deși secolul III chiar merită atenție și chiar s-ar face multe filme și seriale bune.
SHEBA & THE GLADIATOR - Despre Zenobia și Aurelian
THE MAGNIFICENT GLADIATOR - Despre împăratul Gallienus
SEBASTIANE -  singurul film despre istoria Romei antice care este realizat în LIMBA LATINĂ. E despre domnia lui Dioclețian și Sfântul Sebastian.



Dinastia Constantină

CONSTANTINE AND THE CROSS - Despre Constantin cel Mare și bătălia de la podul Milvius
DECLINE OF AN EMPIRE - Cu Peter O'Toole în rolul lui Constantin cel Mare

Dinastia Valentiniană

AGORA - Alexandria în timpul luptelor dintre politeiști și creștini

Dinastia Teodosiană


ATTILA, cu Gerard Butler în rolul regelui hunilor
KING ARTHUR - cu retragerea romană din Anglia
THE LAST LEGION - despre Romulus Augustus și căderea Imperiului Roman de Apus

Dinastia Iustiniană
THEODORA, SLAVE EMPRESS - Despre Iustinian și Teodora
THE LAST ROMAN - Despre Belizarie,Iustinian și Teodora
« Last Edit: 31 January 2025, 14:43 by daveWalter »