Author Topic: Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all  (Read 21273 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #45 on: 26 November 2019, 08:59 »
mandalorianul, critica punctuala.
in primul episod nava nici nu putea ateriza pe acea gheata. plot hole clar, nu stiu cine a zis-o cred robot head, dar o nava de 60t+ nu poate sta pe gheata in trei patine. nu doar atat, un taximetrist pe gheata nici nu putea supravietui o zi fara sa afle despre traseele bestiilor, fara warning device/gps etc.
in al doilea apare de nicaieri niste soparle umanoide despre care nu stim mai nimic. actiune de umplutura. intreg episdul e filler.
cutitul ala nu poate omori ditamia bestia, decat daca-i special: cu laser sau progresiv ca in evengelion. btw, sachiel are un laser in mana ca un ciocan percutor, e foarte cool, puteau face un cutit asa..
e drept ca in episodul urmator vedem ca ele vibreaza, dar tot nu-i clar daca se lungesc pana la inima.

in al treilea: storms sunt la fel de inepti ca inainte; mando afla de planul lui werner exact cand pune ascultatorul prin perete - plot conveniences.
are un conflict iscat stupid cu machinegun mando, doar ca sa aflam ca-s un popor de "resistance" or ceva. la fel de fortata e obsesia cu armuri si casca nescoasa de pe cap..
what about sex, kissing? ffs. deci da, e pentru minori dpadv.
emitatoarele ale bipaie tot cand plotul are nevoie de expozitie. apai odata predat copilul, alea se linistesc, misiunea e scoasa de pe lista activa. come on. ar in semna ca ori de cate ori un fugitiv e mutat ori schimba stapanii, alea se activeaza. plot contrivance.
cei care il inconjoara, o fac extrem de stupid. nu dovedesc pic de inovatie si spirit de bounty hunter - tot ce stiu e sa traga copilareste de la vedere sau de dupa butoaie. convenient.



lauda puncutala
- mi-a placut ca mando arata emotie, este mai frumos ca personaj decat toti cei din noua trilogie la un loc!
are slabiciuni si e uman in purtare; are frica si constiinta. are conflict interior! like.. wow.
- mi-a placut si de restul personajelor tinute bine pe aspecte simple - ba chiar simpliste si caricaturale, dar functioneaza bine.
- baby yoda. faptul ca langa unul badass cu casca avem un personaj mititel cu ochi mari, asta fu ideea cea mai buna. chiar daca vine de la japonezi, trebuie apreciata.
- imi place aerul si culorile de star wars/sau western. e murdar si cu umbre.
- imi place situatia cu decaderea imperiului, e o lume usor de inteles si perfecta pentru tipul asta de povesti.
- werner si weathers. foarte bine alesi, veteranii aduc "gravitas" si realism. ca figuri pragmatic-autoritare.


-
in alte stiri, cica SWIX ROS au terminat filmul alaltaieri.
imo the plot leaks are real.. jeesus.



 

Offline slicker

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #46 on: 01 December 2019, 18:05 »
Aaaan its dead. Ep 4 a fost fenomenal de prost. Avem PC, avem stronk females care sparg armura de mandalorian, avem bad guys desprinsi dintr-un episod de comedie.

Bbuye.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #47 on: 01 December 2019, 18:48 »
YUP it just went woke.

dar dincolo de asta, e deja prea mult similar cu niste desene animate pentru copii. fuck, pana si clone wars ale lui tartakovsky sunt mai serioase.
asa se intampla cand spui pentru a mia oara in mod la fel de prost una din cele mai tipice povesti dupa capodpera originala.. si o strangi in 40 minute. in sapte samurai mai toata lumea moare, ai tragedie, ai umor, ai prietenie.. aici ai barbati slabi si femei eroice. un mare partz!

cum e posibil bai favreau si feloni sa bagi chicken walker in padure fara sa iti amintesti ca niste ursuleti l-au batut cu copacii??
come the fuck on, why you gotta bring that shit again..

am spus-o. alea trei episoade sunt suficiente pentru un fanbase. iar  daca restul continua asa, atunci primele trei vor intra in legenda si vor fi aratate ca model.
-
-btw, baby yoda e baiat, si sjws ca la comanda au innebunit contra seriei.. care fu aparata chiar si de vechea garda SW. asta pana ieri, adica.
 
« Last Edit: 01 December 2019, 18:54 by Monier »
 

Offline astateofmind

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #48 on: 04 December 2019, 10:57 »
Nush, nu m-a deranjat aparitia lu Gina, oricum aia sterge cu 99% din forum pe jos, in acelasi timp, cu o mana. Nu mi s-a parut deplasata prezenta ei, și nici prea woke.

Chiar mi-ar fi plăcut sa o păstreze ca side kick.

In rest mi s-a părut copie după sg1 sau Atlantis, la alegere.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #49 on: 11 December 2019, 14:20 »

nu stiu ce mai pot zice.. ma asteptam la mai mult. n-am chef sa tot scriu despre o serie minora ...dar am revazut episodul 4. si apoi tot.. ep1-5


nu ai sa gasesti la Tarantino si Scorsese ceea ce se cheama INCONSISTENTA. nafaik!
din jumate de ora in jumate, mando e altcineva.
in primul e man with no name: killer. in al doilea e filler. in trei e iron man. in al patrulea e beta soy boy. in cinci e generic.
ma intreb in ep sase, ce alte doua femei minunate va intalni: una sa-l invete de iubire, alta sa-i salveze curul.


Woke is a red herring
daca nu faceti bani pe youtube, atunci toata nebunia sjw woke shit trebuie evitata. oricat de evidenta, tupeista si obraznica ar veni in fata ta.
ce trebuie sa faca un critic inteligent, e sa vorbeasca dinnauntrul subiectului. asa cum zice mauler si altii: obiectiv, tata.


apoi inca doua motive:
1. propaganda si mesajele politice au existat mereu in industrie. ele sunt IN PLUS fata de ce ti- prezentat. ca o reclama, daca vreti.
de aceea intr-o poveste goala, ele deranjeaza si rup orice bunavointa a privitorului.


2. sunt folosite ca reclama, in afara materiei. pentru ca produsul e prost si nu atrage atentie. atunci intri pe twitter si trolezi pe oricine, atunci pui actorii sa declare balarii..
e un semn de disperare, si trebuie tratat cu umor si detasare.
-
revenind la manda, mando, man, DeLorean..
de ce e prost ep4. are o nava cu tunuri pe care o parcheaza aiurea. era tot ce-i trebuia in fata walkerului. eu am crezut ca "imperial walker" este ala adevarat. apoi cand cei doi spuneau taranilor sa plece, eram sigur. ca apoi sa aflu ca-i ala mic.. am revazut tot Empire ca sa ma conving: "imperial walkers" sunt cei mari, AT-AT.
apoi astia doi intra noaptea in baza hotilor, si nu ii fac nimic! apoi fac o groapa cu apa?? scena cu atragrea in capcana e total stupida.


cand se bat cei doi, tipa loveste in beskar de parca e plastic. apoi ii pune pistolul la casca.. protip: tot beskar steel.
era foarte cool daca gina carano juca in ceva bun cu un scenariu si regizor bun. imi doream sa vad o badass autentica.
dar.. si aici .. ii trebuie arma barbatului, ii ia pusca ca si cum avea dreptul. eu nu am fost in armata, insa stiu macar atat: daca scapi arma din mana esti mort. aia nu pleaca din posesia ta, niciodata. nici o da ta.


din primul episod logica i-a parasit. mandalorianul este desen animat facut live action
acum observ.. mando omoara unul cu usa total gratuit. in ala cu cei mici intra in pestera fara nimic la indemana, nici o lumanare. in ultimul vede ca predatorul prin casca.. in primul alea bipaie, in ultimul alea bipaie. indiferent ca-i pe alte planete, astia il gasessc cu copilul. CUM?? unde e emitatorul, bai?
in ultimul lasa copilul in portbagaj, ca pe un sandvici cu branza. acelasi copil pe care tocmai l-a salvat, pentru care compatriotii lui trebuie sa se mute cu totul.. dupa care acum e haituit prin galaxie.. pe care il rasfata la bordul navei.
baby yoda, care a devenit personajul principal al seriei in doua saptamani. si cea mai cautata jucarie de sarbatori.
get the fuck out of here.




« Last Edit: 11 December 2019, 14:23 by Monier »
 
The following users liked or thanked this post: slicker

Offline oldshooterman

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #50 on: 11 December 2019, 18:57 »
A mentionat cineva ca aparitia unui nou film din seria Star Wars a fost considerata tot timpul ca fiind un eveniment cinematografic. Cu prostia asta de Mandalorian si-au batut joc de tot ce s-a construit in 40 de ani pe franciza asta.
 

Offline astateofmind

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #51 on: 11 December 2019, 20:11 »
Nu Mandalorian e problema, e doar un simptom.

problema e foamea de bani si lansarea unui SW movie pe an. S-a vrut SW un fel de Marvel universe. Cat mai multe filme si incasari cat mai mari.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #52 on: 11 December 2019, 22:54 »
au facut cate un film dupa ureche, fara un outline la trilogie. cu personaje vide, ca niste vase goale. cu mary sue care face de toate.. ihh
sunt satul de disney star wars.
mando nu face concurenta cu filmul? ma intreb care-i logica, sa scoti flmul in timp ce oferi o alternativa.

Post Merge: 11 December 2019, 23:06
yea..


hey, cine stie, poate e bun!
« Last Edit: 11 December 2019, 23:06 by Monier »
 

Offline duke_zz

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #53 on: 12 December 2019, 09:45 »
eu am bilete pe 19 ..
primite cadou. asa ca pierd doar 3 ore daca nu o fi bun :)
 

Offline Nosferat

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #54 on: 13 December 2019, 09:01 »
The Expanse, a aparut sezonul 4.
Ignore list :astateofmind
 

Offline slicker

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #55 on: 13 December 2019, 15:31 »
Oh yes baby!
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline oldshooterman

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #56 on: 13 December 2019, 18:42 »
au facut cate un film dupa ureche, fara un outline la trilogie. cu personaje vide, ca niste vase goale. cu mary sue care face de toate.. ihh
sunt satul de disney star wars.
Cred ca asta o sa-ti placa in mod deosebit (pentru comentat...). "Star Wars director says franchise is about to go full LGBT". ;D

Ramane de vazut in ce masura prostia asta va putea fi trecuta cu vederea in timpul vizionarii filmului. :o
 

Offline astateofmind

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #57 on: 14 December 2019, 02:14 »
The Expanse, a aparut sezonul 4.



Uhm, UAT? Fuck mando :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline ixtl

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #58 on: 15 December 2019, 00:51 »
Yeah, well, au iesit Short Treks.
Mai putin infantile decat prima serie, dar tot no cigar. Nu ca ma asteptam.

Uuuuuh, Expanse...
« Last Edit: 15 December 2019, 01:17 by ixtl »
 

Offline astateofmind

Threadul SF: Scifi, Star Wars, Star trek & all
« Reply #59 on: 16 December 2019, 07:12 »
Shit, 2 scene cu Amos si mandalorianu’ e la baie ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste