Author Topic: Hollywood the broken  (Read 8086 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Hollywood the broken
« on: 27 May 2019, 11:36 »
Granted, alt cuvant reprezentativ nu-mi vine, e vorba de marile productii si felul in care sunt "scrise".

de scenaristi.

am gresit cand am presupus ca D&D au facut focus grup ori studiu de reactii la ce au scris. there's no way
astia sunt hacks, in forma pura.

ma intreb care-i calea? daca cineva ofera ceva ce place publicului e un fel de .. comert.
daca nu intreaba pe nimeni si face de capul lui.. distruge francize.
sa ii aduni si sa ii retrimiti la scoli? unde... ii asteapta profesorii SGW/regressives.

e mai mult decat incompetenta..

astia imi distrug placerile nevinovate.
anul trecut putin imi pasa de sw. "ok, imperiul contrataca fu bestial, in rest whatever."
dar venira disney! si ruinara tot.
acum trei saptamani.. "got , o fi bun, n-am vazut whatever".
acum sufar cu restul.

am ajuns sa apar ce nu ma asteptam.. tocmai esecul lor m-au facut fan din privitor obisnuit.
it's crazy.

daca asa mai avea energie, as apara si personajele de comics.. batman & superman mostly. & joker
« Last Edit: 27 May 2019, 11:39 by Monier »
 

Offline Ciocanul

Hollywood the broken
« Reply #1 on: 27 May 2019, 11:47 »
http://www.romanianvoice.com/culture/phoenix/vremuri.php
Toate au fost la vremea lor ceva exagerat...

Esti ca un drogat caruia nu-i mai ajunge doza, nu mai obtine "kick"-ul. Nu o sa-l mai obtii pt ca nu poti retrai aceleasi emotii la nesfarsit. Suntem multi in situatia asta. Aceeasi situatie se intampla si in jocuri, ma joc plictisit jocuri vechi ca de astea noi mie sila.
Sari cu parasuta. Prima data daca esti adrenaline junkie o sa fie wow. A doua oara inca e ok. A 10-20 a oara e walk in the park.

Tu cat "kick" crezi ca poti scoate din niste filme si seriale ? Sunt tot aceleasi tipuri de povesti/caractere/explozii/sadisme/sex/rasturnari de situatii/etc.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Hollywood the broken
« Reply #2 on: 27 May 2019, 23:18 »
..ti-as zice doua idei filosofice, ca mai devreme eram cu roaba-n mana.
-povestitul e printre cele mai vechi ocupatii mintale si intelectuale.
-adica.. ocupatiunea ta manuala si mintala cu jocurile.. tine cu altele.
« Last Edit: 27 May 2019, 23:20 by Monier »
 

Offline oldshooterman

Hollywood the broken
« Reply #3 on: 28 May 2019, 00:13 »
Granted, alt cuvant reprezentativ nu-mi vine, e vorba de marile productii si felul in care sunt "scrise".

de scenaristi.

ma intreb care-i calea? daca cineva ofera ceva ce place publicului e un fel de .. comert.
daca nu intreaba pe nimeni si face de capul lui.. distruge francize.
sa ii aduni si sa ii retrimiti la scoli? unde... ii asteapta profesorii SGW/regressives.

e mai mult decat incompetenta..

astia imi distrug placerile nevinovate.
Man, nimeni nu face nimic de capul lui la Hollywood. Aia nu pot sa scrie si sa regizeze cum vor ei. Industria filmului e un instrument de propaganda masiva. Lumea e prostita incepand din scoala, e indoctrinata si manipulata la maxim, "stiintific". E prea mult de povestit pe tema asta. E ceva care trebuie sa poti sa "simti", sa intuiesti si ulterior poti sa cauti si sa-ti si dovedesti, daca foloseste la ceva.

S-au scris articole complexe si detaliate pe tema asta. Iti ofer doar trei mici "probe", gasite la prima strigare:

The CIA in Hollywood: How the Agency Shapes Film and Television

The CIA and deep state have controlled US media and Hollywood for decades.

Washington DC’s role behind the scenes in Hollywood goes deeper than you think

"We can now show that the relationship between US national security and Hollywood is much deeper and more political than anyone has ever acknowledged."

So, servesti ceea ce ti se ofera sau cauti in alta parte.  ;D
Din cand in cand mai scapa pe piata si cate un film foarte bun (dar asta e ceva profund subiectiv).

 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Hollywood the broken
« Reply #4 on: 30 May 2019, 12:40 »
ala e alt topic.

vorbim de lucruri extrem de simple, de gradinita! 
in meseria de filmmaker si storyteller, cineva trebuie sa stie ca ghost trebuie mangaiat. ca oamenii de stiinta nu deschid casca pe planeta straina. ori ..(culmea:) mangaie.. o forma de viata necunoscuta.

despre asta vorbim deocamdata.


BTW, mai devreme am parafrazat din doua filme dupa doua carti, cu acelasi actor.
A:?
« Last Edit: 30 May 2019, 12:44 by Monier »
 

Offline astateofmind

Hollywood the broken
« Reply #5 on: 08 June 2019, 22:40 »
http://www.romanianvoice.com/culture/phoenix/vremuri.php
Toate au fost la vremea lor ceva exagerat...

Esti ca un drogat caruia nu-i mai ajunge doza, nu mai obtine "kick"-ul. Nu o sa-l mai obtii pt ca nu poti retrai aceleasi emotii la nesfarsit. Suntem multi in situatia asta. Aceeasi situatie se intampla si in jocuri, ma joc plictisit jocuri vechi ca de astea noi mie sila.
Sari cu parasuta. Prima data daca esti adrenaline junkie o sa fie wow. A doua oara inca e ok. A 10-20 a oara e walk in the park.

Tu cat "kick" crezi ca poti scoate din niste filme si seriale ? Sunt tot aceleasi tipuri de povesti/caractere/explozii/sadisme/sex/rasturnari de situatii/etc.



e putin diferit. Nu e ca la saltu cu parasuta, e ca la alcool sau prajituri. Cand te saturi de un tip de prajitura poti trece la altul. Totul e sa fie un gust but.

Cand prajitura ta preferata nu mai da randament pot fi doua cauze: 1. te-ai obishnuit cu gustul sau 2. producatorul a schimbat reteta si acum e de cacat. In primul caz e simplu, alternezi prajiturile. In al doilea nu mai e pt ca ... toate au devenit de cacat.

Acum e cam in a doua situatie. De asta si tu preferi o ciorba veche reincalzita dar buna unui cacat proaspat :D In plus cu asta iti contrazici prima jumatate a argumentatiei. Nu adrenalina e problema pt ca obtii mai multa placere rejucand chestii vechi care nu iti aduc prea multe surprize in dauna unora noi dar proaste.

Daca astea noi at fi la acelasi nivel, cel putin, nu le-ai juca pe cele vechi :P
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Hollywood the broken
« Reply #6 on: 18 June 2019, 08:57 »
mda presupun ca-i subiect retoric..

probabil ca solutia e in primenirea cu sange nou, adica scenaristi britanici si australieni. odata
si doi, speranta ca astia isi dau seama de coltul in care s-au bagat, cu toata suibvertirea asta..

e un simptom care dezvaluie doua chestii: - ca nu e substanta, si le-au ramas doar surpriza pe moment. mai rau ca in horror si telenovele.
-ca nu reusesc sa surprinda cu ceva multumitor. in horror cel putin ai sange, cateodata o pereche de tate..

acum e ca si cum ai vedea o calugarita impiedicata jos. si in loc sa te surprinda cu jartiere sexy pe dedesupt,
..pica o punga cu doua prune vechi.
:D

.. apropo de filmele romanesti, cautam sa laud ca marin preda merge transpus in cinema..
fura niste parafrazari din morometii si cel mai iubit dintre pamanteni (cu victor rebengiuc)

 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Hollywood the broken
« Reply #7 on: 01 July 2019, 17:31 »
cred ca "celalalt topic" merge imediat aici, chiar va rog daca se poate un nou titlu: hollywood the broken, hollywood the woken

what in the fuck. oare vom asista la toate rebuturile posibile cu all female cast?

deci avem

ghostbusters
oceans 8
terminator dark fate - feminator
mervel got woke, clar
acum charlies angles? cine a cerut asa ceva?
 

Offline duke_zz

Hollywood the broken
« Reply #8 on: 02 July 2019, 15:29 »
pai charlies angels, nu era cu all female cast? sau acum e si charlie binar?
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Hollywood the broken
« Reply #9 on: 02 July 2019, 21:04 »
huh?

oshi
u right i'm such a doofus

ok, totul in regula. nothing to see here folks
-
presupun ca era mai woken daca angels deveneau niste eddie izzards and such.
« Last Edit: 02 July 2019, 21:08 by Monier »
 

Offline duke_zz

Hollywood the broken
« Reply #10 on: 03 July 2019, 12:42 »
era fain daca faceau ca angels sa fie o musulmana imigranta, o feminista edgy si o afro-americana panther power.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Hollywood the broken
« Reply #11 on: 06 July 2019, 08:08 »
hollywood/the establishment si-a luat in serios propaganda de a diviza si aduce societatea pe linia WOKE. in comics, in serii, peste tot vezi cum barbatii si albii sunt the bad ones.
e mai mult decat ridicol si bolnav, va insemna falimentul.

cred ca e timpul ca hollywood sa moara. nu mai servesc filme bune de ani de zile. fuck'em.

BURN IT ALL DOWN
« Last Edit: 06 July 2019, 08:20 by Monier »
 

Offline Ransom

Hollywood the broken
« Reply #12 on: 15 July 2019, 11:03 »
Ati auzit?! Noul agent 007 va fi o femeie neagra :))

https://nypost.com/2019/07/14/lashana-lynch-cast-as-007-in-new-james-bond-movie-report/

Ian Fleming se rasuceste in mormant!



« Last Edit: 15 July 2019, 11:08 by Ransom »
 

Offline duke_zz

Hollywood the broken
« Reply #13 on: 15 July 2019, 14:56 »
Ce ne opreste din a vedea vechile productii? Nu iti place distributia sau alegerile pt roluri.. nu te duci. Eu sigur nu am sa o fac.
 

Offline Nosferat

Hollywood the broken
« Reply #14 on: 15 July 2019, 15:20 »
The fck? Nu are cum, vor sa ingorape si seria 007? Adica ori avem varianta "woke" or nu mai avem nici o varianta si seria,filmul,productia,totul se duce pe apa sambetei. Pacat, daca e pe bune,adio james bond, ma voi uita la cele vechi si cam atat.
Ignore list :astateofmind