Author Topic: The Expanse  (Read 6984 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline c6t9

The Expanse
« Reply #30 on: 21 June 2018, 15:50 »
Până la urmă depinde și ce îți place și ce bias ai.
Dacă îți place SF, este maxim SF. Cel mai bun din ultimii mulți ani.
Dacă îți place spațiul tratat într-o manieră mai aproape de realitate, este maxim asta.
Dacă îți place filosofia spre care se îndreaptă omenirea mai aproape de posibilitățile noastre, este maxim și asta.
Dacă îți plac personajele colorate, la fel perfect pus în scenă.
Totuși dacă ai un alt bias, scapă o mulțime de mici detalii, trimiteri la prezent. Până și accentul forțat își are o mare justificare și cred că ar fi sigur posibil, alături de apariția unei modalități alternative de comunicare, practic o nouă limbă prin care istoric s-au individualizat populații.
Sunt multe nuanțe, decizii, evoluții, foarte bine ancorate în realitate. Decorul este bine realizat.
Și dacă mă chinui, greu găsesc totuși probleme la serialul ăsta. Iar fidelitatea realizării este de lăudat. Se pare totuși că nici în US nu a rupt. Deși porcăria aia de STD a fost percepută ca WOW, că de, gâdilă agenda actuală.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

Offline astateofmind

The Expanse
« Reply #31 on: 28 June 2018, 09:10 »
FInal de sezon pe masura. Ciudat dar ar fi fost foarte potrivit ca final de serial ...

Ce am vazut eu  (Lucid TV) pare a avea o portiune de film ce ruleaza inainte de a-i fi venit randul. Si nu cred ca asa a fost in original.

ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline c6t9

Parcă citisem undeva că pentru orice eventualitate serialul va fi lăsat cu un final ok.



Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

Offline astateofmind

The Expanse
« Reply #33 on: 29 June 2018, 19:14 »
Parcă citisem undeva că pentru orice eventualitate serialul va fi lăsat cu un final ok.

Se cam explica. Oricum povestea s-a cam incheiat. Am citit putin din rezumatul urmatoarelor carti si desi se continua pe ceea ce s-a construit pana acum ... se poate spune ca e alt capitol. S-a incheiat chiar frumos sezonul 3.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste