Author Topic: Marvel, DC si restul  (Read 7466 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Marvel, DC si restul
« on: 16 March 2019, 15:13 »
Threadul oficial despre superheroes
filme si serii tv

din cate inteleg, peste un an doi scapam de ele; pana atunci ..might as well enjoy them.

pentru prima oara am vizionat  (in sfarsit) cateva din urma..
thor suprinzator de bun. motivul al doilea pentru care marvel sta deasupra lui dc este exact thor si loki, un ciudat cuplu de forte, ceva dinamic si fain. deci 7
thor the dark world asta fu extrem de insuportabil. natalie portman suge valoare din price film apare, imo ar trebui sa se ocupe cu altceva. dar si scenariul e mediocru. foarte zgomotos, 3/10
captain america the first avenger. capitanul e printre figurile reusite din start, un tip interesant si usor de simpatizat. foarte bun in prima jumate, se pierde in lasere spre sfarsit. solid 7.
iron man 2. slab!
« Last Edit: 16 March 2019, 15:16 by Monier »
 

Offline oldshooterman

Marvel, DC si restul
« Reply #1 on: 17 March 2019, 16:06 »
Ar fi interesant de aflat cum scapam de ele (de filmele cu superheroes), respectiv de unde s-ar deduce asta. Dpdv vizual/efecte speciale sunt foarte reusite toate, dar subiectele sunt de o penibilitate extrema, care incep cu ideea ca unul sau mai multi smecheri trebuie neaparat sa salveze omenirea/galaxia/Universul de oricine/orice, oricat ar fi de avansat tehnologic.

De ex. eu as vrea sa vad un film dintr-asta in care apare cineva/ceva care sa-i bata pe toti de "sa le sara ochii din cap". ;D
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Marvel, DC si restul
« Reply #2 on: 17 March 2019, 20:28 »

De ex. eu as vrea sa vad un film dintr-asta in care apare cineva/ceva care sa-i bata pe toti de "sa le sara ochii din cap". ;D

pana acum, thanos e singurul care s-a apropiat de idee.

afaik, dupa infinty war se va forma un vid asaa ..de putere... si vor lua o pauza.
I HOPE  :P
« Last Edit: 17 March 2019, 20:34 by Monier »
 

Offline Ciocanul

Marvel, DC si restul
« Reply #3 on: 18 March 2019, 00:25 »
Parca vad ca intorc timpul inapoi, il bat pe Thanos si e totul va fi frumos. Ideea personajului Thanos imi place, e bine construit si nu doar un character negativ la norma.
 

Offline oldshooterman

Marvel, DC si restul
« Reply #4 on: 19 March 2019, 22:58 »
afaik, dupa infinty war se va forma un vid asaa ..de putere... si vor lua o pauza.
I HOPE  :P
Nici o sansa...
2019 Will Have The Most Superhero Movies Ever Released  ;D
 

TrevorArthur

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Marvel, DC si restul
« Reply #5 on: 20 March 2019, 11:35 »
Filmele cu supereroi nu se vor incheia cu Avengers Endgame.
Marvel.....pardon, Disney, au deja pregatit un calendar de viitoare filme pe care le vor lansa in urmatorii 10 ani.
-Spider-Man Far from Home, Spider-Man: Homecoming 3  , Black Panther 2,Guardians of The Galaxy 3, Black Widow, Doctor Strange 2,Shang-Chi,  Captain Marvel 2  sunt deja confirmate pe IMDb si vor fi lansate in urmatorii 3 ani.   
-Se lucreaza deja la un nou film cu Celestials  si  Eternals care sa duca universul MCU la o scara si mai mare, Celestials fiind niste titani cosmici, mai mari decat planetele, iar Eternals fiind supereroi mai puternici   decat Avengers. 
-E preconizat si un film cu Adam Warlock
-vor fi introduse noi supereroine - unul cu Ms. Marvel care e pakistaneza ,    Mockingbird,  posibil si un reboot la Iron Man cu Riri Williams    si Thor cu Jane Foster,  cu actrite in rolurile personajelor.
-Se vorbeste si despre un viitor Captain America jucat de un negru. 
-Dupa achizitionarea companiei 21st Century Fox, se pregateste intersectarea filmelor Avengers cu X-Men si Fantastic Four, deci pregatiti-va pentru niste reboots.
-The New Mutants si X-Men  Dark Phoenix  care vor  deschide o noua serie cu  noua generatie de mutanti,  apare anul asta. 
- Deadpool 3 e deja confirmat pentru 2020 si se speculeaza ca si Gambit apare anul asta.    Se zvoneste ca se lucreaza si la un film cu  Laura  X-23
- Sony lucreaza deja la  Venom 2 , Morbius, Black Cat si Sinister Six.
-va exista si un film cu Spider-Man negru -Miles Morales


Post Merge: 20 March 2019, 11:53
In ce priveste DC EU:
- Joker si Shazam  apar  anul asta
-Wonder Woman 1984  in 2020 
-The Trench tot cu Aquaman  e   anuntat
-dupa 2020 se anunta un reboot la Batman,Aquaman 2, film cu SuperGirl , posibil si cu Flash , Green Lantern, The Martian,  Hawkgirl,   Cyborg si Robin
-o sa fie si Justice League 2, chiar daca nu vor mai fi aceiasi actori, in care antagonistul va fi Darkseid  si un  Justice League Dark
-va fi si un Suicide Squad 2 - reboot ,  un  Batgirl  si  BIRDS OF PREY   un film special dedicat lui Harleyquinn



Asa ca nu va apucati sa cantati prohodul filmelor cu supereroi. 
« Last Edit: 20 March 2019, 11:57 by TrevorArthur »
 

Offline Nosferat

Marvel, DC si restul
« Reply #6 on: 20 March 2019, 13:28 »
Sunt sincer arhisatul de acest gen de filme, o sa mai vizionez endgame si dupa aia e game over din punctul meu de vedere. Ca voi mai da jos de pe torrents din cand in cand un film aia e altceva, altfel nu ma mai incanta. Reboot dupa reboot, sequel dupa sequel. Deja toata treaba asta se transforma in un tanar si nelinistit de care parca nu mai scap.

Trebuie o pauza, in orice caz eu aia o sa fac, incep sa devin extrem de plictisit de acest gen, nu mi se par nu stiu ce aceste filme, adica vezi una doua, chiar si 3, insa dupa al tspelea film cu supereroi in ultimii 10 ani......nope.
Ignore list :astateofmind
 

TrevorArthur

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Marvel, DC si restul
« Reply #7 on: 20 March 2019, 15:54 »
Au fost trenduri si trenduri in istoria cinematografiei si cat timp au fost profitabile, au fost mulse la greu.

Prin 1910-1930 erau la moda filmele in format teatru axate pe gen romantic/sword and sandal/satire/drama/comedie/carnaval,     fiind alb-negru, fara sunet,  cu Charlie Chaplin.  Asta a  jucat in zeci de filme, scotea profit  si nimeni nu se plangea. 


Prin anii 1940-1960 erau la moda filmele western cu cowboy cu Clint Eastwood  si John Wayne, apoi filmele romantice, filmele de razboi, filmele muzicale  si filmele noir cu gangsteri si detectivi, filmele psihologice de Alfred Hitchcock    , mai erau si filmele crestine   cu Charlton Heston/Ben Hur,  si filme istorice cu buget.   
Dar cel mai mult vindeau filmele western, se faceau cu sutele si nimeni nu se satura de ele, cu toate ca vedeai aceleasi dueluri cu impuscaturi intre niste vacari. 


Prin anii 1970-1990 erau la moda filmele horror,  filmele de comedie,  apoi filmele  de actiune si thriller  cu Steven Seagal, James Bond,  Bruce Lee, Chackie Chan,  Vin Diesel, Arnold, Silvester Stallone, Bruce Willis, Chuck Norris. Astia erau supereroii  pentru generatia veche.  La fiecare film, mereu batai, sex, droguri, impuscaturi, masini, pe care le mai vezi pe PRO TV joi seara.   


De prin 1980-2000 sunt la moda filmele SF si fantasy de cand cu Star Wars, Harry Potter si Lord of the Rings + filmele post-apocaliptice si zombies.
De atunci traim in epoca cinematografiei CGI, cu filme 90% CGI si cu creaturi si personaje computerizate. 

 
De prin 2010 sunt la moda filmele cu supereroi si cred ca vor mai continua sa vanda pana in 2030 incolo.
Sunt curios dupa ce o sa fie la moda.  Dar cred ca cinematografia va inceta sa existe  datorita industriei jocurilor    si se vor face simulatoare VR. 

 
« Last Edit: 20 March 2019, 16:10 by TrevorArthur »
 

TrevorArthur

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Marvel, DC si restul
« Reply #8 on: 23 March 2019, 22:57 »
Cat de bine aratau efectele CGI in Iron Man 1 si cat de  fake arata in ultimele filme.

« Last Edit: 23 March 2019, 23:09 by TrevorArthur »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Marvel, DC si restul
« Reply #9 on: 27 April 2019, 16:04 »
stiu, endgame a venit. dar astept frumos sa-l vada toti, pentru ca-s asa bine crescut.

brie larson, BAD IDEA. pentru captain marvel e o alegere proasta, si se vede in ambele filme. nu se potriveste, nu e robert downey, nu e nici macar scarlett, nu e olsen.. nu e buna ca supererou.
in rest, ca actrita si regizoare.. yeah, jos palaria. 

intrebarea mea e: incotro marvel? ce fac astia dupa robert downey. sa fim seriosi el e principalul merit. sigur, whedon, favreau, russo - regizori ok. dar cu greu puteau face ceva fara ..intuitia fina si talentul lui. care a creat un efect benefic in lant.. a ajutat to ce a urmat.

sentimentul recent e altul: dc in sfarsit (ori surprinzator, depinde ce iti place) e in plina ascendenta! cu wonder, aquaman si mai ales shazam. care btw a fost EXACT ce trebuiau sa faca de la inceput.

 

Post Merge: 28 April 2019, 15:38
^
zic atat cu endgame; makerii stiu acum sa monteze. au ajuns foarte buni la pus impreuna filme de genul asta; DC nu ar trebui sa imite asa ceva, vor fi mereu cu un pas in urma.- asta-i tot secretul. inanite de toate, cel mai important e regizorul! el poate face o capodopera, sau poate indeparta definitiv publicul. deci e ceva distanta intre nolan si ..brian johnson.

Au fost trenduri si trenduri in istoria cinematografiei si cat timp au fost profitabile, au fost mulse la greu.
listen.. trend, moda, exista toate. dar

supereroii sunt ceva venit din saracie de idei. combinata cu "posibilitatile" cgi
(- a se traduce in posibilitati de kitsch, mindless action/explosions in the sky*; maimutareli prin aer etc)

artistic vorbind, ai nitel prea putin de analizat. daca iese bine, se datoreaza asa:
- intai unui actor care pune viata si bogatie in personaje de carton la origini.
- apoi interactiunii din echipa si umorului; satira ireverenta.
- abia cand apare un regizor bun, libertate creativa si mai ales spatiu propice... se intampla acea combinatie magnifica. atunci ai un dark knight, un iron man, un deadpool.


*not the band
« Last Edit: 28 April 2019, 15:38 by Monier »
 

Offline VerSus

Marvel, DC si restul
« Reply #10 on: 01 May 2019, 09:54 »
eu, personal , ma asteptam la mai mult de la Endgame, prea multa vorba si putina actiune , cativa dintre "eroi" puteam sa lipseasca ca nu se observa.
 

Offline Nosferat

Marvel, DC si restul
« Reply #11 on: 01 May 2019, 21:04 »
Acuma am vizionat si eu endgame. Meh,cam atat pot spune. Au fost momente bune,dar filmul in sine nu mi s-a parut nu stiu ce. Imi pare bine ca brie nu a avut decat cateva minute in film. Nu m-am dus la captain marvel, am vazut-o pe brie in Kong Skull island, si nu imi placuse de atunci actrita.

Altfel mai pastrez din spoilers,insa peste cateva zile presupun ca majoritatea,cei care inca nu au vazut filmul,il vor viziona.

« Last Edit: 01 May 2019, 21:06 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Marvel, DC si restul
« Reply #12 on: 02 May 2019, 00:08 »
m-a surprins placut partile cu hawkeye, sunt scene care inca imi joaca prin cap.
 

Offline Megalomaniac

Marvel, DC si restul
« Reply #13 on: 09 May 2019, 13:10 »
Brie e bagata pentru a da directia noua a seriei si anume incluziunea minoritatilor sexuale. Carevasazica viitorul e PC si incluziune.

Imi pare sincer rau ca am contribuit la capitalizarea Endgame, o sa trag linie si-o sa astept frumos sa vad filmele la televizor pe viitor :) E cumplit pentru cinematografie ca Endgame o sa devina numarul 1 la incasari all time dar o sa incerc sa ma tin de promisiune si sa nu mai pompez bani in curul lor.
 
The following users liked or thanked this post: oldshooterman

Offline oldshooterman

Marvel, DC si restul
« Reply #14 on: 12 May 2019, 01:10 »
Eu m-am abtinut si nu m-am dus sa-l vad... ;D
Pacat ca nu poate pune altcineva mana pe franciza si sa mai faca un film (sequel) in care sa-l "reincarneze" pe Thanos si sa-i omoare pe toti restul... La ala m-as duce.  ;D